ONTWAAKT. No. 1557. Zaterdag- 22 October 1910. 20e J aars: teiup$- tu JXbwrUtifuMab. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE Abonnement per 8 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.625 en voor Amerika I dollar voor 8 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IHRltHtJi te Breskens, Examen voor kommies der belastingen. In verband met het tegen 4 April 1911 en volgende dagen uitgeschreven en te Arnhem te houden examen voor kommies bij 's Rijks belastingen, tot toelating, waaraan men zich voor 20 December a s. kan aanmelden, wordt het navolgende onder de aandacht gebracht. Sedert 1 April 1904 hebben de kom miezen bij de belastingen de volgende vooruitzichten. Nadat men voldaan heeft aan een vergelijkend examen, waarover straks wordt men te zijner tijd benoemd tot kommies der 3e klasse meteenaan- vangsalaris van f 400 en f 80. toelage voor de aanschaffing van een z.g. veld- uitrusting. _Aan bedoeld examen kan men tweemaal deelnemen, mits men op den lsten Januari van het jaar, waarin het wordt afgenomen, den vollen ouder dom van 22 jaar bereikt en dien van 28 jaar niet overschreden heett. Voor gepasporteerde militairen, die 6 jaar als zoodanig hebben gediend is deze leeftijd verhoogd tot 30 jaren voor hen die 12 jaar als zoodanig dienden tot 34 jaar. Na 1 jaar wordt het salaris f540, na 4 jaren f570 en na 8 jaar f630 en na 12 jaren f690. Intusschen kan een kommies na 4 ja ren dienst en na nog een eenvoudig examen te hebben afgelegd, bevorderd worden tot kommies der 2e klasse. Hij geniet dan een salaris ad f 630, na 8 jaar dienst als kommies f690 en na 12 jaar dienst f750. Verdienen zij dit door goed godrag en ijver het tegendeel is een besliste uitzondering dan worden zij na 16 jaar kommies der le klasse met een sa laris ad f810, dat na 22 jaar dienst tot f870 verhoogd wordt Buitendien zijn er voor verschillende standplaatsen en functies bepaalde toe lagen. De standplaatstoelage (aan ruim 170 standplaatsen verbonden) varieert van f36 tot f240 'sjaars. De toelagen voor ve: schillende funct ies, die afzonderlijk en gezamenlijk kunnen worden genoten varieeren van f12 tot f-180, terwijl uit verschillende werk zaamheden bijverdiensten kunnen voort vloeien. Het inkomen der meeste kommiezen der le klasse ten platten lande en kleine plaatsen is te ramen op f 925 f 1000 terwijl het in de groote steden tot circa f1300 klimt. Welke zijn de eischen? vraagt men. Voor alios moet men lichamelijk ge schikt zijn. Bepaalde eischen zijn voor het phijsieke niet gesteld, dan alleon dat de gezichts scherpte moet bedragen voor het eene oog tenminste 3/4 en voor het andere l!2 of wel voor het eene oog 1/3 mits het andere niet minder dan 1 is, een en ander zonder aanwending van glazen. Het examen loopt voorts over de vol gende onderwerpen a. lezende candidaat moet oenvou- dig proza gemakkolijk kunnen lezen en begrijpen b. schrijvon het werk van den can didaat moet geschreven zijn met duide lijk leesbare hand. c. rekenen de candidaat moet blijk geven de vier hoofdregels van de reken kunde te begrijpen hij moet vraagstuk ken betreffende de toepassing dier regels op geheele en gebroken getallen kunnen oplossen waarbij tevens bekendheid met het metriekstelsel van maten en gewich ten moet blijken d. Nederlandsche taalde candidaat moet door de vervaardiging van een op stel over een eenvoudig onderwerp too* nen, dat hij zijne gedachten duidelijk en zonder grove taalfouten schriftelijk kan uitdrukken (dus een eenvoudig op stel maken.) Voor alles lette men er óp, dat de grondbeginselen er goed inzitten. Naar meerdere kennis dan volgens het pro gramma wordt geëischt, wordt door de examen commissie geen onderzoek inge steld. Men zou dus kunnen zeggen de can didaat bestudeere eene goede theorie voor de rekenkunde (het le deel van Wisselinck of Versluijs b. v.), hij make opstellen (goede gedachtengang en niet te grove fouten) en hij leere behoorlijk lezen en navertellen, wat hij gelezen heeft. De verzoeken om toelating tot het examen (op zegel van 221/2 ets) kunnen worden ingediend bij de Inspecteurs der belastingen die gaarne de inlichtingen geven, omtrent de stukken, die men moet inzenden. Evenals het vorig jaar is voorzitter der examen-commissie de heer J. A. F. Barmen Loo, inspecteur aan het Mi nisterie van Financiën te 's Gravenhage. Een waagstuk. Een inderdaad roekeloos waagstuk is dezer dagen bedreven door een Ameri kaan Wellman om van daaruit per lucht ballon naar Europa te zweven. Nadat men sints Maandagmiddag niets meer omtrent het luchtschip had verno men en het laatste bericht hoopvol luid de, begon men zich ongerust te maken. Intusschen is van den kapitein van de paketböot Trent een draadloos tele gram ontvangen, meldende dat hij Well man en z(jn medereizigers Dinsdag te vijf uur in den morgen oppikte. De reizigers hadden het luchtschip reeds verlaten. Van de Trent zag men het luchtschip, terwijl het in nood verkeerde. Telegraphisch werd hulp gevraagd. Na drie uur manoeuvreeren bij hevigen wind, werd het heele gezelschap, de kat incluis, aan boord van de Trent gehe- schen. Allen maken het wel. Met buitengewoon groote belangstel ling werd over de geheele wereld deze merkwaardige tocht gevolgd. De laatste dagen sprak uit de berichten reeds een groote mate van ongerustheid en het feit, dat het geheele gezelschap behou den bleef, zal door menigeen met een zucht van verlichting worden vernomen. 4. Walpole Street Zeker kan ik datvlak bij ik geloof de derde straat aan de linkerhand. Indien gij dien weg op gaat, zoudt ge mij dan tot op den hoek er van wil len brongen. Ik ben helaas blind en verdwaald geraakt. Blind, arme kereldus niet aangeschoten. Hij nam mij onder den arm en wij liepen de straat over. Plot seling bleef hij staan. Hier is Walpole Street, hikte hij zal ik je thuis brengen? Neen, ik dank u. Wees zoo goed, en breng mijn hand bij het hek van het hoekhuisdan kan ik makkelijk vinden. Ik hoorde hem voortzwaaien, on keer de mij toen om, teneindo mijn tocht to volbrengen. Ik was echtor niet volkomen zeker aan welk einde van Walpolestreet ik mij bevonddoch dit deed weinig ter zake. Of twee-en-zestig óf vijf en-zestig voetstappen zouden mij tegenover mijn huisdeur brengen. Ik telde eerst twee- en zestig, en tastte naar den toegang der railstoen ik dien daar niet vond deed ik nog eenige stappen verder tot dat ik daar aankwam. Ik was blijde zonder ongeluk mijn woning bereikt te hebben, en om de waarheid te zeggen, begon ik mij een weinig te schamen over mijne waaghalzerij. Ik hoopte dat Priscella mijne afwezigheid niet mocht hebben opgemerkt en het huis in op schudding gebracht, en ik vertrouwde in staat te zijn om* mijn kamer even stil weder te bereiken als ik haar ver laten had. Maar, niettegenstaande al mijne beredeneerde berekeningen, was ik toch niet volkomen zeker, dat ik op het rechte huis was loegeloopendoch, mocht ik ook mij vergist hebben, dan kon ik er hoogstens eenige deuren van daan zijn, en de sleutel, dien ik in mijn hand hield, zou het meest afdoend be wijs voor mij zijn. Ik klom de stoeptreden ophad ik er toen ik ze was afgegaan, vier of vijf ge teld Ik tastte naar het sleutelgat, beproefde mijn sleutel, en zie hij draai de met het grootste gemak in het slot en do deur ging open. Ik nad mij dus niet vergist. Zelfs nog voorzichtiger dan toen ik heenging om vooral geen gedruisch te maken, waardoor de huisgenooten moch ten ontwaken, vond ik de onderste tre de van de trap en begon mijne opklim ming. Hoe blind ik ook was, kwam mij de omgeving eenigszins ongewoon voor. De leuning waaraan ik mij vasthield scheen niet dezelfde te zijn. Zelfs de dikte van den looper kwam mij anders voor. Toen herinnerde ik mij dat dicht bij het bo venste gedeelte van mijn huistrap, zich een uitstek bevond waarop een gispen beeld geplaatst was. Ik kende de juiste plaats, wijl men mij zeer dikwijls ge waarschuwd had voorzichtig te zijn om mijn hoofd er niet tegen te stooten. Ik kon dus een einde maken aan al mijn twijfel om voort te gaan om daarnaar te tasten dit deed ik dan ook terstond. Ik liet mijn vingers zacht langs den muur glijden, doch kon geen uitstek vinden. In plaats daarvan, raakte mijn hand den post van een deur. Toen wist ik zeker dat ik mij in een vreemd huis bevond. Het eenige wat mij nu te doen stond, was, het even onhoorbaar als ik was binnengekomen weder te verlaten, en mijn geluk aan de naaste deur te beproeven. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 1