Oistricts-Ii ieu ws. Provinciaal Mieu Gemengd, gelden heeft aangewend, die hij als cu rator in die faillissementen, onder zich had. Zooals van zelf spreekt, is de verdwij ning aangegeven bij de Rechtbank, die nu de zaak verder onderzoekt. Het staat vast, dat de verdwenen ad vocaat van Utrecht is gegaan naar Pa rijs doch het ligt voor de hand, dat hij Parijs alweer zal hebben verlaten. Naar het „U. D". verneemt is de voortvluchtigo advocaat, mr A. P. J. M. van G. door de Utreclitsche Recht bank failliet verklaard. BRESKENS, 13 Oct. De hedenmid dag gehouden zitting van den gemeente raad werd bijgewoond door 6 leden de heer P. C. Roest was afwezig. Tot de mededeelingen behoorde o.m. die, dat bij de gedane kas opname f854.69 aanwezing bleek, en dat de burgemeester opnieuw verlenging had aangevraagd om huiten de gemeente te mogen wonen tot 1 Nov. 1911. Nu was het eenigszins vreemd, wijl meermalen over die eigenaardige toestand, dat de burgemeester zelfs aan de overzijde van de schelde woonachtig is, wordt geklaagd, niemand van de raadsleden, als tolk van de ingezetenen er ook maar éen woord over zeide. Of het afwijzend be sluit ten opzichte van Arnemuiden ook zijn navolging zal hebben voor Breskens, dienen we af te wachten. Naar onze meening bestaan er voor deze gemeente alleszins gegronde redenen om 't even zeer van de hand te wijzen, want het beroep op woningnood was geen aanne melijke reden toen destijds een gunstige en speciale gelegenheid werd afgesneden. In zake de aangevraagde vergunning tot het bouwen van werkmanswoningen tusschen Jac. van Houte en Wed. Stof berg bestond bij de Gezondheids-Com missie geen bezwaar tegen de demping van en rioleering in de poldersloot en onder beding dat het metselwerk geheel overeenkomstig de bouwverordening zou worden uitgevoerd. Dhr Van de Sande verklaarde dat op de eerste voorwaarde de bouw wel zou afstuiten als zijnde te kostbaar voor de op het oog hebbende bewoners, omdat de huur te hoog zou moeten wordeD opgedreven. Hoewel dit een zaak was buiten het gemeentebestuur orn, was de voorzitter er van overtuigd, dat de Raad geenszins het bouwen mag bemoeilijken en ook niet heeft bemoeilijkt, maar niettemin heeft te waken voor gezondheidsmaat regelen, die vooral met die moddersloot in acht te nemen zijn. En de Raad was 't daarmee eens. Het bestuur der Christ. School heeft ter afscheiding van zijn erf en dat van de gemeente, in gebruik bij den gem.- veldwachter eene schutting geplaatst ter lengte van 22.20 M. die f 105.50 kost, met verzoek dat de gemeente voor de helft in de kosten daarvan zal bijdragen. Het Dag. Bestuur stelde voor daaraan in zooverre te gemoet te komen, dat over een afstand van 10 M. de gemeen te f5 zal bijdragen. Erg duidelijk was deze redeneering niet, want een bijdrage van f5 had weinig anders zin dan een fooitje. De heer du Burck wees dan ook daarop. Als de gemeente voor de helft in 5 M., waarop een normale schutting wordt berekend zou bijdragen, dan zou dat voor de helft 5 f2.40 per M. f 12 zijn, maar niet f5.—. Evenwel, meende de heer Van de Sande dat het bestuur wel eerst aan de gemeente om die medewerking had kunnen vragen, voor er aan de schutting begonnen was. Dan had de plaatsing anders kunnen zijn. Want de palen zijn geplaatst op het erf der gemeente en de gladde zijde is aan hun kant. Hij zou zich daarom van die kosten niets aantrekken. De dagelijksche opzichter die tevens opzichter der gemeente is, heeft het bestuur der school hierin evenzeer zijn gang laten gaan, als ten opzichte van een verbodsbepaling gege ven door het kerkbestuur. Het verkeerde in deze zaak werd ook beaamd door den heer de Hullu. Deze beiden met dhrn Valk en du Burck wa ren tegen elke bijdrage, zoodat de aan vrage van de hand werd gewezen. Een ander schrijven getuigde eveneens van een vreemdsoortige strekking. Een dochter van A. Mayer wordt behandeld en verpleegd in het heelkundig in stituut der R. Universiteit te Utrecht. En op eene aanvrage van den burg. is van den desbetreffenden directeur geantwoord, dat de kosten-van verple ging en behandeling ƒ40 niet zullen te boven gaan, met verzoek ten spoedigste een postwissel te zenden tot dat bedrag. Maar welk bedrag, daar stond men natuurlijk voor. Eigenlijk is de zaak zoo, dat de be taling moet geschieden door het Burg. Armbestuur, maar de raad moet daartoe machtiging verleenen. En daartegen had de Raad geen bezwaar. Dat dit nu door het Armbestuur ge beurt, kwam daardoor dat eerst gevraagd was met een lijst te circuleeren, waar toe de burg. toestemming had gegeven, maar welke nader door den waarnemen- den burgemeester is geweigerd. Weer een voorbeeld van de eigenaar dige toestand in deze gemeente, waar bij men gerechtigd is te vragen bij wie het gezag berust. Maar stappen we ook daar weer over heen als eene stille beru-ting in de be schikking van het hoogere gezag. Als administratieve maatregel werd eene verordening vastgesteld krachtens art. 113 bis der gemeentewet opdat de marktmeester de marktgelden zal kun nen innen. Op verzoek van den onderwijzer P. van der Male werd deze eervol ontheven van het geven van herhalingsonderwijs, en als zoodanig benoemd de heer J. Zeeven. De gem.-begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 14914.22^2 met een sluitpost van f29.971/2. Dhrn J. M. H. van de Sande en N. Valk werden aangewezen als leden van het stembureau voor eventueele verkie zingen in 1911. Ter afwatering van den Langeweg zal den eigenaren worden gewezen op de verplichting van het leggen eener goot. Met een animeerenden kout over lan taarns en straatjes ging de openbare zitting in eene met gesloten deuren over. BRESKENS. Gisterenavond reed een boerenwagen met kracht tegen een paal van de electrische centrale, waardoor de verbindingsijzers der isilatoren afbraken en de verlichting op die lijn geruimen tijd was gestremd. Tot inspecteur der registratie en domeinen in de 15e divisie (Gouda) is benoemd de heer J. Zeeper, ontvanger derzelfde middelen te Oostburg. GROEDE, 12 Oct. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen eener land- bouwschuur op de hofstede van den land bouwer J. J. Lako-de Hulster te Bres kens was minste inschrijver de heer C. Casteleijn te Waterlandkerkje voor f 3399. GROEDE, 13 Oct. Bij de hedenavond gehouden veiling van het woonhuis en verdere aanhoorighoden behoeve de erf genamen van Mej. de Wed. J. Ris- seeuw-Lucieer is kooper geworden de heer C. Manneke-Goedegebuure voor f2410. GROEDE. In den voornacht van Woensdag op Donderdag is eeno poging tot inbraak geploegd ton huize van den heer J. Ph. Risch, die thans elders ver toeft. Door een der buren werd terstond de gem. veldwachter gewaarschuwd, die den geheelen nacht het huis van den heer R. heeft bewaakt zonder verder iets ver dachts te bespeuren. IJZENDIJKE, 14 Oct. In de heden- namiddag te 3 ure gehouden zitting van den gemeenteraad had de installatie plaats van den ni3uw benoemden secre taris de heer C. J. Sturm, ambtenaar ter secretarie te Terneuzen. Na het afleggen van de vereischte eeden in handen van den voorzitter, wenschte deze hem geluk met zijne be noeming en hoopte dat hij de belan gen der gemeente ten zeerste moge behartigen. School- en Kerknieuws. Ger. Kerk. Aangenomen het beroep naar Meliskerke door ds K. Veen te Oostburg. Belgische visschers die te Terneu zen en te Sluiskil gingen visschen, heb ben, naar het „H. v. A." meldt, vast gesteld dat eene ziekte onder de vis schen is uitgebroken. De visschen door hen gevangen, zijn buitengewoon mager en hebben allen glans verloren. Opengesneden en onderzocht, bleek 't dat de visschen door een soort lintworm van 13 tot 15 centimeter lengte op 1 breedte zijn aangetast. Te Nieuw- en St. Joosland geraak te Dinsdagochtend een vijfjarig knaap je, dat achter een met suikerbieten ge laden wagen was gaan hangen, bekneld tusschen een der wielen en den wagen. Het kind bekwam zulke ernstige ver- wondidgen, dat het reeds 's middags overleed. Te 's Gravenhage is in de Roode Kruiskliniek in de Jan van Nassaustraat binnengebracht, een zenuwlijderes, die in een onbewaakt oogenblik uit 't raam harer woning was gesprongen. Kort na aankomst in de kliniek is de ongelukkige overleden. De vijf Amersfoortsche apothekers waron overeen gekomen, des Zondags te sluitenbij beurtorde zou er éen openblijven. Alles liep wel en ook het publiek sympathiseerde ermee. Niet aldus de inspecteur Coebergh, belast met de handhaving der wettelijke bepa lingen op het uitoefenen der artsenij kunde, die op zekeren Zondag de diverse apothekerszaken bezocht, en vier van de vijf gesloten vond. Hij maakte pro ces-verbaal op, en wel op grond van de wet, die den apothekor gebiedt, zijn zaak voor hot publiek dagelijks open te hebben. Een juffrouw uit Leeuwarden op reis naar Londen, verliet Maandagavond te Haarlem een oogenblik den trein om dat ze op het perron een kennis zag. Al pratend werd de trein vergeten, die vertrok met medeneming van haar tasch, waarin geld en plaatsbewijs. Daar zij niets bij zich had, werd haar op ver zoek nachtverblijf verschaft in het po litiebureau te Haarlem. Door de zorg der politie werd haar vrij vervoer per stoomtram naar Leiden verschaft. Haar tasch was inmiddels per spoor aan den Hoek aangekomen. Een rechercheur van politie te 's Graveuhage, die onlangs is ontslagen in verband met voorgekomen gevallen van chantage, is op heeterdaad betrapt op het stelen van een rijwiel. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Onder Amerongen is een stoele- matter door den tram overreden en ge dood. De vermoedelijke oorzaak moot worden gezocht in den drank. Te Enschede is een 9jarige jongen die op den toegangsweg naar de los plaats der Staatsspoorwegen terzijde van een wagen liep, door een anderen wagen overreden en onder een der voer tuigen geraakt, met het noodlottig ge volg, dat hij met verbrijzelden schedel werd opgenomen. Een 67jarige losse werkman viel in het ruim van een te Rotterdam lig gend Rijnschip, waardoor hij twee ern stige hoofdwonden bekwam. Bewuste loos opgenomen, werd de man naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst al daar bleek hij reeds overleden. Een landbouwer te Enspijk is door het schrikken van zijn paard in een sloot onder den wagen geraakt. Hij is levenloos daaronder uitgehaald. Onder Zwartsluis is een 19jarige slagersknecht die op zijn fiets zat, aan gereden en zoo hevig gevallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Een boekhouder van de houtkoo- persfirma Pont, uit Zaandam, die de Maandagsche Houtbeurs te Amsterdam in het Poolsche koffiehuis "had bezocht, ontdekte bij zijn thuiskomen, des mid dags tot zijne groote ontsteltenis, de vermissing van f 1000 aan bankpapier uit zijn city-bag. Bij nader onderzoek bleek hem, dat hij zijn eigen tasch niet had. De city-bag geleek zeer veel op de zijne. De boekhouder meent nu, dat zijn reistasch, waarin de f1000 in een portefeuille geborgen waren, handig ver wisseld is voor de andere, die niets dan waardeloos papier bevatte. Hij toog

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2