Pist ricts-N ieii ws. Provinciaal Nieuws. AARDENBURG. Ter vergadering van den Raad van 8 October 1910, was af wezig wegens ongesteldheid de heer F. Eekhout Medegedeeld werd o.a de herbenoe ming der zetters C. J. Dinnewet en P. Omon. (Deze laatste is inmiddels Woens dag 1.1. overleden.) De rekening van het Algemeen Arm bestuur over 1909 werd goedgekeurd in ontvang op f872,46 en in uitgaaf op f322,45. De begrooting derzelfde instel ling voor 1911 werd eveneens goedge keurd met een balanscijfer van f627,51. Goedgekeurd werd eene wijziging der begrooting van het Burger-Gasthuis. De ontvangsten en uitgaven werden ver meerderd met f 1000, door verkoop van een perceel land te Cadzand groot on geveer 500 Brugsche roeden. Eveneens werd goedgekeurd eene af- en overschrij ving in dezelfde begrooting wegens ver hooging van het subsidie aan het Alge meen Armbestuur tot verpleging van behoeftige krankzinnigen tot een bedrag van f355. B. en W. stelden voor om aan het waarnemend hoofd der openbare lagere school alhier eene gratificatie toe te kennen van f20. - per maand gedurende de waarneming. Dhr van den Hemel merkte op dat B. en W. bij omzendbriefje eerst eene belooning van f 10 voorstelden. Dhr van Oyen geeft te kennen dat hij het zeer verkeerd vindt geldelijke zaken per omzendbriefje af te doen, daarenboven vindt spreker eene beloo ning van f10 geen belooning, zooals hij ook op het omzendbriefje heeft vermeld. De voorz. merkt op dat men vroeger ook f 10 per maand aan het waarnemend hoofd heeft uitbetaald en dat de heer Yan Oyen daarmede destijds wel kon meegaandat hij daar nu niet kan me de gaan vindt spreker inconsequent. Dhr Van Oyen zag die inconsequentie niet in en meent dat men moet oordee- len naar personen en omstandigheden bovendien vermeldt het omzendbriefje eene vergoeding van f 10 zonder meer of die vergoeding per maand is bleek er niet uit en spreker verklaart uit een briefje niet .te kunnen lezen wat er niet in staat. Daarop werd met alg. st. het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op een verzoek van C. Looij- sen om vermindering zijner hondenbe lasting, omdat de verordening op de heffing geen ontheffing toelaatboven dien loopt bedoelde nond steeds los ook als hij niet de kar bewaakt en is dus niet te beschouwen als een waak hond. Dhr Van Oyen merkt op dat meer honden in de gemeente in dat geval verkeeren, die toch als waakhond be schouwd worden en voor fl zijn aan geslagen. De hond van de wed. A. Pie- ters en van C. Lampo loopt geregeld los, 't is in den raad gezegd. Voor twee aangeslagenen is de hand gelicht en daarom vraagt Loodsen 't ook. Dhr de Glopper deelt mede dat aan Pieters en Lampo destijds door den raad vergunning gegeven is, doch alleen om de kar te bewaken. Worden de honden niet gebruikt om de kar te bewaken dan moeten ze vastgelegd worden, anders worden ze voor voor f5 aangeslagen. Dhr Van Oyen stelt voor Looijsen vrij te stellen op dezelfde manier als de anderen „Gelijke monniken, gelijke kap pen". Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt met 5 tegen éene stem, die van den heer Van Oyen, aan genomen. Aan de zangvereeniging „Exelsior" werd toegestaan om het nieuwe lokaal van de oude school verlicht en ver warmd tot wederopzegging in gebruik te mogen nemen, tot het houden harer wekelijksche repetitiën, onder voorwaar de dat na elk gebruik het lokaal moet worden schoongemaakt door de vereeni- ging die het gebruikt heelt en dat het aansteken der lamp°n en aanmaken van den kachel eveneens door de vereeniging moet geschieden. Verder werd aan B. en W. machtiging gegeven ook aan andere vereenigingen op hun verzoek onder dezelfde voorwaarden het lokaal af te staan. Met algemeene st. werd aangenomen het voorstel van B. en W. om de jaar wedden van Burg. en secr. van f730 op f750 te brengen haar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten. Eveneens werd besloten de jaarwedde van den telegrambesteller van f 40 op f50 te biengen met ingang van 1 Juli 1909 omdat ongeveer met dat tijdstip de kostelooze bestellingskring van tele grammen is uitgebreid en dus met dat tijdstip aan de betrekking meer werk zaamheden verbonden zijn. Eene wijziging en eene af- en over schrijving der begrooting 1910 werd met alg. st. goedgekeurd. Verder werd de aanbesteding en gun ning der schoolmeubelen medegedeeld. (De uitslag daarvan is reeds in een onzer vorige nummers bekend gemaakt.) Nog werd medegedeeld dat de straatverlich ting in de Bogaardstraat gedurende het tijdvak 1 Oct. 1910 .tot 1 April 1911 gegund is aan J. P. Mars voor f71. Nog was ingeschreven door J. Beun, voor f 72.50. De straatverlichting op de Draaibrug voor hetzelfde tijdvak is gegund aan den eenigen inschrijver J. Platschart aldaar voor f 15. Dhr Van Oyen geeft te kennen dat B. en W. van oordeel waren dat de schoolmeubelen niet door de ingezetenen konden gemaakt en geleverd worden. Het doet hem thans genoegen dat alles onder de ingezetenen is aanbesteed ter wijl de gezamenlijke aannemingssom bijna f 1200 beneden de begrooting is. Bij de omvraag wijst de heer Van Oyen op het park „het Ruiterskwartier", dat zeer vervuild is. De perken met bloemen staan vol onkruid, het gras is niet meer te zien door de wilde zuring en de brandnetels. Wil men zich de weelde van parken veroorloven dan moet men ze ook degelijk onderhouden. Is de aannemingssom voor het onderhoud te weinig dan moet men meer geven. De voorz. zegt dat hij den aannemer er op gewezen heeft. Dhr Wijffels deelt mede dat hij den aannemer ook heeft gewezen op zijn slecht onderhouden van bedoeld park. De aannemer verklaart echter van de aannerningssom niet te kunnen leven. Werd den aannemer eene som betaald dat hij niet meer bij anderen behoefde te werken dan zouden de parken, vol gens vorklariug van den aannemer, keu rig onderhouden worden. Dhr Van Oyen stelt voor gedurende dezen winter alles te doen omspitten, de grond van onkruid en wortels te zuiveren en een gelijk middel op het Verloren Kostje toe te passen. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten nadat dhr Wijffels had opgemerkt dat een daggeld van f 1.20 in de korte win terdagen de gemeente duur te staan komt. Daarna werd de vergadering gesloten. BRESKENS. De Unie-collecte heeft alhier f38.10 opgebracht. SLUIS, 9 Oct. Heden overleed alhier in ruim 90-jarigen ouderdom de heer J. H. Hennequin, tot 1905 burgemeester dezer gemeente, commissaris der Stoom tram-Mij Breskens-Maldeghem, ontv.- griffier van verschillende polders, officier in de eikenkroon en Oranje-Nassau. GROEDE. Zaterdagmiddag hoorde een fietser nabij de Kruisdijk in tegen overgestelde richting een stoomrijtuig naderen, en meenende dat 't de tram was, week hij uit in de richting van den straatweg, toen hij eensklaps tot de ontdekking kwam dat 't een auto mobiel was. Aan een samentreffen was geen ontkomen meer en spoedig lag de fiets en fietser tegen den grondde eerste zwaar stuk en de man zelve met een gewond been. Het ongeluk lag er eenmaal en men ging aan 't onderhandelen over de scha devergoeding. De fietser vroeg 100 francs, en de automobilist zei dat zoo'n geldelijke schade in België met 15 francs werd betaald, doch bood 50 francs. Daar mede niet tevreden bleef de eisch 100 fr. tot op eens de auto zich in beweging stelde en er van door snorde zonder dat eenige schadevergoeding werd ge geven. IJZENDIJKE, 10 Oct. Hedenmorgen kwam de Gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. De notulen werden goedgekeurd nadat daarin op verzoek van dhr Hendrikse deze rectificatie was aangebracht, waar bij hij ten opzichte der buitenlandsche inmenging bij de secretaris-benoeming zijn leedwezen had uitgedrukt, dat niet alle raadsleden in dezen solidair hadden gehandeld, door den bewusten persoon niet te stemmen. Medegedeeld werd dat op de door Pannekoek ingestelde reclame bjj Ged. Staten diens aanslag in den hoofd, om slag is verminderd van de 13e naar de 11e klasse. Bij de kasopname bleek aanwezig f 1853.90 Gunstig werd beschikt op het verzoek der kinderen van der Weijde om de resteerende grond in de Nieuwstraat in erfpacht te mogen erlangen. Thans is nog grond beschikbaar naast Hochart a 10 ct. per M2. De van Ged. St. teruggekomen wijzi ging in de verordening der regeling van de onderwijzersjaarwedde gaf aanleiding tot een langdurige gedachten wisseling, die hierop neerkwam dat volgens de wijziging die is bedoeld voor het nieuwe hoofd ook terugslaat op die van school No. 2 en op de onderwijzers aan school No. 1, voor wie volgens de wijziging de voor hen geldende bepaling der tegemoet koming voor bij-akten wordt ingetrok ken. Behalve dat Ged. St. hier tegen op komen, hebben ze ook bezwaar dat de jaarwedde van het nieuw te benoe men hoofd wordt teruggebracht tot f1000; ze gaven daarom in overweging het aanvangssalaris op f1100 te behou den. Dhr Hendrikse stelde terstond voor het eenmaal genomen besluit te hand haven, nl. f 1000 aanvangssalaris en f 50 verhooging om de 5 jaar, en de vergoe ding van f50 voor elke bijakte alleen toepasselijk te doen zijn op de thans bestaande onderwijzers aan de beide scholen en het hoofd van school No. 2. Hij grondde zijn voorstel voor het nieuwe hoofd hierop dat als in Schoon- dijke met 225 leerlingen de jaarwedde f1000 is, het in IJzendijke dan zeker kan. Mochten Ged. St. den Raad dwingen om f1100 te bepalen, dan zou hij dit willen uitwinnen door éen leerkracht die er feitelijk al twee jaar te veel is, op wachtgeld te stellen, een maatregel die de voorz. al zeer te schade van het onderwijs zou achten. Inmiddels werd 't voorstel-Hendrikse met alg. st. aangenomen. De behandeling der begrooting gaf tot geene opmerkingen aanleiding. Eenige ondergeschikte vragen werden ten ge- noege beantwoord. Onder de naar voren tredendo punten was o m. de vraag van den heer Hen drikse om aan de leden van den Raad gratis een kiezerslijst te verstrekken, niet om die weer aan anderen te geven bijv. aan kiesvereenigingen, maar bij wijze van controle. De voorz. had er wel geen bezwaar tegen als de raad er toe besloot, maar eigenlijk is 't in strijd met de verorde ning op gedrukte stukken, omdat de kiezerslijst geheel valt buiten de controle van den Raad als zijnde uitsluitend de uitvoering van een rijkswet, zoodat 't eene persoonlijke beoordeeling van de raadsleden zou zijn. Dhr Hendrikse voerde, hier tegen aan, dat het toch wel wettig' zal wezen, daar hij 't ook van andore gemeenten aldus zag. Dat is geen bewijs dat 't niet onwet tig is, zeide de voorz., alleen wordt er geen aanmerking op gemaakt. Zoo zal dan aan ieder raadslid die 't verlangt een kiezerslijst worden uitge reikt. Voor nieuwe bevolkingsregisters is f100 uitgetrokken, waarmee dhr Hen drikse zijne volle instemming betuigde want uit eigen ervaring krachtens zijn ambt, weet hij, dat niets zoo hoog noodig is als dit, daar er vaak personen zijn, die al maanden zijn vertrokken, zonder aanteekening in die registers. De voorz. achtte dit zoo natuurlijk mogelijk. Hoevelen van het dienstpei- soneel zijn er niet, die na een kort ver blijf weer vertrekken, en hun verhuis- biljet niet intrekken zoo kan men de registers niet bijhouden. Nu moet elk hoofd van 't gezin wel kennis geven van die veranderingen op straffe van een verbaal, maar als dat nauwkeurig werd nageleefd, zou 't wel verbalen regenen. Dhr Hendrikse gaf in overweging om den gem.-veldw. eens per maand de hofsteden te laten afgaan om de stand van het personeel te controleeren, opdat men een zuiver bevolkingsregister krijge. In zake de verlichting hebben de burgemeesters van Schoondijke, Oost burg en IJzendijke eene conferentie ge had met een paar doskundigen van de Zeister machine-fabriek voor koolgas licht, waaromtrent nadere gegevens wor den afgewacht. In verband met noodzakelijke her stellingen van de achterzijde der onder- wijzorswoning zal een plan worden ont worpen om de secretarie tevens te ver- grooten, terwijl aan de begraafplaats een ijzeren hek zal worden gehangen en aldaar grond beschikbaar zal worden gesteld voor koopgraven. Ter verbetering van de Beursstraat en de kade is f 1000 geraamd. Verbetering schoolgebouw is voor memorie uitgetrokken omdat niet is te zeggen wat daarvan zal komen. In beginsel werd besloten aan de IJz. Stoomtr. Mij wier subsidie met 1 Juni a.s. afloopt andermaal subsidie te ver- leenen tot een nader te bepalen bedrag, maar inmiddels de hoofd, omslag op het bedrag van f 4800 te behouden in plaats van f 4200 en aan de onvoorziene uitga ven f 600 toe te voegen als reserve voor het tramsubsidie. De begrooting werd daarop vastge steld in ontvang en uitgaaf op f21128.865. Het suppletoir kohier Hoofd. Omslag werd in besloten zitting behandeld. Een wetsontwerp is ingediend strek kende om het jagen van spoorsneeuw niet steeds ongeoorloofd te doen zijn en het houden van drijfjachten, ingeval er sneeuw mocht liggen niet mogelijk te maken en voorts om het departement belast met de jachtaangelegenheden te veroorloven, landbouwers, ook dan als er sneeuw ligt in de gelegenheid te stel len zich zooveel mogelijk te kunnen ont doen van een schadelijke hoeveelheid wild. Op de markt te Gent werd Vrij dag voor vette varkens van 150 en meer Kilogram tot 1.30 fr. per K.G. levend betaald, een prijs die bjj menschen-heu- genis nog nimmer zoo hoog is geweest. Door Belgische kooplieden werden de vorige week tot 63 ets Holl. geld per K.G. betaald, tegen 40 tot 43 op andere jaren. Woensdagmorgen ongeveer half elf werden er in de Kerkebuurt te Heilo nummer 111 een 3-tal revolver schoten gelost. De daar wonende 33jarige de Jong uit Rotterdam, komende van Heinkens- zand had twee schoten op zijn vrouw gelost, welke in haar hoofd terecht ge komen waren en daarna zichzelve ge dood.

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 2