1 Dit Rassi No. 1551. Zaterdag 1 October 1910. 20' Jaarg butUnüMab. Buitenland. PKOn.LKTON. Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 1 dollar voor 3 kwartalen bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-- eu Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. V. <11 IJl(Jli 'i'ai ir.<! i de stadswijk Moabit te B e r l ij n het Maandagavond, tengevolge ingeregeldheden, door stakende ar- rs eener steenkolenflrma teweegge- t, tot ernstige botsingen tusschen 3 en de opgewonden menigte. 3 was voorbereid op de rustversto- m op verschillende stations voor allen had men de noodige voor- naatregelen genomen. Op een daar- waren te half elf 's avonds reeds 'aar gewonden binnengedragen, liddags was alles rustig geweest k 's avonds tegen het uur van de ig der werkplaatsen was betrek- alles stil. er bescherming der duisternis barst- tumult te heftiger los. stakers hadden door hun schijnbare ■lijkbaar de waakzaamheid van de willen bedriegen Toen zij echter signaal tegen 7 uur overal op en onder gejoel en geschreeuw in jtraten, die door de politie waren t, wilden dringen, mislukte dit. politie had de steenkolenflrma Van Kuperfer und Co. met twee in- urs en 50 man bezet en ging met ,nke sabel in op de aanstormende te, welke voor een groot deel be- uit het gepeupel, dat de gelegen- angreep om zich tegen de politie zetten. werd een waar straatgevocht dat ser een half uur duurde. Toen allo straten ontruimd. Tegen negen uur begon opnieuw de strijd in de Sickingenstrasse, die voor het verkeer geheel was versperd en toen de politie eindelijk ook deze had schoon geveegd van 't gepeupel drong dit in de Beusselstrasse en veroorzaakte daar nieuwe ongeregeldheden. Eerst toen een 300 politieagenten waren opgeroepen, die met de blanke sabel op de menigte lossloegen, werd de rust eenigszins her steld. Voor geval van nood was reeds het 4e garde regiment gereed om op te rukken. 's Avonds tegen 10 uur werd het rustiger in de straten. Enkele politie- j agenten hielden de omgeving der Loe- wesche fabriek vrij en lieten de menigte die in de overige straten nog bleef leven maken, haar gang gaan. Deze koelde nu haar baldadigheid aan de onschuldige voorbijgangers en wierp deze met stee- nen. Tegen 11 uur trokken een 200 man door de Beusselstrasse, waar zij alle licht bluschten, zoodat de straat in duisternis gehuld was. Het toppunt bereikte de geweldadig- heid van het gepeupel, toen dit de Re formations kirche in de Beusselstrasse bestormde. De stevige kerkdeuren werden vernield en het hagelde steenen door de kostbare kerkramen. De straat lag volkomen in duisternis. Maar de politie haalde op nieuw versterking en de laatste slag werd geleverd, waarbij no£ talrijke slachtoffers vielen. Tegen half 2 des nachts werd geleidelijk de rust in dit stadsgedeelte van Berlijn hersteld. Dinsdagavond te 7 uur kwam het opnieuw tot een botsing tusschen de politie en 3000 rustverstoorders. De agenten te voet en de 15 bereden agen ten trokken de sabels en sloegen krach tig op de menigte in. Hoeveel personen gekwetst zijn valt thans nog niet uit te maken. Twee gewonden moesten weggedragen worden. Laat op den avond moest de politie nogmaals van de wapens gebruik maken om een troep van ongeveer 500 personen uiteen te jagen. Toen uit de huizen met flesschen, briketten en scherven naar de politie werd geworpen, schoten de agenten met Brouwningpistolen op de vensters. Er zijn heel wat personen gewond en tal van rustverstoorders in hechtenis genomen. Tegen 10 uur reed de politie president met zijn automobiel door de menigte heen. In de Waldstrasse drong de po litie een woning binnon, waaruit met bloempotten en andere voorwerpen naar de politie werd geworpen. Een vrouw slingerde een brandende petroleumlamp naar de agenten toe, de lamp ging ech ter uit. De namen der bewoners van het huis werden door de politie opge schreven. Herhaaldelijk werd uit de menigte op de politie geschoten. Er hadden vele inhechtenisnemingen plaats. Bij de botsingen van Dinsdagavond werden in het geheel 90 personen ge kwetst, van welke 13 zwaar, éen arbei- n'i.h!c der zelfs zeer zwaar. Voor zoover be kend is, zijn twee politieagenten ge wond, éen aan het hoofd door een steen worp en een ander door een val op straat. Tegen middernacht hielden de samenscholingen op. Een groot aantal winkels zijn vernield. Er is weer een slachtoffer van de vliegsport gevallen. De Fransche aviateur Eduard Poillot heeft zijn roekeloosheid want voorloopig blijft het vliegen nog zeer roekeloos met den dood moeten be- koopen. De overledene was 24 jaar. Na ver schillende vluchten met een passagier te Chartres, vloog hij boven het vlieg terrein met een leerling van de Savary- school, genaamd Partiot, toen de bipla- ne, die van twee schroeven was voor- zien, op een hoogte van 50 meter met verschrikkelijke vaart naar beneden viel. Toen de ijlings toegeschoten omstan ders op de plaats des onheils kwamen, lag Pouillöt buiten kennis tusschen het verbrijzelde toestel. Slechts enkele mi nuten later gaf hij den geest. Patriot, de passagier, was slechts licht gewond. Hij was niet in staat, eenige verkla ring te geven van het ongeval, doch men gelooft, dat de machine door een windstoot gegrepen werd, en dat Poillot niet in staat was het verloren evenwicht te herstellen. Een andere vlieger, Chavez, die de Alpen is overgevlogen, is eveneens met zijn vliegtuig gevallen en thans aan de was haar of plotseling de stor rail het uitspansel schitterde, ia, zeker, zoo zal het zijn 1 poins- rguorite. Ik zal hem in staat zijn eigen zaak te komen beplei- Ilij is edel en mannelijk en mijn r kan niet weigeren hem aan te i. Zij zullen ongetwijfeld nader cander worden gebracht, en ik zal et werktuig geweest zijn, ter van mijn armon Boris brief van den generaal dreef weg, r na snipper, op de rimpelende van het meer. Marguerite's be- ivas genomen. Zoodra gij afreist k, had de generaal geschreven. Ik w samenzijn met uw moeder niet storen en bovendien, hetgeen ik haar te zeggen heb, kan ik haar slechts zeggen, wanneer zij mij ongestoord kan aanhooren. De dwalingen van een ge heel leven moeten worden goedgemaakt en uitgewischt Welnu, zij had haar besluit genomen. Zij zou vertrekken en den generaal der halve het sein geven, om zijn zaak bij haar moeder te komen bepleiten. Van nu af aan waren de wolken voor goed van Marguerite's hemel verdreven. Zij was overtuigd, dat de generaal op kiesche wijze haar hulp had ingeroepen, om bij haar moeder goed te maken wat hij eenmaal had verkorven door de laatdunkende wijze waarop hij zijn zoon verboden had zijn hand te schenken aan een arm meisje. En uit deze begoocheling ontwaakte de jongo meesteres van Nimovitch, haar ton beste, nooit. Do sluier, die het ver leden en de droove geschiedenis van Cecile Wizocka bedekte, werd voor haar nooit opgelicht. Zelfs de groote, ledige schilderijlijst was voor goed verdwenen uit het salon vau het oude kasteel, toen Marguerite's liefelijke verschijning den drempel van haar voorvaderlijk kasteel betrad en opnieuw een bekoorlijk licht van jeugd en schoonheid deed schijnen op de bemoste muren. Gij moet mij weer heel gauw te rugroepen en als uw eigendom opeischen, madre mia! vleide gravin Milutin, toen zij lachende en schreiende tegelijk de zegenbeden en goede wenschen van haar moeder in ontvangst nam. En boven dien, moedertje, binnenkort zult ge gas ten en prettige gasten krijgen, die u uw dochter ruimschoots zullen vergoeden Vera en Serge Platoff! Maar voor dat ge u hier al te eenzaam zoudt gaan gevoelen, kom ik weer terug, met Xenia, en dan blijf ik voor langen tijd. Eerst echter moet ik mijn bestuur op mijn vorstendommetje gaan vestigen. Zij had het niet over zich kunnen verkrijgen, om over de laatste thuis komst van Boris Milutin te spreken. De oude kozakken-sergeant zou haar daar van echter alles haarfijn hebben kunnen vertellen. Met aandoenlijke bezorgdheid waakte hij over Boris' lievelingspaard en verzorgde en vertroetelde het prachtige dier, dat eenmaal zijns meesters baar op den tocht naar de groeve vergezelde. De erkentelijkheid van den Grootvorst, bij wien de herinnering aan de bestor ming van Gorni-Dubnik nog niet was uitgewischt, had zich ook nu weder niet onbetuigd gelaten, want het was op zijn last, dat het stoffelijk overschot van den gesneuvelden held, met militaire eerbe wijzen naar den stillen Godsakker van Nimovitch werd overgebracht. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1910 | | pagina 1