(jreinengrd. Mede zijn voorstellen in voorbereiding ten einde belangrijke waterstaatswerken te kunnen uitvoeren, waaronder de ver betering van de groote rivieren. Het is er voorloopig wel mêe te doen. De langzame werkwijze der Kamer in aanmerking genomen, lijkt het wel een programma voor veel meer dan vier jaren. Nadat de openingsrede was uitgespro ken, kwamen de Kamers beide afzon derlijk bijeen. j Vóór de opening der Tweede had men als 't ware de receptie in hoofdzaak van de nieuwe leden. De veteranen, staatslieden, als Lohman en Borgesius en Beaufort en anderen, die- voor de vijf en twintigste, voor de dertigste maal zoo'n eerste zitting in het nieuwe jaar al meemaken, ze zagen vaderlijkblikkend toe op het „drokke gejoel, op de nieuwelingen, die voor het eerst het parlementaire schip betraden, dat, bij bruin weer, zoo duizelend stei geren kan op de wilde baren. Alle nieuwe leuen waren er, behalve de heer Colijn, die onder de palmen en Mr. De Meester, die nog in den ziekenstoel zit. En ze gaven handjes... en ze bogen, ze bogen, ze glimlachten, ze fluisterden. Ouderdom en jeugd betraden tegelijk 's lands vergaderzaal. Een grijsaard, vèr in de zeventig al, als de heer Vor- sterman van Oyen en een jeugdig vurige strijdhengst, nèt over de dertig, als de heer Duys. Allerlei figuren, al lerlei koppen, allerlei indrukken. Be scheiden - ver achteraan, zette zich de heer Elhorst, de overwinnaar van Van Kol, en even bescheiden, nieuws gierig rondblikkend, plaatste zich de heer De Vlugt, de triomphator van de Haarlemmermeer. Een karakteristieke kop is die van den afgevaardigde van Amsterdam II, den heer Snoeck Henke- ma.ns, en 'n elegante Melvill-van Lyn- denbaard heeft de heer Blum, Middel burgs uitverkorene. Zoo ging het kennismaken voort, tot de heer Lieftinck, de voorzitter, met 'n hamertik de mondeq sloot en aldus de zitting opende: Als oudste van jaren is mij wederom de plicht opgelecht en geniet ik de hooge eer uwe vergadering enkele dagen te presideeren. Sinds ik de laatste maal op deze plaats stond, is het beeld dezer vergadering merkbaar veranderd, de tinten zijn gewijzigd. Men moge dat ln het belang van het land betreuren, of men moge zich daar over verheugen, wij staan aan een nieuwe baan en wij hebben onzen plicht te doen. Wij hebben het vele werk, dat ons zal worden voorgelegd, zooveel als de tijd ons dat toelaat, te behandelen en wij willen dat doen, mijne heeren, met idealisme in onzen geest en, kan het, met practischen zin in de uitvoering. Wij willen, zoo het eenigszins moge lijk is, nuttig zijn voor het vaderland, wij willen ons best doen om in don kortst mogelijken tijd datgene te behan delen wat het meest urgent is en wat nuttig kan zijn voor het geheele Neder- landsche volk. Als ons dat, al was het maar ten deele, mocht gelukken dan kunnen wij een goeden tijd voor ons zeiven hebben, doordat wij weten onzen plicht te hebben volbracht, maar bovenal zullen wij gewerkt hebben ten zeged van ons beste land. De geloofsbrieven zijn alle goedgekeurd behalve die van den heer Ruys de Bee- renbroeck voor Gulpen, omtrent welks stemming zulke rare nooten gekraakt zijn, dat zelfs een adres aan de kamer is gezonden. De stukken op diens verkiezing be trekking hebbende zullen worden opge vraagd en Dinsdag zal daaromtrent eene beslissing worden genomen. Inmiddels is als voorzitter der Kamer benoemd en geïnstalleerd de afgevaar digde v.oor Apeldoorn graaf van Bylandt. jNaar men verneemt, beeft Prinses Juliana haar tweede tandje gekregen, zonder eenigen hinder. De kleine Prin ses, die ook in dit opzicht een zeer 'voorspoedig kind blijkt tu zijn fzij 'is pas ruim 4,,'a maand oud), blijft zoor welvarende. Bij de Dinsdag gehoudon stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Breukelen, noodig door de be- noeming van den heer de Waal Malefijt tot minister van koloniën werd geene volstrekte meerderheid verkregen. Her- stemming moet plaats hebben tusschen de anti-rev. en de r.-k. candidaat. BRESKENS, 24 September 1909. De zitting van den militieraad in deze provincie zal onder meer worden gehouden te Oostburg op 19 October a. s. voor de gemeenten Aardenburg, Cad- zand, Eede, Groede, St. Kruis, Nieuw- vliet, Oostburg, Retranchement, Sluis en Zuidzande, en te IJzendijke op 20 Oct. voor de ge meenten Biervliet, Breskens, Hoofd plaat, IJzendijke, Schoondjjke en Water landkerkje. De brigadier-titulair C. de Leeuw is overgeplaatst van IJzendijke naar Hoeven (N.-Br.) en de marechaussee Ver hulst van Sluis naar Ruckphen (N. Br.) De hoofd inspecteur van het Staats toezicht op de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, maakt bekend, dat sints 11 Sept. geen geval van cho lera hier te lande meer werd geconsta teerd en dus het gevaar voor besmet ting als geweken kan worden beschouwd. Van wege den Volksbond, veree- niging tegen drankmisbruik is voor het volgend jaar in voorbereiding een nati onale tentoonstelling voor huisvlijt. Onder de namen der talrijke corres pondenten treffen we o.m. aan die van den heer G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg en mevr. A. M. Prey- Kruimel te Oostburg, bij wie ongetwij feld nadere inlichtingen zullen zijn te bekomen. Bij den deze week van wege de scherpschutters-vereeniging „Voor Va derland en Koning" te Ter Neuzen ge houden twee-daagschen provincialen schietwedstrijd werd in den Bondkorp- wedstrijd de 4e.prijs een groote bron zen medaille behaald door de schietv. „Groede" te Groede en de 5e prijs een middel bronzen medaille door die ver- eeniging te Breskens. Op do vrije baan verwierf de Se prijs L. Bootsgezel te Breskens, door wien tevens in den eere-wedstrijd de zilveren medaille geschonken door den heer Van Waesberge lid der Prov. St. te Hulst werd gewonnen. Blijkens achterstaande advertentie houdt de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht ook te Oostburg eene openba re vergadering op Vrijdag 8 Oct. a.s. des avonds te 6 ure in de Graanbeurs aldaarals spreekster zal optreden mev. dr A. Jacobs van Amsterdam. Te Wissekerke is een 2jarig kind al spelende in een waterput gevallen. Hoewel het vrij spoedig op het droge werd gehaald mocht het den ter hulp geroepen geneesheer niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Kapelle (bij Goes) door ds J. D. Schmidt te Oudenhoorn. Een schilder te Utrecht is van een hangende ladder gevallon en kort daarna overleden. Te Hoogkarspel is een vrouw, toen ze achter haar woning de wasch bered derde, in hot water gevallen en ver dronken. Toen de commissaris van politie der Belgische gemeente Gheel bij avond een ronde deed om toe te zien, dat do herbergen wel op het bij verordening bepaalde uur gesloten werden, moest hij twee jongelieden met geweld uit een herberg doen verwijderen. Op straat gekomen, vielen zij eensklaps met mes sen op den commissaris aan en brach ten hem wel 50 steken toe, zoodat hij dood bleef liggen te midden van een bloedplas. De twee moordenaars, 22 en 19 jaar oud, zijn gearresteerd. Te Onna (gem. Steenwijkerwold) heeft Zaterdagavond een goscheidon van zijn vrouw levende man een aanslag gepleegd op zijn schoonouders, waar zijn vrouw haar intrek genomen had en die hem weigerden zijn kind te laten zien. Hij trof den man, Jan Haring, met een lichten messteek in den rug, daarop de vrouw zoo hevig in de borst strook, dat zij binnen het kwartier overleed. Toen h(j daarna den man weer te lijf wilde werd hjj tegengehou den. De moordenaar nam de vlucht, maar werd te Zuid veert op weg naar Steenwijk gevat. 1 Iemand, die per wagen zich naar de paardenmarkt te Utrecht begaf, kwam op den Utrechtschen straatweg doordat hij een toeval kreeg, van den bok te vallen. Het wiel van den wagen ging over zijn hoofd. De man was onmid dellijk dood. Te Kinderdijk is een 22-jarige bakkerszoon door een der wieken van een watermolen zoodanig getroffen dat hij na eenige oogenblikken is overleden. In den Rijn bij Grieth hebben visschers het lijkje van een pasgeboren kind opgevischt. Een arbeider te Alphen, viel gis teren namiddag plat achterover, toen hij met juk en emmers over een drem pel ging. Do ongelukkige, die aan toe vallen leed was terstond een lijk. Te Watergraafsmeer is een boot werker in den tunnel door een trein overreden en gedood. I Een firma te Roermond heeft gis teren als onbestelbaar terug ontvangen een door haar voor zeventien jaar naar Stettin verzonden briefkaart. Naar het „U. D." verneemt, is een kantoorbediende van het filiaal der firma Julius Pintsch, aan de Groeselaan te Utrecht, plotseling verdwenen, in het bezit zijn van geld, de firma toebe- hoorende. Het jongmensch, genaamd A. G., oud 21 jaar, gehuwd en vader van 1 kind, kreeg Maandagmorgen van zijn patroon de opdracht, op een man daat van de Maatsch. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ten kantore van Vlaer en Kol een som te innen van plm. f1385 en daarvan f1300 te stor ten bij de firma Blijdestjjn in de Trans. Hij heeft het geld wel gehaald bij Kol, maar is niet gezien op het kantoor in de Trans, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat G. met f1385 er van door is gegaan. De politie heeft naar alle richtingen getelegrafeerd om zjjn aanhouding te verzoeken, terwijl overal het signalement van den jongen man is verspreid Men denkt dat G. is uit geweken naar het buitenland. Boven Parijs heeft dezer dagen een zeer hevig onweder met storm en stortregens gewoed. In de „Rue Nortre- Dame de Lorette" ontstond brand door het inslaan van den bliksem ook het gebouw van de „Figaro" in de „Rue Drouot", werd door den bliksem getrof fen. In een huis te Ermont is de blik sem driemalen in een tijdsbeloop van vijf minuten ingeslagen; maar de bewo ners bleven ongedeerd en kwamen met den schrik vrij. Door de zware stortregens werden de water-afvoerbuizon zoozeer overstelpt, dat drie daarvan sprongen, waarbij groo te gaten in het plaveisel ontstonden. Het ergst was de schade op den hoek van de „Cour de Rome" en de „Rue Saint Lazare", waar het water een gat in den grond deed ontstaan van 20 bij 6 of 7 M. De straat was op dat uur omstreeks half 4 in den nacht verlaten, en het duurde eenigen tijd eer het gat werd ontdekt door den bestuurder van een taxi-outo, die er in zou zijn gevallen, waren niet zijn wielen aan do tramrails biijven haken. Het rijtuigverkeer in de straat, van het Hotel Terminus tot de Cour de Rome, werd gestremd. Onder Gendringen is een 12jarig meisje door den bliksem gedood. i Te Stolpen, gemeente Zijpe (N.-H.) is een driejarig kind te water geraakt en verdronken. Een voorslager geraakte te Bolnes bekneld en werd zwaar inwendig ge kneusd. d Naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht is de man aldaar overleden. Te Parijs heeft in het hotel Ter minus een hevige ontploffing plaats ge had.

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2