'ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. in ratal lit itoiscMolt No. 1445. Zaterdag 18 September 1909. 18® Jaarg. Buiten land. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAft' te Breskens. Abonnement per maanden 0.50, franco^ per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Het doorgaans koele, in de meeste centrale en oostelijke streken ook ge- heerscht hebbende te droge weder heeft den groei der beetwortels in Duitsch- land vertraagd, daarentegen het suiker gehalte sterk doen toenemen. Nu de laatste dagen eene hoogere temperatuur hebben gebracht, bestaat er in de aller eerste plaats behoefte aan doordringen den regen, daar anders de bieten waar schijnlijk tamelijk snel aanrijpen en zoodoende slechts eene matige akker opbrengst zouden leveren. Het vorige week gehouden onderzoek van uit de omstreken van Maagdenburg afkomstige beetwortels geeft als een globale uitslag, dat het loof 18 gram aan gewicht heeft verloren tegen 11 en 6 gram daarentegen de eigenlijke beet wortels 21 gram zwaarder zijn gewor den tegen 24 en 42, terwijl het suiker gehalte op eene verhooging wijst van 1.79 pet. tegen 0.77 en 0.72 pet. in de beide vorige jaren. In Oostenrijk-Hongarije was het we der, op de laatste dagen na, koel, vooral 's nachts was de temperatuur buiten gewoon laag. Daar bovendien Zondag slechts hier en daar lichte regenbuien vielen, die de behoefte aan vochtigheid bjjlangna niet hebben bevredigd, zijn de beetwortels niet erg gegroeid, zoodat de reeds bestaande achterlijkheid nog ver der is toegenomen. In het noorden, noordwesten en het midden van Bohemen, waar het sedert geruimen tijd niet noemenswaard heeft geregend, begint het loof over een groo te uitgestrektheid reeds geel te worden, en vermoedelijk zal daar op eene aan merkelijk kleinere opbrengst moeten worden gerekend dan in het vorig jaar, of het moest zjjn dat de eerstkomende weken bijzonder gunstig weder brach ten. Het suikergehalte is overal sterk toegenomen en begint de hoogte van 't vorig jaar te naderen, hetgeen bij de tegenwoordige weersgesteldheid, waa'- door de bieten snel aanrijpen, niet te verwonderen is. Nu de laatste dagen wederom wat meer warmte hebben ge bracht, wordt er sterk naar doordrin genden regen verlangd. Volgens de door het „Wochenschrift des Centralvereins" openbaar gemaakte cijfers van onderzoek, bedroeg in Oos tenrijk-Hongarije het gemiddeld gewicht der beetwortels op 6 dezer 800 gram tegen 854 en 369, van het loof 331 gram tegen 269 en 811, het suikerge halte in den beetwortel 16.1 pet. tegen 17 en 15.5 pet. in de beide vorige ja ren. In Frankrijk was de weergesteldheid doorgaans te koel, in het noorden veelal regenachtigeerst in de laatste dagen in het wat zachter geworden, hetgeen niet bijzonder naar wensch was van den landbouwer. De lage temperatuur heeft de ontwikkeling van de beetwor tels vertraagd en hoewel in vele distric ten, dank zij den gevallen regen, het gewicht krachtig is toegenomen, is de achterlijkheid over het algemeen nog zeer groot, waarin alleen zeer gunètig weder in de eerstvolgende weken ver betering kan brengen. Volgens het op 2 dezer gehouden onderzoek in het la boratorium van het Fransche syndicaat bedroeg het gewicht van den beetwor tel 314 gram tegen 483 en 418, van het loof 547 gram tegen 462 en 476, het suikergehalte 13.91 pet. tegen 14.46 en 15.32 pet in de beide vorige jaren. In België en Nederland was de toe stand dezelfde als in het Noorden van Frankrijk en ook hier wijzen voorloopig de vooruitzichten op een kleineren oogst dan in het vorig jaar. Intusschen leert de ervaring van vroegere jaren, dat in de laatste weken, al naar gelang van het weder, dikwerf groote veranderingen hebben plaats gehad, maar de weersge steldheid moet ditmaal al zeer gunstig worden om de achterlijkheid aan wor tel-gewicht en suikergehalte ingehaald te zien. Bij het op 2 dezer door Bel gische fabrieken gehouden onderzoek, bedroeg het gemiddeld gewicht der beet wortels 334 gram tegen 425 en 363, van het loof 656 gram tegen 491 en 468, en het suikergehalte 13 pet. tegen 14.80 en 15 pet. in de beide vorige jaren. In het zuidwesten van Rusland is, na eene tijdelijke afkoeling, de temperatuur sedert Dinsdag weder tot zomerhitte gestegen, en op sommige dagen zijn er ook flinke regenbuien gevallen, die op sommige aan droogte lijdende akkers van gunstigen invloed zijn geweest. Willen de vooruitzichten van den oogst zich grondig verbeteren, dan is het noodig dat de regenbuien zich herhalen, daar anders de bieten te vroeg tot rijp heid komen en grootendeels sleohts een matige akkeropbrengst geven. De Russische graanoogst daarentegen mag over het geheel genomen, als gun stig worden beschouwd. In Rusland worden er reeds, gelijk uit het schrij ven van den minister van handel bljjkt, bijzondere maatregelen genomen om het vervoer van den oogst over de spoorwe gen, dat meestal met moeilijkheden ge paard ging, zoo goed en zoo geregeld mogelijk te doen plaats hebben. Ook in andere opzichten bereidt men zich voor op de grootere oogstbeweging. De graanfirma's in de groote uitvoer- steden, die hun inkoopers voornamelijk langs Djnepz en Don hebben, zullen groote kapitalen noodig hebben om in staat te zijn aan de boeren tijdig groo te voorschotten op het te leveren graan te kunnen geven. Tot dusver was het de gewoonte, dat de Russische graan handelaren, die meestal de opgekochte hoeveelheden in pakhuizen lieten op slaan, alvorens het graan naar het bui tenland te verschepen, bij de particulie re banken, onder welke er zijn, die zelf in graan handelen, het opgeslagen graan beleenen om geld voor nieuwe aankoo- pen in handen te krijgen. Deze wijze van geldverschafflng is evenwel zeer duur. Menigmaal moet de geldnemer 3 pet. per maand betalen, zoodat daardoor de rentabiliteit van de eigenlijke graanzakken niet zelden tot een minimum wordt beperkt, de kleine 'prn* -H8H- 134. Maar bovendien, wellicht zult ge spoedig worden opgeroepen, ging zij voort, terwijl zij haar hand op de zijne legde. Zelfs uw ridderlijke natuur kan de zoete maagdelijkheid van Margueri te's hart niet ten volle begrijpen. Haar hart nijgt zich tot u en blijft u toege wend, ook nadat de dagen van rouw en treurige beslommeringen voorbij zullen zijn. Wees geduldig Boris, en ver laat u op mij. De gravin lachte. Iedere dag brengt het zyne bij om haar genegenheid voor u te doen groeien en, geloof mij, wan neer eenmaal het uur zal zijn gekomen, dat gjj uw lot in haar handen kunt stellen, dan zult gij ondervinden, dat haar teedere ziel u reeds lang verbeid heeft. Maar haar plicht roept haar voor het oogenblik van uw zijde. Door mijn ouden koerier en mijn gezelschapsdame vergezeld zal zij binnen enkele dagen afreizen, geheel alleen en ter vervulling van een taak, die u vreemdsoortig zou toeschijnen. Wilt ge haar dan niet vergezellen riep de kolonel verbaasd uit. Neen 1 klonk het haastig van de lippen der gravin. Neen, BorisAls zij slagen wil in haar pogen, om tot Ma dame Mazzana door te dringen, dan moet zij zich zonder mij bij haar aan melden. Met verwonderde oogen vernam de kolonel, dat de groote tooneelspeelster reeds eenmaal en zonder omwegen ge weigerd had de gravin te ontvangen. Onze lieve bedevaartgangster, ging de dame voort, komt gewapend met haar jeugdige bevalligheid en haar aan spraken op sympathie en hulp. Ik ben dan ook overtuigd, dat zij zal worden toegelaten, waar ik tevergeefs aanklop te. En, aldus besloot zij, toegerust met hetgeen zij verlangt te weten, kan zij haar tweeden tocht ondernemen en den Prior van Jasnagora verzoeken haar te helpen, om den zwaren sluier op te hef fen, die de dagen harer kindsheid om- floersd. God geve, dat z(j moge sla gen Ik begrijp u nietriep Boris. Generaal Waldberg deelde zijn dochter mede, op den avond voor zijn dood, dat Madame Mazzana haar moe der heeft gekend. Maar, voegde hij er bü, toen hij haar aldus inlichtte, gij moogt u in geen geval tot haar wenden, zoolang ik leefHet mes van den moorde naar heeft dit voorbehoud doen verval len en Marguerite is dus vrij, om Ma dame Mazzana te vragen haar te willen helpen bij haar zoeken naar het onbe kende. En wat staat mij nu te doen? klonk het uit den mond van den kolonel, terwijl hij opstond en zich galant boog over de hand van zijn bevallige raad geefster. Gijj Boris, moet Marguerite niet ver hinderen haar pelgrimstocht te aanvaar den. Vraag haar niets, zeg haar niets, en blijf een week hier, om ons gezel schap te houden. Ook moet ge mij belooven, Boris, om haar niet van liefde te spreken, alvorens wij, Marguerite en ik, den Prior bezocht en gehoord heb ben, wat hij ons te vertellen heeft. Welnu, ik beloof het 1 klonk het half verstaanbaar van Milutin's lippen of schoon zijn hart luide protesteerde te gen dit uitstel. Het wachtens valt mij langmompelde hij, toen hij een poosje later de woning der gravin verlaten had. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1