Binnenland. Gemensrd, ten, had de expeditie feilen, kouden tegenwind te verduren, die de menschen scherp in het gelaat sneed. Maar zij klaagden daarover niet, want die wind maakte dat de open kanalen tusschen de ijsvelden zich sloten en er dus wei nig oponthoud wasmaar aan den ane deren kant deed de wind het gansch- ijsvelden-complex naar het zuiden af drijven, waardoor de expeditie verschei den mijlen verloor. Men was toen ongeveer bij den 88en breedtegraad, en Bartlett, die er op gesteld was, dien te overschrijden, trok nog 5 6 mijl noordwaarts en deed een plaatsbepaling, die echter 87° 48' gaf. Van deze waarneming werd het resultaat in duplo genoteerdPeary hiold één afschrift, Bartlett die daarna naar de kust terugkeerde, naar het andere mee. Bij Peary bleven nog slechts zijn trouwe neger Henson, die hem op zijn meeste Pooltochten had vergezeld, en vier Eskimo's. Van dezen waren de neger en drie Eskimo's als beproefde slede-drijvers. De 4e Eskimo was een jongen, die er fel op was den tocht tot het einde mee te maken omdat hij voor de hem toe gezegde belooning de gunst hoopte te verwerven van den vader van het meis je, dat hij wilde trouwen. De honden waren, hoewel mager, nog in goeden toestand; ook de sleden waren nog in goeden staat. De voorraad levensmid delen was Jnog ruimschoots voldoende voor 40 dagen, en daarna konden de honden zelf nog worden opgegeten de groep kon dus nog wel een BO dag- marschen maken. Peary maakte nu een wijziging in zijn plan hij besloot vijf dagmarschen uit te voeren van 15 mijl elk. Die marschen moesten tot een eind zijn gebracht voor den middag van den 5en April, teneinde nog op dien dag een plaatsbepaling te kunnen ver richten. Peary hoopte daarbij dat het goede weer van de laatste dagen zou aanhouden. Er zou op de laatste marschen zoo goed als niet meer worden geslapen, enkel af en toe worden gestopt om thee te jjzetten en den honden rust te geven. Op den J5en dag zou dan met een enkele slede met een dubbel span honden nog een laatste groote afstand naar 't noorden worden afgelegd, waar bij Peary zich door sechts een of twee mannen wilde doen vergezellen. Den len April werd overgegaan tot de ten uitvoerlegging van dit plan. De marsch duurde 10 uur en bracht de expeditie voorbij den 88en graad. Ofschoon er zich tijdens de korte rust een groote scheur in het ijs vormde, kon den vol genden dag weer een prachtige afstand worden afgelegd. Reeds kwam het den reizigers voor, dat de zon den ganschen dag even hoog aan den hemel stond. En zoo ging het met snelle vaart ver der, waarbij slechts nu en dan van het ijshouweel behoefde te worden gebruik gemaakt. Men was nu reeds voorbij de breed te 88i/2°- Naar aanleiding van het bericht in de Brusselsche „Petit Bleu" als zou de opening der Kamers door H. M. de Ko ningin ditmaal niet in persoon worden gedaan wegens ziekte, is de particulie re secretaris van H. M. gemachtigd dit ten stelligste tegen te spreken. Door de federaties ven de vijf R. R werklieden-vereenigen van Nederland zal aan den minister van waterstaat een adres gezonden worden, waarin verzocht wordt te voorkomen, dat de Maatschap pij tet Exploitatie van Staatsspoorwegen uitvoering zal geven aan haar voor nemen om de goedkoope reisgelegenha- den (vacantiekaarten) voor de maanden Juli—September in te trekken. BRESKENS, 14 September 1909. Vrijdag was een ongeluksdag voqr den landbouwer J. Plasschaart te Re- tranchement. Toen een span paarden met wagen het land kwamen op rijden om eene lading graan te balen, kwamen de paarden met den wagen, waarop de knecht en P. zelve gezeten waren in eene sloot terecht. Een der paarden was terstond dood. P. lag evenpens bekneld onder den wagen, waardoor hij zich dermate bezeerde, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Sluis, 11 Sept. Op tuingrond alhier, bij den commandant der Brigade Kon. Maréchaussée in gebruik, is een witte kool gegroeid, die, ontdaan van de bui ten-bladeren, een gewicht had van 7,5 K.G. en een omtrek van 1,04 M. had. Met ingang van 16 dezer is de heer H. Willemsen, rijks-klerk der dir. bel. benoemd te Amsterdam (accijnzen.) Een gezelschap, bestaande uit vier heeren en een dame, dat Donderdag een zeiltocht had gemaakt van Ter Neuzen naar Vlissingen, keerde 's avonds te ongeveer 8 uur in de havon van Ter Neuzen terug. Door een rukwind sloeg de boot, waarvan het zeil tegen den mast geraakte, overzij, en schepte zoo veel water, dat zij kantelde. Gelukkig dat onder de opvarenden goede zwem mers waren, dié zichzelf en hun reis- genooten op de kiel van de hoot wisten te brengen, waar zij geruimen tijd moes ten blijven zitten. Ten slotte werd hun geroep om hulp gehoord door de be manning der in de haven liggende pro vinciale stoomboot, die door het toewer pen van een lijn de boot langszij trok ken en het gezelschap uit zijn benarde positie redde. Te Ierseke heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een hevige brand gewoed. Tengevolge van broei in het koolzaad brak in een schuur van den heer Poel man brand uit, tengevolge waarvan de schuur weldra een prooi der vlammen werd. Op den zolder der schuur slie pen de 27jarige knecht en de 23jarige dienstbode. Men vond beider lijken geheel verkoold. De brandweer uit Ier seke deed alle pogingen om het vuur te stuiten en mocht er inderdaad in slagen de omliggende perceelen te be veiligen. Poelman en zijn vrouw redden zich nagenoeg in nachtgewaad. Met ingang van 16 September is verplaatst van Amsterdam naar Mid delburg (telegraafkantoor) de hulptelefo niste A. M. Jasperse uit Vlissingen, vroeger te Groede. J School- en Kerknieuws. Ned. Hèrv. Kerk. De heer ds A. Scholte pred. bij deze gemeeatejte Oost burg hoopt den 23 October zijn 40-jarj- ge evangelie-bediening te gedenken. Ach tereenvolgens stond hij te Blokker (als hulpprediker), Zegveld, Stavenisse en Hontenisse. - Aangenomen naar Bolsward door ds J. L. N. Zillinger Molenaar te Abbe- kerk c. a. Toen de electrische trein Den Haag Rotterdam eergisteravond op het punt stond het Haagje te verlaten, werd plotseling een der vrouwelijke passagiers in een 3e-kIasse-waggon on wel. De inhoud van haar maag werd gracieuselijk over nabijzittenden en over de banken uitgestort, tot niet geringe ontsteltenis van de overige passagiers. Het werd een „redt zich wie kan" naar andere waggons, want de menschen dachten niet anders, of de gevreesde cholera asiatica had met het julie haar intrede gedaan in den waggon. Tijd om den wagen af te haken was er niet meerdaarom werd naar het station Hofplein in Rotterdam gesei d dat on middellijk de noodige maatregelen moes ten genomen worden. Het gaf begrijpelijkerwijze een heele consternatie bij aankomst van den „be smetten" waggon en allé hens kwam op het dek om aan het desinfecteeren te gaan. Maar spoedig kwam de oplossing. De vrouwelijke passagier bleekeen kellnerin te zijn, in dienst van den caféhouder v. M. aan den Schiédamschen dijk. Zij was een dagje uit geweest naar het Haagje, had meer Voorburgjes e.d. ge bruikt dan ze redelijkerwijs kon ver dragen en het gevolg laat zich gissen. Te Delft geraakte een vrouw onder de stoomtram. De reeds bejaarde, ge huwde vrouw werden b»ide beenen bo ven de enkels afgereden. In zorgwek- kenden toestand werd zij naar het gast huis overgebracht. De toestand van de ongelukkige is zeer bedenkelijkook de hersenen zijn ernstig beleedigd. Te Zaandam is gisteren een 7jarig kngapjé spelende 'in de Zaan gevallen en verdronken. In het Duitsche dorp Luppa-Du- bra, heeft een boerin haar. 45jarigen man doodgeschoten. De man had we gens een misdadigen aanslag op zijn ei gen 16jarige stiefdochter 7 jaren tucht huisstraf ondergaan. Intusschen had zijn vrouw hare boerderij geheel alleen beheerd. Sedert zijn terugkeer, in Maart van dit jaar beschimpte hij gedurig zijn vrouw en kinderen op de onverdrage- lijkste wijze, en eischte gedurig de af- gave van een spaarboekje met 1200 mark, dat aan zijn stiefzoon behoorde. Toen hij dezer dagen 't boekje weer opeischte en zijn vrouw weer mishan delde, greep zij een revolver en joeg hem een kogel door het hoofd. Hij was op slag dood. De vrouw is aangehou den. Te Zeist onstond een gevecht tu|| schen zwervende Duitschers, die mei hunne woonwagens aan den Bergwei aldaar vertoefden. De twist liep zóil hoog, dat van weerszijden revolvers gel bruikt werden, met bet gevolg, dat een! der zwervers vrij ernstig aan de hanil getroffen werd. De dader werd later door rijksvehli" wachters aangehouden en zal ter bé| schikking gesteld worden van deh'offi-l cier van justitie te Utrecht. Een inzender schrijft in De Veld bode over spoedig bedervende eieren Een mijner kippen, een Plymouth- rock, geboren 16 Juni 1907, legt tegen woordig eieren, die na 6 a 7 dagen ge heel bedorven zijn. Na gekookt te zijn, ziet het wit er loodblauw en de dooier er grijs.uit,.terwijl ze een sterke zwa< velwaterstoflucht verspreiden. Dadelijk nadat ze gelegd zijn, ziet de schaal, die vroeger steeds effen hruin was, er groe-, zelig uit en voelt ruw aan. 't Dier schijnt gezond, is opgewekt, heeft een rooden kam, eet goed en legt een vol doend aantal eieren (gemiddeld 2'in de drie dagen, 't Voeder bestaat uit- och tendvoeder, keukenafval en graan (een mengsel van mais, tarwe en gerst. Kunt u me misschien opgeven wat de oorzaak van 't snelle bederven der eieren kan zijn, en een geneesmiddel aan de hand doen Kannon eieren, die zóó snel bederven, ook in verschen toestand schadelijk zijn. De redacteur van De Veldbode teekent daarbij aan Het is niet velen bekend, dat eieren nog voör dat zo gelogd zijn, met bac teriën besmet kunnen worden. In boven aangehaalden brief is van zoo'h besmet ting sprake. Evengoed als bij de paring bepaalde voorwerpen in het' tweede ge deelte van den eierleidér kunnen drin gen, kan dit het geval zijn met bacte riën. Deze komen dan in aanraking met den ei-inhoud en worden later door de schalenvliezen en de schaal omgeven. Hot bederf der eieren, reeds in het vogèllichaam begonnen, wordt veroor zaakt of door de gewone rottingsbacterie, of door den zoogenaamden hooibacil. Bij aanwezigheid en vermenigvuldiging van de eerstgenoemde bezitten de „Zieke" eieren den reuk van zwavelwaterstof- gas, een gevolg van de ontleding der eiwitstoffen. Het eiwit heeft gele of groenachtige vlekken, het vlies, dat den dooier omgeeft en deze in zijn geheel houdt, wordt Zacht en dun, de dooier zelf verandert langzamerhand in een week, zwart klompje, het eiwit wordt troebel en grauw. Door de gasontwik- keling binnen de schaal wordt eiwit door de schaal geperst, die hierdoor grauwachtig uitziet. Soms barst het ei met een vrij hevigen knal. Is de hooibacil oorzaak van het bederf, dan gaat de ei-inhoud in een taaie, slijmige, zuurachtige massa over, die den reuk van oude kaas bezit.. Ekmmaal in den eierleider aanwezig, kunnen de schuldige bacteriën zich daar vermenigvuldigen. Absolute zindelijkheid is het eenige voorbehoedmiddel. In het Russische station Mast is de post door een troep gemaskerde en met revolvers en bommen gewapende roovers overvallen, waarbij zij een goe-

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2