den Raad te worden benoemd, directe- lijk of indirectelijk, aan geen persoon, onder wat naam of voorwendsel ook, eenige giften of gaven beloofde of gege ven heeft. Men grondde deze bewering hierop, dat genoemde Buijsse aan de herbergiers bons had verstrekt goed voor een gul den, indien op den avond van de stem ming bleek, dat hy de gekozene was, doch ze zouden waardeloos zijn zoo van het tegendeel mocht blijken. Behalve het justitieel onderzoek dat hiertoe aanhangig moet zijn, zal ook wel eene beslissing van Ged. Staten worden uitgelokt. En door de heeren Reepmaker, Wijf fels en Van der Hooft te Aardenburg is bij Ged. Staten bezwaar ingediend over de wijze waarop verleden Maandag is gestemd ter benoeming van een ont vanger-griffier voor het Burger-Gasthuis aldaar. Daar Ged. Staten in elk geval eene beslissing moeten nemen over de kwes tie of de benoemde, zijnde een openbaar onderwijzer, die functie zal mogen waar nemen, zal genoemd bezwaarschrift wel tegelijkertijd eene oplossing vinden. Buitendien is, alhoewel anoniem, reeds gezinspeeld op het ongeriefelijke voor de belanghebbenden bij die instelling en op het schadelijke dat door de waar neming dier betrekking door een onder wijzer kan voortvloeien voor het onder wijs. Een eenigszins eigenaardige houding is ook door den Raad aangenomen bij de benoeming van een gemeente-ontvan ger door het te laten aankomen op eene loting tusschen drie candidaten, terwijl het te voorzien is dat de door het lot aangewezene voor de enkele betrekking van gemeente-ontvanger bezwaarlijk zich daar kan vestigen. Indien men nu de beide betrekkingen gescheiden wilde houden, dan had men ons bedunkens voor de laatste iemand kunnen benoemen, die haar wel had kun nen aannemen, of, om zeker te zijn van ie mand voor gem.-secretaris, die zich over eenkomstig zijn stand kon inburgeren, dezen dan maar beide functies opdragen. Als 't nu maar niet een half werk blijkt te zijn. BRESKENS, 31 Augustus 1909. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Augustus, en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden vap omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. Groede. De heer A. A. Beerens al hier is geslaagd als surnumerair bij de posterijen en telegrafie. Verschenen is het programma der Tuinbouw-tentoonstelling te houden te Oostburg op 18, 19. en 20 Sept a.s. Het vertoont een groote overeenkomst met voorgaande. In het officiëele ge deelte treffen we eene niet-noemens- waardige afwijking aan, n.l. dat de prijs- uitdeeling, die vroeger na de sluiting plaats vond, thans op den avond van den tweeden tentoonstellingsdag zal geschieden. Intusschen zijn door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins elk een groote zilveren medaille uitgeloofd, ter beschikking van het bestuur. Daarentegen missen we in het niet- officiëele gedeelte van den Zondag waar op het traditioneele muziekfeest wordt gegeven, tal van gezelschappen die an ders aan zoo'n festival bij gelegenheid dezer tentoonstelling plegen deel te nemen. Van de 15 muziekvereenigingon, die ons kanton telt, hebben, behouden het plaatselijke korps, slechts 4 sociëteiten aan de uitnoodiging gevolg gegeven, te weten Zuidzande, Sluis, Breskens en Cadzand. Het wil ons toeschijnen dat de be weging die van het bestuur der „Aar- denburgsche Fanfaren" is uitgegaan niet zonder gevolgen is gebleven. Behalve aan de feestcommissie te Oostburg richtte dit bestuur ook een schrijven aan de besturen der verschillinde muziek- vereenigingen in dit district om te wij zen op de verplichting die aan de deel nemende gezelschappen wordt opgelegd door het uitvoeren van een nummer op het tentoonstellingsterrein, waarvan de tijd wel eens zoodanig gerekt zou kun nen worden, dat een ongewenscht lan ger verblijf, n.l. tot na het vertrek der laatste trammen, het gevolg kon wezen en ten anderen dat aan de gezelschap pen enkel een herinnerings-medaille werd toegezegd, terwijl tegen den vol genden dag met opoffering van groote kosten het stedelijk muziekkorps van Middelburg is uitgenoodigd. Dat noch reiskosten worden vergoed, noch door het beschikbaar stellen van premies om ten deele die onkosten te dekken, kan in zooverre als een be zwaar worden aangemerkt, wjjl de mu- ziek-sociteiten toch voor een groot deel als het middel worden aangemerkt die een massa volks lokken. Voor de pres teering dier diensten is het verschil tusschen de belooning met een medaille en de vergoeding als aan het korps van Middelburg te groot, al zal niemand het in het hoofd krijgen eene vergelijking te willen maken met het geschoolde korps van Middelburg en de liefhebbe- rij-vereenigingen van de verschillende gemeenten. Intusschen wordt door de vier deel nemende gezelschappen te vier uur aan gevangen met het verplichte nummer op het tentoonstellingsterrein. lizendijke, 29 Aug. De Rijwiel-club Wilhelmina" mocht haar pogen tot het organiseeren van een groot inter nationaal rijwiel-feest bekroond zien met een zeer gunstig succes. Op de eerste plaats werkte daartoe ongetwijfeld het prachtige weder mede, want dit element toch is een onmisbare factor voor het welslagen op zoo'n dag. In den namiddag kwamen heele ritsen bezoekers op het nieuwerwetsche ver voermiddel aangerold. Langzamerhand werden de straten gevuld en toen de stoet zich gevormd had en door de ge meente bewoog kreeg men een overzicht van de massa volks die was samenge stroomd. In dien stoet hadden de muziekge zelschappen van IJzendijke, Watervliet, Schoondijke en Biervliet, de versierde fietsen en de verschillende deelneemsters en deelnemers plaats genomen. Na eene omwandeling werd te ruim 8 ure met de wedstrijden op het ruime en voor dit doel zeer geschikte markt plein aangevangen. Onderwijl lieten de muziek-societeiten zich om beurte hoorden. Het was een rustige kamp die door velen buiten het afgesloten terrein met groote belangstelling en taaie volharding werd gadegeslagen. Middelerwijl waren voor de versierde fietsen, waarvan intusschen het aantal gering was reeds prijzen toegekend zoo verwierf die van H. de Vos in zwanenvorm de le, die van A de Witte voorstellende een stoomboot de 2e en die van Jozina van der Hooft de 8e prijs zjjnde resp. f7.50, f5 en f2.50. Voor de verstkomende club van min stens 10 leden werd aan die van Bosch- kapelle de le prijs en aan die van Waerschoot de 2e toegekend, terwijl voor het grootst aantal leden die van Watervliet f 20 en die van St. Margue- riete flO verwierf. De deelneming aan de verschillende wedstrijden was werkelijk groot. Bij het poppengooien behaalde de le prijs f8 Iz. Schijve van Schoondijke, de 2e f6 Th. F. de Jaeger IJzendijke, de 8e f 4 A. de Bever en de 4e f 2 H. Braet beiden St. Margueriete. In het vogelpik was de le winner L. Heijmans Westdorpe f8, de 2e f6 A. Dierickx IJzendijke, de 3e f 4 B. Plas schaert Watervliet en de 4e f2 E. Cocquit Aardenburg. Op den kamp in het kunstrijden was de algemeene belangstelling gescherpt, niet het minst nu men reeds in de pauze voorproefjes had gezien van wat oefening vermag. Wekte het achterwaarts rijden en sturen al niet weinig bekijks, de be wondering steeg naar mate in die posi tie het aantal deelnemers op dezelfde fiets toenam, totdat de bestuurder in achterwaartsche beweging nog 5 perso nen met zich voerden. In dezen kamp kwamen de heeren Jos. de Vos van Bouchoute, A. de Pauw van Watervliet en C. Ghoornaert te St. Laureyns als overwinnaars uit het krijt. Voor den dames-wedstrijd, het enve- loppe-trekken, waren tal van kunstvoor werpen beschikbaar gesteld. Ten slotte concentreerde zich aller belangstelling op de gratisverloting van een viertal fietsen. Niet minder dan 1596 kaarten waren daartoe uitgegeven. Men heeft dit zoo te verstaan. Niet ieder die een of meer kaarten van deel neming had genomen, dong mede in de wedstrijden, maar gaf daardoor blijk van belangstelling in het feest. Hoe grooter de deelname des te min der was het noodig een beroep op de beurs der ingezetenen te doen, en het is gebleken dat dit ook heelemaal niet noodig was. Ten overstaan dan van de burgemees ters van IJzendijke en Waterlandkerkje werden de fietsen door het lot toege wezen aan no 627, Aug. Wijffels te IJzendijke, no 1198 A. Francher te Wa tervliet, no 978 M. van der Hooft en no 151 Aug. Antheunis, beiden te IJzen dijke. Dat menige dronk aan de gelukkige winners werd gewijd laat zich begrijpen, Zoo verliep het feest in de beste orde en had de rijwielclub een flink succes met haar goed georganiseerde kamp strijden. Bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau de heer mr P. C. J. Hennequin te Aardenburg, tot ridder in die orde de heer P. Moes te Ter Neuzen, lid der Prov. Staten van Zeeland. De eere-medaille in diezelfde orde is in brons toegekend aan den agent van politie L. Pirée te Sluis. Breskens. Wellicht tengevolge van het minder gunstige weder is de vlaggen- tooi bij gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin minder druk geweest dan gewoonlijk. Wel wapperde de driekleur lustig van menige woning, ook van de rijks- en de gemeente-gebouwen, maar niet van den kerktoren, die steeds van wege de bur gerlijke gemeente wordt bevlagd. Is dat een verzuim geweest Maar dat is toch niet denkbaar en zeker niet te vergoelijken. Is de vlag soms aan particuliere doel einden dienstbaar gemaakt Ook dit zou niet te verdedigen zijn. De Raad vindt misschien in deze af wijking van den goeden regel aanleiding a.s. Dinsdag den burgemeester naar de reden hiervan te vragen. IJzendijke, 30 Aug. In de heden mor gen gehouden zitting van den Gemeen teraad alhier, waarin afwezig waren de heeren J. Th. Hendrikse en F. Th. de Jaeger, deelde de voorz. mede dat de kolen te leveren in de kom zjjn aange nomen door P. Bonte alhier voor f 11.40 per 1000 K.G., voor de school in den Oranjepolder door W. Bruijnooge voor f 12.84 en de petroleum door P. Bonte voor f9.16 per 100 K.G. netto. Het voorstel van B. en W. om de verbouw van school II uit te stellen tot het aanstaande voorjaar omreden dat het te laat op het jaar wordt, werd met algemeene stemmen aangenomen. Eenige posten van schoolgeld, hon denbelasting en hoofdelijken omslag over het jaar 1908 werden oninbaar verklaard. Na voorlezing van het rapport van de commissie bleek met het nazien der rekening over 1908 en na weerlegging door den voorzitter van de aanmerkin gen, wordt deze voorloopig vastgesteld in ontvang op f21110.48 in uitgaaf op f20616.67 alzoo batig slot f493.81. De begrooting voor 1910 werd aan geboden in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f20510.45. De hoofdelijke omslag wordt voorge steld te verhoogen met f300 en te bren gen op f4800. om geene leening te moeten sluiten voor den verbouw van school II. Gistermorgen legde zich de werk man A. S. te Axel op de rails, toen de trein aankwam uit Ter Neuzen. De machinist kon onmogelijk meer stoppen, zoodat het hoofd van den man werd afgereden. Hij was terstond dood. Nabij Gent is Zaterdagnamiddag baron de Néve met zijn echtgenoote terwijl zij aan het wandelen waren en

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2