IIK i: S h K S IIK COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. I uit Russi No. 1440. Woensdag 1 September 1909. 18® Jaarg, liuiten land. Binnen land. FEUILLETON. Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika f 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee nre. I»it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. ilIlllFJiS te Breskens. Men kan wel zeggen dat Amerika de ernstige crisis, die het doormaakte, vrij wel ontkomen is. Op het oogenblik al thans ontbreekt het niet aan teekenen die er op wijzen dat er over het geheele land eene krachtige verbetering is in getreden. De teekenen van voorspoed als een bewijs van de herleving der zaken waar naar men eenigen tijd geleden zoo ver langend uitzag, zijn thans zoo overvloe- ig, dat de malaise als een stuk oude geschiedenis gelijke. In zake de oogsten wijzen de ramin gen van de regeering er op, dat de op brengst van den tarweoogst in 'de ge- Bchiedenis van het Westen Slechts twee maal grooter is geweest dan thans, ter wijl de vooruitzichten van de andere graansoorten al even schitterend zijn. Alleen de katoenvelden doen een schralo opbrengst verwachten, ofschoon men in het zuiden meent, dat de kleinere op brengst zal worden goedgemaakt door hoogere prijzen en door het welsla gen van de andere oogsten. De herle ving van de bedrijvigheid op gebied van nijverheid en handel is aangewakkerd door den voorspoed der landbouwers, die inderdaad weinig of niet door de de pressie hebben geleden. De verlevendi ging begon reeds lang voor de tarief kwestie beslist was en breidt zich thans naar alle richtingen uit. Zoo is de Juli-productie van ijzer niet veel beneden het hoogste cijfer dat ooit in een maand geboekt kon worden ter wijl er sedert het begin des jaars niet minder dan voor een waarde van 150 millioen dollars aan rollend materieel door de spoorwegen besteld werd. De 'invoeren gedurende de laatste twee maan den hebben de uitvoeren van koopwaren met 10 millioen doll, overtroffen, ter wijl in vorige jaren de uitvoeren de in voeren in de bedoelde maanden, gewoon lijk met ongeveer 40 millioen dollars te boven gingen. Dan is ook de aankomst van niet minder dan 11000 personen, hoofdzakelijk landverhuizers, gedurende de laatste paar dagen, een verder toe ken van de tijdsomstandigheden. Ten slotte leveren dan inkomsten der poste rijen een betrouwbare aanwijzing ervoor, dat de .zaken in elk deel van het land erop vooruitgegaan zijn. Het gevaar bestaat natuurlijk, dat er te veel vertrouwen komt, en de tegen woordige toestand gelijkt in sommige opzichten op dien van 1905abnormaal groote invoeren, een groote vermeerde ring in de productie van ijzer en een groote schuld aan Europa teugevolge van beleeningen door Wallstreet. Doch aan den anderen kant wordt er op ge wezen, dat een ongezonden toestand van het geldwezen in een niet behoorlijk toegeruste schatkist de voornaamste fac toren waren in den terugslag, welke toen volgde. Bedoelde omstandigheden doen zich thans niet voor, terwijl bo vendien in aanmerking moet worden genomen, dat 1905 een jaar was van middelmatige oogsten. Ten slotte, zegt de correspondent, dat indien Wallstreet zich ertoe mocht la ten verleiden, een overdreven beeld van de toekomst te vormen, de zakenwereld de les van 1907 ter harte heeft geno men en geleerd heeft meer voorzichtig heid te betrachten. Van financiën gesproken, meldt men omtrent de plannen der Russische re geering leest men nog het volgende Het feit, dat de Russische regeering haar vloot en haar spoorwegen wil uit breiden, gepaard met zekere andere ver schijnselen, heeft in financieele kringen te Weenen de meening doen post vat ten, dat de Russische regeering op het oogenblik niet van plan is tot uitgifte van een nieuwe leening over te gaan. Uit Londen wordt thans gemeld, dat Rusland de middelen, die het voor uit breiding van het spoorwegnet noodig heeft, op een andere manier poogt te verkrijgen. Er zullen nl. spoorwegcon cessies worden verleend en maatschap pijen wórden opgericht, wier leeningen door den Russischen staat gewaarborgd zullen worden. Te- Londen worden over een reeks van dergelijke projecten onderhandelin gen gevoerd, die evenwel voor een ge deelte op bezwaren stuiten en wel hier door, dat de Russische regeering voor het verleenen der concessie waarborgen wenscht te hebben ten aanzien van het verschaffen van het kapitaal. Verder is uit Londen gemeld, dat door een aantal Russische gemeenten nieuwe leeningen zouden worden aan gegaan, waarvan het geld tendeele in de City gevonden zou worden. In een telegram van de N. Fr. Pr., wordt ge zegd dat het de steden Pgym, Minsk, Kofno, Charkof, Skow, Saratof en Peters burg zijn, die met leeningen aan de markt willen komen. Alleen de pogin gen door Saratof en Petersburg in het werk gesteld worden evenwel ernstig opgenomen. De Russische hoofdstad wil Rbl. 10 millioen opnemen, waarvoor garantie van staatswege geboden w.ordt. Het is alsof onze tijd mede staat in het teeken der protesten. Ter benoeming van een ontvanger- griffier van den polder „Borsele" waren op den heer J. van den Dries te Hein- kenszand 19 en op den heer J. L. Ri chel burgemeester van Borsele 17 stem men uitgebracht. Bij Ged. St. is tegen deze benoeming geprotesteerd wijl naar de meening van de reclamanten niet was gehandeld con form het polder-reglement in zake de gevolmachtigden ter vergadering. Te Sas van Gent is de heer Ed. Buijs- se niet als lid van den gemeenteraad toegelaten ondanks dat de commissie van onderzoek diens geloofsbrieven in orde had bevonden, doch, wijl de meer derheid van den raad de overtuiging had, dat de gekozene niet zou kunnen afleggen de eed voorgeschreven bij art. 39 der gemeentewet waarbij een toege- latene zweert, dat h(j om tot lid van 129. Ach, God, waarom toch moest mijn Vruchteloos leven gespaard blijven in oorlog en gevaarBoris zou dan nu reeds heer zijn geweest van de rijdom- men, die in mijn hand zonder eenig nut zijn. Neen I Neen! Ik wil hem niet hierheen roepen, om zich levend te begraven. Zijn levenslamp zal hier riet zonder doel, zonder gewin ledig Dranden. Want wij leven maar eens, naar eensTrouwenJa, trouwen Moet hij, trouwen zal hij De oogen van den generaal verwijlden sen poosje op een lief gelaat, dat hij soo lang en zoo innig had beschouwd n de duizend nachten van. bittere smart Dn zelfverwijt. Zijn hand beefde toen lij het miniatuur-kastje weder in zijn boézem deed verdwijnen en de saffieren ring hem opnieuw herinnerd had aan de verlorene, de geliefde. Ach, mijn God, mochten al die jaren van lijden mij slechts nog een maal een teeken harer liefde brengen Hij begroef zijn gelaat in de handen. CecileHet is zoo lang, zoo droevig, zoo onduldbaarEen hel op aarde te moeten doorleven, een hel van eenzaam lijden, den doodstrijd van een levend begravene. Eenmaal nog, mijn lieveling eenmaal nog! Vóór ik sterf, Cecile, ach laat mij nog eenmaal uw lief gelaat aanschouwen I Wellicht zou het lot ons nader tot elkander voeren, wie weet? Wanneer ik besluiten' kon mijn kluis vaarwel te zeggen en u te zoeken in het woelig leven der Europeesche steden 1 Hij zweeg en doorliep met regelmatigen tred zijn bibliotheekkamer. Zij, die eenmaal zijn ziel in boeien had geklonken voerde nog altijd onbetwist heerschappij in dat hart, gloeiende van hartstocht, verterende van begeerte en verlangen. Ik wil niet sterven, vóór ik haar nog eenmaal gezien heb. Eenmaal nog, eenmaal nog, bij God, ik zweer het 1 Eensklaps zweeg hij en wendde zich met norsch gelaat tot den intentant, die na herhaaldelijk aan de deur te hebben geklopt, zonder antwoord te hebben ontvangen, schuchter binnentrad. Doch de generaal sprak niet en werk tuigelijk grepen zijn handen naar de beide brieven, die hem op een zilveren schaal werden aangeboden. De intentlant boog en vroeg op onder- danigen toon, of de koerier kon terug- keeren, dan wel, of hij zou wachten. Een teeken van den generaal beduidde hem, dat de man, die de brieven ge bracht had, zijn orders moest afwachten. Boris 1 Xenia de BergMet spoed trad hij op zijn schrijftal toe en opende de brieven. Een groote ster rees op dit oogenblik statig op boven den pur- perkleurigen top van een heuvel, aan den verren oosterkin. Het was de ster der hoop, de ster, die hij zoo vaak be spied had, wanneer zij haar kristallij ne licht wierp in de saffieren wateren van Sorrento, en hij, aan de zijde van haar, die mijmerend aan zyn zijde ging, uren van weelde, van bovenaardsche zalig heid genoot. Reeds was het middernacht, alvorens de intendant het waagde den generaal te storen, die zonder ophouden, regel matig als het tikken eener klok en ge lijk een gevangen tijger, zijn eenzame bibliotheekkamer op en neder stapte. Verlangt uwe Excellentie, dat de koerier nog langer zal wachten? vroeg de man op bescheiden toon. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1