Binnenland. mogendheden, die door de Kretenzers als hun trouwe vrienden en beschermers beschouwd worden, zouden zeker niet licht er toe overgaan een volk, dat steeds den Turkschen veroveraars op Griek- schen grond weerstand geboden heeft en sinds 120 jaar acht malen in opstand is geweest, thans met wapengeweld weder onder datzelfde juk te dringen. De heer Idenburg, afgetreden minis ter van koloniën, schijnt voorbeschikt voor het ambt van gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Door de benoeming van den heer de Waal Malefijt is er eene vacature ont staan in de Tweede Kamer voor het di strict Breukelen. Het Kath. orgaan het Huisgezin, van oordeel, dat blijkens de cijfers der in dat district uit te brengen stemmen de zetel feitelijk zou behooren aan de kath. en niet aan de anti-rev. zijde oppert een ander, denkbeeld. Maar indien nu eens de anti-revoluti onaire partij, die bij de Juni-stembus zoo aanzienlijke winst behaalde in dien nu eens de drie partijen van rechts die hun stemmencijfer in de Kamer zagm klimmen tot 60, konden besluiten den zetel van Breukelen voor deze vier jaar af te staan aan den heer Roëll, den niet-herkozen voorzitter der Kamer, door allen geacht en bij allen sympathiek. Men zal zeggen een de oud-liberalen had voor den heor Roëll kunnen opstaan. De heer Van Karnebeek heeft het wil len doen, doch jhr. Röell heeft om te respecteeren redenen het aanbod gewei gerd. Men zal zeggende linkerzijde had een der opengekomen zetels Amsterdam IV of Schoterland aan den heer Röell moeten aanbieden. Inderdaad, maar het is niet geschied. En de heer Röell staat buiten de Ka mer, waar hij in hoort. Hoe zou men het nu vinden, indien Breukelen niet aan de linkerzijde werd afgestaan, maar als blijk van hoogach ting, waardeering en erkentelijkheid voor hetgeen deze voor het land deed, aan jhr Röell voor deze wetgevende pe riode werd ter beschikking gesteld Zou dat niet zijn een daad van edel moedigheid en ridderlijkheid, welke het district Breukelen en de rechterzijde tot eere zou strekken Een zwakke meerderheid zou zich een dergeljjke grootmoedigheid niet mogen veroorloven, een meerderheid, die 60 leden telt, kan het doen. BRESKENS, 17 Augustus 1909. De Commissaris in deze provincie heeft het onderzoek der landweerplich- tigen van de lichtingen 1903 tot en met 1909 bepaald als volgt te Sluis in het Gemeentehuis op Maandag 8 Nov. van 8—10 vm. voor Retranchement, 11 vm. 2 u nm. voor Cadzand te 3 u en Dinsdag 9 Nov. van 8 10 vm. voor Sluis te Aardenburg in het Gemeen tehuis 1 u voor St. Kruis, 2 u voor Eede, 3—4 u voor Aardenburg te Schoondijke in het Gemeen tehuis Woensdag 10 Nov. van 8—11 v. m. voor Schoondijke; te IJ z e n d k e in de Graanbeurs Woensdag 10 Nov. 1—4 n.m. voor Bier vliet, Donderdag 11 Nov. 8 10 voor IJzeudijke, 11.30 2 u voor Hoofdplaat; te O o s t b u r g in de Graanbeurs Vrijdag 12 Nov. 8-10 voor Oostburg 11 en 1 u voor Zuidzande en 2 u voor Waterlandkerkje te Breskens in het Gemeentehuis Za terdag 13 Nov. 8 en 9 u voor Breskens, 10 u voor Nieuwvliet en 11—3 u voor Groede. Aardenburg. Eindelijk is de dringele- genheid-kwestie voor de bewoners van de Draaibrug, die niet tot het personeal van de stoomtram behooren, opgelost. Immers met de directie van de tram is eene overeenkomst aangegaan dat gebruikt mag worden van de pomp op het emplacement aldaar, onder alleszins welwillende voorwaarden. Oostburg. Men zal dus ook hier, in navolging van andere gemeenten een lijkwagen krijgende overeenkomst met E. Bollaert dienaangaande zijn be klonken, en weldra zal, als de droeve noodzakelijkheid zulks zal gebieden, ook dit onderdeel van de moderniteit waar mee onze gemeente tegenwoordig gelij ken tred wil houden, zijn diensten pres- teeren en zijn behoeften bewijzen. Van die moderniteit getuigt ook het aanbrengen van naambordjes aan de hoeken der straten, aanduidende in welk deel der gemeente men zal zijn. Maar dat is nu heusch niet broodnoodig. De beweging van het bedrijf der ge meentenaren concentreert zich in hoofd zaak in de lange doorgaande straat waar men de gemeente uit de richting Schoon dijke inkomt en naar Aardenburg of Sluis uitgaat of omgekeerd. En het doortrekkend publiek kan zoo'n straat naam hoegenaamd niet interesseeren. Een andere belangrijke uitgaaf staat ons te wachten, n.l. voor een nieuwe openbare school. Het oude, leelijke ge bouw, dat zich als 't ware niet meer aanpast aan de wel kostbare doch sier lijke gebouwen, die onze gemeente zoo'n geheel ander aanzien geven, vertoont zich zooveel gebreken, blijkens het schrijven van den hoofdinspecteur van gezondheid, dat herstelling en voorzie ning niet kunnen uitblijven, indien althans niet wordt besloten tot den bouw van een nieuwe school, waarvoor de hoofdinspecteur natuurlijk het meest gevoelt. Nieuwvliet. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dhr M. Lucieer Jz., zal plaats hebben op 24 Augustus a.s. De stemming en herstemming zoo noodig 3 en 10 September d. a. v. Op de aanbeveling ter benoeming van een gem.-secretaris van Aarden burg zijn geplaatst de heeren Wijffels, ambtenaar ter secretarie aldaar en van Helvoirt, gediplomeerde te. Tilburg. Zondagmorgen had een ernstige worsteling plaats tusschen een politie agent en drie matrozen van het Nederl. stoomschip „Helena", liggende te Ter Neuzen. Deze waren reeds door de po litie aan boord van het stoomschip ge bracht dat gereed lag om te vertrekken, doch waren opnieuw aan den wal ge gaan. Toen de agent hen aanmaande naar boord te gaan, was dat het sein voor een aanval, waarbij de agent onder den voet geraakte. Eerst nadat een drietal collega's hem te hulp kwam, konden de deserteurs gearresteerd en bij het ver trek van het schip aan boord gebracht worden. Na Zondag een uitstapje te heb ben gemaakt naar Blankenberghe had de smid W. J. Tromp uit Groede de onvoorzichtigheid bij het uitstappen aan de Kruisdijk -reeds van de tram te sprin gen voor deze stilstond, met het onge lukkig gevolg dat hij onder de wielen geraakte en hem een been werd afge reden. Gisterenmiddag is hij naar het zieken huis te Vlissingen vervoerd. Zondagnamiddag heeft men zich, terwijl de bewoonsters naar de kerk waren, toegang verschaft tot een winkel huis in de Grenulaan te Ter Neuzen. De daarvoor noodige sleutels der win kel- en der voordeur, heeft men ver moedelijk des Zaterdags reeds ontvreemd. Het is echter een wonderlijke historie, daar niets is ontvreemd, terwijl er een doosje met gouden sieraden op tafel stond en de kast, waarin geborgen een kistje met geld en geldswaardige papie ren, was opengebroken. Langs den ach terkant is de woning verlaten. De poli- te doet onderzoek. wtm»»«gi8WE«rMii mi'—tiiiatujii»— School- en Kerknieuws. Benoemd tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de burger-avondschool te Vlissingen, de heer K. 'asperse aldaar en tot. onderwijzer aan eene openbare school aldaar de heer A. Frelier aldaar. Geslaagd voor de akte Engelsch 1. o. A. Ravesloot te Sluis en A. Ris- seeuw te Purmerend. Omtrent eene vergiftiging van de Zuid-Willemsvaart door de Maastricht- sche gasfabriek wordt er aan He 's H. Crt. gemeld, dat de vorige week weer een groote slachting onder de visschen heeft plaais gehad van Maastricht tot Lanklaer (België) een afstand van 24 Kilometer. Op een avond, dat aan de sluis het water werd afgeladen, kwam er groote beweging onder de visschen, die tegen den dood hadden te vechten. Den volgenden morgen zag men de geheele vaart tusschen Maastricht en Lanklaer met zieke en doode visschen bedekt. Nooit hebben de oeverbewoners zulk eene vernieling gezien. De zieke en doode visch werd met duizenden en duizenden kilo's met man den, kruiwagens en karren vervoerd en aan den man gebracht. De grootste verwoesting schijnt aan gericht onder de brasem, waarvan zelfs de dikste, ter zwaarte van 2 of 3 kilo, dood op het waterdreven. Zondagmiddag is in het Merwede- kanaal bij Utrecht een löjarige jongen bij het zwemmen verdronken. Een Duitsch student zou met de Batavierboot uit de Boompjes te Rot terdam naar Londen vertrekken. Hij studeert in Engeland. Na zijn bagage aan boord gebracht te hebben, ging hij nog eens aan den wal en werd, door de Boompjes wandelende, aangesproken door twee als heeren gekleede personen, met wie hij al pratende de stad inliep. Die heeren brachten hem in een café, waar weet de student niet, en haalden hem over tot kaartspel. Men ging aan het harten-azen en de student was in een ommezien 340 mark kwijt. De kwartjesvinders poetsten de plaats en hun slachtoffer heeft, zonder een cent van het geld terug te zien, zijn reis moeten vervolgen. Terwijl een glazenwasscher in de Agnietenstraat te Arnhem een muur schoon maakte, stootte hij zich tegen een openstaand raam, kwam daardoor te vallen en bleef bewusteloos liggen. Hij heeft vermoedelijk een hersenschud ding bekomen. In .de Commelinstraat te Amster dam is hedenmorgen een man uit het raam gevallen. Naar het Binnengast huis vervoerd bleek hij bij aankomst al daar reeds te zijn overleden. Gistermorgen heeft .een 61-jarige werkman aan boord van een stoom schip, liggende aan de Ykade te Am sterdam een baal op zijn lichaam ge kregen. Met gebroken rechter en ge kneusd linkerbeen en gedeeltelijk inge drukte borstkas, is hij naar het gast huis vervoerd. Woensdagmorgen had een 24-jarige werkman aan de zuivelfabriek te Achlum het ongeluk, met zijn rechterhand in een der pompen zoodanig bekneld te geraken, dat een deel van den wijsvin ger werd verbrijzeld en moest geampu teerd worden. In een Zweminrichting aan den Westerdoksdijk te Amsterdam is een 18-jarig jongmensch verdronken. De zwemmeester heeft naar den jongen ge doken, doch toen hij opgehaald werd, was het niet meer mogelijk de levens geesten op te wekken. Ruim zeven uren Zondagavond pas seerde de stoomtram naar Barendrecht, ter hoogte van de Twee bruggen in het Veen, den Dordtschen straatweg, even voorbij de grens dezer gemeente. Op hetzelfde oogenblik reed daar de 59-jarige landbouwer W. C. uit Poortu- gaal met zijn 63-jarjgo vrouw J. M. in een met paard bespannen rijtuig huis waarts. Zij kwamen van IJselmonde. Het rijtuig was de trambaan reeds ge passeerd, toen het paard schrikte voor de aankomende stoomtram en achteruit liep, met het gevolg, dat de locomotief het voertuig in de zijde trof. Paard en wagen sloegen tegen de straat en de landbouwer en zijn vrouw werden uit het rijtuig geslingerd. Nadat bei den in een café in de nabijheid hulp was verleend, zijn zij naar het stede lijk ziekenhuis vervoerd. Zij waren bewusteloos. Beiden zijn ernstig aan den schedel verwond, terwijl de man bovendien vermoedelijk een paar ribben gebroken heeft. Het paard werd zoo zwaar gewond, dat het op de plaatst waar het onge luk gebeurde, is afgemaakt moeten wor den. Het rijtuig is mede ernstig be-

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2