ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. wM uit Bossi; No. 1434. Woensdag 11 Augustus 1909. 18® Jaarg. Uuitenland. FEUILLETON. Alg R R E S K E l\ S CIIE COURANT, Abonnement per maanden 0.50, franco per post door het geheele rijK 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Van de nu ingetreden algemeene va- cantie-maand, die ook aan tal van staats machines eene gedeeltelijke rust gunt, kan men niet zeggen, dat ze onder zoo aangename omstandigheden is aangevan gen. Spanje leverde de vorige week het toonbeeld van een volmaakte opstand, die nog veel geweldiger zou zijn geweest, indien men in Barcelona niet de onhan digheid had begaan do kloosters in brand te steken. Van toen af keerden zich velen van de opstandelingen af. De toestand heet er nu rustig te zijn, maar voor hoe lang In de vesting Montjuich zijn niet minder dan 600 gevangenen, waaronder verscheidene priesters, opgesloten. Spoe dig zal de krijgsraad uitspraak doen in rake de straf die hun te wachten staat. verwachting is dat velen op vrjje voeten zullen worden gesteld, maar de eisch is dat allen zullen worden vrijge laten, voornamelijk de republikeinsche gemeenteraadsleden en advocaten van Barcelona. Men zal ten hoogste 14 dagen geduld oefenen. Hoort men dan dat dezen zijn gefusileerd, dan zal alles opnieuw be ginnen en een geheel ander strijdplan worden gevolgd, waartoe zich 30.000 man gereed houden. De gemakkelijkheid waarmee zich de bevolking van Barcelona by den opstand aansloot, vond niet alleen voedsel in de oproeping der reservisten tegen de Rif- Mooren, maar vat zich mede samen in een drietal grieven. De eerste was de opdracht van den marine-houw tot een bedrag van 200 millioen pesetas aan een Engelsche maatschappij. De tweede was de her nieuwing van de subsidie aan de Com- pania Transatlantica welke door deri Koning in Juni werd guteekend. De gift van 10 millioen piasters jaarlijks aan deze maatschappij, wordt beschouwd als een ongeoorloofde bevoorrechting aan een paticuliere onderneming, welke niet is in het belang van Barcelona, daar het art. van de wet, waarbij van buitenlandsche schepen belasting wordt geheven tegen het voordeel der stad is, vooral omdat het daardoor voor de Fransche en Italiaansche schepen minder verkieselijk is als haven. Een derde grief schijnt dat de regee- ring in gebreke bleef eenige voorwaar den te stellen aan de Fransche geeste lijken ordes, die naar Spanje kwamen, na de toepassing der wet op de congre gatiën in Frankrijk. Van Spanje uit richten we even het oog op Kreta, het eiland in de Middel- landsche Zee dat veel kans heeft een twistappel te worden tusschen Turkije en Griekenland. Gedurende een zevental jaren is Kre ta, in overleg en op aanwijzing van de groote Mogendheden bestuurd geworden door een prins van Griekenland. Toen diens regeeringstijd om was, en van Kreta was teruggekeerd, werden de Kretensers gedurig heen en weer ge schommeld, van Turkije naar Grieken land en omgekeerd. Ze schenen echter wel hart te hebben voor de Grieken, want behalve op de kazerne te Kanea werd de Grieksche vlag ook van andere openbare gebouwen geheschen. Dit nu was voor den Turken zoo'n ergernis, dat ze tegen Griekenland op stonden onder het motief dat deze de Kretensers zou gedwongen hebben tot het hijschen der Grieksche vlag. Zoo heeft te Monastir een reusachtige mee- tiug plaats gehad, die door niet minder dan een 40000 menschen, waaronder vele soldaten, werd bijgewoond. Men sprak zich daar in zeer sterke bewoor dingen uit tegenover Griekenland, en deed een beroep op den Grootvizier, om dezen te bewegen, onmiddellijk krachtige maatregelen te nemen tot er kenning van de souvereiniteit van Turkije over Kreta, daar anders het leger tegen Griekenland zou oprukken indien de regeering werkeloos bleef. Allszins is eene agitatie waarneem baar die wijst op eene stemming ten gunste van een oorlog met Griekenland. Men vreest zelfs dat in Macedonië groote moordpartijen zullen beginnen wijl de Mohammedaansche bevolking zeer tegen Griekenland is opgezet. Griekenland behandelt voor 't oogen- blik de zaak meer uit diplomatiek oog punt en gaat uit van de onderstelling, dat de Mogendheden, onder wier be scherming Kreta staat, de krijgslust der Turken wel eenigszins zal breidelen door de zending eener vlootdemonstratie naar Saloniki. En indien men hiermee in gebreke blijft, dan is Griekenland op een aanval van Turkije voorbereid. De eene vlam in de Oostersche kwes tie is niet gebluscht, of do andere baant zich weer een weg. Zoo staan hoogstwaarschijnlijk in Servië ook weer nieuwe verwikkelingen te wachten. Koning Peter is zoo ern stig ongesteld, dat men elk oogenblik het einde vreest. Gelijk men weet heeft de kroonprins George die een 2eer onhebbelijk per soontje moet zijn, zijne rechten op den troon afgestaan aan zijn broeder Alexan der. Over 't algemeen was men in Servië daarmee ingenomen, maar nu 't er op aan begint te komen, steken de officieren de hoofden op ten gunste van den voormaligen kroonprins George. Zou dat soms een visschen zijn in troe bel water. Aan deze beweging paart zich nog een andere, n.l. om het geheele regeeringshuis omver te werpen. Ook cusschen China en Japan is de toestand zeer gespannen. Het betreft de uitleg eener overeen komst tot het aanleggen van een spoor tusschen Antoeng en Moekden. Nu is tijdens den oorlog tusschen Rusland en Japan deze lijn in der haast in elkaar geklonken enkel voor oorlogs doeleinden. En na den vrede is, zooals gezegd tusschen Japan en China ten opzichte van dit spoor eene overeenkomst geslo ten, omtrent welks uitleg nu moeilijk- -t-O-l—<- 123. Bij het weifelend licht der sterren had hij den vluchteling maar vaag kun nen zien, doch zonder een oogenblik te aarzelen richtte hij bliksemsnel het pi stool op den wegijlenden man en vuur- tweemaal, snel achter elkander. Het licht had hem verblind, doch op het geluid afgaande van Marguerite's stem bereikte hij de voordeur, bijna gelijktij dig met den stevigen portier en den tuinman, die eveneens in allerijl kwa men toegeloopen op het noodgeroep van bet meisje. Men zag lichten ontsteken en de ofddeur der villa werd een oogenblik mter aarzelend geopend, door bevende vingers. De in fluistertoon snaterende bedienden liepen, druk gesticuleerende, door het huis. Boris Milutin greep den eersten kandelaar den besten, en snelde, het rookende pistool nog in de handen, den trap op, die naar de bovenvertrek ken voerde. Zijn hart riep luidde Marguerite ik komdoch zijn lippen bewogen zich niot. Ademloos snelde hij voort. Daar was zij. Zij zag hem aan en toen, met een smeekenden blik in de door tranen omfloersde oogen, zonk zij, half bezwijmd, in zijn armen. Nog waren de hem volgende bedien den niet nabij, toen hij brandende kus sen drukte op haar bleeke, koude lippen en haar, als ware zij een kind geweest, op zijn armen naar een divan droeg, in de flauw verlichte bovengang. Een seconde later klopte hij, door drie der mannen gevolgd, aan de deur van den heer des huizes. De deur was, als ge woonlijk, niet gesloten, maar toch kon den zij zich langs dezen weg geen toe gang verschaffen tot het vertrek. Hier heen, riep de bottelier, die langzaam tot bezinning scheen te komen. Hierheen en hij ging den mannen voor, door een der zijvertrekken, van waar een andere deur naar de kamer van den meester des huizes geleidde. Die deur was niet versperd en men kon binnentreden. Do ramen stonden open en aan een der vensterbanken was een touwladder bevestigd, die tot in den tuin reikte. Boris Milutin was het eerst in de kamer. Het flikkerende licht, dat hij in de hand droeg, deed hem een donker lichaam zien, dat dwars over den vloer lag. Weldra waren tal van lampen in de kamer gebracht en zes mannen be zig, om de zware secretaire, die door krachtige armen als barricade voor de kamerdeur was nedergezet, weder op haar gewone plaats terug te brengen. Sporen van worsteling waren niet te zien, maar toen men het lichaam van den vermoorden man had omgewend, vond men aan zijn zijde een dolk, van bizonderen vorm en zeer groot en scherp. Met een ernstige vermaning aan de be dienden om niets anders aan te raken of te verplaatsen, bukte de officier en raapte het bloedige moordwapen op. Aan het handvat was een reepje per kament bevestigd en daarop stond een woord geschreven, dat thans onleesbaar was door het bloed van den doode. Bo ris Milutin verstond het Poolsch en was de eenige van de aanwezigen, die -in staat was het veelbeteekenende woord te ontcijferen. „Judas!" las hij. Hij legde den dolk neder, zooals hij hem had gevonden en terwijl hij den portier en den bottelier verzocht de wacht te houden in de kamer, zond hij twee der andere bedienden, om in allerijl de politie autoriteiten te gaan waar schuwen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1