BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. AANBESTEDING. El ratal uit RiissiscMili. No. 1434. aanbesteed: Zaterdag 7 Augustus 1909. 18# Jaarg, Buitenland. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.623 en voor Amerika 0.823 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it liliul verschijnt eiken Dtnsilair- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IIIELEMAA te Breskens. 1-l-l - .-.II--.' J. tachtig, negentig jaar is Barcelona op touw zjjn gezet. Volgens de offlcieele lezing, zjjn er nog enkele groepjes oproerlingen in de dorpen buiten Barcelona overgebleven. Die zullen ook spoedig uiteengejaagd zijn. Wat Barcelona betreft, schijnt het oproer uit. De barrikaden worden weggeruimd, de krijgsraden zullen hun werk beginnen en de oproerlingen, die zich met de wapens in de hand over hebben gegeven, zwaar laten boeten. Want tegenover de Catalonische bewe ging en alle revolutionaire bestanddee- len, die gemeene zaak met haar maken, kent de Castiliaan geen genade. Laten we nog in 't kort nagaan wat de oorzaak is van de onlusten in Ma rokko. Vóór eenige jaren vestigde zich in die streek, achter de oud Spaansche bezet ting van Melilla, de bekende Boe Ha mara, pretendent naar den troon van Marokko. Hij werd door Abdul Azis bestookt, maar de Spaansche autoritei ten verleenden hem hulp en tot dank schonk de pretendent aan twee Spaan sche maatschappijen het recht tot ex ploitatie van zekere ijzer- en loodmjjnen. Men begon toen korte spoorlijnen aan te leggen van Melilla naar de mijnen en dat vooral schijnt de woede der Moor- sche stammen te hebben opgewekt. Toen Boe Hamara vertrok om aan Moelai Ha- fid den troon te betwisten, bedwongen zij zich niet langer. Zjj overvielen op zekeren dag de spoorwegarbeiders. Daar na volgde de bekende tuchtigings-expe- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BRESKENS maken bekend dat op Donderdag 19 Augustus a.s., des voormiddags 11 uur door hen zal worden l8 het maken van een keibe strating in den Achter weg. 3' het bouwen van een veld wachters woning1 met arrestanten - lokaal en braiidspuitliuis, in den Lange weg. De aanwijzing zal ter plaatse ge schieden respectievelijk om 5 en 5x/2 uur namiddag op Zaterdag 7 Aug. a.s. Bestek en voorwaarden liggen ten Raadhuize ter visie. Inschrijvingsbiljetten worden ten Ge meentehuize ingewacht tot Donderdag 19 Augustus a.s. voormiddags 11 uur. Burg. en Weth. voornoemd P. MONTENBERG, Burgemeester. NIERMANS, Secretaris. Spanje heeft een bange week achter den rug. Behalve dat het een zeer critieke positie heeft in zijn gebied in Marokko tegen de inboorlingen Rifbewoners, had de regeering ook te kampen met oen formeelen binneniandschen opstand. Voor den veldtocht in Marokko waren ook vele reservisten opgeroepen, onder wie tal van gehuwden en huisvaders. Het onsympathieke van dezen kolonia len oorlog waarin Spanje gewikkeld is, werd door deze oproeping niet weinig bevorderd, en velen weigerden er gehoor aan te geven. Deze beweging werd door anarchisten socialisten en republikeinen gretig be nut voor hun streven tegen de maat schappij en tegen de dynostie. De be schikkingen der regeering hebben de revolutionaire-comité's als voorwendsel gebruikt en van de tegenwoordige moei lijkheden partij getrokken, om eene oproerige beweging te beginnen. In Barcelona, het broeinest van revo lutionaire elementen, stak men onmid dellijk het hoofd op. En het was heusch niet een gedeeltelijke volksuitbarstiDg, maar een algemeen oproer van de ge heele werkende klasse waarmee men te doen .had. Integendeel was het een wel over dacht en lang beraamd plan. Alleen wachtte men op een gelegenheid die zich in dit verzet uitnemend voordeed en juist op een oogenblik, dat alle om standigheden tot bereiking van het doel gunstig leken. Men wil niet erkennen dat de burgerij te Barcelona onvaderlie- vend en afscheidend is. Toch is men geneigd het aan te nemen, daar een op roerige beweging het land groote schade moet doen op een oogenblik, dat het met de verdediging van zjjn eer en de hulpverleening aan de troepen, die voor de eer van het vaandel vechten, de handen vol heeft. Snel groeide de beweging aan en met name was Barcelona, waar meermalen bloedige gevechten in de straten zijn geleverd, het toonbeeld van een volmaakt volksoproer. Behalve tal van menschen die er het leven bij lieten, zijn niet minder dan vijf kloosters en verscheidene huizen in brand gestoken. Op de voornaamste verkeerswegens van de stad hadden de oproerlingen barrikaden opgericht. Ook in andere plaatsen maakte de kalmte plaats voor groote opgewonden heid. Te Madrid moet een menigte, die zich bjj de soldaten had aangesloten, rumoerige betoogingen voor het konink lijke paleis hebben gehouden. Men riep Weg met den oorlog! Weg met den Koningen in verschillende deelen van de stad gistte 't bedenkelijk. Maar ook hieraan is weer een eind gekomen, en de traditie gewoon, spoedi ger dan men had kunnen verwachten. Toch staan de Cataloniërs niet als helden bekend. Barrikaden die bezet zijn door oen ongeoefende en slecht ge wapende volksmenigte, zijn moeilijk te verdedigen tegen trouwe troepen, die de nieuwste vuurwapens en bovendien kanonnen tot hun beschikking hebben. Het is dan de gewone afloop geweest van alle opstanden, die in de laatste 'f 122. Maar wat was dat Marguerite Wald- berg sprong met een kreet van schrik op, toen zij een vreemd, onderdrukt rumoer meende to hooren, dat uit de kamer van haar vader scheen te komen. Zjj luisterde toe, terwijl elk harer zenu wen medewerkte, om de lichtste ge- luidtrilling op te vangen. Vrees kende zij niet, maar toch scheen haar hart stil te staan toen zjj, nu duidelijker dan zooeven een vreemden voet zich hoorde verplaatsen in haar vaders ka mer. Van een worsteling was niets te bespeuren. Geen geluid verbrak do sombere stilte van den nacht, of wekte de bedienden, die in hun vertrekken op de bovenverdieping sliepen en niets konden hooren, van hetgeen in dit ge deelte van het huis voorging. Een angstig voorgevoel van naderend onheil schroefde haar de keel dicht. Zjj kon niet gillen, niet om hulp roepen en het was, of haar ledematen verlamd waren. Dit duurde echter slechts een oogwenk. Plicht en liefde triumfeerden over de machteloosheid, door den schrik veroor zaakt en zonder zich een oogenblik langer op te houden snelde zij naar de kamer van haar vader, die als gewoon lijk ongesloten was. Een zwaar voor werp belette haar echter de deur te openen. Met de kracht der wanhoop trachtte zij zich toegang te verschaffen. Daarbinnen hoorde zij nu duidelijk het schuifelen van vreemde voeten over het vloerkleed. VaderVadergilde het ten doode verschrikte meisje en haar wanhoopskreet klonk akelig door het ledige huis. Geen ander antwoord van binnen, dan een diepen zucht en het geluid van zich snel verwijderende menschen. Nog vóór de verbijsterde dienstboden door het rumoer gewekt, hun meesteres te hulp waren gesneld, had Marguerite reeds een der ramen van haar kamer geopend en op gillende toon om hulp geroepen in den donkeren nacht. Het was een vreeseljjk oogenblik Kolonel Milutin had van uit zijn ka mer als naar gewoonte het oog gehou den op de verlichte vensters van het grijze huis en met verbazing tal van schaduwen zich langs de stille woning zien bewegen. Waarschijnlijk de be dienden, die de laatste toebereidselen voor de reis bezorgen, had hij gedacht en verder geen aandacht aan zijn ont dekking geschonken. En eensklaps klonk daar dat rauwe hulpgeroep, door de vreedzame stilte van den Loschwitzer nacht I Een en kele blik op het huis was voldoende, om hem te doen zien, dat het licht in de kamer van den zieke was gedoofd. Als bjj ingeving begreep hij wie het was, die daar in doodangst riep om hulp, in haar grooten nood. In een oogwenk had hij zijn revolver gegrepen, het foudraal er af genomen en weggeslingerd, en sprong hj) de treden van den trap af, die naar den tuin voerde. In dollen ren doorsneed hij den tuin, bereikte een plaats van den steenen muur, waar die het laagst was en sprong er over. Door kreupel hout en bloembedden rende hij op het oude huis toe. Hjj richtte den blik naar de tweede verdieping van het huis en bemerkte eensklaps een donkere ge daante, die zich snel nederliet langs den met wijnranken begroeiden muur en daarop het hazenpad koos, in de richting van den straatweg. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1