enkel mededeeling van vaststaande zaken en niet van verwachtingen wier verwezenlijking op zoo losse schroeven staat. Hoe dan ook, de plaats was te klein gebleken, ook wanneer de gemeente eventueel later met een grooter gezin te doen heeft zou men al spoedig met de handen in 't haar zitten, en het Dag. best. had omgekeken naar en een an dere plaats gevonden in een gedeelte op de oude begraafplaats der H. H. Bese- mer en Du Burck. Dhr du Burck opende aanstonds het vuur door zich hier beslist tegen te verklaren, omdat er wel ter dege plaats is op de Boulevard voor een woning, met nog een arrestanten-lokaal en bo vendien een brandspuithuis aan de ach terzijde men moest de brandspuit dan maar door de duinen weghalen. Opmerking verdient hierbij het feit, dat men het zware pompwerk breed uitmeet, terwijl het sleuren van de spuit door de duinen dan wellicht slechts kinderwerk zou zijn Ook dhr Yalk was met hem de mee ning toegedaan dat er behoorlijk eer. woning kon gebouwd worden. Dhr de Hullu ging dat behoorlijke van zoo'n woning eens in cijfers na. Het voorvertrek zou binnenwerks eene breedte hebben van 3.22 M. Ingevolge de bouwverordening moet 't dan eene diepte hebben van 3.80 M. Het hoogst ongeriefelijke en minder mooie figuur daarvan springt terstond in het oog. Hij kon echter niet nalaten zijn spijt en bevreemding er over uit te drukken, dat de voorz. in de laatste vergadering op de door hem gestelde vraag het besliste antwoord had gegeven, dat er een behoorlijke woning kon geplaatst worden. Dhr du Burck hield staande, dat er wel een woning kon gezet worden, bo vendien, wanneer geen andere grond beschikbaar is zal dat wel moeten, want hij voor zich wist er niets van af dat men op de bij hem en Besemer in exploitatie zijnde grond van de kerk. gesloten begraafplaats een veldwachters woning zou willen bouwen, en toestem ming gaf hij daar geenszins voor. De voorz. vond dat hij daarmede als raadslid stellig niet in het belang han delde van de gemeente. Dat argument had echter voor du Burck geen waarde, immers hij bleef er bij geen grond af te zullen staan. Hij gaf echter den voorz. wel in overweging den raad uit te laten ma ken waar er nu zal gebouwd worden. En de voorz. gaf daaraan, vreemd ge noeg toe, totdat de dhr de Hullu zeide zich van stemming te zullen onthouden, omdat er op de Boulevard geen plaats is en du Burck geen grond wil afstaan, zoodat deze stemming toch geen doel kan treffen. Toen werd de stemming opgeschort. De voorz. kwam er toen bij du Burck nog eens op terug dat't voor de exploi tanten toch precies hetzelfde is wie er nu op dien grond bouwt, een particu- -lier of de gemeente. Toen scheen du Burck vermurwd, want ten slotte gaf hij toestemming tot bou wen. En daarop nam dan de Raad het besluit om op dien grond de veldwach terswoning te zetten, met algemeene stemmen, zou men denken pardon, du Burck stemde tegenIs er iets incon- sequenter denkbaar? Dhr Weijkman die voor een groot ge deelte deze zaak had behandeld, nota bene met du Burck zelve, trachtte diens geheugen nog eens op te frisschen, door er op te wijzen dat hij van dit voorstel toch af moest weten, want dat hij over deze zaak toch persoonlijk met hem had onderhandeld, ontkende du Burck ten eenenmale iets van het voornemen tot bouwing op dien grond iets af te weten. Dhr Weijkman drukte hierover zijne sterke verwondering uit, te meer om dat hij toch in dezen niet alleen stond. Met nadruk vroeg hij dan aan du Burck of hij er niet had over gesproken met zijn compagnon Besemer. Toen hierop een hardnekkig stilzwij gen volgde, constateerde dhr Besemer dat er wel degelijk met du Burck over de zaak gesproken was en dat zelfs de prijs van den grond, zijnde ƒ105, was bepaald. Het was een zeer pijnlijk oogenblik dat in zulk eene openbare vergadering van waaruit het gezag in de gemeente moet uitgaan een raadslid, mede ten aanhoore van een vrij talrijk publiek en voornamelijk van dat deel, dat hem op de handen draagc, als leugenaar te schan de moest worden gesteld. Men zou hier bijna kunnen spreken van een grondspeculatie—kwestie ge lijk te 's Gravenhage, alwaar een paar raadsleden hierbij zoo na betrokken zijn, dat de gemeenteraad in een motie als 't ware verklaarde niet meer met hen te doen te willen hebben, en hen daar door moreel noodzaakt ontslag als raads lid te nemen. Eindelijk kwamen enkele administra tieve zaken, nl. de rekening van het Alg. Armbestuur die met een goed slot van ƒ5.59 werd goedgekeurd en die dei- gemeente, welke met een batig saldo van ƒ1173.16 werd aangeboden. Ten slotte werden een paar vacatures vervuld, te weten die van wethouder doordien de heer P. Risseeuw als zoo danig ontslag had genomen en in wiens plaats werd benoemd de heer Joz. de Hulster met alg. (5) stemmeneen briefje was blanco, en in die van ge meente-architect wegens ontslag-name door den heer K. Minderhoud, door de benoeming van den heer J. P. W. Be semer, lid van den gemeenteraad, (als hoedanig hij thans ontslag heeft geno- nomen) met 4 st., tegen 1 op dhr J. M. H. van de Sande en 1 blanco. De voorz. deelde nog mede, dat hij opnieuw verlof heeft aangevraagd om van af 15 Aug. buiten de gemeente te mogen wonen. Daar de raad deze mededeeling stil zwijgend aanvaardde, ten blijke, dat hij daartegen geen bezwaar had, zal aan Ged. St. in dezen gunstig worden ge adviseerd. Belanghebbenden zij er aan her innerd, dat het schuren-verbod weer in werking is getreden. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli in gelegd ƒ12817.45; terugbetaald 5924.82. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 5250. Sluis, 30 Juli. Hedennamiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Allereerst werden de stukken ter ver kiezing van de 11.H. dr. Brand Metz en Stern onderzocht, goedgekeurd en tot toelating der herbenoemden besloten. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Verder werd vastgesteld de staat van oninbare posten op den hoofd, omslag a f 49 8H/2 en op de honden-belasting f 5.76. Aangeboden werd de gem.-rekening over 1908 tot een batig slot van f719.57 Op de voordracht ter benoeming van 2 zetters werden geplaatst de h.h. P. B. Maenhout en P. Beun Johz. aftre dende leden, en als secundi-leden de h.h. J. P Bal en E. J. de Meijer. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan H. M. de Koningin een adres te richten in zake de benoeming van een onderwijzer aan school A welk te laat tijdstip aanleiding kan zjjn dat niet alleen het subsidie voor dezen onderwij zer, doch het geheele rijkssubsidie voor het personeel kan worden ingetrokken. Door indiening nu van de verschillende stukken, dat deze verlate termijn is veroorzaakt door omstandigheden buiten de schuld van het Gemeentebestuur kan deze intrekking worden voorkomen. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering ingediend verzoek tot wij ziging der politie-verordening in zake het melken van koeien in de weide, stel den B. en W. voor de verordening on gewijzigd te laten. Dhr de Meijer zou gaarne zien dat er enkele uren werden opengesteld, bijv. de koeien 's morgens voor 6 te laten halen en 's avonds na 7de reinigings dienst lijdt er dan niet onder en de vreemdelingen loopen voor en na die uren toch ook niet'op de straat. De voorz. betoogde dat velen tegen elke nieuwigheid zijn gekant, wanneer ze daarbij betrokken zijn. Nu echter worden ze er langzamerhand aan gewend en men vindt het zelfs gemakkelijker. Dhr de Meijer kon zich daarmee niet vereenigen iets bezwarens wordt men niet gewend. De voorz. wees er op, dat die bepa ling niet alleen voor vreemdelingen is gemaakt, maar ook voor ieder bewoner van Sluis. Dhr de Bruijne kon zich wel voor stellen dat sommige menschen, die hun leven lang niet anders gedaan hebben met zoo'n nieuwe maatregel wel eenige moeite hebbenee treffen 't dan ook bijzonder slecht met het ongunstige weer; maar toch meent bij, dat 't op den duur wel zal gaan. Dhr Metz was er in 't begin ook te gen, maar nu het blijkt, dat ze over 't algemeen goed werkt, moet ook 't bij zonder belang van enkelen voor het algemeene wijken. Met 6 tegen 1 st., die van dhr de Meijer werd besloten de verordening te handhaven. Algemeene instemming vond een voor stel van B. en W. aan den Minister van Waterstaat om het Ned. gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge in eigen beheer aan de gemeente af te staan, (behalve het op diepte houden) in ruil waarvoor de gemeente de gras- ëttingen en andere voordeelen zou mo gen genieten. Een gelijk onthaal ontving een voor stel van hetzelfde college om den eind- leeftijd voor de kinderen der school te St. Anna te Muiden te bepalen van 1 op 10 jaar, alsdan kunnen ze words overgeplaatst naar school A en ka tevens dhr Rosendaal het gemakkelij] zonder hulp af, terwijl de onderwijzers dan op eigen verzoek naar school j kan worden overgeplaatst. De wijziging der braodweer-verorde- ning waaruit we even opteekenden da' leeftijd is veranderd van 21 65 in 19-* 60, en dat het onderscheidingsteeken voor de onderbrandspuitmeesters voort aan een koperen plaat in plaats van een stok zal zijn, omdat ze daarvai meer last dan gemak hebben, werd op voorstel van dr Brand aangehouden ter wijl de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld het ontwerp thuis in te zien. Bij de rondvraag wenschte dhr Bak ker terug te komen op de kunstglas makerij die op de kermis stond. Hij had altijd geleerd dat, als er twee kapiteins op een schip zijn 't niet gaat. Zoo is 't ook met den markt meester indien daarbij een ander tus- schenbeide komt. Hij heeft de betref fende verordening eens nagezien, en daarbij bleek hem, dat de kunstglasbla- zerij behoort tot die categorie van ker- mis-vertooningen, waarvoor het tarief ƒ1.— per dag bedraagt. En dan gaat 't niet aan, zelfs niet voor den burgemeester, om dat eigenmachtig te brengen op ƒ0.50. De voorz. zeide gehandeld te hebben j uit overtuiging dat die menschen, wien de zaken niet te best afgingen, niet het j vel over de ooren moest worden gehaald, I Men kan ook te veel aan een veror dening hangen de praktijk spreekt ook wel eens mee. Dhr Bakker constateerde, dat de voorz. 't dan toch met hem eens is, dat vol gens het tarief inderdaad fl.— had moeten ontvangen zijn. De voorz. was dat integendeel niet op grond van het door hem aangevoerde, Verder vroeg dhr Bakker nog of de werkkring van Moqué niet medebrengt, om bij het reinigen der straten of bijv. hoopjes paardenuitwerpsels die zoo wat op ongeveer 1 a l1/2 M. afstand van de hoopen straatvuil liggen, op to ruimen, waarop hij een toestemmend antwoord ontving. Nadat dhr Maenhout de aandacht van B. en W. had gevestigd op het bijschil deren van lantaarns te Heille en het plaatsen van een nieuwe in die buurt, werd de zitting gesloten. Sluis. Door belanghebbenden is een adres gericht tot den Raad om hier een wekelijksche veemarkt te verkrijgen. Deze zou dan op Maandag gehouden worden. Dat de zaak wel levensvat baar is, blijkt uit het groote aantal beesten, dat hier iedsren Maandagmor gen naar Brugge verzonden wordt. Maan dag 1.1. werden weder verzonden 59 stuks groot vee, 2 kalveren en 10 schapen. Het adies zal behandeld worden in de raadszitting van Dinsdag 17 Augus tus a s. en denkelijk wel een goed ont haal vinden. Sluis. In 1906 is hier, vooral op ini tiatief van den heer Dommisse toen maals burgemeester van Sluis, thans van Maassluis eene tentoonstelling gehouden van Huisvlijt. Deze viel, wat de uitgaven en inkomsten betrof, zóó

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2