ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1432. Woensdag 4 Augustus 1909. 18' Jaarg. BRESKENSCRE COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. BRESKENS, 3 Augustus 1909. De Vrijdagmiddag onder voorzitter- hap van den heer Montenberg gehou- U raadszitting werd bijgewoond door ledende heer P. Risseeuw was af- lezig. Na lezing en goedkeuring van de no llen werden de geloofsbrieven van de [kozen raadsleden A. du Burck en P. Roest onderzocht, in orde bevonden tot toelating der benoemden besloten. Onder de ingekomen stukken waren b, missives van Ged. St. tot goedkeu- [g van den onderhandschen verkoop ti de veldwachterswoning en van den [tricts-schoolopziener tot goedkeuring i de bouwplannen der nieuwe open- 19 school, en een proces-verbaal van [opname bij den gem.-ontv. waarbij pezig bleek f 1204.21 Ulle voor kennisgeving aangenomen, kaarna ging de raad over in comité- Ieraal ter behandeling van een inge- ben reclame op zijnen aanslag in I hoofd, omslag van Joz. H. Vermeu- fa heropening der zitting werd be en adressant terug te brengen van 11e naar de 9e klasse, er zake van de ontsmetting bij J. Ie Bleu was een nader adres van In ingekomen waarbij de hem aan wen f20 als tegemoetkoming in de [en niet werden aanvaard, omdat de [eenkomst met den inmiddels over- B burgemeester was, dat de gemeente [helft daarvan, zijnde f 42.50 voor I rekening zoude nemen, f voorz. wees er andermaal op dat lleu vermindering van hoofd.-omslag f verkregen, welke in mindering is pcht van de beweerde tegemoetko- maar dhr de Burk zeide dat Le [toch vol houdt, dat die tegemoet- fng hem is toegezegd, [burgemeester, vóór wiens tjjd deze jk was behandeld, en dus hiermede lien uit eigen ervaring niet op de |te was, gaf aan den secretaris, die el bij tegenwoordig was geweest, mming, de bijzonderheden nader i lichten. was ook geschied in een der tande zittingen en we plaatsten, deze het woord voerde, daarbij orden „met toestemming." raan was geene bijzondere bedoe- ast te knoopen. We willen dit memoreeren, omdat men zich zal o herinneren, dat destijds in het oden stuk van den heer Le Bleu diezelfde woorden, tusschen haakjes geplaatst, een vraagteeken stond, en waardoor den schijn werd gewekt, alsof de schrijver de beteekenis dier woorden niet had begrepen. De secretaris dan, herhaalde, dat dok ter van Noppen aan den toenmaligen burgemeester verzekerde dat in de ad- vertie, waarin van de ontsmetting werd kennisgegeven aan het publiek alleen de clausule „op last van den burgemees ter" werd opgenomen om aan die ken nisgeving een meer officiéél karakter te geven, ter meerdere geruststelling van het publiek en in het belang van Le Bleu's zaak. De vermindering van hoofd, omslag had daarop geene betrek king. Maar dhr du Burck draafde door en sprak er zelfs van dat le Bleu dan was misleid. De secretaris protesteerde hiertegen ten krachtigste, er op wijzende dat hij iedereen, en ook du Burck het recht ont zegt van misleiding van uit het Ge meentehuis te spreken. Inmiddels werd deze zaak opnieuw aangehouden en zal de heer Van Nop pen nog nader worden gehoord over het feit of de woorden „op last van den burgemeester" voor den vorm in de aankondiging waren opgenomen, dan wel of daaraan eene tegemoetkoming van het geraeentbestuur was verbonden.. Een incident dat een zeer treurig licht werpt op de houding van een oppon- neerend raadslid deed zich nog voor bij de behandeling van dit punt, toen de heer du Burck, die zeker wat tè na op de hielen werd gezeten, den secretaris toevoegde, dat deze, geen raadslid zijnde, niet het woord mocht voeren in deze vergadering. Eerstens praatte dit lid zijn neus voorbij omdat den Secretaris door den voorzitter het verlof daartoe was verleend, en ten andere ging hjj, als er redenen daartoe- waren, zijn boekje te buiten, door zich een recht aan te matigen dat alleen bij den voor zitter berustte. Als uitvloeisel van het schrijven van den ingenieur Cramer waarin deze het geringe subsidie ten behoeve van de eventuéele tram Knocke—Breskens be treurde met het -verzoek om dit te ver- hoogen als het bedrag der door de Pro vinciale Staten te verleenen subsidie of renteloos voorschot daarvan afhankelijk mocht zijn, was thans door den ont werper den heer Huijgebaert te Asse- broeck (bij Brugge) een nader verzoek gedaan tot verhooging van het toege staan subsidie, omdat deze tram voor de ingezetenen van zoo groot belang was. B. en W. stelden echter voor van het desbetreffend genomen raadsbesluit niet af te wijken en de ƒ200 's jaars, ge durende 5 jaren te handhaven. Dienovereenkomstig werd dan ook besloten. Alvorens over te gaan tot benoeming van een onderwijzer ging de raad, ter beoordeeling van de verschillende stuk ken die hierop betrekking hadden, ander maal in geheime zitting, na heropening waarvan met algemeene stemmen, werd benoemd de heer Jac. Zeeve te Wou- drichem. Van het eene onderwijspunt stapte men onmiddellijk over op het andere. De voorz. herinnerde althans aan het feit dat op 1 Juli j.l. de heer A. F. Wisse den dag mocht herdenken dat hij 25 jaar aan het hoofd der school no. 1 heeft gestaan. B. en W. waren van overtuiging dat het billijk was om zoo'n verdienstelijk ambtenaar der gemeente als de heer Wisse een stoffelijk bljjk te schenken voor alles wat hij voor de jeugd van Breskens heeft gedaan. Zij stelden daarom den Raad voor hem eene grati ficatie (van ƒ60) in enveloppe te geven. Dat dit r voorstel zonder hoofdelijke stemming of zonder deliberatie werd aangenomen, behoeft niette verwonderen. Wel bevreemdt het, dat niemand zon der hierom den naam te behoeven te dragen van opposant, den voorzitter heeft gewezen op zjjne eigenaardige houding om dien voor den heer Wisse zoo gedenkwaardigen dag van gemeente wege onopgemerkt te laten voorbijgaan. Te meer nu het gerucht de rondte deed, dat eene buitengewone zitting van den gemeenteraad op dien dag werd afgelast. Naar de reden daarvan te vragen, was toqh zeker wel niet revolutionair Hierna werden eenige beschouwingen geleverd op de nieuw-aangeschafte brand spuit. Dhr Valk was van meening dat de spuit slecht voldoet. Bij het zware werk waarover de pompers klagen, be antwoordt ze niet aan de verwachting die men daarvan had. Dhr du Burck was het hiermede eens, terwijl dhr Besemer ook niet ten volle tevreden was. Dhrn Weijkman en de Hulster - toon den zich wel tevreden. Toen achtte dhr de Hullu het; oogen- blik daar, zijne meening te zeggen, in qualiteit van afgevaardigde van het gemeentebestuur. In de vorige zitting heeft hij van zijne-bevindingen reeds verslag gedaan. Hij wilde er nog aan toevoegen dat, als op de oude spuit eene zelfde drukking kon worden uit geoefend als op de nieuwe, zij 10 L. water zoude voortbrengen tegen 23 L. door de nieuwe. Nu zal het geen na dere uitleg behoeven, dat bij eventuéele brand het een zeer groot verschil is of er telkens een hoeveelheid van 23 L of slechts 10 L. in wordt geworpen. Maar doordat er nu een zuigpomp bij is, vereischt dat, met de zwaardere druk king, viermaal zooveel kracht als anders. Daarom moeten we meer pompers heb ben. Het resultaat der besprekingen was, dat de spuit andermaal zal beproefd worden waartoe alle manschappen zul len worden opgeroepen. Onwillekeurig denkt men hierbij, als de spuit nu weer niet in het oog van sommigen voldoet, wat dan Is het geen mosterd na den maal tijd. als de raad met algemeene stemmen tot aan schaffing besluit, na'de mededeelingën van den brandmeester-afgevaardige ge hoord en daarmêe blijkbaar te hebben ingestemd, en dan aan het beproeven gaat bm haar dan onvoldoende te vin den. Het ware toch veel logischer ge weest eerst te beproeven alvorens tot aanschaffing over te gaan. De Achterweg, die nu al geruimen tijd ligt te wachten op den hem toege dachte verbetering door eene klinker bestrating, zal nog eens weer eene ver betering ondergaan door in plaats van eene klinker- eene keiverharding te krijgen de weinige kosten die dit meer zullen bedragen wegen ruimschoots op voor de werkelijke verbetering die het nu zal worden, tegenover de halve, die men eich had voorgesteld. De publieke aanbesteding kan weldra worden tege- moetgezien. Het record van een verward debat als men het tenminste zoo noemen kan werd stellig geslagen bij het onderwerpveldwachterswoning. Deze kwestie gaf al terstond den indruk van eene eigenaardige zaken-behandeling. Eerstens kon eene zoodanige woning gesticht worden op den Boulevard voor een f 1600, nu kon ze daar niet geplaatst worden en moet ruim f2100 kosten. Het leek weinig voorbereid, en zoo men misgetast heeft ten opzichte van den aankoop van een schuurtje ter plaatse om er ruimte te winnen, dan is men weer erg voorbarig geweest ten opzichte van mededeelingen aan den Raad in openbare zitting, omtrent illu sies, die maar niet publiek moeten wor den uitgesproken. Men verwacht daar

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1