GEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. itlial Bit Bosslscfflt pïo. 1431. Zaterdag 31 Juli 1909. 18e Jaarg. Buitenland. 3s: Idh It B E S k E l\ S IICOURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven .rders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dijisdita- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. IHELIDlAiV te lireskeits. irootschheid van liet vliegen door over het Engelsch kanaal vallen .toen in de dagbladen. telf verhaalt, hoe hij dadelijk na islukken van den tocht van Lat- het plan vormde een poging te Latham's tocht noemt hij on- doch roemrijk, daar hij den den menschen den weg heeft ge- Latham's voorbeeld bracht Blé- t het plan. Voor het resultaat jjn tocht was hij niet al te be- Zijn motor was hem bij tal toten over een dergelijken afstand gebleven. Toch bleven bestaan varen van het breken van een of het slechte contact van een then draad. Echter was Blériot igszins bezorgd voor den zeemist- f meende drie kansen tegen éen ien. Blériot de Engelsche en Fransche ie uit het oog had verloren, zijn roer loodrecht in de hoop wijze in de richting Dover te Toch ondekte hij, toen de En- kust opdoemde dat hij ongeveer ten westen van Dover zou aan- Schepen redden zijp tocht, door dezelfde richting gaande, hem ju van Dover aan te wijzen. Blériot het land naderde, tracht- verscheidene malen op de steile landen, die daar ongeveer 100 g is, doch de windvlagen wier- 1 telkens SO M. boven zee terug. it. Eindelijk ontdekte hij bij het kasteel van Dovor een opening in de rotsen en vastberaden vloog hij erheen. Over- langsche slingeringen bezorgden hem veel moeite. Toch slaagde hij eindelijk en landde westelijk van het kasteel op een golfterrein. De schroef van de ma chine, werd beschadigd in het net van draden in de lucht. De afstand van 38 K.M. door zijn afdwalen tot 44 K.M. vergroot, werd in 38 minuten afgelegd. De machine verbrüikte 6 liter benzine, en had 13 L. medegenomen, zoodat Blériot nog verder had kunnen vliegen, indien hij geen averij had gekregen. Een politie-agent was r.a de landing het eerst bij hem en spoedig daarna was Blériot omringd door interviewers. De bewoners der plaats waren nog in rust. Bij zijn aankomst te Dover werd hem het Legioen van Eer aangeboden. „Meer dan ik verdiend heb", verklaarde Bléri ot bescheiden. Zondagnacht om 1 itur was Blériot te Dover terug. Onmiddellijk werd naar het hotel gereden en de voor hem en zijn vrouw gereserveerde appartementen betrokken. Na een welverdiende, doch vrij korte rust, werd de triomfator van den dag Maandagochtend door den bur gemeester van Dover toegesproken, waarna om 10.40 naar Londen werd afgereisd. Een lunch werd in het Savoy-hotel opgediend, waar Blériot tevens de chè- que van ƒ12.000, als winner van den door de Daily Mail uitgeloofden prijs voor den eerste die het Kanaal zou overvliegen, in ontvangst nam. Behalve deze prijs werd Blériot nog uitgereikt een bedrag van ƒ6000, aangeboden door Ruinart Co., de bekende champagne- firma, en een beker, ter waarde van ƒ600, hem werd aangeboden door cap tain voor Windham, lid van de Engel- sche vereeniging voor luchtscheepvaart. Door baron de Forest is ƒ48 000 uit geloofd voor den eersten Engelschman, die met een Engelsch luchtschip het kanaal overvliegt. Dan heeft de Daily Mail ƒ120,000 uitgeloofd voor den lucht schipper, die in een stuk van Londen naar Manchester vliegt. Wij laten hier oen volledig overzicht volgen van wat de groote Fransche en Engelsche bladen over den tocht zeggen Een prent van de „New-York Herald" verbeeldt het Kanaal. Aan de eene zijde, in de verte, Frankrijk, en meer in het verschiet Duifschlandaan de andere zij de hooge Engelsche kust, waar John Buil het dakluik van „An Englishman's home" oplicht en met ont zette oogen en ten berge gerezen haren drie groote motor-vogels ziet vliegen over de engte, die zijn rijk van het contenent scheidt, en zijn prachtige af zondering tot een waan van gisteren maakt. „En de menschen verwijten me nóg wel, dat k gezichten zie!"... Als een dief in den nacht, zonder waarschuwing, onverwacht scheerde Blériot met zijn gehoorzame machine vogel door de onversperbare luchten, hoog boven de zee, die Brittannië be- heerscht en waarvan de Britten zingen dat zoo lang zij die beheerschen zullen, zij nimmer onderworpen zullen worden. Dan schiet een man hoog over de golven in ontzettend korten tijd van de overzijde naar old-Engeland de weg is vrij, de mogelijkheid is gegeven een eenvoudige vermenigvuldiging van dit enkele feit bedreigt het hart van Enge land het invasiespook stapt zeer groot en zeer dreigend op de hooge kusten van het continent. Het enthusiasme der Engelsche pers over de sportieve zijde van het dappere stuk van Blériot wordt aanmerkelijk getemperd door de kwelling van een strooptocht, Engeland is niet langer een eiland, roepen ver schillende bladen uit en de ongerustheid in den toon der pers wordt duidelijker als men opmerkt, dat „een schipper in de lucht geen grenzen kent" en van nu aan niet meer te rekenen valt met be zwaren verbonden aan het overtrekken van de zee. De „Daily Mail" roept om een vloot van aéroplanesWij hebben onze vloot geschapen, omdat die noodzakelijk was voor het behoud van ons bestaan wij moéten nu hetzelfde doen met het oog op de verovering der lucht. Wij heb ben nocq geen tijd tot handelen gehad nu echter hebben wij geen tijd meer te verliezen. De „Daily Express" zegt, dat een nieuwe aëra in de historie van het men- schelijk ras is aangebroken. De „Mor ning Post," de sterk door de met-een- invalgeplaagd bezetene, voelt de bedrei ging in al haar zwaartede theorieën lei F E UIL L ËTO N SI' .35 .05 iini 4-—sa-i-— lirljjk had het plotseling afrei kunstenares, dat in de kunst- groot opzien had gebaard, nog ferwondering gewekt bij gravin ie Berg, die dan ook het stellig ien had opgevat, om, zoodra Milutin naar Orenburg zou zjjn ten, ten einde van daar naar rug te keeren, den draad harer 'gen aan het Como-meer te gaan in. lerite Waldberg had echter nog beter redenen, waarom de slaap fit haar oogleden slechts vluch- bezoeken. it een voorzeggende geest was, r er toe gedreven had, om dien Vóórdat zjj zich ter ruste begaf, nogmaals bij haar vader aan te dringen, om te spreken over haar moeder, zij wist het niet, maar snikkend had zy zich in zijn armen geworpen en hem gebeden „Vaderlief, om Godswil, ik bid u, sta mij toe, wat ik van u vraag en zeg mij wie mijn moeder was 1" De vroeg vergrijsde man had haar daarop liefdevol aan zijn borst gedrukt en met bevende stem had hij gefluisterd Nu niet, nu niet, mijn lief kind I Nog niet 1 Maar eenmaal zult gij alles weten. Ginds, aan de overzijde der zee, zal ik u alles vertellen, allesEn mocht ik onverwachts sterven, dan kunt ge bij .den Prior van het St. Faul's kloos ter, te Jasnagora, in Polen, een verze geld pakket opeischen, dat n toebehoort, maar alleen wanneer ik er niet meer zyn zal!" Het meisje was als versteend van schrik en had gebeefd als een blad aan een boom. De woorden van dokter Abraham Cohn waren haar eensklaps weder voor den geest gekomen. Doch de diep bewogen man, wien dikke tra nen langs de vermagerde wangen big gelden, was aldus voortgegaan „Ook Madame Mazzana, die gij wel kent, weet wie uw moeder is. Maar ga nu, mijn lieveling 1" en hij had haar op het bleeke voorhoofd gekust, ga nu, misschien zult gij maar al te spoedig alles weten 1" En met wankelenden tred was het verraste meisje naar haar kamer gegaan. Haar geest was nog steeds in opstand. Haar hart smachtte naar de waterbron nen der waarheid. Hun leven van een zaamheid, de dwaze tegenzin ten op zichte van Milutin's naam, het zonderling voorval in den schouwburg, haars vaders instorting, r- alles, alles was haar nog steeds een raadsel. Het hardnekkig af wijzen van haar vleiend smeeken, wan neer zij van zijn eigen lippen wilde hooren, wat het lot geweest was van de vrouw die, lang geleden, haar had gekoesterd aan haar borst, bracht haar in verwarring en deed haar twijfelen aan wat zij het hoogst schatte. Is het een kruis van smarten of een kruis van schande, dat het graf mijner arme moeder doet kennen vroeg het weenende meisje zich af, toen zij, voor haar kleine bidstoel geknield, haar gebed ten hemel zond. Door weenen uitgeput was zij ten laatste in een lichte sluimering gevallen. Haar vader, die thans geen wakers meer noodig had gedurende den nacht, had laat zitten werken en met ijver den inhoud zijner korrespondentie-portefeuille nagezien. Want de volgende week zou hen ongetwijfeld reeds ver op weg zien naar hun nieuw vaderland. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1