Binnenland. G-emrntfit meldt dat op de voorgeschoven posten van de Spaansche troepen een nieuw geweervuur gehoord werd. Aan den luitenant-generaal F. H. A. Sabron is op zijn gedaan verzoek eer vol ontslag verleend als minister van oorlog en als zoodanig benoemd gene- raal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs. Bij de na-verkiezing te Harlingen noodig doordat de heer dr J. Th. de Visser zijne benoeming als lid der 2e Kamer voor dat district niet heeft aan genomen, is gekozen de heer mr J. An kerman, chr. hist. BRESKENS, 27 Juli 1909. IJzendijke, 26 Juli. Hedenmorgen hield de Gemeenteraad eene zitting, waarin dhr de Jaeger met kennisgeving afwe zig was. Onder de ingekomen stukken behoor de een proces-verbaal van kasopname bjj den gem.-ontvanger waarbij aanwezig bleek /2265.281.'2alsmede het jaarver slag der vereeniging „Zeeland", dat voor de leden ter visie zal worden nederge- legd. Aangeboden werd de gem.-rekening over 1908 in ontvang ƒ21.180.33 en in uitgaaf ƒ20.616.67 bedragende, alzoo sluitende met een batig saldo van 513.86 gulden. Ze werd ter onderzoek gesteld in handen der hh. Hendrikse en Leen- houts. Eerstgenoemde werd met dhr Doens aangewezen tot het onderzoek der ge loofsbrieven van de herkozen raadsle den. Nadat geene bedenkingen waren geopperd, werd op advies der commis sie tot toelating der herbenoemden be sloten. Eenige posten op de begrooting van 1908 werden, omdat ze ontoereikend waren, aangevuld uit de onvoorziene uitgaven. In verband daarmede werd die be grooting gewijzigd, ook met het oog op het feit dat de onderwijzer Serlé met 1 Aug. recht heeft op verhooging van jaar wedde. Van 1 Maart tot 15 Sept. '04 is hjj tijdelijk werkzaam geweest en 16 Maart '05 is hij definitief benoemd. Met 1 Aug. heeft hij alzoo recht op ƒ625 dat is tot 81 Dec. ƒ26.04 meer. De voorgenomen verbouwing van de school aan de Klakbaan aanvankelijk geraamd op ƒ900 moet al vast verhoogd worden met ƒ140 voor 2 nieuwe ka chels, maar bovendien heeft de districts schoolopziener zoodanige aanwijzigingen gegeven dat de raming ook met inbe grip van die kachels ƒ1650 wordt. Maar dan ook zal het eene afdoende verbete ring zijn. In de onkosten wordt door het Rijk 25 pCt tegemoet gekomen, maar dan heeft ook de aanbesteding niet plaatselijk maar in het algemeen plaats. Tot dezen verbouw werd in dier voe ge zonder hoofd, stemming besloten. In verband met de omstandigheid dat op processen-verbaal krachtens de verordening op vleesch en visch de de linquenten buiten vervolging gesteld of vrijgesproken worden, werden daarin talrijke wijzigingen voorgesteld. In afwijking met de bestaande veror dening wordt nu bepaald dat enkel keuring zal plaats hebben van geslacht vee en vleesch, d.w.z. niet op levend veethans zullen ook onder de bepalin gen vallen zij die een half of een ge deelte van een varken verkoopen. Ook zal bij niet-nakoming van de bepalingen zoowel de kooper als de verkooper strafbaar zijn. Bij ontstentenis van den keurmeester kan een toegelaten veearts met de waarneming worden belast. Als maximum-straf werd voorgesteld f25 of 10 dagen hechtenis. Dhr Hendrikse vond dat te weinig en stelde voor f 100 of 30 dagen hecht omdat er zich gevallen kunnen voor doen met zeer ernstige gevolgen. De verordening werd aldus aangeno men. Een verzoek van P. van der Weijde en anderen tot verbetering en verlich ting van hunne straat werd gesteld in handen van B. en W. Op nog andere straten zal eveneens gtandacht worden gevestigd. Een aanslag van Jac. Bartelson in de hondenbelastidg werd van het kohier afgevoerd, omdat hij geen hond heeft. Naar aanleiding der notulen in zake de afwijzing van Ged. St. tot verbete ring van den weg nabij de remise, vroeg dhr Hendrikse naar de plannen van B. en W. in dezen. De voorz. zeide dat het in 't voor nemen ligt om het voetpad te lichten en dan buizen onder den weg te leggen om tot eene afwatering te geraken. Dhr Hendrikse achtte het beter een pad te leggen van klinker die men van de provincie kan koopendoor dat pad afhollend aan te leggen verkrijgt men eene goede afwatering naar de sloot. De voorz. moest er op wijzen dat dit eigenlijk het werk is van de onderhouds plichtigen en dat zijn de concessionaris sen van den weg. Dhr Hendrikse betwistte deze ver plichting van de concessionarissen. Hij wil als zoodanig wel er toe medewer ken maar betwijfelde of deze in 't al gemeen daartoe wel bereid zouden zijn, omdat het hun belang niet is en de concessie na 3 jaar ten einde loopt. De eenvoudigste en goedkoopste op lossing is, zooals hij aangafde gemeen te gaf voor de bewoners van den Rooden- hoek heel wat uit voor een voetpad, dan mag ze dat zeker wel doen voor de bewoners van deze buurt, omdat daar goed-belastingbetalende ingezetenen wo nen. Daarna ging de vergadering over in comité-generaal ter behandeling van en kele reclames van den hoofd, omslag en ook ter bepaling van den prjjs voor de puin langs den provincialen weg. Sedert Zaterdagmiddag is te Vlis- singen een zesjarig knaapje vermist. - In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men zich, tijdens de af wezigheid der bewoners, door inklim ming toegang verschaft tot de woning van den gemeente-bouwmeester aan de Groote Markt te Vlissingen. Eenige sloten zijn geforceerd en ver schillende meubelen zijn door den in dringer onderzocht, waarbij een linnen kast op ernstige wijze is beschadigd. "Voor zoover is kunnen worden nage gaan wordt niets vermist. In dienzelfden nacht omstreeks halt 1 ure ontdekte de politie dat een ruit was uitgesneden aan de fabriek van de ge broeders Klijberg aan de Van Dishoeck- straat aldaar, die onmiddellijk den heer Kljjberg waarschuwde en met deze een onderzoek instelde. Voor zoover kon nagegaan worden is er niets of misschien éen paar onafgewerkte dameslaarzen ontvreemd. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) naar Silvolde (Geld.) ds G. van Dis te Zaamslag. Op het etablissement Feijenoord vielen gistermiddag twee werklieden 15 meter hoog van een in aanbouw zjjnd schip. De eerste brak beide bee- nen, de andere kreeg een schedelbreuk. Beiden zijn naar het ziekenhuis over gebracht, waar de laatste spoedig over leed. Te Arnhem is een 18-jarig jong- mensch dat een roeiboot had gehuurd, toen hij de boot van den wal wilde afduwen, uitgegleden en voorover in het water gevallen. Na een half uur werd hij levenloos opgehaald. Donderdag had te Kollumerzwaag een ongeluk plaats. Een oude werkman van 85 jaar, keerde op een hooiwagen huiswaarts. Onderweg ontmoette hij een motorfiets, waarvoor het paard schrikte en op hol sloeg. De oude man viel van den wagen, met het nood lottig gevolg, dat hij onder de wielen terecht kwam en met gebroken nek dood werd opgenomen. Vermoedelijk tengevolge van het eten van in een koperen pot gekookt bedorven vleesch is het gehee'le gezin van een landbouwer te Oirschot, be staande uit 7 volwassen personen, ernstig ongesteld geworden. De vader en de oudste dochter zijn reeds onder vei- schijnselen van vergiftiging bezweken. Het vleesch was afkomstig van een uit nood geslachte koe en was door den plattelandsveearts voor de consum- tie geschikt verklaard. Ook in een enkel ander gezin zijn personen, die van het vleesch gegeten hadden, meer of minder ernstig ziek geworden. Vele anderen echter, die het zoo versch mo gelijk gekookt hadden, hebben er geen hinder van gehad. Een I2-jarig dochtertje van een schipper te Veendam is in het Ooster- diep te water geraakt en verdronken. Ondanks den vrij bevigan wind is het dan toch den eersten vlieger, in dit geval den Franschman Blêriot gelukt met een aeroplaan den tocht over het Kanaal te volbrengen, waartoe, naar man weet, de Engelsman Latham Maan dag de eerste moedige poging waagde, die nelaas moest mislukken door een motorpanne. De bladen uit Dover be richten Blêriot, die om vijf uur in den morgen uit Calais opsteeg, is met zijn aeroplaan veilig en wel het Kanaal overgestoken. Dit is wel het zeer kort memoreeren vo< val tar gel jaa bel vei 9(X br< die en ele ve me ee: In ie mi ge te kr ge te W< Wl Te Voorburg is een landbouwer terwijl hjj zijn paard uit de weide haal de, zoodanig door het beest getrapt, dat hij bewusteloos neerviel en kort daarna overleed. Een Amerikaan wilde een huis doen bouwen in elf uren tijds, en wilde daarmee op zijn trouwdag zijn vrouwtje een verrassing bereiden, waarin hij won derwel geslaagd is. Nog 's morgens om zes uren was er geen steen en geen plank te bekennen op de plek waar het huis zou verrijzen, Precies om zeven uur kwamen de wagens, die al het materiaal aanbrach ten zandsteenen, deurposten, planken balken. De werkverdeeling was vooraf tot in de minste bijzonderheden afge sproken, de deelen van hot geraamte bj elkander afgepast, de raamvullingen ge reed, zoodat alles slechts op den stee nen ondergrond behoefde te worden op gebouwd. Na anderhalf uur was het fundament klaar. Snel groeide daarop het houten gestel, de muren werden met hout be kleed, en, terwijl om twaalf uur de lei- dekkers met hun arbeid begonnen, werk ten binnenin reeds de timmerlui en de electrotechnici, die de electrische dra den legden Terwijl de timmerlui nog aan het trappenhuis bezig waren, kwa men de schilders, om de met hout bo- kleede wanden aan den buitenkant groen en wit te schilderen. Met klokslag van zessen legden alle werklieden hun gereedschap terzij en verlieten het terreinde kleine villa was kant en k'aar. Zij bestaat uiteen gemakkelijke badkamer, een ontvang vestibule en twee ruime, heldere kamers. Nauwelijks waren de arbeiders weg, of de meubelwagens kwamen aanrijden en een uur later ontving het jonge paar in het „affe" huis zijn vrienden op een feestelijk inwijdingsdiner. Bij den bouw, zoo vertelt de „Wilde World Magazine," werden 75,000 spijkers, 11,000 voet hout en 12,000 daklatten gebruikt, benevens 6000 andere latten

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2