ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. ti verlaat ait Rossi: No. 1429. Zaterdag 24 Juli 1909. 18" Jaarg. I luiten land. BRESKENSCÜE COURANT. Abonnement per 3 maanden /O.GO, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. G-roote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIAN te Breskens. Dat gaat me een gangetje, tegen woordig. Eerst wordt de Sultan van Turkije onttroond en nu weer de Sjah t;m Perzië. Maar hij heeft het er ook aar gemaakt. Twee en een half jaar heeft hij gere- ■oerd, en zijn bestuur, dat naar rnen- ichelijke verwachting de eerste vreed- tune, voorspoedige en gelukkige regee- ring onder den nieuwen stand van zaken iad kunnen worden, is een tijdperk ge weest van onrust, strijd en inwendige «roering. Wijl de Sjah Mohammed ili niet verdragen kon, dat zijn macht rerkleind werd door de constitutie, die ijjn vader Moezaffr-ed-Dine aan het volk jeschonken had, wijl de Sjah van Perzië ie eeden, afgelegd op den Koran, ge- ichonden heeft, en met geweld en trou weloosheid de positie wilde herwinnen, lie zijn voorvaderen in Perzië hadden lekleed. Het was de gewone strijd, die in alle snden schijnt te moeten worden gestre- len tusschen den vorst, die zijn macht liet kan zien verminderen, en het volk lat meezeggenschap hebben wil bij de «handeling der staatszaken. Aan Mohammed Ali-Sjah verliest Per- té niet veel. Voor ongeveer anderhalf aar hief hij de grondwet op, die zijn ader had ingesteld, en die hij reeds ls kroonprins en daarna, na de aan aarding van de regeering, had bezwo- en te zullen handhaven. Op aandrin- en van den Engelschen en Ruasischen gezant herstelde hij haar weder, doch trad tegelijkertijd met geweld op tegen het parlement, terwijl hij de huizen zijner politieke tegenstanders liet plun deren door omgekochte benden. Dagen lang liet hij in Teheran een bloedbad aanrichten, zonder op eenige wijze tus- schenbeiden te komen. Toen richtte hij z(jn woede tegen de stad Tebriz. Maar de door hem afgezonden veldhee- ren konden die stad niet heroveren, en van Tebriz ging de beweging uit, die thans geheel Persië heeft aangegrepen en tot den val van Mohammed Ali de aanleiding werd. Het was een treurige rol, die de Sjah bij deze geheele revolutie, die nu onge veer een jaar duurde, heeft afgespeeld. Toen de gezanten hem den raad gaven de constitutie, die hij herhaaldelijk be zworen en even dikwijls opgeheven had, weder in te voeren, beloofde hij dit, maar hij deed geen stap om de verkie zingen uit te schrijven, die de Grond wet voorschrijft. De grondwet, die hij eindelijk invoer de, was een karikatuur van een consti tutie, een soort van absolutisme, in een constitutioneele vorm gekleed. Hij had ten slotte niemand meer, die hem steun de zijn troepen stonden onder bevel van een vreemden condottiere, den Rus- sischen kolonel Liakofzijn soldaten liepen over naar de Bachtiaren en na tionalisten, en geheel het land trok partij voor de mannen, die eindelijk aar Teheran oprukten, om het land te ver lossen van een heerscher, die niets voor FEUILLKTON. 19. Een half uur ging voorbij, waarin men iets anders hoorde dan fluisterend ge- raag en sombere raadgevingen. Plot ting werd alles stil en een stem, die an achter een scherm werd vernomen, Bide op plechtigen, indrukwekkenden ion,;Stemmen 1" üPp een tafel, die voor een der vleu- van het donkerroode kamerscherm as'igeplaatst, lag een menschelijk bek- sneel, Het was gefatsoeneerd tot een 'grijzènwekkende stembus. Ieder der inwezigen; stond op,en naderde, zijn >orman zwijgend volgende, de tafel, óór het doodshoofd' waren twoe scha- >n geplaatst. In de eene schaal lagen warte, in de andere witte boonen. Uit •ie schalen namen de clubgenooten de boonen, die elk hunner in het bekkeneel liet glijden. Een oude, blinde man, voor de tafel staande, riep 'met zijn piepende stem, toen de laatste der Polen zijn plicht vervuld had „Drie en twintig stemmen zijn uitgebracht 1K Een hand, die van achter het scherm kwam, greep het doodshoofd en men hoorde, in ademloo- ze stilte, het tellen der boonen. De uitspraak is gevallen 1 riep de stem achter het scherm. Drie-en-twin tig zwarte boonenHij is ter dood veroordeeld, veroordeeld door allen, ver oordeeld door geheel Polenen toen de geheimzinnige voorzitter had opgehou den te spreken, weerklonk het dof en somber in de zaal, terwyl de aanwezi gen elkander ernstig in de oogen zagen „Dood aan den Judas!" Loten klonk het opnieuw uit den mond van den onzichtbare en tegelijker tijd verscheen het bekkeneel weder op het welzijn van land en volk gevoelde, die slechts een Oostersch despoot wilde zijn. Ongelooflijke toestanden heerschen aan de Russische grens. Voor eenige dagen werden op de grenswacht, tusschen Augustowo en Lipsk 40 paardenhande laars, die de paardenmarkt te Lipsk wilden bezoeken, door gemaskerde roo- vers overvallen, gebosid, met de geladen revolvers bedreigd, en van hun geheele bezit beroofd. De roovers maakten bij die gelegenheid 30,000 roebel buit. On der de beroofden is ook een Nederlandsch paardenkoopman, Hendricus ten Doescha- te uit Goor die van ongeveer 6000 Mark beioofd werd. De brutale berooving vinden we aldus beschreven De kooplieden vertrokken 11 Juli van Berlijn naar het grensplaatsje Gross— Czymochen, om de paardenmarkt te Lipsk, in het district Augustowo gou vernement Soewalki, te bezoeken. Zij huurden te Katzke een rijtuig en kwa men 12 Juli te Augustowo, waar over nacht werd. In den morgen van 13 Ju li reisden zij verder. Voor het chaus- seehuis op den weg naar Lipsk stond een chausseewachter in uniform. Toen het rytuig voor het chausseehuis stil stond, sprong die wachter op het paard toe, en leidde 't rijtuig, tegen den zin van den koetsier, door de staldeur naar binnen. Daar werden de paardenkoo- pers door gemaskerde mannen omringd en met revolvers bedreigd. Zij moes- de tafel. Er zijn drie loten met een kruis en twintig blanke 1 Trekt uw lot, om te weten, wie het vonnis zullen helpen vellen 1 Haast u, broeders, het wordt laatl Halt I riep met schorre stem een man, die zich met éen sprong voor de stemtafel plaatste. Hij was haveloos gekleed en een vreeselijke sabelhouw had zjjn gelaat afzichtelijk misvormd. Maar zijn stem klonk krachtig en er trilde doodelijke wraakzucht in, toen hij uitriepJarenlang heb ik als dwang arbeider in Siberië doorgebracht, totdat ik eindelijk werd opgenomen door een Amerikaansche walvischvaarder, die mij half dood op een ijsschots drijvende aan trof. Ik heb te San Francisco een vei lige schuilplaats gevonden, totdat ik, door mijn dorst naar wraak gedreven, mijn spaarpenningen heb benut, om hierheen te komen. Ik klaag den Rus niet aan. Men heeft my gevangen ge- tcn al hnn baargeld afgeven. Bij de bedreiging met den revolver gaven zij hun geld af. Een reiziger, de paarden- kooper Fahl uit Augustowo, die zijn geld niet goedwillig wilde afgeven, werd voor de oogen der anderen eenvoudig doodgeschoten. Na uitgeplunderd te zijn werden de paardenkoopers gebonden en in een ka mer opgesloten, waar zij nog meer lot- genooten vonden. Telkens werden weder rijtuigen aangehouden, en paardenkoop- lui die naar de markt te Lipsk wilden, binnengebracht en beroofd. De roovers hadden den chausseewachter, die voor het chausseehuis op post stond, over vallen, gekneveld en met zijn geheele familie opgesloten. In zijn uniform ge stoken ging er een op post staan, en bracht de rijtuigen naar binnen. De gevangenen werden bevrijd door den zoon van de chaussewachter, die er in slaagde de touwen, waarmede hij gebonden was, los te maken. Doch toen waren de roovers met hun buit verdwenen. De beroofden dienden een klacht in bij de politie te Augustowo, doch deze vond het niet uoodig een onderzoek in te stellen zelfs de namen van de klagers en .beroofden werden niet opgeschreven. De Berlijnsche paardenkoopers, die tot de beroofden behooren, hebben een klacht ingediend bij het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn, dat den vice-consul dr Von Grilnau met een onderzoek belastte. Hendricus ten Doeschate heeft zich nomen, als openlijk rebel, met de wapens in de vuist. Moravieff heeft mijn naam van de doodenlijst geschrapt en mij naar Siberië gezonden. Waarom weet ik niet. Misschien wel, omdat ik nog te jong was, om een behoorlijke galgebout te kunnen zijn. Het met bloed geschre ven bericht, dat het verhaal bevatte van het lijden der onzen, heb ik per soonlijk aan het hoofd onzer orde over handigd. Op dat oude stuk linnen wa ren de namen vermeld van drie-en-tach tig edellieden die omgekomen, vrouwen die gegeeseld, kinderen die vermoord waren. Mijn eigen broeder is te Nimo- vitch neergeschoten. Dat was de reden,- dat ik mij als een menschelijke wolf in1': het duister der wouden op de loer leg de. Geef mij een der gekruiste loten. Ik ga vrijwillig. Is dit aller wensch 'vroeg de stem weder. (Wordt vefvolgd.) jrff A'

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1