PRO?. STATE1 VAN ZEELAND- Binnenland. waardigheid heeft zoo geleden als die van Sydow. Een onbedaarlijk gelach barstte los, wanneer hij in de laatste dagen een overtuiging uitsprak. Hij kón met goed fatsoen niet aanblijven. Nu is de Pruisische handel met hem gelukkig gemaakt. De Fruisische leden van het Hanze-verbond voor handel en nijverheid zullen er blij om zijn Intusschen, de linkerzijde heeft zich noch leeiijk in hem vergist deze week. Het was bij de behandeling der bezol- digingswetten, De salarisverhoogingen der commissie-voorstellen waren na on derhandelingen met de regeering ge matigd, om den geldnood van het rijk. In de tweede lezing werd er op aan sporing van de linkerzijde een meerder heid bereid gevonden, de oorspronkelijke verhoogingen te herstellen. Onder ge juich der voorstellers verklaarde Sydow dit voor onaannemelijk. De linkerzijde dacht, dat als zij maar volhield, de staatssecretaris ook tegenover haar wel zou bijdraaien. Zij vergat echter, dat de een zich meer veroorloven kan dan de ander. Wat Jupiter toegestaan is, staat het rnnd nog niet vrij. Bij de derde lezing, verklaarde Sydow namens de regeering dat zij het ontwerp liever zou intrekken, dan het aannemen in den vorm van de tweede lezing. Toen kwam er niets van een liberale over winning. Onaannemelijk bleef onaan nemelijk. Van de overige benoemingen valt minder te zeggen. Dat Bülow's getrou we adjudant von Loebell, de onderstaats secretaris ter kanselarij, zijn meester daar piet zou willen overleven, was te verwachten. Dat hij op den opperpre- sidentszetel van Brandenburg terecht gekomen is, zal zjjn val zeer verzacht hebben. Het Duitsche schip van staat zeilt nu met andere menschen op de com mandobrug. Daar door het sluiten van het parlement de aanhangige wetsont werpen vervallen zijn, kunnen zij den koers naar eigen wensch bepalen. Hoe die zal gaan, dat is een van de gewich tigste politieke vraagstukken van onzen tijd. Naar men verneemt zullen er geen examens voor klerk der posterijen en telegrafie meer gehouden worden. Bij de nieuwe reorganisatie zullen de kler ken geleidelijk uit de formatie verdwij nen en vervangen worden door één soort ambtenaren, assistenten. De hulp telegrafisten zullen, na het afleggen van bekwaamheidsproeven, voor den voree- nigden dienst als assistenten der poste rijen en telegrafie daarin kunnen over gaan. Te Godesberg is op 54jarigen leef tijd overleden mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum, die gedurende eenige jaren lid der Tweede Kamer was voor Schiedam. Door zijn verblijf in Indië behandelde hij bij voorkeur koloniale aangelegenheden, met name die der kof- fiie-cultuur en de Christelijke Zending in de buitenbezittingen. Hij rangschik te zich meer bjj de Chr..Historische dan bij de a.-r. partij. BRESKENS, 20 Juli 1909. Aan Jac. van den Heuvel Jr. en A. J. Haartsen, beiden alhier is door Z. j M. den Koning van België een gouden j medaille toegekend, welke hun Donder dag zal worden uitgereikt, wegens het op 1 Sept. van het vorige jaar op de Wester-Schelde met levensgevaar red den van de te Heyst thuisbehoorende schipbreukelingen. Oostburg, 17 Juli. Heden morgen kwam den landbouwer Ch. van Hijfte van Groede alhier in de Brouwerijstraat met paard en wagen aangereden. Het dier schrok van een kar, die in de nabijheid stond, holde de straat af, sprong bij het postkantoor over een hek, en viel tegen jeen lantaarnpaal, waardoor het de ruggegraat brak. Met welk een vaart dit geschiedde blijkt hieruit, dat deze paal tegen den grond afbrak. Den landbouwer bekwam eenige lich te kwetsuren, doch kwam gelukkig ove rigens met den schrik vrij. In de St. Crt. no. 164 zijn opge nomen de wetten tot neutralisatie om. van P. J. Lannoye, landbouwer, geboren te Dudzeele den 26 Febr. 1866, wonen de te Aardenburg. - Zaterdagmiddig omstreeks half vier, heeft zich tijdens het excrceeren bij het algemeen dépot van discipline ti Vlissingen, een soldaat der 2e cate gorie zeer onordelijk gedragen, door tweemaal gewaarschuwd zijnde voor het spreken in 't gelid, en daarna ander maal voor het niet vóór zich kijken, een korporaal in het gelaat te spuwen. Een sergeant, die in de onmiddellijke nabijheid was, kreeg een hand grint in zijn gezicht, alsmede een trap tegen zijn been. Een en ander had veel bekijks vanaf den boulevard. School- en Kerknieuws. Bij het gehouden overgangs-examen aan het gymnasium te Winschoten is bevorderd van de 8e naar de 4o klasse Corn. Prins Mellema, vroeger te Groede. Door den Commissaris der Konin gin is, in plaats van den heer dr R. van dei Laan te Middelburg, op zijn verzoek ontslagen, benoemd tot lid der commissie voor het einde-examen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland voor 1909, te houden ta Zierikzee, dr T. de Haan, leeraar aan de R. H. Burgerschool aldaar. Aan de Rijksschool voor Kunstnij verheid te Arasterdam is voor het toe latingsexamen geslaagd de heer J. Wit te Sluis. f Nederl. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Herwijnen, de heer D. M. Yermet, cand. te 's Heer-Arendsker- ke. Bedankt voor het beroep te Kapelle door ds C. J. H. Yerweijs te Breukelen. Ger. Kerk. De heer H. Bouma, cand. te Middelburg, is door de classis Wal cheren, na afgelegd praeparatoir examen tot de evangeliebediening toegelaten. Beroepen te Hoekds R. Koolstra te Haamstede. De zitting van de Prov. Staten werd Vrijdagmorgen voortgezet. •Tegenwoordig waren 84 leden. Af wezig de heeren Loois, Van Teylingen, Hennequin, Den Bouwmeester en Hom- bach. Na enkele mededeelingen van huis- houdelijken aard werd overgegaan tot de benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten. Als zoodanig werd herbenoemd de heer inr. A. A. de Veer (a.-r.) met 23 stemmen. De heer J. C. Heyse verkreeg 11 st. Mededeeling werd gedaan van een in gekomen adres van de afdeeli eg Zeeland van de Ned. Vereeniging tot bescher ming van dieren om wijziging van art. 6 van het reglement op de trekhonden. Dit adres werd gesteld in handen van Ged. Stalen om daarover in de najaars zitting een voorstel te doen. Op voorstel van Ged. Staten werd besloten tot intrekking van het regle ment op de tramwegen in zeeland en een nieuw reglement op dat onderwerp vastgesteld. Ged. Staten achtten het raadzaam om, met intrekking van het bestaande reglement op de tramwegen, een nieuw reglement vast te stellen, waarvan de bepalingen ten deele aari het Zuid-Hol- landsch reglement, ton deele aan het bestaande Zeouwsche reglement ontleend zijn. Dit reglement regelt niet den aanleg van spoorwegen mee een maximumsnel heid van 50 K M. per uur, maar beperkt zich tot de tramwegen met een snelheid van ten hoogste 35 en 20 K. M. per uur. Ver.der to gaan kwam Ged. Staten niet noodig voor, eensdeels omdat de behoefte daaraan niet geblekon is, an derdeels omdat een vervoer langs open bare wegen met een snelheid van 35 K. M. per uur hun bedenkelijk voor komt. Na eenige discussie wordt dit regio- ment goedgekeurd. Ten htdipeve van de teekencursus te Aarden'mrg werd over 1910 een subsi die verleend van f 100. Aan de IJzendijksche Stoomtram-Mij gevestigd te IJzendijke, werd een ren teloos voorschot uit de prov. fondsen verleend voor den aanleg en exploitatie van een net van stoomtramwegen, be vattende de navolgende lijnen: a. IJzen dijkePhilippine Sas van Gent Drie Schouwen Nederlandsch Belgische g, ens in de richting van Moerbeke; b. Hoofd plaat—Py raui ide Philippine Ter Neu zen Zaamslag, op voorwaarde dat het voorschot bedraagt een derde der kos ten van aanleg met inbegrip der kosten van aankoop van het rollend materieel, tot een maximum van f690.000, ver minderd met de tegen 4 pet. gekapita liseerde waarde der door belanghebben den (gemeenten, polders of derden) te verzekeren bijdragen tot een bedrag van f 123.637 te storten in ten hoogste twin tig jaarlijksche termijnen. Voor 1 Juli 1912 wordt ten genoegen van Ged. Staten het bewijs geleverd, dat het geëischte subsidie van belang hebbenden is toegezegd en dat het be- noodigde aandeelen-kapitaal geheel is geplaatst. Vóór 1 Juli 1915 moet de geheele onderneming in exploitatie ko men en daarna onafgebroken blijven. Dagelijks, zonder verplichting voor den Zondag, worden tenminste zes ritte heen en weder volbracht tot vervoi van personen en goederen. Een voorstel van den heer Van Oijei tot betere verlichting van den Wesi haven te Breskens werd verworpen met 17 tegen 16 stemmen. Afwijzend werd beschikt op een vet zoek betreffende den verbindingsweg tusschen de beide Zeeuwsch-Vlaanderen,- (iemeiigd. Te Hilversum is een tweejarig kindje in een moddersloot gevallen en gestikt. SOI de 14 da: ba: rot OU1 br< we nis ret lat be tei mt en Hi Eenige dagen geleden, nu men over de geheele wereld zoo enthousiast is over de verschillende luchtscheep- vaartmanoeuvres, mocht ook Napels van een dergelijke „manoeuvre" getuige zijn, Do bevolking zag er niet ver van Capo Posillippo in den middag van den 5en Juli een luchtballon over de golven heenzweven. Aller oogen richtten zich op het luchtschip, waarvan niemand wist, waar het vandaan kwam en met welk doel het was opgestegen. Met be hulp van verrekijkers kom men vast stellen, dat er in het schuitje twee personen gozeten waren, die blijkbaar verdiept in de beschouwing van het beneden hen liggende landschap, onbe weeglijk nederzaten. Waren het mis schien spionnen van een vreemde zee mogendheid Zij schenen het land zeer nauwkeurig op te nemen, en het weer was hun daarbij zeer gunstig, want de ballon bleef, zonder bijna van stand te veranderen, op dezelfde plaats zweven, Dit duurde tot den avond. Toen het donker begon te worden, zag men plot seling de ballon dalen en tot schrik van allen, die den mooien avond op het strand doorbrachten, in de golven ver dwijnen. Terstond werd door haven autoriteiten de sleepboot „Neptunus" en voor het marine-arsenaal de torpedoboot no. 5 uitgestuurd, om de verongelukte lucht schippers de behulpzame hand te bieden of tenminste hun lijken op te visschen Tot diep in den nacht toe waren z( met hun onderzoekingstochten bezig, doch zij vonden niets. Telegrammen gingen heen en weer, van ambtswege werden er berichten weggezonden en toen de bladen 's morgens melding maakten van den verdwenen luchtbal lon, was geheel Napels ontroerd en vol medelijden over die koene luchtschippers. In den loop van den dag werd echter die geheimzinnige gebeurtenis opgelost. Enkele vroolijke snaken hadden voor een verjaringsfeest een reusachtigen, papieren ballon gemaakt. In het schuitje hadden ze een paar papieren poppen gezet. Daarna hadden ze den ballon van de hoogte in het bovenste gedeelte der stad lateu opstijgen. Daar hij zeven meter in diameter was, moesten alle toeschouwers die van de ware toedracht der zaak niets afwisten, hem wel voor een luchtschip met levende luchtvaar- ders houden. En zoo deden de grap penmakers een halve stad in beroering komen en de marine-autoriteiten uren lang vruchteloos werk doen. Een gruwelijke wandaad werd in de Russische stad Ostrowez ontdekt. Uit een kelder onder een huis drongen

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2