ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1428. Woensdag 21 Juli 1909. 188 Jaarg. Muiten land. FtëCII.I.KTÓN. in ratal i Eissiscl-Polra. BRESKENSCRE COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Zoo heeft dan de groote wisseling van ugeeringspersonen plaats gehad. De loofdgebeurtenis daarbij is natuurlijk, lit Bethmann-Hollweg tot kanselier be- loemd is. Wel had men hem steeds Ie beste kansen toegekend, maar telkens loken er menschen op, die meenden te reten, dat den volke nog een groote errassing bereid zou worden. Dat is lil niet gebeurd. Even regelmatig en irnstig als Bethmann's persoonlijkheid s, zoo is zijn benoeming gekomen. Zij s door bijna alle partijen vriendelijk legroet. Geschikter persoon was dan lok moeilijk te vinden. De nieuw be- loemde moge naar afkomst en neiging cht- noch Al-Duitsch zijn hij is af- omstig uit een familie, die in de 16e leuw om jodenvervolgingen de wijk uit Ie Nederlanden moest nemen toch ijn rijkdom en landbezit en ten slotto idel lang genoeg, in zijn geslacht ge feest, dat de jonkers vrede met hem unnen hebben. Men rekent het Theo- lald von Bethman-Hollweg niet meer an, dat een zijner voorvaderen Simon ioritz heette. Anderzijds heeft men te eel vertrouwen in zijn ernst en wel- enkendheid, om hem in staat te achten Dt de weinig srupuleuze jonkerpolitiek. a, als het van zijn wil en bedoelingen fhing, dan mocht de linkerzijde, wat aar, ook door weldenkende conserva- ieven rechtmatig geachte, eischen be reft, veel van hem verwachten. Maar f deze man, bij zijn vele deugden, ook r- 18. Van tijd tot tijd zochten ook de huur- ngen van den gerechtigde, door poli- ieke vertoogen hiertoe bevolen en be- Bid, den een of anderen armen, eenza- ïen zwerver van vreemden bloede, om em, zoodra zij hem gevonden hadden, ver te leveren aan zijn onverbiddelijke mdgenooten, die hem dan naar Olmutz, pandau of naar de mijnen van Siberië erbanden. Dien avond viel een kouden regen in iroomen neer op de daken en deed de annen zuchten op hun verrotte spar- >n. Eenige walmende kaarsen op ledi- e wijnflessclien geplaatst, verlichtten pookachtig de hongerige, wraakgierige rekken der mannen, die den spreker 'an Dresden omringden en ademloos doorzettingsvermogen genoeg bezit, om de dwinglandij der jonkers te weerstaan, dat is een vraag, waarop een bevestigend antwoord nog niet te geven is. Voorspoedig is de loopbaan geweest van den kanselier. Geen schitterend genie of onverdiend geluk heeft hem daarbij geholpen. Hy heeft ervoor ge werkt, zich ontwikkeld, zijn heele leven door, zoodat hij niet alleen in zijn de- partementsarbeid, maar ook in letter kunde en wetenschap buitengewone en diepgaande kundigheden verworven heeft. Het sprankje geluk, dat in geen enkele voorspoedige loopbaan ontbieken kan, heeft ook hij gehad. In 1856 geboren, twee jaar ouder dus dan de Keizer, heeft deze hem leeren kennen als lid van het Bonnsche studentencorps der Borussen. Stellig heeft hem dit gehol pen zoo was jaren geleden reeds het oog des Keizers op hem gericht als mo gelijk minister van Binnenlandsche za ken. Maar dit was slechts een mede werkend toeval om zijn werkelijke voor treffelijkheden de passende waardeering te doen vinden. Op dertigjarigen leef tijd landraad in Oberbarnira, in 1890 als vrijconservatief in den Rijksdagver- kozen waar hij overigens zijn man daat, daar de geldigheid ervan betwist werd, spoedig neerlegde dan spoedig opperpresidentsraad in Potsdam en in snelle opvolging regeeringspresidept in Bromberg, en zelf opperpresident in Potsdam, de snelle loop naar boven wees erop, hoe hoog hij zoo stijgen. In 1901 had hij reeds minister van Binnen- toeluisterden. Behalve den bijna onhoorbaren tred van nieuw aankomende leden en de voet stappen der scherp uitziende wachters in het benedenlokaal en op de trappen, verstoorde geen enkel gerucht de stilte toen de man uit Dresden, aan het eind van zijn verhaal gekomen, zijn broeders uitnoodigde om wraak te nemen, bloe dige, meedoogenlooze wraak. - Zijt gij zeker dat hy het is? Be denk, dat er vijftien jaar zijn verloopen sedert het gebeurde. Wij mogen het leven onzer broeders niet wagen aan een noodlottige vergissingHet was een grijsharig man, die aldus sprak. Wat mij betreft, ging hij voort, ik be vond mij destijds in Zuid-Polen, doch ik heb alles haarfijn vernomen, van de bei de edellieden, die het geluk gehad heb ben te ontsnappen. Hoe ziet de per soon, dien gij bedoelt er uit? De man uit Dresden antwoordde landsche zaken kunnen worden, maar nog 4 jaren wachtte hij af voor hij in het Pruisische ministerie trad. In de laatste weken heeft hij Bülow in den Rijksdag vertegenwoordigd. Nu neemt hij diens plaats in. Een groote verandering, innerlijk wellicht, uiterlijk zeker. Wel zijn het groote tegenstel lingen, de verschijningen van Bethmann- Hollweg en zijn voorganger. Bülow, rond, gevuld, geestelijk en lichamelijk vlug en vol beweging op zijn breed blo zend gezicht met het beroemde kin kuiltje glanst steeds een oolijke lach. Geen baard dekt de stevige kleur van zijn wangen, en de theadraal gewichti ge samentrekking, die om zijn mond is, als hij het woord voert. Zijn dunne sierlijke opgedraaide snor geeft zijn ge zicht geen bijzonder karakter. Heel an ders Bethraann. Lang en schraal en professoraal deftig in zijn bewegingen. Professoraal-correct ook hangt de ge kleeds jas om zijn hoekige ledematen, de jas, die bij Bülow teruggeworpen werd om plaats te geven aan zijn cor pulentie in de lucht, en aan zijn dui men in de armsgaten van zijn vest. Zijn lang smal gezicht wordt nog verlengd door een donkeren smal-ge- snoeiden baard. Zijn gelaat is ernstig, op het droge af. Hy sproekt zakolijk, zonder rhetorische buitennissigheden. Geen overdonderend redenaar met dieren temmer-allures. Op „groote" dagen zal men, om aesthetische redenen, zijn voor ganger missen in het parlement. Maar Bethmann is ook niet opgevoed in de waartoe zou het dienen den tijd te ver beuzelen met beschrijvingen, als de ge vraagde? Mijn makker, die daar ginds op post staat, heeft hem in Egypte ontmoet, kort nadat hij van Konstanti- nopel was gekomen, overladen met het goud, waarvoor hij het bloed zijner broe deren had verkocht. Hij wil zich vrij willig geven, even als ik, om de straf te voltrekken. Beter bewijs voor de waarheid mijner bewering zal wel over bodig zijn. Wij hebben een plattegrond geteekend van het huis en den tuin en Pitrow kent een gedeelte van de woning, omdat het hem, als bedelaar vermomd, eenmaal gelukt is daar binnen te drin gen. Wat wenscht gij meer Het be wijs is, dunkt mij, daghelder. Het is de Judas zelfniemand anders Hebt gij den man persoonlijk ge zien, in den schouwburg? bromde een andere stem, wier eigenaar men niet kon zien, school der diplomatie. De Pruisische regeeringsbureau's brengen een ander soort menschen voort, niet minder de gelijk allicht, wel echter minder nu ja - sappig. De opvoeding van den kanselier heeft ook zijn beteekenis voor de Duitsche politiek. Buitenlandsche staatkunde is hem een vreemd vak. Op von Schön, den staatssecretaris van buitenlandsche zaken, zal het nu aankomen of op den Keizer. Hetzelfde zal dit wel niet zijnMaar misschien toont Bethmann zich een voorspoedig leerling. Onder de andere benoemingen treft vooral, dat Sydow den post van minis ter van financiën voor het rijk verwis seld heeft met dien van handel voor Pruisen. Misschien had men voor dezen staatsman een bergplaats kunnen vin den, waar hij onschadelijk was. Ontzag heeft de rol, die hij bij de financieele „hervormingen" gespeeld heeft, niet ge wekt. Er is een snelheid in wendingen die meer de danseres dan den minister siertdaarmede is Sydow begaafd. Men moet de beslistheid aangehoord hebben waarmede hij de voorstellen van rechts onaaonemelijk verklaarde, om een goed denkbeeld te hebben van de onvervaard heid, die er noodig was om hem in staat te stellen de linkerzijde met scherp te te berispen, dat zij na zijn zwenking zich de redelijkheid en vaderlands liefde van het nieuwe blok niet tot voorbeelden nam. De regeering heeft in den laatsten tijd niemand eerbied kunnen inboezemen. Maar niemands Ja, wij beiden hebben hem van nabij gezien, toen men hem het kantoor van den intendant binnendroeg. Zijn haar is grijzer geworden, doch overigens is hij dezelfde gebleven. Pietrow heeft hem in Egypte gekend en reeds gepoogd hem daar te straffen voor zijn euveldaad, maar zijn villa aan den Shoubrahweg werd te wel bewaakt door zijn nimmer slapende Nubiërs. Bovendien, Pietrow stond te Kaïro hulpeloos en alleen en daarom kon de ellendeling hem ontsnap pen. Het schijnt, dat hij over Malta naar Zuid-Afrika is gereisd en daarna over Weenen naar Dresden. Misschien weet hij heden ten dage nog niet, dat twee zijner slachtoffers ontsnapt zijn. Wat ik thans behoef isdrie goede mannen en wat geld. Die Judas heeft zich al tijd in het goud gewenteld. Maar geef mij volmacht om hem te dooden, hel pers en een sommetje van duizend frs. en het is met hem gedaan. (Vervolg.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1