Binnenland. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in Am sterdam IV (vac.-IJzerman, door het niet-aannemen zijner benoeming) is ge kozen prof. mr. G. A. van Hamel (lib.) BRESKENS, 16 Juli 1909. Naar wij vernemen zal een groot paardenspel binnen kort hier enkele voorstellingen komen geven. Gisteren is de eerste tram der S. C. N. V. in directe verbinding van Os- tende naar Breskens, die gedurende het badseizoen eiken Donderdags uitsluitend bad-passagiers naar Vlissingen en Mid delburg zal vervoeren in gebruik geno men. Aardenburg. Do heer J. van Male, vroeger directeur aan de Stoomzuivel- fabriek alhier, heeft te Bolsward aan de Rijkszuivelschool met tweejarige cursus, met goed gevolg het eind examen afge legd als directeur aan een boter- en kaasfabriek. Hij heeft tevens aantee- kening op zijn diploma verworven voor de handelscorrespondentie in de Hoog Duitsche taal. In de Dinsdag te Axel gehouden zitting van den gemeenteraad was in gekomen een concessie-aanvraag tot op richting van een gasfabriek van den heer H. J. P. van den Berge te Venlo, welke aanvraag is gezonden naar Burg. en Weth. om advies. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste 16000 gld. Aan Ged. Staten zal vergunning gevraagd worden tot den verkoop van het postkantoor aan het Rijk voor f 52B0. Het traktement voor het nieuwe hoofd van de openbare lagere school werd be paald op f 1150 met vier 5 jaarlpksche verhoogingen van f 50 verder f 50 voor elk der akten, 1, m en n en, zoo daarin onderwijs wordt gegeven, f 100. Wo- ninghuur f200. De miliciens van de 2e ploeg blij vend gedeelte der lichting 1908, behoo- rende tot de regimenten infanterie, gaan 24 dezer met groot verlof. IJzendijke. Door het breken van een stellingstouw viel de slager Jac. Beha- ge alhier Donderdag van het dak eener schuur. Tengevolge daarvan werd hij met ge broken kuitbeen huiswaarts gevoerd, waar het door een onmiddellijk ingeroe pen geneesheer werd ingezet. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de N. R. Crt. Hier is men begonnen met het vlas- trekken. Het lange vlas heeft door den lang- durigen regen veel geleden en is op en kele plaatsen gerot. Het kortere is in goeden staat. Zoo wel het lange als het kortere bevat ech ter bijna geen volwassen bollen zoodat er van het jaar weinig lijnzaad zal zijn. Het meeste vlas is hier opgekocht door Belgische handelaars, die het naar de rivier de Leie zendenwaar het geroot wordt. De volgende week zal het vervoer beginnen en daarmee ook de drukte aan onze grenskantoren. Het is echter te voorzien, dat onze uitvoer van vlas dit jaar veel minder zal bedragen dan in 1908 en 1907. Hoofdplaat, 16 Juli. Dinsdagavond, om streeks tien uren kwam paard en kar van Ed. de Jaeger, in dollen ren, zonder voerman, het dorp oprijdon, kon echter niet uitwijken voor de nog aanwezige kermistenten, waardoor een botsing met een dier wagens overmijdelijk was. Ge lukkig, want daardoor werden misschien nog grooter onheilen voorkomen en kon het paard gevat worden. Spoedig werd er terug gereden om E. de J. op te zoeken. Weldra kwam men tot de treurige ontdekking, dat deze bij den ouden tol onder Biervliet, door het op hol slaande paard te willen grjjpen, tegen het wiel en verder in de sloot geslingerd was. Spoedig werd hij, ernstig gekwetst, in de herberg van A. Cornells gedragen en geneeskundige hulp gehaald. Zijn toestand is op 't oogen- blik bevredigend, doch hij mag de eerste dagen niet vervoerd worden. Hoofdplaat 15 Juli. Treuriger is 't Don derdagmiddag met een ander persoon afgeloopen. Melden wij de vorige week het ongeval bij den landbouwer H. Cam- maert alhier, van den knecht J Caseele thans is een anderen knecht een onge luk overkomen, thans met doodelijken afloop. De knecht, Theofiel Verstrate, bezig zijnde met hooi mennen, had het ongeluk in een hooivork te vallen, hem toegestoken doer B. Steyaart. De vork kwam terecht in het rechteroog, drong door tot de hersenen en was binnen tien minuten een lijk. De heer A. van Delden spoedig gehaald, kon slechts den dood constateeren. De politie was spoe dig ter plaatse. Hoofdplaat. In de gehouden vergade ring van de gemeenteraad werd tot keurmeester van vleesch benoemd den heer F. F. Hamelijnck met 3 stemmen, op den heer A. A. Weijnen waren 2 stemmen uitgebracht, er waren 2 solici- tanten. School- en Kerknieuws. Na gehouden examen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zijn bevorderd van de eerste tot de tweede klasse, A. Lombaard van Groe- devan de 2e tot de 3e kl. J. Dikken- berg van Zuidzandevan de 3e tot de 4e kl. J. Ph. Risch van Groede J. Eras mus van Cadzana en J. J A. Wisse van Breskens; van de 4e too de 5e kl. mej. G. J. M. Dikkenberg van Zuidzan de. Voor het toelatings examen aan de H. Burgerschool te Gorinchem is o. m. geslaagd P. Soetens aldaar, vroeger te Breskens. Nieuwvliet. De beroepen predikant al hier, de heer Joh. Jansen hoopt 15 Aug. a.s. des namiddags zijn intrede te doen na des voormiddags bevestigd te zjjn door zijn zwager ds G. J. Koldewijn, pred. te Goudswaard. Hoofdplaat. De voordracht voor onder wijzeres aan school Eén in de kom be staat uit de dames Duvekot te Vlis singen, M. S. de Kok, Sas van Gent, J. Waverein te Kruiningen. Door den Gemeenteraad is heden tot onderwijzeres benoemd mej. M. S. de Kok voornoemd mej. Duvekot had 1 stem. (Torneiiird. In de Scheveningsche Boschjes is weer een dame aangerand. Zij begaf zich op klaarlichten dag door de laan langs het Israëlitisch Kerkhof naar haar woning in het Archipelkwartier. Een vrij fatsoenlijk gekleed werkman stapte eensklaps op haar toe, en ontrukte haar 'n handtaschje, met eenige geldswaarde, waarna hij 't op een loopen zette. De politie stelt een onderzoek in. HeL is nog slechts enkele dagen geleden, dat de justitie te Valence afge rekend heeft mot de beruchte chauffeurs de la Drome en nu heeft de politie te Marseille reeds weder do hand gelegd, op de leden van een andere bende, die nog veel meer op hun kerfstok blijken te hebben. Deze bende vormde n.l. een ware „camorra," die in den loop van 15 jaren iu het Zuiden van Frankrijk ontelbare misdaden heeft bedreven, moorden, inbraken enz. Als leiders van die baudieteiitroep worden genoemd Joseph Déneri, bekend onderden bijnaam „grand coeur," eu een zekere Pierre Prax. liet voorloopig onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat sedert 6 jaren tusschen Toulouse en Tarascoh en aan hot strand der Middellandsche Zee van Perpignati tot Marseille telken male moordaanslagen en inbraken plaats hadden zoo dikwijls Grand Coeur en de zijnen door die streken trokken. Al deze misdaden dragen, zoo te zeggen, het zelfde fabrieksmerk. De slachtoffers, steeds mannen van hoogen leeftijd, werden geregeld geworgd met een witten zakdoek. Voorloopig heeft men reeds uitgemaakt, dat 500 brutale diefstallen en inbraken door de leden dezer bende werden gepleegd. Den grootsten slag sloegen de boeven, toen zij verleden jaar e groote zaag molen te Toulouse plunderden en daarbij 200,000 frcs. buit maakten. In Januari van dit jaar'werd te Plaisance-du-Hauch een 8o-jarig rentenier vermoord en daarbij vielen aan de moordenaars obli gaties en ande;e papieren van buiten gewone waarde in handen. Deze papie ren werden gedeponeerd bij den broeder van „Grand Coeur," Fermand Déneri, die In betrekking is bij de „Compagnie Transatlar:tique„ te Marseille. Deze zag echter geen kans om zonder achter docht te wekken deze papieren te ver zilveren en daarom zouden „Grand Coeur", en Prax gaan trachten ze te Londen te gelde te maken. Zij waren echter pas te Aries, of de politie rekende hen reeds in. Tegelijkertijd werd Fer mand Déneri, in hechtenis genomen en bovendien bracht de politie op verschil lende plaatsen nog 13 andere leden der bende achter slot en grendel. Er is dus weder een groot sensatie-proces in zicht. Toen gisterenmorgen een trein van Spa komende, om 8V2 uur het station te Verviers binnenreed, bleken de rem men niet te werken en de trein ging door. Een hevige paniek maakte zich van de reizigers meesterde stoker, die het hoofd kwijt raakte, sprong van de machine, welke tegen de eindbuffers opliep, zoodat stukken hout en jjzer tegen de stationsbureaux vlogen. De passagiers werden door elkaar geworpen. De r eizigers, welke slechts lichte kwetsu ren, als builen en schrammen hadden opgeloopen, verlieten den trein uit eigen beweging, maar een aantal anderen, die 1 ernstige breuken en verwondingen had- j den, moesten in de wachtkamer gedra gen worden. Van de 57 gewonden die bijna allen kwetsuren aan het hoofd hebben, verkeert echter niemand in doodsgevaar. In de Belgische gemeente Exaarde is Vrijdag een huiselijk drama afge speeld, dat verschrikkelijke gevolgen had. Een zekere P. van Cothem, touw- slagersknecht, kieeg met zijn vrouw twist over de behandeling van zijn kind uit het eerste huwelijk. De man werd eensklaps zoo driftig, dat h(j met een ijzeren voorwerp zijne vrouw een slag op het hoofd toebracht, die zoo hevig aankwam, dat de vrouw met verbrijzel den schedel ter aarde stortte en 's avonds nog aan de bekomen wonde overleed. De man is in hechtenis ge nomen. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest om een onder zoek in te stellen. Maandagnamiddag trof een werk man, wonende te Arnhem, een ernstig ongeluk. Toen hij thuis kwam, viel hij van de trap, welke naar zijn woning leidt, en was onmiddellijk dood. Een achttal weken geleden was deze man in de Hommelstraat, aldaar aangereden, en daarbij zoodanig verwond, dat hij 6 weken in het ziekenhuis is verpleegd. Slechts 14 dagen daarna vond hij op zoo ongelukkige wijze den dood. De mail was ongehuwd. Te 's-Gravenzande is een 9-jarig knaapje onder de Westlandsche tram geraakt, met het gevolg dat hij te plet ter werd gereden. Bij een sigarenmaker en zijn vrouw te Kampen vertoonden zich Zondagmid dag na het eten hevige brakingen, ge» paard gaande met overeenkomstige ver schijnselen. Men vermoedt, tengevolge van het gebruik van worst. Doordat men zoo verstandig was oogenblikkelijk geneeskundige hulp in te roepen, is de toestand van beiden redelijk wel. Een 17jarig jongmensch te Oost- zaan, aan toevallen lijdende, is te water geraakt en verdronken. Aan de Da Costakade te Amster dam geraakte gisteren een jeugdig wiel- rijdor te water. Hij werd met dreggen levenloos opgehaald. Te Paterswolde geraakte een heer die te vroeg uit de tram was gespron gen, daaronder. Met afgereden voet werd hij opgeno men en overgebracht naar het zieken huis te Groningen, alwaar hij is over leden. Voor 20 plaatsen als agent van politie te 's Gravenhage hebben zich 1800 sollicitanten aangemeld.

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2