ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. PSOV. STATEN TM ZEELAND- No. 1425. Zaterdag 10 Juli 1909. IS8 Jaarg. sknsniK roi rwt, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het gehee'le rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents,, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee rtre. ftit Mail verschijnt" eiken' Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. PIELEMAXjeJtreskens^ De' zomervergadering werd Dinsdag avond te half acht 'door den Commis saris'der Koningin, den heer mr. H. J. Dijekmeester, in naam der Koningin' geopend. De zitting werd bijgewoond door 36 leden afwèzig waren dé heeren Den BÓuwme'ester, Lucassé, Van Tey- lingen He'nnequin, Fraytier en Elenbaas. De Commissaris der Koningin hield, alvorens met' de werkzaamheden werd aangevangen, de volgende toespraak Mijne Heeren Bij den aanvang van deze zomerzit- ting willen wjj mot dankbaarheid de gebeurtenis herdenken, welke op 30 April dezes jaars plaats greep, de ge boorte van H. K. H. Prinses Juliana, "ij zijt U bewust van de grpote beteer die dit feit heeft voor geheel ->d, ook voor onze provincie. En zt U met uwen voorzitter in wensch, dat het Koninklijk •roeien tot zegen van, ons •oor Hare Koninklijke >n hebben gemeend 'en door een- eer- Have Majesteit vlezing van xls'volgt ver- Ma jesteit het leven heeft geschonken aan eena Prinses, heeft de hoopvolle span ning, waarin het- Nederlandscbe volk verkeerde, doen overgaan in vreugde. ■Niet het minste verheugen zich met Uwe Majesteit en met Z.- K. H. den Frins der Nederlanden de Zeeuwen, die te allen tijde vooraan gestaan hebben in liefde voor en toewijding aan het Oranje huis. Mochten de Zeeuwsche vrouwen reeds aan hare gevoelens uiting geven door de aanbieding van een stoffelijk blijk, van hare warme genegenheid, thans voelt het geheele zeeuwsche volk zich gedrongen uiting te geven aan zijn ge voel van levendige vreugde en innige dankbaarheid, nu aan den alouden Oranje stam, welke geschiedenis sedert eeuwen met die van Nederland verbonden is, een nieuwe spruit is ontloken. En uit aller harten welt de diepge voelde bede, dat de jonggeborene moge opgroeien tot nieuwen luister van Uwer Majesteits Huis, tot heil van het Vader land. Met den innigen wensch, dat de Al machtige Uwe Majesteit verderen bij stand zal verleenen en de Koninklijke Prinses zal zegenen, teekénen wij eer biedig", enz. enz. Op dezen gelukwensch werd d'.d. 11 Mei een antwoord ontvangen van den directeur van het kabinet der Koningin van den volgenden inhoud „Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland de betuiging van Ha- rer Majesteits h'artelijken dank over te brengen voor de gelukwenschen bij ge legenheid van de voorspoedige geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana." Hierna vervolgde de voorzitter zyne toespraak. Niet al uwe medeleden tijdens de vorige zitting mochten in deze volks vreugde deelen en hier heden terug keeren. Den 20 December 1908 over leed te Schoondijke in den ouderdom van 64 jaren de heer P. van Houte. In Mei te voren tot lid der Staten ge kozen, had zjjn minder gunstige gezond heidstoestand hem belet dadelijk zitting te nemen. Aanvankelijk hersteld werd hij in de najaarszitting geïnstalleerd, maar korten tijd later tastte de ziekte hem op nieuw aan. De heer Van Houte was algemeen bemind en geacht en het is voor U allen eene teleurstelling hem in uw midden niet aan het werk te hebben mogen zien. Op 17 Maart dezes jaars overleed te Goes in den ouderdom van 79 jaren de heer B. M. den Boer, sedert 1889 lid der Staten. Een algemeen geacht man die op menig gebied aan het publieke leven deelnam en zijn district op waar dige wijze vertegenwoordigde. De na men van beide overledenen blijven bij U in goede herinnering." De geloofsbrieven van de nieuw ge kozen leden de heeren J. A. Neeteson voor Sluis en W. Kakebeeke voor Goes werden onderzocht, in orde bevonden en tot toelating der 'leden besloten, waarna ze door den griffier binnengeleid werden. Daarna legden zij in handen van den voorzitter de vereischte eeden af.,. .en- namen na een gelukwensch zitting. Vervolgens werd mededeeling gedaan van verschillende ingekopaen stukken en Kon. besluiten, houdende goedkeuring van door de Proy. Staten genome» be sluiten.. -• ---■•' Door den voorzitter werd medege-: deeld dat is beschikt tot een bedrag van f 200 voor een gratificatie aan den heer H. L. Dormaar, ter gelegenheid van zijn 50-jarige dienstvervulling a)S' vast ambtenaar ten prov. griffie. Nog werd medegedeeld dat de prov. boot „Walcheren" is verkocht aan P. Lobberstal te Gent-; vóór ?f 16767,50, welk bedrag als eerste post is gebracht op de reserve voor denprov. stoom- bootdienst. Door den heer Van Rompu werd, na mens Ged. Staten, geantwoord op het door den heer Van Waesberghe in de najaarszitting van 1908 gedaan verzoek, om een onderzoek in te stellen naar de financieele gevolgen van eventueele toe passing van art. 9 sub 2 en 3 van de algemeene bepalingen, in de zomerzit- ting van 1906 vastgesteld voor het ver leenen van provinciale hulp voor den aanleg en de exploitatie van stoomtram- wegen in den vorm van renteloos voor schot. De heer Van Rompu zeide dat Ged". Staten hebben gemeend geen aanleiding dig voorhoofd groeven zich dieper in, toen hij den blik sloeg op den westelij- in hemel, die als verguld was door de alen van de langzaam wegdoovende oorts. De zee des doods, filosofeerde ïlt haar wateren aan, door hetgeen ensvloed haar toevoert. De som nschelijk geluk is altijd gelijk aan die van menschelijk wee, wereld een aanvang nam. roeit het menschenmeer, doch der natuur kent geen afwij- vij menschen anders dan ■duwen, komende en ver- Ie adem op het glas. té, de onoverwinnelijke, e ongeketende, en on- .lleen is eeuwig. De ande tyran kan zelfs centenis ontwringen gepeinigde lichaam doch de gedachte, toomloos en ongeketend, stijgt op tot den troon der eeuwige waarheid, gelijk de magneet heenwijst naar de pool. Wat is de mensch Jvroeg de wijze zichzelfs tevergeefs af- Zijn oog werd getroffen door eenige musschen, die in de kalme avondlucht van tak tot tak sprongen. Geen dier Caesars van het zwaard, geen dier onsterfe lijke Homerussen, Miltons pl Shakespea- res, geen dier koningen van gedachte, die ooit den zotskap van menschelijke voortreffelijkheid hebben willen dragen, geen van allen kon het leven gegeven hebben aan een dezer kleine schepseltjes, peinsde hij. En langzaam vervolgde de grijsaard zijn weg, alleen, langs de boschrijke paden van Loschwitz. Dien avond boorde Marguerite Wald- berg voor het eerst den klank weder van haar vaders stem, sinds de rede zijn zetel had herwonnen in het kranke breinzijn eerste verstandige woorden, sedert de koortsaanval hem zeo nabij1 het graf had gebracht. Zoodra ik geheel beter zal zijn, Marguerite, gaan wij ver van hier, naar Amerika, waar een nieuwer, nobeler leven bloeit, onder de zon van het Westen." De ongelukkige vader was- zelfs nu bezig, om de toekomst te oven-.- denken van het eenig wezen,dat hem- nog liefhad, r- zijn..trouwe, onschuldige dochter. - Marguerite knielde aap zijn zijde en, zij vond het zelf wonderbaar- dacht op dit oogeublik, niet aan ziohzelf, niet- - aan het verre land, dat haar als het- land der toekomst werd voorgesteld, doch aan de vreemde vrouw, de kunste nares Mazzana en aan den doordringen den blik, dien zij, op-dien geden'kwaar-' digen ayond, Op haar had gewofpen. Een stroom van mystieke geestvervoe ring scheen haar te doortrillen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1