ter in de Staatscourant gevonden) is aan Lehmann de officièrsorde van Oran je Nassau uitgereikt. Mej. Westmeijer, aldus vervolgde de heer Tideman, deelde mij nu mede, dat zjj voor hare bij dr. Kuyper bewezen diensten door Rudolph Lehman herhaal delijk geldelijk was beloond. O.a. deed hijN haar, zoodra het vaststond dat de ridderorde zou verleend worden, f25 per week toekomen. Dat begon op 1 Augustus 1903 en het eindigde op den zelfden datum van 1905. Mej. West meijer was over dat eindigen verwon derd en vroeg opheldering. De secretaris van den heer Lehman antwoordde daarop dat eenvoudig was gehandeld volgensaccoord, n.l. gedurende 2 jaren f25 per week te geven. Maar niet alleen ik, ging mej. West meijer voort, ontving geld voor mijn bemoeiingen. De heer Rudolph Leh mann gaf ook direct aan dr Kuyper 7000 voor verkiezingsdoeleinden. Ook wist ik dr Kuyper voor de Kamerver kiezingen van 1905 /ll,000 te verschaf fen, die hij in dank aannam, en blijken de uit dit schrijven van mej. Kuyper van 6 April 1905 Mijn vader verzoekt mij u mede te deelen, dat hij nu reeds door uwe be middeling ƒ11,000 voor de a.s. verkie zing ontvangen heeft. Hij draagt mij op u te zeggen hoe zeer hij uwe pogin gen tot het bijeenzamelen van gelden waardeert en u zijn welgemeenden dank te brengen voor al de moeite die u zich wel geven wilt. Mej. Westmeijer vertelde mij, dat zij zich ook in verbinding had gesteld met den heer E. A. Lehmann, een broeder van den geridderde,, met het voornemen dezen op soortgelijke wijze een ridder orde te verschaffeq. Zij verkeerde nl. wederom in geldnood en hoopte op die wijze zichzelve zoowe) als anderen te helpen. De heer E. A. Lehmann ging daar aanvankelijk op in. Ik bracht hem, zoo zeide zij met dr. Kuyper in betrekking. Intusschen bleef mej. Westmeijer voor dr Kuyper doorwerken. Dat hij daar voor erkentelijk was, werd mij bewezen met eene correspondentie-kaart met het gedrukte hoofd „Departement van Bin- nenlandsche Zaken", en van den vol genden inhoud „Departement van Binnenl. Zaken, 's Gravenhage, 18-6-1904. Mejuffrouw. N Het is mij een behoefte om u dank te zeggen voor wat gij ondernaamt en ook om uwentwil deed het mjj goed, dat het succes zoo schitterend was. Ik ga nu naar Brussel (Hotel Central) wat uitrusten. Gelijk ik u telegrafeerde, zal ik de familie morgen over acht dagen gaarne wachten te 3 uur. Nu komen de herstemmingen. Het succes moet doorgezet. Er zal weer veel noodig zijn. Hoogachtend, Uw dw. (get.) K. Het bezorgen van een ridderorde aan den heer E. A Lehman ging evenwel niet gemakkelijk. Dat dr. Kuyper haar den weg deed wjjzen, welke zou kunnen worden ingeslagen, om zich jengens het vaderland verdienstelijk te maken, werd mij bewezen door den volgenden, door mej. Kuyper geschreven brief, d.d. 5 Jan 1905. „Mejuffrouw, Mijn vader daaagt mij op n te melden le. dat het hospitaal te Smyrna een Ned. Hospitaal, verbouwd moet worden. Dat een eenigszins aanzien lijke gift hiervoor blijk zou geven van belangstelling in onze nationale aan gelegenheden in het buitenland 2e. dat op Groenland gravon zijn van Nederlanders, die in het ongereede zijn geraakt. Dat geldelijke hulp om deze te herstellen, van belang kon zijn De heer E. A. Lehmann werd op de lijst geplaatst om op 31 Augustus 1905 geridderd te worden maar inmid dels viel het ministerie-Kuyper en kwam van de decoratie niets. Tot zoover, aldus eindigde de heer Tideman, het gedocumenteerde relaas van mej. Westmeijer. In de verwachting dat dr. Kuyper niet meer aan het publieke leven zou deelnemen, heb ik over deze zaak het stilzwijgen bewaard. Maar nu hij weer een staatkundige rol blijkt te willen spelen, komt het mij gewenscht voor dat een en ander aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Is de zaak, zooals ik vooralsnog niet geloof, van onschul- digen aard, dan heeft dr. Kuyper de gelegenheid dit te bewijzen en zal ik de eerste zijn mij daarin hartelijk te verheugen. BRESKENS, 2 Juli 1909. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juni in gelegd 9994.42terugbetaald 9334.45. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 5234. De marechaussée van Eij keren is overgeplaatst van de Brigade Breskens naar Westkapelle. Gisteren was het 25 jaren geleden dat de heer Wisse als hoofd der school te dezer plaatse in betrekking trad. De algemeene achting van den jubelaris in aanmerking genomen, was het duide lijk, dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, zjj 't ook in bescheiden kring. Tegen negen uur waren de school kinderen in het groote met smaak ver sierde bovenlokaal vergaderd, alwaar te halftien ure de jubilaris met zijn gezin op uitnoodiging van 't onderwij zend personeel verscheen. Bij het bin nentreden werd hem door de kinderen een feestlied toegezongen. Hierop nam de heer P. Van der Male het woord. Hij wenschte hem uit naam van het personeel en de kinderen geluk met zijn 25-jarig jubileum en herdacht in ge voelvolle woorden wat de jubelaris voor het onderwijs, personeel en kinderen altijd geweest waseen goed onderwij zer en een trouw vriend. Uit naam der kinderen werd hem door twee meis jes een stoffelijk bewijs van toegenegen heid, bestaande ujt een sierlijke vogel kooi met standaard aangeboden. Het onderwijzend personeel bood,,vervolgens hun hoofd een fraaie, étagère aan, waar na de heer Wisse in aangrijpende woor den dank zeide voor de hem bewezen hulde, welke hartelijke toespraak door de kinderen met een langdurig en drie werf hoera werd bezegeld. Van den districts- en den arrondisse- ments-schoolopzienig werden tijdens de plechtigheid telegrammen van geluk- wensching ontvangen. Het is de hoop van alle aanwezigen, dat de heer Wisse nog langen tijd als hoofd der school tot heil der jeugd mag werkzaam zijn. In den loop van d n avond bracht het muziekgezelschap „Uit het Volk Voor het Volk" den heer Wisse eene serenade, bij welke gelegenheid de voor zitter, de heer J. de Ituilu, de gevoelens der vereenigiging in dezer voege ver tolkte Mijnheer Wisse, Ge moogt thans het voorrecht sma ken uw 25jarig ambtsjubileum te ge denken, als hooid der school alhier, wat voorzeker voor u oene aangename her innering moet zijn. Toen ons dit bekend werd, rekenden we het ons tot een aangename plicht dat onze vereeniging u met eene sere nade zoude vereeren. "Ik kan u eu uwe familie dan van harte geluk wenschen met deze dag. Uit te weiden over wat u in die 25 jaar voor onze gemeente hebt gedaan', is overbodigik vertrouw dat we dit allen zeer goed weten en nog steeds ondervinden. Daarom aarzel ik niet en durf gerust zeggen, dat ik namens de geheele ge meente spreek, wanneer ik u een woord van dank breng voor al hetgene gij in die 25 jaren hebt vermogen te doen. Ik spreek daarbij den wensch uit dat het u gegeven moge zijn, de jaren die ge nog aan het onderwijs zult besteden dezelfde vruchten voortbrengen mogen als het tot dusverre heeft gedaan en den Bressiaand'us ten goede mogen ko men. En als eenmaal de tijd daar is dat ge van een kalmer leven zult kunnen ge nieten, dan wensch ik u namens onze gemeente een tijdperk van langen duur voor u eu de uwen 1" De heer Wisse bracht allereerst aan de vereeniging zijn dank voor de hem gebrachte hulde. De vereeniging, opge komen uit het volk, toont ook te zijn voor het volk. Van de muziek gaat een veredelende invloed uit, dat ze rok voor deze gemeente aldus vruchten mo ge afwerpen. Het deed hem genoegen onder de werkende leden tal van zijne oud-leer lingen te bespeuren en sprak een slotte zijne beste wenschen uit voor den bloei der vereeniging. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Kon. Scherpschutters Vereeniging „Vlissingen" wordt aldaar een groote schiedwedstrijd gehouden. Op onderstaande banen staat de heer L. A. J. Bootsgezel alhier in de eere- baan 200 M. no. 1 met 46 punten, vrije baan 200 M. no. 4 met 83 p., vrije baan 100 M. no. 2 175 p., J. Cransberg, Schoondijke no. 9 met 163 p., pe.rsoneele baan no. 1 met 88 p., Cransberg no. 10 met 65 p., jubileum baan no. 2 met 164 p., baan Vlissingen P. de Hullu Oostburg no. 9 met 107 p. Oostburg, I Juli. Onder vele blijken van belangstelling herdacht heden de heer J. C. Klein zijn gouden jubileum als organist der Ned. Herv. kerk alhier. Des avonds werd door den heer A. P. Varel, van Vlissingen, schoonzoon I den jubilaris een orgelconcert gegtl in de Herv. kerk ter viering vaol zeldzame feest. Te Goes is gisteren de midjl mailtrein naar Vlissingen gedeleraill«I Even voor het station Goes was 1 lorrie op den weg blijven staan,® hoewel op het laatste oogenblik t een signaal onveilig gegeven werd, kt den de machinisten niet meer stoppe Na de aanrijding schoof de trein n door tot voorbij het station, waar do do wissels het déraillement ontstoo De tender van de eerste, de gehei tweede locomotief en de goederen wag, vlogen uit het spoor. Laatstgenoem en verschillende rails werden ontzet i uit den grond getrokken. De materieele schade is vrij aanziei lijk. Doordat de personenwagens in de rail bleven, kwamen geen persoonlijke ongi lukken voor, horwei de schrik onderi passagiers groot was. De personenwagens werden na eeni oponthoud met een uit Vlissingen g( komen locomotief derwaarts gebracht De justitie uit Middelburg kwam hi denmiddag ter plaatse, tot het instelle van een onderzoek. De lor-ie is onder de eerste locomo tief gelaakt en daardoor is een der wis seis stuk gereden. Dit was de oorzaal der ontsporing. Raadsverkiezingen. Aardenburg. F. Eekhout, aftr., H Hol Hz., J. J. Hol Pz., P. B. Wijffels, aftr. Biervliet. CandidatenA Bliek. A. de Groote, aftr., en B. van der Slikke. De heer A. J. van der Luide, aftr., kan wegens familie betrekking tot den bur gemeester, niet meer in aanmerking komen. Cadzand. Herkozon I. LeenhoutsPz, en J. Risseeuw. Groede. Herkozen: J. Ph. Risch en Iz. Risseeuw Johz. Hoofdplaat. Herkozen A. J. P. Ego en J. J. Pateer. St. Kruis. Candidaten F. E. Bonte, aftr., J. Cijsouw, aftr., A. Dhout. Nicuwvliet. Herkozen Adr. de Bruijne en J. J. Provoost. Oostburg. Candidaten J. B. van den Bossche, I. Catsman-de Ruijsscher, mr. F. J. N. van Dam, aftr., E. A. H. le Grand, aftr., en Abr. de Smit Izz. Schoondijke. Herkozen Anth. Luteijn en Joh. Risseeuw Izz. Sluis. CandidatenP. B. Albregts, dr. B. Brand, Jac. N. Metz en J. C. Stern, de 3 laatste aftr. IJzendijke. Candidaten F. J. Calon, Th. F. de Jaeger en P. J. de Milliano, alle aftr. en Th. J. de Rijckke. School- en Kerknieuws. Op de voordracht ter benoeming van twee onderwijzers te Goes komt o.m. voor als no. 3 en no. 2 de heer J. J. de Kramer te Breskens. Hoofdplaat. Voor de betrekking van onderwijzer of onderwijzeres aan school 1 (Kom) alhier, hebben zich vijf sollici tanten aangemeld", 1 onderwijzer en 4 onderwijzeressen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ka- pelle ds C. H. J. Verweijs te Breukelen.

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2