Gem enffcL man, gekozen voor Amsterman IY voor deze benoeming bedankt, om de plaats over te laten aan een der krachtige li berale figuren, die bij eerster of de her stemming niet zijn herkozen. Er moeten dus thans nog 3 verkie zingen plaats hebben, in Harlingen, Schoterland en Amsterstam IV. Naar de Haagsche Courant ver neemt heeft Donderdag de ministerraad zeer langdurig vergaderd, met het re sultaat, naar men zegt, dat zou beslo ten zijn de portefeuilles ter beschikking van H. M. te stellen. Zoo'n houding zou niet anders dan vreemd schijnen, omdat het geheel te gen het parlementaire stelsel zou zijn, en zeker niet in overeenstemming met de meening die men in 1905 aan de rechterzijde koesterde, dat het kabinet- Kuyper, in weerwil der nederlaag bij de stembus, niet had behoevon af te treden. BRESKENS, 29 Juni 1909. Naar wij vernemen is een aanvanke lijk uitgevaardigd bevel om gedurende de kermisdagen school te houden, inge trokken, en zal het thans, overeenkom stig het leerplan voor de openbare school, vacantie zjjn. De vraag rijst hoe dan zoo op eens buitenom het bestaande en door den raad niet gewijzigde leerplan, daarvan zou zijn afgeweken. Dat is reeds geschied met de Pink- stervacantie. Ons dunkt, als er een vaste regeling is, dat men daarvan dan maar niet eigendunkelijk mag afwijken. Wil men daarin wijziging brengen, goed, doch dat men dan den raad er over hoore en in kenne. Bij de heden gehouden verkie zing voor 2 leden van den gemeente raad zijn candidaat gesteld de heeren A. du Burck, P. Risseeuw, aftredende leden en P. C. Roest. De stemming zal plaats hebben Vrij- eag 9 Juli en de herstemming, zoo noo- dig, op Dinsdag 20 Juli. Te Aardenburg is Donderdag over leden de heer S. W. Weisfeit, burge meester-secretaris van Sint Kruis, en secretaris-ontvanger van Aardenburg. Voorts bekleedde de overledene nog tal van administratieve betrekkingen en was tevens voorzitter van het college van regenten van het Burgergasthuis aldaar. Schoondijke. Tot kerkelijk ontvanger vacature wijlen de heer P. van Houte is benoemd de heer M. A. Bleiker, ge meentesecretaris alhier. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Mid delburg dr A. H. de Hartog te Heem stede. Aangenomen naar Middelburg door ds Tjebbes te Medemblik. Te Zuid-Beierland viel een 16jari- ge rietdekkersknecht te Klaaswaal, van het dak eener bouwmanswoning, met het gevolg, dat zijn linkerarm is gebro ken en hij nog meer kwqtsure George Kelly, een werkman van Was- sington werd gebracht in het Georgetown Universiteits Hospitaal met een bijzon dere en ongeneeslijke aandoening dér knie. De man was een volmaakt exem plaar van gezondheid in merg en been, except het linker kniegewricht. Het was een dier gevallen, die den arts doen morren tegen de natuur. Dr. George Tully Vaughan wist, dat de heelkunde absoluut leerdedat been moet afgezet worden, maar de patiënt was zulk een voorbeeld van g zondheid overigens, dat de dokter er tegen rebel leerde. In hetzelfde hospitaal lag een man op sterven met volmaakt goede knieën. Als die man sterft, zoo rede neerde dr. Vaughan, heeft hij z'n knieën niet meer noodig, en als ik nu de knie van dien man in Kelly's been kon bren gen, dan waren we klaar. Het was daarom, dat dr. Vaughan de operatie van dag tot dag uitstelde, tot dat op 't laatst de zieke man Albrecht op sterven lag. Nauwelijks had Albrecht z'n laatsten adem uitgeblazen of hij werd in de operatiezaal gebracht, weldra gevolgd door Kelly die geëtheriseerd en voor de operatie geprepareerd werd. Het kniegewricht van den pas overle dene werd nu netjes er uitgenomen, terwijl een soortgelijke operatie plaats vond bij Kelly. Daarna werd na vooraf beraamd plan de nieuwe (geborgde) knie ingezet, de beenderen met zilverdraad bevestigd en alle weefsel, spier en zenuw in po sitie gebracht. Nu was de hoop, dat de beenderen zouden samengroeien, de spieren en ve zels sterk zouden worden en de man in staat zou zijn, al ware het dan ook met een stijve knie, maar toch altijd beter dan een houten been door 't leven te sjouwen. Van begin af begon de ratuur haar werk van heeling en 't ziet er naar uit alsof de man eerstdaags in staat zal zijn op z'n geborgde knie te kunnen steunen. Zoo schijnt het dat de wetenschap zelfs het „doode hout", de onnutte stij len van het lichaam, nog kan bezigen, nadat de machine heeft opgehouden te werken en leven en gezondheid daarmee te brengen in levende medemenschen. Een driejarig knaapje nabij Over schie is in een sloot nabij het ouderlijk huis verdronken. Te Rotterdam geraakte een drie jarig dochteitje van een schipper te water. Na een uur dreggen is het lijk je opgehaald en aan boord van 't schip gebracht. Een landbouwer te Lopik is, op het hooiland werkzaam zijnde, door den bliksem gedood. De ongelukkige laat een vrouw en 4 kinderen achter. Te Hilversum is een schilders knecht uit Baarn, van het dak eener villa gevallen en door een lichtraam in de keuken terechtgekomen. De man brak een sleutelbeen. Te beginnen met 1 Juli a. s. stelt de directie der Staatsspoor wederom, zooals andere jaren, vacantiekaarten be schikbaar tegen den prijs van ƒ2 20 voor de 3e kl., ƒ3.30 voor de 2e en 4.40 voor de le klasse. Eenige welgestelde burgers in het Wupperdal ontvingen onlangs een schrij ven, waarin hun goud te koop aange boden werd, tegen een zeer lagen prijs, 't Goud stpnd verpakt in zakjes in een dorp aan de Russische grensde echt heid er van kon men eerst door deskun digen laten vaststellen. Enkele heeren dachten een goed zaakje te kunnen doen en reisden naar Rusland, waar hun inderdaad zakjes goud werden getoond. Zij kochten eenige zakjes en gingen er mee naar Parijs, om het goud daar te gelde te maken. In Parijs bleek evenwel, dat zij zich zakjes met rood koper in de hand had den laten stoppen 1 Zij hadden 43000 mark verloren. De oplichters hadden aan de heeren uit het Wupperdal wel een paar zakjes met goud laten zien, maar die waren later weggemoffeld, en zakjes met rood koper waren er voor in de plaats ge komen. Een zeer buitengewone redding wordt uit Boedapest gemeld. Een zesjarig jongetje geraakte te wa ter bij het voederen van een zwaan. Terwijl het spartelende ventje op het punt stond om te zinken, kwam de zwaan op hem toezwi mmen de dren keling sloeg den arm om den hals van den vogel, die nu heel statig, maar wat moeilijk zwemmend, zijn protégé naar den kant sleepte. Natuurlijk had de reddende zwaan een geestdriftige ovatie in ontvangst te nemen. Te Biervliet is de bliksem in een landbouwschuur geslagen, de vlammen sloegen het dak uit, doch werden on middellijk door de bewoners gebluscht. Ingezonden. Meneer de Riddacteur Wel, wel, noe èn 'k toch warentig kompassie gekregen mie die werkman, die daa flieweeke Vriedag een stikje in de krante geschreven eit in waa 't ie zoo in klagende. Ze zeggen altied dat de Biessiaan- ders nog a gauw een kee aie roepen voo dat 't zeer doet, maa noe zien 'k het ook oorl Noe is 't de gewente om zukke kla gers maa links te laten liggen of in ud der zop gaar te laten koken, zoo as ze ier ook wel een kee zeggen, ma toen 'k da zoo las kon 'k toch nie laten, de penne ook een kee vaste te pakken, vooral noe me weten uut waforen oeck of de wind waait. Ja, meneer de riddacteur, zoo a'k zei aa 'k kompassie mie die sukkel in da èn 'k anders nie gauw oor 1 Nou èn 'k nog altied vee respect voo werkmenschen had, die ard moeten wer ken om an een stikje brood te kommen. Nou zegt die vint, da 't ie der zoo'n spiet van eit, da 't ie de Zondag na de kermisdagen geen leute mee mag ma ken die vint kan na da 't schient ma nie genoeg van 't goeie kriegen in 'k zeggen altiet meneer do riddacteur, an alles kom toch een ènde, an 't goeie inkluus. Ma noe trekket nog a dikkels een kee mun aandacht da z' altied de Zondag voo zukke diengetjes moeten èn, ik bedoelen namentlijk die soorte van lolmakers, die da d' op een gepaste ma- niere doen zoo a ze zeggen, ma da je nooit staafTèn, wan da'draai mi al op zupeu uut. In of 't er dan nog menschen z die d' at anders zouwen willen had da 'k an udder uiks schillen, ma wel weet je I In da 't ier altied soo goed gaat moet die vint noe oek maa nie zegj da kénnen we ons durp beter voo :Bt jes is wel de eeste plekke waa je komt, a je mie de stomboot van q komt, ma a je beschavinge zoekt dan je grust deu reizen oor I Je kun 't er ook wel grust op reken da ze in die 3 dagen die eigentlijk stemd zien om kèrmesse 't ouwen, (i den vierden dag sta 't er nervenst ii udder èrtje genoeg zullen opalen, z' dan 3 dagen leute had in kunnen vierden dag missen as tanpiene. 1 zullen der dan eel wa minder zat li pen in mee d' erbergiers za 't toch schikken de menschen die altied i voo d' erbergiers opkommen, die ouw in den regel ook nog a van een glaai in die èn meestal ook nog a rekenien jes liggen waa 't woordje „voldaai nog nie opstaat in die meschien a wel een kee zouwen kunnen betale mie 't geld da ze anders op de Zondi kèrremesse kwiet raakten. In noe moem'k sommigte Bressiaai ders nog een kee even op een groot foute wiezen. As ze daar iemand de kerke zien gaan, dan zeggen ze gen mekare, kiek, da 's 't er ook van d' antie's oor of, zoo a 'k het ove lesten nog op een openbare vergadeii ge hoort èn, as 't an zoo nie is, dan 't toch zeker een rechtsliberaal Gaan da meer nie van zeggen, je begrif wel zeker meneer de riddacteur, za mit die menschen nie beteren vo daze is wa meer van zukke vergaderii gen gaan bezoeken, 't Zelde zou ik gen die buurman willen zeggendl man die dienkt zeker dat de stembuss op Br esjes een outemaat is, of oe no» men ze zoo'n dienk, a je d' er van bo ven een stuver ingooit, dan komt'er val onder een pijasje uut. Si, sa meneer de riddacteur, noe gaa: 'k uitscheien oor, ma voo da 'k da doen wi 'k nog even onze werkman in z buurman anraaien, lid van die nieuw gemeenteraad zien 't ooren, die die pli- sieverordeningen dan za gaan erzien dan kunnen ze opkommen voor udden kermesse op Zondag, ma of 't uddei dan zoo glad af za gaan, as da ze me schien wel dienken, da gloof ik nikt van oor 1 Mie vrindelijken dank meneer de R EEN BRESSIAANDER. M. de R. In het vorig nummer van Uw blac komt een aardig stukje voor, over Bres- kens en z'n kermis. Ja 't is wel droevig dat ter wille vai 'n minderheid, de kleine man 'n genoe gen mist, en eenige neringdoenden 'n omzet van ongeveer f1500, van buiten af komende, moeten missen, terwijl de gemeentelasten steeds hooger worden. Is dit nu trouw aan de belofte om den bloei dezer gemeente te bevorderen en rechtvaardig te zullen zijn Het is onrechtvaardig om niet op rechten van een minderheid te letten, maar schreeuwend onrecht geschiedt

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2