ALGEMEEN NIEUWS- tM ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. iti vertaal nit Bassisct-F-alsi No. 1422. Woensdag 30 Juni 1009. 18® Jaurg. ure Buiten laxul. Binnenland. IIIIE S k E i\ S CIIE COURANT. ijk. is. vei mi i,ïi I, Ti Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.62" en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. li J' :sti I; >J j Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. f»it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond lijj den uitgever C. DIELKMW te Breskens. II s ..W In Duitschiantj wordt do. groote strijd gestreden om de herziening der belas tingen waardoor men zou moeten komen tot het bedrag van öClO.millioen mark noodig voor de bewaring van de macht, positie en het aanzien welke Duitsch- hind thaps bezit. Daartoe is noodig de uitbreiding van de vloot. Op velschillende zaken worden nieuwe ttejbelastingen voorgesteld, en op even- zcovele is een sterke oppositie rnerk- taim Over 't algemeen worden belastingen niet gaarne betaald, maar zooals men nu in Duitsehland er tegenspartelt, is liet een weinig geziene vertooning, niet het minst voor ben, die in weelde zich badende, nu juist niet zóó zwaar, en zeker niet onbillijk zouden getroffen worden. Ziet eens aan, als er eene belasting komt op dure sigaren, is het dan niet kleinzielig, van den rijk-levende, indien hij daartegen protesteert wanneer zijn sigaren, die hij geregeld rookt van 6 tot 9 cents per stuk, met eene kleinig heid verhoogd worden. Men wil er ook een advertentie-belas ting, maar weer niet eene op kleine annonces. Men wil die huizen bereiken, welke groote omzetten hebben en die bladen wier exploitatie niet zelden een 25 pet. aan individend opbrengt Als een ander artikel van weelde dat Ei aap .iS. in Duitsehland onder den rijkdom ge bruikt wordt, kan wel genoemd worden de reukwerken. Wanneer men ziet dat bijv. in Berlijn flesschen odeur worden verkocht in prijzen van vier tot tien gulden, dan zal dat voor beurzen, die zulke Aurabele artikelen gebruiken wei nig merkbaar zijn als dat een weinig meer kost. De belasting op effecten is sinds den tijd dat de belasting-herziening is inge diend het middelpunt der bestrijding gefeest, met welks al- of' niet-aanne- ming het aanblijven of aftreden van den rijkskanselier werd verondersteld, is j met een meerderheid van 50 stemmen aangenomen. Het was eene verademing toen deze bezwaarlijke steen van de financieele hervorming was afgewenteld. Minder bezwaar zag men nu in de uitbreiding der belasting op de erflatin gen - ten onzent is dat de successie belasting hoewel de oppositie daar tegen niet te onderschatten was. De belangstelling in de behandeling ■was verbazend. De groote zaal was gansch en al bezet. Door de verschillende partijen werden nog woordvoerders in het vuur gezonden, maar hunne rede voeringen waren er minder op gericht om te overtuigen, dan wel om tegen standers onaangenaamheden naar het hoofd te slingeren. Het groote debat vei viel allengs in een reeks tweegevech ten, waarbij weinig meer dan persoon lijkheden en jacht op spotzucht den boventoon voerden. Dat de ernst der beraadslagingen daalde, is begrijpelijk, en met haar verminderde de spanning voor het groote moment der stemming. In tweede lezing heeft de rijksdag de ertlasten verworpen. Er verklaarden zich 188 vóór, en 196, gevormd door rechterzijde en centrum, tegen. Wat nu? vraagt men zich in Duitseh land af. Zal Bülow als rijkskanselier aftreden Natuurlijk worden in de groote pers organen adviezen gegeven op welke wij ze uit de moeilijke crisis te geraken, en bijna allen stemmen hierin overeen dat eene ontbinding van dan Rijksdag de eenige oplossing is, overtuigd als men is dat eene uitspraak des volks stellig zou zijn ten gunste van de regeerings- voors tellen. De rijkskanselier is bij den Keizer op audiëntie geweest om dezen verslag van den toestand te doen. Er verluidt dat Bülow den Keizer een terstond ingaand ontslag uit den staatsdienst heeft ver zocht, doch Z. M. heeft hem dit niet verleend, omdat, naar de Keizer meen de, de overtuiging van de verbonden regeoringen dermate eensgezind is, dat de spoedige totstandkoming van de fi- naneiëele hervorming zoowel voor de binnendsche welvaart als voor de posi tie van het rijk tegenover het buiten land een levenskwestie is. Onder deze omstandigheden kon hij niet aan den wensch van Bülow vol doen, alvorens het werk der hervorming van de rijks-financiën een positief en voor de verbonden regeeringen aanne melijk resultaat heeft opgeleverd. Daaruit vloeit voort, dat de regeering zal moeten trachten tot een vergelijk te komen, over welke soort van belas ting. De nu verworpen belasting op de erfdeelen, bepalerïde dat deze, die uit een nalatenschap aan kinderlooze echt- genooten of nakomelingen ten deel vallen boven een zeker minimum, zullen belast worden, omvat naar schatting een 50 millioen mark aan opbrengst, dat is zoo wat het tiende deel van wat er benoo- digd is. Nu voor deze belasting de ge heele hervorming in den steek te laten is wel wat ongerijmd, zoodat 't te ver wachten is, dat er in de onderdeelen der belastingen eene aanvulling zal ge vonden worden. Dr. J. Th. de Visser, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, die is herkozen als lid der Tweede Kamer te Leiden en gekozen te Harlingen, gaf aan den kerkeraad van voornoemde gemeente kennis dat hij ingevolge het besluit der Algemeone Synode voor de Ned. Herv. gem. zijn ontslag als predi kant neemt, doordat hij zitting zal ne men als kamerlid. Verder heeft hij besloten te opteeren voor Leiden en alzoo voor Harlingen bedankt. Mr. Th. de Meester die gekozon is in Den Helder en in Schoterland, zal voor eerstgenoemde district zitting nemen. Eindelijk heeft de heer J. W. IJzer- l-'F.l'l tl.KTOV 112. - En uw moeder? vorschte de oude dokter, terwijl zijn oogen de hare zoch ten. - Stierf, toen ik twee jaar oud was. Ik heb nooit iemand van mijn familie gezien en weet ook niet, of ik familie leden heb. Nogmaals vestigde de man zijn door dringende oogen op het schoone gelaat der jonge dame en sprak haar in een taal, die zij blijkbaar niet verstond. Treurig schudde zij het hoofd, terwijl dikke tranen door haar vingers druppel den. Ik versta u niet - Dan kunt ook gij ons niet helpen, arm kind, zeide de grijsaard plechtig. Be taal, waarin ik zooeven tot u sprak is de taal van mjjn eigen geboorteland, de taal waarin uw vader heeft ge sproken in zijn ijlende droomen. Het is Poolsch, de stervende taal van een gestorven volkLaat mij peinzen, laat mij denken 1 Gij zijt nooit in Po len geweest, niet waar? Gij kent Polen niet? Op vasten toon gaf zij ten antwoord, terwijl haar oogen verbazing uitdruk ten Nooit En hebt ge nooit een blik gesla gen in uws vaders briefwisselingen Zijn wellicht in den laatsten tijd vreem delingen, Polen, bij hom geweest? Geen vrouwen De arme Marguerite kon geen ant woord geven op al deze, haar zoo zon derling in de ooren klinkende vragen. Laat mij denken, denken I ging de dokter voort, terwijl hij de kamer langzaam op en neder stapte. Het ver leden van den zieke is ons allen een geheim. Maar de crisis nadert snel. En wij hebben op geen andere gunstige reactie te hopen, dan door die eene tot wie hij zonder ophouden spreekt, maar die uiet hier isToen hij opstond, om zich weder bij zijn collega's te voegen, greep het meisje hem bij den arm. Zeg mij toch, smeekte zij, wat is de ziekte, die mijn armen vader sloopt? Wat kan de oorzaak zijn van zijn lijden? De oude man legde zijn hand plech tig op het hoofd van het kind. Een Poolsche ziekte is het, kindlief, een poolsche ziekte, een oude kwaal van hoofd en hart Want hjj, en hij alleen, verstond het de duistere raadselen te ontwarren in het ijlen van den zieke. HOOFDSTUK IX. Als een engel van toewijding week Marguerite niet van het ziekbed haars vaders en bespiedde met angstig klop pend hart de gelaatsuitdrukking van den ouden Joodschen dokter, die met onverdroten ijver zijn zorgen bleef wij den aan den kranken Pool. De dagen kropen langzaam voort en de nachten waren eindloos lang, maar het dappere kind versaagde niet en bleef getrouw op haar post. Het scheen wel of de vreemd3 taal, waarin de geneesheer zijn patiënt pleegde toe te spreken, wanneer deze weder in een vlaag van wilde ijl koorts was vervallen, een kalmeerende invloed op den lijder uitoefende. De andere geneesheeren hadden hun afscheid genomen en alleen de langgebaarde Israëliet, een Nestor in de kunst, was gebleven om de strijd tegen den Doods engel te volstrijden. „God van Jacobmompelde Abra ham Chon, „zijn straf is verschrikkelijk I" Zijn blik dwaalde af naar het teedere meisje, dat hij had leeren liefhebben, om haar kinderlijke gehechtheid aan (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1