noopigieiiuur: Teioos niturlMp m vele soorten Iet lis, Sctar, Erl, Bouw land en Woiland, Woon- en Winkelhuis, Ing-czonden. Burgerl. stand. Handelsberichten. Advertentiën. Bericht van Instel. TOEWIJZING Donderdag 24 Juni 1909, Bossen drogevisch, bruins Inmaakpotten, In lossing Nitrate de Soude art gebroeders Bosse waren vrywel gelijk- n i met Yet op de plaats van de ire: ramp, maar ze waren helaas minder ooi gelukkig, en eerst, na eenige vergeefsche rot pogingen slaagden ze er in, nog een voo tweetal op te visschen. Het waren een toe 19-jarige jongen en de boven genoemde k ei diamantslijper. kec Een dezer twee gaf nog eenige teeke- ..erBen van leven, maar, hoewel een dokter met den automobiel van den stedelijken noj jezondheidsdienst spoedig ter plaatse det gekomen, nog beproefde de levensgeesten et weder op te wekken, mocht dit niet ten gelukken, en moest men erkennen, dat ek; het ongeluk helaas, 3 menschenlevens *«bad geëischt. De beide lijken werden naar het lijken- ee8 buis op het kerkhof Zorgvlied vervoerd, terwijl de geredde jongen met den auto mobiel van den gezondheidsdienst naar de|juis werd gebracht. De geredde nam de zaak nogal luchtig ep; het meeste bekommerde hij zich blijkbaar om z'n verloren pak, dat hp, tooals we hierboven reeds zeiden, aan een der slachtoffers had geleend. Ondertusschen bleven de reeds ge noemde warmoeziers en de bemanning van de inmiddels op het terrein aan gekomen boot der havenpolitie, de plaats des onheils afdreggen, naar het nog vermist wordende slachtoffer, een 18ja- rige jongen, een bezigheid, die op dit drukke punt begrijpelijkerwijs heel wat bekijks lokte. Het ongeluk maakte een diepen in druk. Moge het gebeurde een les zijn voor schuitenverhuurders, om wat voorzich tiger te zijn met het verhuren van hun zeilbooten aan jongens, daar een klein sval hier de meest noodlottige ge volgen met zich kan brengen. Een Franschman over Zeeuwsch-Vlaanderen in 1906. KS» II. Zeeuwsch-Vlaanderen vertoont er nog immer de sporen van, dat de zee het herhaaldelijk heeft overheerd, en van betgeen er gedaan werd om haar terug te dringen. Nog altoos is de bodem er doorsneden van groote kronkelende kre ken, die te diep zijn om door de men- schenhand te worden gevuld en wier opslikking men daarom overlaat aan den intusschen dienen zij tot vischwa- ters en brengt de verpachting van die Uitgestrekte vischrijke watervlakten aan de polders, wier eigendom zij zijn, be langrijke voordeelen op. Bovendien zijn de landen geheel omringd van dijken. Zeeuwsch-Vlaanderen is een reusach tig schaakbord, in onregelmatige vak ken afgedeeld, die besloten zijn tusschen met gras begroeide dijken, welke den voornaamsten karaktertrek uitmaken van het landschap. Daar zijn er hooge en lage oude zooals de Langendamsche dijk bij Hulst, dien men op zijn tijd ge- 1 beplant ziet met bieten andere van jonger datum hebben nog aan de eene zijde het steile, aan de andere zij de het zacht afloopende profiel met den platten tusschenberm, die men bij de zeedijken van den nieuweren tijd aan treft. Maar bijna alle zijn zij tegen woordig beplant met prachtige lanen van boomen, die ze tot fraaie, groene, lommerrijke wegen maken. Deze aanwezigheid van boomen is een van die dingen, welke het uiterlijk voor komen van Zeeuwsch-Vlaanderen het meest doen verschillen van Belgisch- Vlaanderen. Het landschap is er intie mer, gezelliger. Men vindt hier, behalve in den omtrek van den Braakman, waar men het oog om zoo te spreken tot in het oneindige kan laten weiden, zelden de eindelooze vergezichten van het Veurneambacht. De boomen dringen er tot zelfs in het inwendige van de pol ders door, zij vormen dichte groepen rondom de hofsteden en beschermen er de boomgaarden, die den beet van de verzwakte zeewinden niet schijnen te duchten. Rond IJzendijke en in de landen van Watervliet waant men zich somwijlen in een boschstreek. De oude polders, dat zijn diegene, die de over stroomingen van den tachtigjarigen oorlog hebben gespaard, herkent men terstond aan hun prachtige) boomgroei. De rampen, door de overstroomingen te weeg gebracht, hebben ten minste ook gelukkige gevolgen gehad voor de vruchtbaarheid van den grond. Herhaal delijk met den grijzen mantel van het zeeslib bedekt, zag Zeeuwsch-Vlaanderen na elke nieuwe ramp de vruchtbaarheid zijn bodem vernieuwd. De naneef heeft geprofiteerd van de onheilen waardoor het voorgeslacgt werd getroffen Z.-Vl.'s bodem is de rykste van geheel de VI. vlakte, inzonderheid in die polders, wel ke het dichtst bij de zee liggen het verschil in dezen tusschen de uitnemen de landerijen van Cadzand, Groede en Schoondijke en de magere, vochtige pol ders van Heille en St. Kruis is aanmer kelijk. De eigenaren van een nieuwen polder, genoodzaakt als zij zijn om het eerste jaar onbebouwd te laten liggen om de laagten te kunnen vullen en den grond te effenen, verliezen daar niets by ge durende de volgende jaren zal die taaie (compacte) grijze klei, met zijn ontelbare scheuren, zonder bemesting overvloediger oogsten voortbrengen dan alle landerijen in het ronde. Alleen de plaatsen waar oude killen en kreken te vinden zijn, steken daarbij afde grond is er wit achtig, in het ronde met rietgewas be groeid, aan weerszijden wil liet koren niet gedijen, en men ziet dan ook de korenaren dikker worde naarmate zij verder zijn verwijderd van dat zoutach tig gebleven land. De groote uitbreiding van den graan bouw gaat, zooals elders in de Vlaam- sche vlakte, gepord met de aanwezig heid van groote landbouwbedrijven, die hier nog grooter zijn dan ten westen van het Zwin. Zeeuwsch-Vlaanderen is het land van de groote hofsteden en van de groote grondeigendommen. De familie Arenberg, die tot op de Fransche revolutie van 1789 in proces lag met de abdij van Tronchiennes over de ver dronken landen van Saaftingen, plukt heden ten dage de vruchten van haar hardnekkig volhouden alleen ten zuiden van de Hollandsche grens bezit zij 1400 hectaren voortreffelijk land, en haar polders op Hollandsch grondgebied, in 1904 vergroot, zijn misschien nog uitge strekter. De gebouwen op de hofsteden beantwoorden aan den omvang der lan derijen met dat al gelijkt de groote hofstede van Zeeuwsch-Vlaanderen niet op die in den omtrek van Calais of het Veurneambacht. Terwijl daar de gebouwen rond een binnenplaats staan, bestaat zij hier slechts uit twee gebouwen. Het eene dient tot woonhuis en staat altoos apartt somwijlen 50 of 100 meters van de rest verwijderd. Het is opgetrokken van baksteen, heeft een pannen dak, een straat van klinkers loopt er rond, een bloemtuintje dient tot sieraad, en ge woonlijk ziet het huis niet op het erf maar op den moestuin of boomgaard het is de woning van een welgesteld persoon, die zich thuisgekomen eene aangename omgeving wenscht welke hem zijn gewone beslommeringen kan doen vergeten. Sommigen zien er uit als ware bui- j tenplaatsen met hun vroolijk geschil derde luiken en deuren en hun vertrek ken, waar de muren zijn bekleed met tegeltjes van aardewerk, waarop bijbel- sche gebeurtenissen zijn afgebeeld. (Wordt vervolgd.) Mijnheer de Eedacteur! Vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad om de aandacht te vestigen op een zeldzaam voorkomende gebeurtenis. Den eersten Juli aanstaande zal het namelijk vijftig jaren geleden zijn dat de heer Karel Kleijn in functie trad als organist bij de Nederduitsch Her vormde Gemeente te Oostburg, en hij tot op den huidigen dag als een twee de prediker in het Godsgebouw de ge welven, Hem ter eere, doet weergalmen van de heerlijke tonen die zyn bekwa me vingers aan het orgel weten te ont lokken. Dit bij mijne collega's-organisten, en verder by alle muziekliefhebbers in het vierde district, even in het licht te stel len is het doel van dit mijn schrijven. Dankend voor de plaatsing, J. L. HEMMEKAM. IJzendijke, 19 Juni 1909. IJzendijke. Huw.-Voltr. 6 Mei. Theo- phiel van de Veere, 82 j., jm. en Louisa M. Marynissen, 27 j., jd. 6, Petrus Campe, 50 j., wedn. en Maria de Maes- schalk, 35 j., jd. 19, Pieter J. Rosseel, 27 j., jm. en Janneke van Dee, 26 j., jd. 26, Edmond Haverbeeke, 41 j., jm. en Maria S. van Hoorickx, 38 j., jd. Gebeorten. 2 Mei. Raijmundus, z. v. C. van Steenberge en M. A. Sijnnesael. 9, Charles Isidorus, z. van Eug. de Be- tué en C. M. Hamelijnck. 14, Abraham Johannis, z. van Joh. Suwijn en J. Bootsgezel. 19, Pieter Johannes, z. van J. de Voogt en J. M. de Leeuw. 23, Maria Celina Ghislaine, d. van C. B. Doens en L. M. Haverbeke. 25, Wil- helmina, d. van F. P. Gilles en El. van Wijckhuizen. Overlijden. 24 Mei. Maria Theresia Walkiers, 76 j., wed. van J. F. Nuij- tens. 27, Augustinus Bernardus Mou- ton, 77 j., echtg. van M. H. Dhondt. 29, Pieternella van der Hooft, 50 j., echtg. van J. R. Brevet. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 23 Juni. 3.35 3.59 Donderdag 24 4.34 4.58 Vrijdag 25 5.20 5.44 Rotterdam 21 Juni. Tarwe, per 100 K.G. f14.— f 6.70 f 9.25 f 8.50 f 10.00 f 11.00 f 9.- f 14.00 2.40 2.25 Rogge, H.L. Haver per 100 K.G. Wintergerst Chevalier Blauwe erwten Bruine boonen p. H. Witte boonen Zeeuwsche bruine uien f Stroogele f a f 16.— a f 7,10 a f 9.75 a f 9.50 h f 11.— k f 12. a f 10.50 f 16.00 f 2.65 f 2.30 f 4.25 f 4.25 Klein (alles p. 60 K.G) f 3.75 Aardapp. Z. blauwe f 375. eigen-heimers f 3.00 a f 3.50 Veemarkt. Koeien en Ossen 30 tot 36 c., Kal veren 40 tot 50 c., Schapen 22 tot 26 c., Lammeren 24 tot 25 c., Varkens 23 tot 25 ct., id. voor export 22 a 23 c. alles per J/2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.42 k f47.85 Eng. 1 pd. St. f 11.98 af 12.07 N-Am. 1 Dollar f 2.45 EEN FLINK, GEZELLIG staande in de Molenstraat te Groede. Te bevragen bij de Gezusters GEEN- SEN. BORSTELWERK, SPONZEN en ZEEMEN, POTLEPELS, BOTERSPANEN en DEURMATTEN. gedeeltelijk erfpachtsgrond, geveild voor de Kinderen DE JONGE, is ingesteld op ƒ1200.—. des nam. 5 uur, in de herberg van Crin- ce te Biervliet. Notaris ZIJLSTRA. 20 aan een bos, 20 cent per bos. PRACHTIGE MOOIE in alle grootten. Breskens. C. A. WESDORP. 151/, o/0. Breskens. WEIJKMAN SCHIPPERS.

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 3