ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1419. 18* Juarg. Kuiten laiul. Effl raM ail RlS5i8Cl-P0lEl- FEUILLETON. BRESKEASCBE I I BAT, Abonnement per S maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.626 en voor Amerika 0.826 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond l»ü den uitgever C. DIELEJIAN te Rreskens. Het zijn ditmaal onze naburen, die de hoofdtoon voeren in dit overzicht. Men moet dan weten, dat te Antwer pen door zendelingen een Tentoonstelling was georganiseerd, betrekking hebbende op den Kongo. En dit deel der wereld, dat voor Leopold II bijzonder aantrekkelijk is, was oorzaak, dat Z. M. met zijn doch ter prinses Clementine, tot tweemaal toe een bezoek heeft gebracht aan Ant werpen. Op die tentoonstelling heeft een jon gen een redevoerinkje van eigen vinding voorgedragen. En daarin vond de Ko ning aanleiding om een zeer opwekkende toespraak te richten tot de honderden geestdriftige knapen, door hen er op te wijzen dat zij den sleutel van de toe komst in hunne handen hadden. Werkt en zwoegt met vlijt en lust, dan is uw toekomst verzekerd Daar is veel, veel werk dat op u wacht, jon gens En als gij goed werkt, verdient gij zeker de genegenheid die wij, mijn dochter en ik, u, jeugd, toedragen 't Was geïmproviseerd in 't Fransch natuurlijk, want daar is in deze Vlaam- sche stad van heel deze „koloniale week" géén woord Vlaamsch gesproken en 't sloeg in. Maar de Koning had reeds daarvóór bezoeken afgelegd en toespraken gehou den en een dezer was alleszins interes sant. De Koning en Prinses Clementine waren te half drie aangekomen, even in 't Kongoleesche dorp afgestapt, waar de Mutuelle Congolaise hen begroette, en daarna gereden naar de feestzaal op de Meir. Daar werden zij door de leden van den bond Antwerpen Vooruitdie de étalage-tentoonstelling genaamd Ko loniale Week heeft op touw gezet, op gewacht. Na een toespraak van den voorzitter en eenige voorstellingen sprak de Koning. En zooals altijd prachtig luid, met een orgaan als een bronzen klok, verstaanbaar tot in de uiterste hoeken der zaal. De menschen luister den ademloos. DesKonings rede, want ditmaal heeft hjj zich niet tot een complimentje be paald, was als altijd kranig naar vorm en inhoud. Dat deze vorst vóór alles een man van zaken is, bleek alweer eens treffend. Na eenige bedankingen en een warme lofspraak aan „Antwerpen, dat zijn werk begrijpt en steunt," kondigde hij aan, dat hij een kleine aanteekening ging voorlezen, waarin een en ander stond dat hij geloofde van nut te wezen voor zijn landgenooten, en speciaal voor de Antwerpenaars. Nu de Belgen een kolonie bezitten, zeide hij, moeten zij er ook hun werk van maken. Daar is nog machtig veel te verrichten. Een dër eerste behoeften van ons land is thans een eigen koop vaardijvloot. Door noest werken is België, een der kleinste staten van de wereld, geworden een mogendheid van den eersten rang op industrieel gebied. Maar wij ondergaan ook de nadeelen van het klein-zijn. Onze productie dringt naar buiten, zij eischt uitgevoerd te worden, en overal staan de tolbareelen en versperren ons den wegde groote naburen beschermen hun eigen nationale produkten. Wjj moeten dus een uitweg naar elders zoeken. En ik zeg die weg is naar de zee De zee, die aan allen toebehoort! „Antwerpen zou kunnen de eerste haven zijn van het vasteland." Een kostbare tijd verloopt. Wij moeten een koopvaardijvloot hebben, de noodige kapitalen daarvoor bijeenbrengen, de re geering moet krachtig steunen. Wij handelden wijs toen wij de kolonie heb ben genaast, maar daar komt bij, dat wij ons bezit moeten weten uit te baten. Belgische bank- en credietinstellingen moeten over heel de wereld tot stand komen bijv. in het Oosten, in China daar ligt een onmetelijk arbeidsveld. Sticht handelmaatschappijen en firma's, gebruikt uwe kapitalen Als de instel lingen waar ik van spreek niet tot stand komen, zullen de Belgen hun kapitaal niet wagen in overzeesche ondernemin gen. Wij profïteeren niet genoeg van de „open deur." De groote mogendhe den beschikken over diplomatische macht, gesteund door vloot en leger. Wij moe ten onze kracht in den handel zoeken, in de uitbreiding van ons afzetgebied. Onze natie is rijk genoeg, en Kongo zal nog meer middelen verschaffen. Daar liggen nog uitgebreide gewesten zonder bezetting, die nog niet productief zijn, nog niet tot waarde zijn gebracht. De koloniale wet zegtalle belastingen der kolonie zullen uitsluitend ten behoeve der kolonie worden gebruikt. Yan onze belastingbetalers hoeft dus geen offer te worden gevraagd onze verstandelijke medewerking, onze krachtdadigheid moet ontgonnen worden voor de kolonie 1 België worde een centrum der mensche- lijke bedrijvigheid. Wat men droomen noemt is dikwijls toch te verwezenlijken. Laat de Antwerpenaars onderzoeken, bespreken de woorden die ik hier „dans la franchise de mon dévouement," uit spreek. Dank voor de vriendelijke ge voelens die gij deze onvergetelijke dagen mij hebt getoond„mij was het een hooge voldoening u Kongo te hebben kunnen aanbieden." „Kongo is rijker dan gij denkt, mijneheeren, Kongo is een ware schat voor ons land De aanspraak werd al lang niet meer van 't papier af gelezen, maar werd opnieuw geïmproviseerd, 's Konings flinke mannenstem tampte als klokken- gebons door de zaal, over de hoofden der beduusde Antwerpenaren. En de vorst besloot met een plotseling aanlan den „Vive la prospérité d' Anvers (Leve den voorspoed van Antwerpen.) En toen eindelek aan de ovatie een einde kwam, hoorde ik nogQue tous les Anversois travaillentmain dans la mainseul moyen d'aboutir (Als alle Antwerpenaars medewerken hand in handdat is het eenig middel om aanknoopingspunten te ver krijgen Die slotwoorden, hebben we vertaald, maar nu moet men niet denken, dat 109. Met neergeslagen oogen en zoo na tuurlijk mogelijk klonk het uit den mond der gravin Had uw vader die actrice vroeger reeds ontmoet? Ik zou haast met zekerheid kun nen zeggen, dat dit niet het geval is, zeide het meisje ernstig, want hij heeft lange jaren in het Oosten gewoond en van af het oogenblik, dat hij mij uit het Fransche klooster, waarin ik ben opgevoed, tot zich riep, ben ik altijd bij hem geweest. Sedert den avond, toen hij bewusteloos werd thuisgebracht, heb ik nog geen woord met hem gewisseld, omdat de geneesheeren dit ten strengste hebben verboden. Hij moet rust hou den, volkomen rust, daar hjj door zijn gewone kwaalslapeloosheid wordt ge kweld. Alleen wanneer hij in de stilte van den nacht uitgaat, vindt hij rust. De bezoekster had te midden van de in weelderigen overvloed voorhanden kunstvoorwerpen en reisherinneringen niets gevonden, wat haar eenig aanknoo- pingspunt kon wezen, om het gesprek te brengen op de familie of nationali teit dezer zonderlinge vreemden. Boven dien was zij geheel van haar stuk ge bracht, door de ongedwongen ontvangst van het bekoorlijke meisje. Hoe bevalt u Italië vorschte de gravin nog, toen zij zich gereed maakte om afscheid te nemen. Wij zijn nog nooit in Italië ge weest, maar het is het feeënland mij ner droomen en mijn vader heeft vaak plan gemaakt voor een reis daarheen. Tot dusver is de wereld zeer eenzaam voor mij geweest. Ik benijd uwe doch ter, mevrouw, zeide Marguerite Wald- berg, opstaande, want ik heb nooit myn moeder gekend 1 De in het fiansch gevoerde conversa tie had gravin Xenia nog weinig nieuws geleerd. Kolonel Milutin zeide mij, dat gij uitstekend Russisch spreekt, wierp zij haastig in het midden, hopende al thans eenigszins haar nieuwsgierigheid te zullen zien bevredigd. Het meisje glimlachte, toen zij vrien delijk antwoorddePapa heeft het mij geleerd, en wij spreken altjjd te zamen in die taal. Op reis en voor de bedien den is dit zeer gemakkelijk. Papa heeft beloofd, met mij naar Rusland te zullen terugkeeren, wanneer zijn gezondheid en zijn zaken hem dit veroorloven. Met bevallige vriendelijkheid deed het meisje haar bezoekster uitgeleide tot aan de schaduwrijke lindenallée voor het huis. Wilt gij de vriendelijkheid hebben mevrouw, kolonel Milutin dank te zeg gen, uit mijn naam, voor zyn kiesche oplettendheid, fluisterde Marguerite blo zend, toen zij haar hand toestak aan haar bevallige bezoekster. Zoodra papa voldoende hersteld zal zijn, zal hij zon der twijfel u allen persoonlijk komen danken voor de welwillende hulp, die wij hebben mogen ondervinden. De sluier, die deze jonge menschen bedekt is al zeer doorzichtig peinsde de gravin, toen zij haar eigen vertrekken weder betreden had. Boris zou gemak kelijk een keus hebben kunnen doen onder de bloem der Russische jonkvrou wen 1 Waarom kiest hij nu dit onbe kende meisje 1 Is het de liefde voor 't geheimzinnige, of het geheimzinnige der liefde, dat hem tot haar heeft gevoerd Het was pas een week later, toen Marguerite Waldberg voor het eerst een poging durfde wagen, om haar va der voetje voor voetje naar het rozen- prieel te geleiden, dat een harer lieve lingsplekjes was. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1