h algemeen nieuws- en advertentieblad voor het voormalig 4e district. In ralaal lit Russia No. 1416. Woensdag 9 Juni 1909. 18® Jaarg. FEUILLETON. want ij be- JTEE, ns. •- ver-! i mas- in, Ta- 1 Le- - en atten, Te- en a in -er de Itl(i;SKI,NS(IIi: COURANT. A Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.62' en voor Amerika ƒ0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. En- aap- zich se- ire* Jige ihi Dit blad verschijnt eïken Dinsdae- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. P1ELEM4.V te Breskens. De doop wan Prinses Juliana. e Zoo ontving dan Zaterdagnamiddag Ie geboorte van ons Prinsesje Juliana, ij den ingang van de zesde week na jtet gelukkig en voorspoedig in vervul ling gaan der blijde verwachting, waar In H. M. de Koningin zich tot vreugde Iran Haar Volk, dat Haar zoo liefheeft, |b0vond, de wijding in de Willemskerk. Vooral voor de Moeder der Jonggebo rene moet 't een treffende gedachte ge- Iweest zijn, Haar kind ten doop te hou- (den terzelfder plaatse waar Haar zelf i Heilige doop bediend werd. Maar niet minder zal 't voor Konin gin Emina, de zorgvolle Moeder en voor treffelijke opvoedster onzer Koningin, een vreugdevolle herinnering zijn ge weest aan den dag, dat Zij zelve kroon prinses Wilhelmina ten doop leidde, en ui Zij het als een hoog voorrecht ge voeld hebben, thans getuige te hebben mogen zijn van de opneming van Haar Kleinkind in het christelijk geloof, in bijzijn van de naaste verwanten van Koningin, Prins en Haar zelve. H. M. de Koningin-Moeder en de uit- genoodigde Vorstelijke Verwanten had- zich, na zich allen te hebben ver- „d in het Paleis in het Noordeindei vooraf naar het Kerkgebouw begeven> doch nog niet de voor Hen bestemde zetels in de kerk zelve ingenomen. Zij kwamen bijeen in een drietal ineen-loo- pende ontvangstvertrekken, om van daaruit later, bij aankomst van het Ko. lioklijk Ouderpaar, met dezen in stoet I9-I-—«I 106. Tegen verlokking en verleiding is een vrouw wellicht bestand, maar tegen het lijden van den man, die haar lief heeft, innig en waar, neen, daartegen niet 1 ^Ik zal haar zien Wie weet? In een slechts flauw verlichte wacht kamer wachtte graVin Xenia, met ang stig kloppend hart, de terugkomst af van den Italiaanschen bediende, dié haar kaartje, dat slechts te lezèn gafGra vin de Berg, had aangenomen en zon der gedruisch te maken vertrokken was. be oogenblikken kropen langzaam voor bij en terwijl al haar zintuigen door de aandoeningen van het oogenblik waren verscherpt, en zij zich onophoudelijk voor oogen hield, dat thans wellicht het pleit beslecht zou worden, of Vassili de kerk binnen te treden. Op het daarvoor vastgestelde uur, omstreeks half twee, begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zich op Hun beurt naar het Bedehuis, na, bij het verlaten van het Paleis, de hon neurs in ontvangst te hebben genomen van de compagnie grenadiers van het regiment grenadiers en jagers, met vaan del en muziek, die het Wilhelmus speel de, vormende de eerewacht, aldaar op- gestéld. Hare Majesteit en Z. K. H. stapten, bij het kerkgebouw aangekomen, af voor den ingang, gelegen op het pleintje aan de zijde van de Mauritskade. Hier werden Koningin en Prins afge wacht en ontvangen door Hr. Ms. op- per-ceremoniemeester en door commis sies uit den kerkeraad en het dagelijksch bestuur van dat college, benevens eene commissie uit het college van kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente, terwijl voor het gebouw de militaire honneurs werden gegeven door een compagnie jagers met fanion en muziek, benevens een afdeeling artillerie met muziek. Deze commissie van ontvangst geleid de het Koninklijk Echtpar door de met kostbare loopers belegde en met laurier- boomen en sierplanten getooide vestibu le naar de bovengemelde vertekken, waar zich de overige vorstelijke personen be vonden. De geheele inrichting van het kerkgebouw leverde een eenvoudigen aan blik op, een stemmigheid op uitdrukke lijk verlangen van Hare Majesteit de Ko ningin verkregen door effen kleuren en Milutin gelukkig zou worden of niet, bleef zij ademloos wachten. Haar hart stond bijna stil, toen zij na eenige oogenblikken den majoor-do mo zag terugkeeren met een verzegeld billet, dat hij haar aanbood. Met be vende hand nam z(j het couvert van het zilveren blad, doch het ontglipte haar trillende vingers, toen zij het ca chet beschouwde en daarin een ruiker tje vergeet-mij-nietjes vond afgedrukt. De bediende bukte zich en stelde haar het billet opnieuw ter hand. Tranen van spijt en smart verduisterden haar oogen, toen zij de weinige, hoffelijke re gels las, waarin Madame Mazzana haar te verstaan gaf, dat zij den ban van jaren niet kon of mocht verbreken. Als ik aan het verlangen mocht toegeven, om een wereld nader te tre den, die thans van mij gescheiden is, door het tooneelscherm, dan zou het mij een voldoening zijn gravin de Berg groepeering van groen zonder bloemen. Een gedeelte der banken was wegge nomen tot het vormen van een ruimte voor den preekstoel, ter plaatsing van elf zetels in boogvormige lijn, bestemd voor het koninklijk ouderpaar en de overige vorstelijke gasten. De vloer van deze ruimte was belegd met een karmozijn-rood karpet, met goud gegalonneerd, welk tapijt zich uit strekte tot aan den preokstoel. Tegenover de hofzetels, dicht bij den kansel, bevond zich de zilveren doop vont in nieuwgotischen stijl, den stiil van het geheele kerkgebouw. De kerk zelf is, 51 jaar geleden, door wijlen den grootvader van Prinses Juliana aan de Nederduitsch Hervormde Gemeente ten geschenke aangeboden. Naast het doophekken, rechts van den katheder, was de plaats voor de twee ouderlingen van dienst. De ruimte achter den preekstoel en de open vakken daarachter waren geheel gevuld met groote palmen uit de ko ninklijke kweekerijen. De zich daarboven verheffende gaan derij, die onbezet moest blijven, was eveneens door eene groepeering van ge wassen aan het oog onttrokken. Verder waren kroonvormige laurieren over verschillende punten van het kerk. gebouw verspreid, zoodat, gelijk hierbo ven reeds aangestipt, de eenvoudige ver siering der kerk uitsluitend uit levend groen bestond en het oog nergens bloe men ontdekte. Een schitterende aanblik leverde te mogen ontmoeten. Maar het doet mij leed, thans te moeten verklaren, dat mijn leven een leven van afzondering is, dat slechts gevuld wordtdoor de vage onwezenlijkheid van het tooneel. Laat mij echter mogen hopen, dat ik u zal terugzien, te midden van hen, wier toe juichingen mjj steeds prikkelen, om te geven wat ik kan en waartoe mijn arme kunst m(j in staat stelt. Ik zal u en uw lieve dochter wel ter dege herken nen, want ach, de wereld is zoo klein geworden, zoo bitter klein 1 En, der halve, schenk mij uw sympathie en laat mij mogen gelooven, dat gij mij, zij het dan ook indirect, uw vriendschappelijke gevoelens niet wilt onthouden. Geloof mjj, wanneer ik u zeg, dat het mij leed doet, dat het voetlicht een scheidsmuur tusschen ons moet blijven, omdat ik vast besloten ben mijn leven van afzon dering voort te zetten. Gravin de Berg wist echter, ondanks daarentegen het kerkgebouw op, toen het zich gevuld had met het aanzienlijk aantal genoodigden in gala- en ambts- kleedij uit de beide hofhoudingen, het corps diplomatique, de kringen der re geering, de hooge staatscollegiën, de Staten-Generaal, gewestelijk en gemeen te-bestuur, de kerkelijke instellingen, enz. enz. Tot de genoodigden behoorden de bur gemeesters van Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage, terwijl professor dr. Kouwer en dr Roessingh mede behoor den tot hen die tot de bijwoning der plechtigheid eene uitnoodiging hadden ontvangen. Terwijl al deze genoodigden met hun ne dames, de Willemskerk vulden, weer klonk plechtig orgelspel. Ook op alle bovengaanderijen waren de vakken dicht bezet door hen, die toe gang tot de plechtigheid hadden mogen verkrijgen. Kerkvoogden hadden, om zooveel mogelijk ingezetenen in de ge legenheid te stellen getuige te zijn van de toediening van den doop, het aantal gewone plaatsen nog met een vijfhon derd-tal vermeerderd, verdeeld over de tribunes aan de korte zijde van het ge- houw. Daardoor kon ook aan het administra tief en dienstpersoneel der verschillende Hofhoudingen plaats worden verleend om deze kerkelijke handeling bij te wonen. Toen alle aanwezigen beneden en bo ven in de kerk hunne plaatsen hadden ingenomen, was het oogenblik daar, dat het Hof met luisterrijken stoet zijn de voorzichtig gestelde volzinnen van den niets verradenden brief, dat zij in Madame Mazzana de lang gezochte had teruggevonden. Immers, zij had de laatste woorden gelezen „Do Swidanya!" Do Swidanyafluisterde Xenia on hoorbaar. Helaaszij heeft hem niet willen verliezen, ofschoon het Noodlot een muur tusschen hen heeft opgetrok ken. De liefde heeft haar wonder nog niet verrichtMaar zij is Cecile Wi- zocka Hoe kiesch en hoe voorzichtig ook gesteld, de brief liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en gravin Xenia kon derhalve weinig anders doen, dan huiswaarts rijden, met een bezwaard gemoed. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1