a Algemeen nieuws- en advertentieblad voor het voormalig 4e district ir~ No. 1415. Zaterdag 5 Juni 1909. 188 Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. vertol ait Rasaiscli-Pfllen- lï R K S h K S IIE COURANT, 1" f] Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgis ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte.- Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdas:- en Vrijdagavond bij den uitirever C. IWELEJllX te Breskens. De Belgische Katholieken herdenken feestelijk, dat nu 25 jaar België onder lun bestuur is geweest. Zoo is er jaandag te Brugge een jubelfeest ge- Jreest, waarbij twee ministers en de itBinister van staat Beernaert aanwezig jiaren. Deze hield een toespraak, waar in, 1 hij gewaagde van België's reusachti- en vooruitgang op oeconomiseh, poli- 1 iek en maatschappelijk gebied in die warteeuw. Dat was, vervolgde de preker naar 't Handelsblad van atwerpen schrijrt wel een tijdvak an vrijheid en verdraagzaamheid, gansch esteed aan eene nationale politiek, tint geen enkel burger zou een klacht innen laten hooren. Er heerscht in België eene zekere ontstemming over het feit dat de Ko- ling eenige schilderijen van waarde eeft verkocht aan een kunsthandelaar e Parijs. Deze zijn een Hobbema, voorstellen- Ie een bizonder fraai Friesch landschap; sn vrij onbeduidende Rubens, het por- ret van den schilder Franck en twee ileine stukjes van Dirck Hals, die bei- r in 1886 op de tentoonstelling te JBrugge geweest zijn. Het eene, „L'A- |Bi Comraun", stelt een jongen en een Jmeisje voor die met een kat spelen, het 'andere „Les petits joueurs", jongens en 'meisjes, die kaart spelen. Deze schil derijen zijn geschat op 30 a 40.000 frs., voor den Hobbema is, naar men zegt 300.000 frs. betaald. Het motief voor deze merkwaardige handelwijze schijnt te zijn de bedoeling van den Koning, om de schuldeischers van Prinses Louise de mogelijkheid te ontnemen, om na zijn dood beslag te laten leggen op zijn schilderijen. Voor- deze schande zijn de bovengenoemde stukken nu dan ten minste bewaard In Brussel doet het gerucht de ron de, dat de Koning binnenkort al zijn kunstwerken verkoopen wil, ook zijn kostbare Egyptische verzameling, die voornamelijk bestaat uit geschenken, die de Koning, toen hij nog Hertog van Brabant was, op zijn reizen ontvangen heeft. In de particuliere verzameling van den Koning bevinden zich thans nog ongeveer 200 schilderijen, waaronder echter slechts weinige van groote waar de. Daaronder zijn van Rubens „Le Miracle de St. Benoit", dat 16 jaar ge leden op de veiling Rancé voor 117,000 fr. gekocht is en van Van Dijck het portret van den beeldhouwer Duques- noy. Eer de Koning dezen Rubens be zat, had hij al een uitnemende copie van Delacroix naar dit stuk voor 40.000 frs. gekocht. Nu zegt men, dat hij al leen voor den Rubens 1,000,000 francs vraagt. Onderhandelingen over den aankoop van den Rubens en den Van Dijck wor den met het mnseum te Brussel ge voerd. Men betwijfelt echter zeer, of het mogelijk zal zijn ze voor België te behouden. Verder bezit de Koning nog; een Ma donna van Fra Angelico, een landschap van Latinir, twee leeuwen van Rubens, een geheel eigenhandige schets van Ru bens voor een verloren schilderij van den meester, „Christus als overwinnaar van zonde en dood". Van de moderne schilderijen nog de marteldpod van St. Sebastiaan door Delacroix een groote Leysde vier jaargetijden van Stevens, stukken van de Brakeleer, Wauters, Gal- lait e. a. Het gerucht, als zouden alle schilde rijen, oude zoowel als nieuwe, waaron der zelfs de portretten van de moeder van den Koning en Koningin Victoria, evenals alle kunstvoorwerpen, verkocht worden, berust vooralsnog op overdrij ving. Drie maanden geleden heeft de Parjjsche export, Georges Petit, nog al le kunstvoorwerpen getaxeerd en geïn ventariseerd. Een catalogus er van is o. a. naar Amerika verzonden. De han dels-aanleg van den Koning in aanmer king genomen, is het ondenkbaar, dat hij ze zoo hoog zou laten taxeeren, in dien hij het voornemen had ze te ver koopen, daar het bijna onaanneembaar is - dat de kunsthandelaars zulke hooge prijzen zullen durven besteden. Deze aangelegenheid is in de Kamer ter sprake gekomen door den socialist Destrée, die verklaarde daartoe door mannen van alle partijen te zijn aan gezocht. Hij trachtte aan te toonen, dat de Koning niet vrijelijk over ziju schilde rijen en audere kunstschatten kan be schikken bijv. ook niet over zijn Egyp tische oudheden. Die zijn eertijds ge schonken aan den toekomenden vorst van België in ruil voor geschenken, die het land zelf had betaald, 't Is niet aan een particulier dat Saïd pasja een geschenk heeft willen geven. In de minste muziekmaatschappij hangt de president, wanneer hij eene penning krijgt, dien aan het vaandel. De naam koninklijke verzamelingen rechtvaardigt den verkoop niet. Anders zou de ko ning alles wut koninklijk is kunnen verkoopen, conservatorium, bibliotheek, den Muntschouwburg. De burgerlijke ljjst is geen jaarwedde. Het grootste deel is ter beschikking van den koning gesteld om hem in staat te stellen zijn rang op te houden. De paleizen, die van het land zijn, worden den koning ten gebruik afgestaan, onder verplich ting dat hij ze meubelt. Die meubelen mogen niet worden verkocht, en nu be- hooren do schilderijen tot de meubelen. Het ongeluk is dat de burgerlijke lijst ook de particuliere kas van den koning omvat. Daardoor is vergissing mogelijk en men heeft den koning niet durven zeggen, dat hij zich vergist met als zijn particulier eigendom te beschou wen wat eigenlijk het land toebehoort. Overigens zijn de 150 schilderijen van de koninklijke verzameling voor het meerendeel niet veel waard. Ten slotte sprak Destrée van wat voegzaam is, en beweerde, dat de koning door den ver koop van die schilderijen was tekortge schoten in betamelijkheid. Hij eindigde Maar waarop wacht hij, wat bewaakt Pf? Wat boezemt hem zooveel vrees in i straal van licht zag hij gloren in duisteren nacht. Do Waldborg's ble ien hem een levend raadsel 1 Gravin de J had geen gehoor willen geven aan 'at ijverig vragen van Vera, om den ge stoorden kunstavond te hervatton. Madame Mazzana blijft hier slechts week, en het is nu reeds de derde lag!" mokte Vera. Maar haar moeder 'loef, misschien wel voor het eerst van aar leven, ongevoelig voor hetsmeeken larer dochter en zelf toen de kolonel haar ferzoek ondersteunde, gaf de gravin niet toe. Ik ben nooit weder geheel op krach- Ion geweest, sinds die vreeselijke da gen in Warschau, zeide zij, „en een twee de schouwburavond zou mij te veel in spannen. Bovendien, wanneer wij daar nogmaals, en in gezelschap, verschenen, zou de zonderlinge gebeurtenis van den eersten avond allicht weder worden in herinnering gebracht. En dan, aldus had zy besloten, „ik heb veel te doen en moet thans noodzakelijk naar het Consulaat. Ach, ze is zoo groot, zoo ede!, zoo koninklijk in haar verheven smartpruil de het gravinnetje, wier ziel geheel ver vuld was van de indrukken, die het spel van de kunstenares bjj haar had achter gelaten. Ge zult haar later terugzien, Veia, gaf gravin Xenia geruststelend ten ant woord, terwijl zij op de lippen van haar dochter een hartelijke kus drukte. La ter, als wij naar Italië gaan. Een kun stenares van het gehalte van Madame Mazzana behoort aan de wereld. Als wij haar te Milaan, te Florence, te Ro me, te Napels, of waar dan ook, ont moeten, en mijn zenuwen veroorlo ven het mij, dan zult ge haar daar teiugzien, Veral Haar „zaken aan het Consulaat" brach ten de aristocrate echter geenszins daar heen, maar naar de rustig gelegen villa in het park te Dresden, waar Madame Mazzana haar intrek had genomen, tij dens haar verblijf te Dresden. Het moge kosten wat het wil, had zij tot zichzelve gezegd, maar ik wil haar van aangezicht tot aangezicht zien. En als ik mij niet bedrogen heb, als zij inderdaad Cecile Wizocka is, dan zal ik dit ontdekken, ook al zou zij al le kunstgrepen ter wereld willen aan wenden, om mij te misleiden. De ge dachte aan Vassili Milutin en zijn stil verdriet en aan zijn vergeefsohe pogin gen, om zijn verloren geliefde weder te vinden, gaf nieuwe kracht aan de no bele vrouw. Ik ben overtuigd, dat haar hart is als van goud, zoo peinsde zjj voort, en wie weet, of het mij wellicht mag gelukken, de snaar aan te raken, die het wonder der liefde kan opwekken. De stille vrouw, wier oogen nog slechts gericht waren naar gene zijde van het graf, waar haar ontslapen echtgenoot harer wachtte en waar alle gewonde harten worden geheeld, door den groo- teu Heelmeester, zij gevoelde, dat de trouwe liefde van Vassili Milutin en he{ offer, dat hij gebracht had, door ja ren van afzondering, voor hem moesten pleiten, krachtig pleiten en dat het haar zou kunnen gelukken, met behulp van deze bondgenooten zegevierend uit het strijdperk te treden. Zeker, o, zeker 1 Zij zal hem, die thans geknield ligt voor de beeltenis, die hij in het harte draagt, opheffen ea vol innige liefde aan haar borst drukken. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1