IIRESknSI HF COURANT. algemeen nieuws- en advertentieblad voor het voormalig 4e district. No. 1413. Woensdag 26 Mei 1909. I8e Jaarg. >1 Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. lil Torlaal iiil Rossisch-Pfllep. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62D en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit Iilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELE.HAN te Breskeus. De groote postbeambtenstaking in Frankrijk die zou gevolgd worden door eene algemeene werkstaking is op een jammerlijk fiasco uitgeloopen. Het eigenaardigste van dit geval is, dat men zich op verschillende vergade ringen eensgezind verklaarde met de postbeambten, die eigenlijk niet meer in staking waren en er reeds op bedacht waren om hunne broeders-slachtoffers der staking wat op de been te helpen door hen een 100 tot 150 francs per maand te geven van de 5 francs die elk beambte op zijn maandsalaris zou laten vallen. Ook dat is dus weer in 't reine, voor zoolang het duurt. Het wordt vermakelijk de angst te zien waarmede de Engelschen de lucht beweging der Duitschers uagaan. Zoo heeft het' rondzwerven van een paar luchtschepen over Engeland, de gemoederen aldaar bijzonder warm ge. maakt. Het waren werkelijk lucht schepen, die eene verkenning kwamen houden van Engelands toestand. Men had het snorren der motors gehoord en wat dies meer zij. En wat blijkt nu? dat de geheim zinnige luchtschepen met hun lucht- vaarders, zoeklichten, enz. werkelijk niet anders dan papieren luchtballons zijn geweest, in den langwerpigen vorm van luchtschepen, met door een spiritusvlam verhitte lucht omhoog geheven. Auto mobielen, waaraan ze met een touw verbonden bleven, trokken ze voort. Het geraas van den motor, dat zoovelen duidelijk hebben gehoord, kwam dus niet uit de lucht, maar van de aarde. De heele vertooning is een reclame geweest, van een luchtbanden- of van een vleesch- nat-fabrikant. Een speelgoed-handelaar te Newport, in Monmouthshire, waar ook een luchtschip is gezien, heeft erkend Woensdagavond twee spiritus-luchtbal- lons te hebben opgelaten. Als nog een ander bewijs van de' angst voor het Duitsche speciale gevaar waaraan de Engelschen lijden, heeft het lid van het Engelsche Lagerhuis Ashley dezer dagen de regeering opmerkzaam gemaakt op de kleine kanonnen die ve le Duitsche koopvaardijschepen op En geland voeren. Daarop schrijft de Keu lenaar eenigszins satirisch Dat onze luchtschepen op Engeland loeren en wij met brullende machines onderaardsche gangen naar Engeland graven, gelijk er is beweerd, jzullen wij ontkennen zoo lang men het niet bewezen heeft, maar de kleine kanonnen, ja, daar komen wij voor uit. Nu die eenmaal ontdekt zijn, willon wij alles bekennen. Ja, het is waar vervolgt het blad niet alleen een deel, maar alle Duit sche vrachtstoombooten zijn met kleine kanonnen toegerust. En daar is het heel bizonder mee gesteld. Gewone ka nonnetjes zouden de Engelsche linie schepen en kustbatterijen niet veel kwaad kunnen, maar het zijn geen ge wone kanonnen. Zij vuren niet als an dere granaten en granaatkartetsen, maar slingeren uit hun monden lange, dunne, maar zeer sterke touwen. Het strijdt werkelijk tegen alle volkenrecht, zooals deze afschuwelijke uitvinding gebruikt zal worden. Een eenvoudige, onschul dig lijkende Duitsche koopvaarder men heeft vooral kleine stoomvischvaar- tuigen er toe bestemd nadert een onergdenkende Engelsche Dreadnought en vuurt zyn lyn af, die zich als een htóso om den schoorsteen van het -En gelsche linischip slingert. Daardoor is het linieschip weerloos gemaakt en de kleine stoomboot sleept den machtigen reus zegevierend naar een Duitsche oorlogshaven. „Men zal wel beproeven de zaak zoo voor te stellen alsof die kanonnetjes alleen ten doel hebben, bij schipbreuk met raketten reddingslijnen uit te werpen maar wij laten die voorstelling los aan gezien wij daarmede den scherpzinnigen Sir Wilfrid Ashley toch niet vangen kunnen." De Engelschen weten 't nu, al hun linieschepen baten niets en Duitschland zal heerschen over de baren Een zeldzaam brutale treinberooving wordt uit Spokane (Washington U. S. A.) gemeld. Zes roovers sprongen op een trein van de Great Northern, terwijl deze in beweging was en maakten een gedeelte van den trein van het overige los, zoodat de wagens met de passagiers onder aan de helling bleven staan, ter wijl de locomotief en het postrijtuig daartegen op reden. Boven aangekomen het 'treinpersoneel hadden zij met hun revolvers in bedwang - plunderden zy het postrijtuig. Hun buit bedroeg ongeveer 50.000 gulden. Ten slotte dwongen zij den machinist alle remmen los te maken, waarop de locomotief en het postrijtuig met vervaarlijke snelheid de helling afrendeu en beneden de daar achtergelaten personenrijtuigen verbrij zelden. De meeste reizigers hadden de wagens reeds verlaten, maar niettemin werden 32 hunner gewond, verscheidenen zelfs doodelijk. De Great Northern looft 125.000 gulden uit voor de ontdekking der daders. H. M. de Koningin, profiteerende van het schoone zomerweer, reed Zaterdag middag voor het eerst na Hare be valling uit. flRESKENS, 25 Mei 1909. In de Vrijdagnamiddag gehouden ver gadering van ingelanden van Oud en Jong Breskens werd tot Ontvanger-grif- fier benoemd de heer H. J. Weijkman Jacz. met 10 st. Op de heeren P. H. G. Montenberg no. 1 en L. J. Roggeband no. 3 dei- aanbeveling, waren resp. 3 en 1 st. uit gebracht. Bij de op 22 Mei gehouden aan besteding der onderhoudswerken dienst- 103. Aan de deur zag Boris Milutin nog eenmaal het lieve gelaat van het meis je, in al zijn maagdelijken luister. Zij trad op hem toe, drukte zijn handen en stamelde een paar woorden van dank, die den soldaat een hemel van zaligheid deden smaken en hem als vastnagelden °P den drempel harer woning. In al lerijl keerde het meisje echter terug en gaf aan haar verrast toegesnelde be dienden de noodige bevelen, om alles in gereedheid te brengen voor de komst van den lijder. Boris Milutin liep nog langen tijd in gedachten verdiept, onder de wuivende takken der kastanjeboomen heen en weder ën liet de koele nacht wind om zijn gloeiende slapen spelen, lang nog nadat het geratel der rijtuig wielen was weggestorven en de be zwijmde in zijn eigen vertrekken was te ruste gelegd. Nog slechts enkele lichten brandden in het grijze huis, doch kolonel Milutin geloofde vast en zeker, dat hij, op de gordijnen van een dei- kamers, de afschaduwing van het engel achtig wezen, dat zijn zinnen boeide, kon bespeuren en nog altijd trilde in zijn polsen haar dankbaar en hartelijk gefluisterd „Goeden nacht 1" Toen de ochtend aanbrak, kwam tevens de kalmte terug in het felbewogen ge moed van den jongen man en bedacht hij, dat hij, ondanks het voorgevallene in den schouwburg, ook thans nog zeer weinig had ontsluierd van het duistere geheim. In de dagbladen werd geen melding gemaakt van het incident en alleen met grooten ophef gewaagd van het ongekend succes der groote tragé dienne. „Het is zonderling mompelde Boris, toen hij den volgenden ochtend zijn woning verliet, om zich naar Dresden te begeven. Xenia en haar vroolijke dochter waren nog geheel onder den indruk der geniale vrouw, doch de gravin sprak met geen enkel woord over haar vermoedens. Innerlijk verontrust vroeg zij zich af, wat Boris zoo haastig in Dresden te zoeken mocht hebben en telkens wéér zeide zij tot zichzelve „Zou ik haar dan eindelijk hebben ge vonden Ik kan mij bijna niet bedrie gen. Zij moet het zijn. Maar toch, men beweert, dat zij een Italiaansche is 1" „Het doet mij leed, dat ik u hoege naamd geen inlichtingen kan verstrekken, omtrent den heer, dien wij gisterenavond naar zijn woning hebben moeten doen vervoeren," was het antwoord van den welwillenden schouwburg-beambte, toen kolonel Milutin dien ochtend zich aan het loket had vervoegd, ten einde te beproeven wellicht daaj- eenig licht te zullen zien opgaan over zijn raadselach tige buren. „Geen mensch schijnt hem te kennen. De loge werd door een be diende besteld en onze geneesheer heeft niet naar den naam van zijn tijdelijken patient geïnformeerd. De koetsier, die hem reed, was zijn eigene. Maar ik meen, dat hij een Rus is Wat echter vreemd schijnt," aldus ging de man voort, „is, dat zooeven een ander hier is geweest, die mij gelijke vragen heeft gedaan, als die u mij stelde. Hij drong echter zoodanig aan, op hetgeen ik hem niet zeggen kon, dat ik hem ten slotte op minder vriendelijke wijze heb moeten afschepen. Dresden is het geheele jaar door vol vreemdelingen. Mij dunkt, mijnheer, dat u beter succes zoudt hebben wanneer ge u tot den Russischen consul wendde, die zonder twijfel al zijn hier verblijvende landgenooten, van eenige beteekenis, moet kennen." (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1