Binnenland. Gemengd, Rechtzaken. Burger 1. stand. BRESKENS, 21 Mei 1909. Benoemd tot havenkantonnier alhier, L. C. van de Walle te Schoondijke, als zoodanig werkzaam op het traject Schoon dijke—Oostburg. Tot waterbouwkundig ambtenaar by de waterkeering van de cal. Hoofd plaat- en Thomaespolders is benoemd de heer J. Pouwer te Assen. Tot lid van den Gemeenteraad van Schoondijke vac. wijlen P. van Houte is j.l. Dinsdag bij enkele can- didaatstelling gekozen de heer P. Ris- seeuw Az. Te Oostburg is Dinsdag ter genheid van de heugelijke gebeurtenis evenals op vele andere plaatsen feest gevierd, bestaande uit een optocht dooi de schoolkinderen, benevens de leerlin gen der ambachtsschool, waarbij waren aangesloten een 40tal jonge dames en heeren met versierde fietsen. Vervolgens werd met de muziek voor op naar het feestterrein gewandeld, alwaar eenige volksspelen werden ge houden en de kinderen rijkolijk ont haald werden. Bovendien ontvingen de meesten nog een geschenk. De kinderen der bewaarschool werden in hun lokaal onthaald. Maandagmiddag is een vierjarig meisje te Oosterhout in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdron ken. De 48-jarige assistent aan een der postkantoren te Dresden verscheen niet op tijd in dienst. Men veronderstelde dat de man ziek geworden was, maar toen hy ook niet op het appèl verscheen stuurde de directie een boodschap naar zijn huis. Hier was echter geen sterve ling en de buren vertelden, dat de heele familie naar Kiel vertrokken was. Thans kreeg men achterdocht en tben men de gelden, die den vluchteling waren toe vertrouwd, narekende bleek dat hij een aanzienlijk tekort in kas had. De politie is met de opsporing van den ontrouwen beambte bolast. Dinsdagnamiddag ruim zes uren is de passagiersboot Vlaardingen IV, ko mende van Vlaardingen, op de rivier alhier, ter hoogte van de Veerhaven, in aanvaring gekomen met de motorboot Schiedam II. De passagiersboot, die aan stuurboordzijde, voor aan den boegerns tige averij kreeg en water maakte, werd de Veerhaven ingesleept waar de passa giers aan den wal gingen en sleepbootjes met pompen het schip drijvende hielden. De motorboot, die eveneens averij be kwam, is dadelijk naar Schiedam ge sleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Steenbergen verslikte een vrouw zich onder het eten aan een stokje vleesch. Ondanks alle aangewende po gingen kon men er niet in slagen het te verwyderen de vrouw stierf onder hevige benauwdheden. Nabij het Sehouw, aan het Noord- hollandsche kanaal, zette zich Zaterdag een groote troep Zigeuners neder, ko mende uit de Beemster. Vyf wagensi bewoond door mannen, vrouwen en kin deren werden bij den weg geplaatst, terwijl men de paarden ongevraagd op een anders land liet grazen. Zondag veroorzaakten zij den bewoners grooten last en ongerustheid. De vrouwen deden inkoopen en beweerden geen geld te hebben om die te betalen. De kinderen, Fransch sprekende, liepen te bedelen. De mannen, evenals de anderen barre voets, stookten op het gras een vuurtje en roosterden daarop stukken vleesch. Dit ongewone huishouden had natuurlijk veel bekijks. Mannen en vrouwen gingen des avonds in de wagens, terwijl de kinderen in regen en wind er onder moesten slapen. Toen de lastige gasten Maandag nog niet tot heengaan waren te bewegen, telefoneerde men naar om liggende plaatsen om politiehulp. Aan ryks- en gemeentepolitie der gemeente Landsmeer gelukte het na veel moeite den troep te verdry ven, waarna zij door Buiksloot en per IJveer naar Amsterdam trokken. Een ernstig spoorwegongeluk is bij Herlisheim, niet ver van Colmar, gebeui d. De trein Bazel-Koulen-Amsterdam is daar in botsing gekomen met een goe derentrein, die door het ontploffen van zijn locomotief was blijven steken en dientengevolge ontspoord. Beide treinen geraakten in brand en de trein uit Bazel werd geheel, de goederentrein voor een vijfde gedeelte door de vlammen ver nield. Volgens de berichten zijn vier be ambten en een onbekende passagier om het leven gekomen, twaalf passagiers zwaar gewond en vele anderen licht gekwetst. De machinist en de stoker van den goederentrein werden dood en geheel verbrand onder de locomotief gevonden. De passagiers van den vollen tweeden slaapwaggon moesten door de raampjes vluchten. De meeste passagiers begaven zich, in dekens gewikkeld, naar het station Herlesheim, vanwaar zij per extra trein naar Colmar gebracht werden. Een passagier van den D-trein geeft in de „Strassburger-Post" een beschrij ving van het ongeluk: Ik zat, zoo ver haalt hy, in druk gesprek mot een vriend, toen wij plotseling door een geweldigen schok omver werden geworpen. Ik rukte het portieropen. De conducteur en beambten riepen ons toe „Blijf zitten 1 Kalm blijven. Er is geen gevaar 1 Maar wij begrepen wat er gebeurd was, snelden toen op het hartroerende hulpgeroep aan, klommen in de voorste waggons en haalden er vrouwen en kinderen uit, om hen van den dood en rook en vlammen te red den. Wij liepen terug en hoorden nu hulpgeroep van den anderen kant van den trein. Ik klom in de achterste wa gens en daar klopte van buiten aan 't raam een bebloed, door vlammen omge ven menschelijk wezen. Het was de machinist of de stoker van den goederen trein, die ons om- hulp smeekte. Ik hielp den man uit den wagen, wij wie- schen zijn wonden met water uit het toiletkamertje maar de vlammen waren nu zoo naby gekomen, dat wij moesten vluchten, met achterlating van alles. Het was een vreeselyk tooneelaan den eenen kant de verbrijzelde goederentrein aan den anderen kant, in 't moeras, de brandende personentrein en rondom nachtelijk duister. Wij klauterden, ge wonden en zieken ondersteunend, over vernielde wagens en den spoorwegdijk heen en liepen naar het station Herles heim. Dat station was weldra in een hospi taal herschapen en de gewonden ontvin gen daar de eerste hulp, die vry lang op zich liet wachten. Te Herlesheim en te Hattstatt werd de alarmklok geluid en nu kwamen de menschen by honderden aan, om zooveel mogelijk mogelyk te helpen. Behalve de bovengenoemde passagier hebben nog vele anderen dapper mee geholpen om de in gevaar verkeerenden tè redden uit de brandende wagens. By het spoorwegongeluk bevonden zich o. a. onze landgenooten de heeren G. J. van Heek, oud-lid der Eerste Kamer, en diens schoonzoon G. Jannink, met hun echtgencoten. Gelukkig konden allen nagenoeg ongekleed, doch ongedeerd den brandenden trein verlaten. Men meldt uit Den Haag Hier ter stede zijn aangehouden twee Amsterdammers, die er hun werk van maakten aan de woning van een familie, waarvan het hoofd was overleden, val- schelijk opgemaakte en onderteekende kwitanties aan te bieden ten name van den overledene, waarop als laatste by- drage „wegens overlijden" voor het een of ander fonds voor weduwen en weezen of voor de Vereeniging tot opvoeding van half verwaarloosde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin, ter betaling van het daarop vermelde bedrag (ƒ15 of ƒ25). Op sommige kwitantiën stond gedrukt: „Bescherm vrouwe H. M. de Koningin-Moeder". Zij verzamelden blijkbaar de namen en de adressen van de overledenen uit de in de couranten geplaatste adver- tentiën van overlijden. De aangehoudenen waren uit Amster dam hietheen gekomen, met het doel, in Den Haag hunne practijken, die zij ook reeds in andere plaatsen toepasten uit te oefenen. Een hunner liep in den val, doordat de familie, bij wie hij een kwitantie aanbood, de zaak niet ver trouwde en de politie waarschuwde, die den man ai resteerde. Bij zijn verhoor bleek, dat hij deel uitmaakte van een gansche bende en dat een zijner kameraads, die hetzelfde be drijf uitoefende, weer uit Den Haag naar Arasterdam was vertrokken. Een in specteur en een rechercheur begaven zich toen derwaarts en arresteerden ook nummer twee. Naar de anderen wordt thans yverig gezocht. Byna had men ook een derde geknipt, doch deze, be merkende, dat men argwaan koesterde, toen hij een kwitantie aanbood, nam de vlucht, en toen de politie kwam, was de vogel gevlogen. Een melkslijter in de Noorderstraat te Amsterdam is Maandagavond dupe geworden van een oplichterstruc. Onge veer 7 uur kwam bij hem iemand een glas melk drinken en vroeg aan de juf frouw, die hem te woord stond, of zij tbrug had van een rijksdaalder. „Jawel" antwoordde zij en gaf hem twee gulden, een kwartje en twee dubbeltjes. Op zijn verzoek hem een dubbeltje centen te willen geven, voldeed de juffrouw even eens. Na haar even aan de prai, hebben gehouden wilde de bezoeker winkel verlaten, doch juffrouw ft vroeg natuurlijk naar haar rijksdaali Op hoogen toon beweerde hij echter;] reeds gegeven te hebben. Juffrom. bevreesd voor ruzie, liet hem onge-. derd vertrekken, hoewel buurvrouw haar te kennen gaven hem in gez van nog een persoon en een meidnij eenigen tyd in de buurt ce hebben geu Dinsdag stelde juffrouw F. de politieij het geval in kennis, terwijl zy en buurvrouw een signalement van oplichter gaven. Een brigadier van het bureau Pt nand Bolstraat ging er op uit en reeds spoedig de voldoening den hew» in de buurt aan te treffen. Op bureau werd hy geconfronteerd metn| F. die den dief herkende. Bij het hoor verklaarde hij in de meening hebben verkeerd het geld te hebtf teruggegeven. Men hield den man bewaring. In Dusseldorf is een dameskte maker, die alleen werkte voor de eer- standen, ervan door gegaan. De na had in de laatste maanden zich aller kostbare stoffen en borduursels in k laten sturen, die hy weer te gelde maafcl Op zoo'n manier had hij zich een ka: taal van byna een half millioen na bij elkaar gezwendeld, waarvan h(] ij grootste deel in Monte-Carlo aan de E had gelaten. Veel voorname Dus dorfsche dames, die al vele weken haar nieuwe empire japonnen hebte| gewacht, zitten leelijk bedrogen. Te Veenoord is de woning van ds| heer G. Visser afgebrand. Een pat geiten kwamen in de vlammen om. Arrondissements-Rechtbank Middelburg! Bij bevelschrift van bovengenoemd. Rechtbank is rechtsingang verleend mej bevel tot gevangenhouding en last te I instructie in de zaak tegen P. J. M. 3; j., werkman, geboreD en wonende tr Sluis, thans gedetineerd te Middelburg beklaagd van poging tot doodslag ge pleegd tegen zyne echtgenoote in de: nacbt van 13 op 14 Mei j.l. te Sluis. De Justitie te Middelburg, verge zeld van een dokter bevonden zich he| den Vrijdag te Sluis ten einde een ge rechtelijken doodschouw te verrichten op het lijk van de vrouw van P. I Merk, daar zij gisteren is overleden. Breskens. Huw.-Aang. 6 Mei. IV. Mookhoek, 24 j., jm. en E. S. de Gar deyn, 26 j., jd. 12, F. H. Baerselmau, 22 j., jm. en J. C. Monjé, 24 j., jd. Huw.-Voltr. 13 Mei. Adr. de Bruijnei 28 j., jm. en D. J. de Vuyst, 22 j., jd. 13, Abr. Ie Feber, 35 j., jm. en Joh. A. M. Fenyn, 26 j., wed. 15 Mei. J. P- de Vuyst, 29 j., jm. en M. Monjé, 22 j., jd. Geboorten. 22 April. Arie, z. van A. de Jonge en J. van de Velde. 29, Cor nelia Suzanna, d. van P. van der Male en J. Monjé. 2 Mei. Jan Jacob, z. van J. J. Dierx en S. J. Moes. 3, Jozias Hendrik, z. van Jac. van den Heuvel en

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2