ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Etn wrlaal i EwstHÉi- No. 1411. Woensdag 19 Mei 1909. 189 Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCRE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEBAN te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. De met zooveel ophef aangekondigde en met zooveel geestdrift uitgeroepen staking der Fransche post- en telegraaf- beambten schijnt op een mislukking uit te loopen. Toen de vorige siaking uit. brak in Maart jl. waren de regeering de handen nog gebonden 1 Zij kon zelfs de ontrouwe beambten niet straffen, maar moest zich er toe bepalen, hen bij erns tig plichtverzuim voor een raad van tucht te dagenthans echter kan zij, na het door de Kamer genomen besluit, dat ter kennis van de beambten is gebracht, direct tegen ben optreden. Nn deze wetenschap heeft vermoede, lijk een groot aantal beambten weerhou. den zich by de staking aan te sluiten. Volgens eene mededeeling van den on- derstaats-secretaris Symian, den chef van het Fransche postwezen, ontbraken er Woeusdag te Parijs van de 12000 be ambten slechts 465 op het appèl, zoodat bij eenige meerdere inspanning der ge- blevenen den dienst geregelden voort, gang kan hebben, en de regeering dus geen gebruik behoeft te maken van de vele hulpkrachten, die gaarne aan het werk gezet zouden worden. De ministerraad heeft dan ook niet geaarzeld op voorstel van minister Bar- thou 221 beambten en werklieden te ontslaan. De zwakke zijde van deze stakiug is( dat de meest» stakers geen bepaalde groepsopleiding hebben genoten, zoodat de regeering hen gemakkelijk kan ver- 101. Hij hoorde, hoe het verschrikte meis je sprak tot de samenstroomende be dienden, die den bewusteloozen man omringden en daarop tot haar doordrin gende, fluisterde hij op half smeekendeu half ernstigen toon „Ik bid u, laat mij u van dienst zijnik ben een Rus, ge lijk gij zelf! Ondanks het protest van den in aller ijl toegeschoten geneesheer, leidde hij het jonge meisje weg en stelde haar onder de hoede van gravin Xenia en Vera, die, met verschrikte oogen, van uit hun deur het voorgevallene hadden gadegeslagen. De muziek van de entre-acte ruischte door de zaal in machtige golvingen en slechts weinigen hadden iets bemerkt vangen door de talloozen, die naar ar beid hunkeren eu het werk, na eene korte oefening niet zoo heel veel slech ter verrichten, dan zij, die hun post zoo willekeurig hebben verlaten. En daarbij komt nog, dat een groot gedeelte der geschoolde ambtenaren en arbeiders alles behalve ingenomen zijn met de revolutionnaire beweging, waar toe een deel hunner vakgenooten door hunne leiders zijn opgezweept en on danks alles vast besloten zijn trouw hun plicht te blijven vervullen. In de „Temps" wyst een postier er op, dat de stakers, zooals helaas zoo dikwijls, ook thans weder de slachtof fers zijn van de leiders. En deze be- hooren voornamelijk tot den amhulan- ten dienst. De reizende beambten wa ren n.l. tot dusverre de troetelkinderen van het postbestuur en konden alles ge daan krijgen, wat zij slechts wenschten. Zij werkten gemiddeld 5 uur per dag, hadden een bijslag van 1000 francs op het tractement, aan hun rang verhon den, reisden in wagens, waarin alle ge makken waren aangebracht, die men billijkerwijze kon verwachten en boven dien was het bij dezen tak van dienst gewoonte geworden, dat de chefs bij de beoordeeling hunner ondergeschikten nooit iets aan te merken vonden, zoodat zij bij de bevordering een grooten voor sprong hadden op hunne sedentaire ambtgenooten. Al deze voordeelen waren hun echter nog niet voldoende en zy stelden den eisch dat hun voor nachtelijken arbeid van hetgeen den door de loge-gordijnen aan het oog onttrokken vreemdeling was wedervaren. Terwijl moeder en dochter poogden den schrik van het meisje tot bedaren te brengen, begaf Milutin zich weder naar de deur der andere loge. Kent iemand hem? vroeg een on der intendant van den schouwburg op gedempten toon. De dokter zegt, dat de flauwte van ernstigen' aard is en dat men hem onverwijld naar huis moet brengen, na hem eerst te hebben ader gelaten. De minste paniek in de zaal zou ernstige gevolgen kunnen hebben. Weest dus voorzichtig 1 En inderdaad, het pubiiek was in een staat van overspanning geraakt, die door de geringste aanleiding de wildste too- neelen zou hebben kunnen doen ont staan. Met enkele woorden gaf Boris de ge- wenschte inlichtingen. nog een extra-toelage zou worden ge geven. Dit bracht het balletje aan het rollen. Het postbestuur kwam niet al leen tot het inzicht, dat de buitenge wone vergoeding het rijk op een groote som zou komen te staan, maar tevens tot de overtuiging, dat by de toenemen de snelheid der treinen een groot aan tal der ambulante beambten overbodig waren en zij [plaatste deze dus in de stations-bureaux. Daardoor achtten de genoemde beambten zich achteruitgezet. Zy voerden in de vergaderingen der ontevredenen het hoogste woord en slaagden er in ook bij anderen de slui merende ontevredenheid te wekken en bovendien een gedeelte der pers op hun hand te krijgen, terwijl de revolution naire arbeidersvereenigingen, die hare gelederen gaarne verstrekt zouden zien door gelijkgezinde bonden van beamb ten, het vuurtje nog wat aanstookten. Verder verzekert bovengenoemde post man, dat 95 procent der beambten niets liever willen dan getrouw hun dienst verrichten in de overtuiging dat de re geering hun de voordeelen en de be vordering, waarop zij aanspraak mogen maken, niet zal onthouden. De zegsman van de Temps wyst ook nog op het terrorisme, dat de stakende beambten ook over hunne niet-stakende collega's uitoefenen, waardoor zij dezen dwingen te handelen tegen hunne over tuiging en deel te nemen aan eene sta king, die zy inwendig verfoeien. Dat de man met deze bewering vol komen gelijk had is weder gebleken. 1"' -1 t Gij zijt derhalve de buurman van dezen heer vroeg de beleefde beambte. Madame la Comtesse de Berg, mijn gastvrouw, is hier met haar dochter. Haar villa grenst aan de woning van dezen heer. Wees dan zoo goed, mijnheer, ging de intendant voort, die met enkele woor den aan het verschrikte meisje had medegedeeld, dat haar vader aan de zorg der schouwburgbeambten was toe vertrouwd, wees dan zoo goed mij aan die dames voor te stellen. En tot gra vin Xenia zich wendendeals Mevrouw de gravin de goedheid wilde hebben on middellijk naar huis terug te keeren en aan deze jonge dame haar geleide aan te bieden, dan zou daardoor een tooneel van opwinding en misschien wel een publiek tumult kunnen worden voorko men, Madame, en de freule kan op die wijze reeds rustig thuis zyn en alles in gereedheid bebbw gobracht voor haar Op het centale bureau van het 18de arrondissement te Parijs wilde de meer derheid der beambten niet meedoen aan de staking waarom zij door de stakers op alle mogelyke manieren werd lastig gevallen, zoodat zij zich gedwongen zag tot de directie het verzoek te richten voor hare veiligheid te zorgen waarop 120 militairen werden afgezonden, die in patroilles verdeeld, de verschillende bestellers begeleiden op hunne tochten door de verschillende wijken. In de provincie is de staking volgens de laatste berichten, al evenmin alge meen als te Parijs. Wel ontbreken er op ongeveer alle kantoren eenige ambtena ren, maar hun aantal is niet zoo groot, dat de dienst daardoor ontwricht wordt. Overal worden de gebouwen van pos terijen en telegraphie en de telegraphi sche en telephonische kruispunten door de troepen bewaakt. De Fransche Kamer heeft het eerste deel eener motie, aanvaard door de re geering, en verklarende, dat de Kamer vast besloten is het stakingsrecht te ont zeggen aan alle ambtenaren en bij voort during blijft wenschen, dat de regeering onbeperkte eerbied voor de wet en dis cipline jegens het volk eischt, aangeno men met 454 stemmen tegen 59. Het tweede gedeelte der motie, ver klarende, dat het besluit tot invoering van een wettelijk statuut voor ambte naren gehandhaafd zal blijven, werd aangenomen by handopsteken. Het laatste gedeelte, waarin het ver trouwen wordt uitgesproken, dat de re- vader, wanneer deze komt. Laat het overige gerust aan mij over. Geloof mij, het is noodzakelijk 1 De vrouw, die gedurende zooveel ja ren, met koninklijke waardigheid be kleed, te Warschau had geresideerd, stelde zichzelf op innemende wijze voor aan het bevende meisje. Het is inder daad zoo het best, mijn kind, zeide zij vriendelijk. Wilt gij met ons meegaan En voorafgegaan door kolonel Milutin verlieten de dames den schouwburg] Gravin Xenia en Vera bevonden zich reeds bij haar rijtuig, toen het meisje eensklaps den arm greep van Boris Mi lutin en uitriepL at mij althans nog zoo lang hier blijven, totdat ik hem zal hebbeD zien wegdragen 1 De officier wachtte, aan de zyde der onbekende, in de marmeren vestibule, terwijl de gra. vin en haar dochter inmiddels plaats hadden genomen in het gereed staande rytuig. (Wordt vervolgd.) f

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1