No. 1410. 18' Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. M ratal i Russiscl-Pülfii!. Buitenland. Binnenland. KKPU.LETON. IIR E S k E S EII E COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ./'0.625 en voor Amerika 0.S25 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I»it liluil verschijnt eiken Oinsilasr- eu Vrijdagavond hij den uitgever C. DlttriltV te Breskens. Er is onder de Parijsctie postambte naren andermaal eene staking uitge broken. De zeven ambtenaren, die voor de zoogenaamde geschonden rechten hun ner vakbroeders waren opgekomen en tegen wie eene disciplinaire vervolging was ingesteld, zijn door den raad van tucht ontslagen en thans brak een nieu we staking -van post- en telegraaf be ambten uit. Al kan de regeering nu veel beter in de voornaamste behoeften van den dienst voorzien, eene tweede staking, zoo kort na de eerste, zou toch inderdaad eene nieuwe ramp voor Frankrijk beteekenen, en dan is het nog de vraag, of de be ambten van post- en telegrafie alleen zullen blijven staan. Ook onder het spoorwegpersoneel bestaat gisting. Op het congres der machinisten en stokers te Marseille ging het ook warm toe, naar aanleiding van zekere eischen in verband met het ontslag van éen hunner. Onder de zeemiliciens schijnt ook weer wat te broeden. Op verschillende plaat sen buiten Parijs beginnen de werklie den der telegraaflijnen en de onder-be ambten en beambten der posterijen zich met hun broeders in de hoofdstad soli dair te verklaren, maar ook wezenlijke werklieden doen mee, te Lyon bijv. de lieden in de bouwvakken en 't is maar eens eene uitzondering wanneer men verneemt van een corps ambtenaren zooals dat in 't arrondissement Douai, dat zijne gehechtheid aan de republi- keinsche instellingen uitspreekt en aan spoort om den redelijken weg te blijven bewandelen. Men vreest evenwel dat zulke op zich zelf staande betoogingen niet bij machte zullen wezen om het dreigend conflict te keeren. Inmiddels heeft de Bond van Fran- sche postambtenaren Maandagavond het bevel tot staken uitgevaardigd. De spoorweg postambtenaren aan de stations Lyon, en St. Lazare te Parijs hebben het werk neergelegd. Zij gaven bevel dat te Parijs geen enkele brief bezorgd mag worden. Op het centrale telegraafbureau werd slechts gewerkt om de stakingsbevelen over te brengen. Volgens een telegram uit St. Nazaire aan de „Intransigeant" hebben de bij de marine ingeschrevenen geweigerd 500 zakken, de briefwisseling voor Midden- Amerika en de Antillen vormende, aan boord te brengen. De geheele zending gaat naar Parijs terug. Op de bijeenkomst in het Hippodro me is de volgende motie aangenomen De agenten en onder-agenten der P. T. T. ten getale van 10.000 v reeuigd in hetzelfde gevoel van verontwaardi ging tegen de meerderheid der regeering, die haar eereverbintenissen schendt door strijdlustige kameraden te treffen om dat zjj vrijelijk hun denkwijze hebben geuitverbinden zich het werk neer te leggen en den strijd tot het uiterste aan te binden, totdat zij vdlledige ge noegdoening zullen hebben verkregen eischen krachtig het recht om vakver- eenigingen op te richten, dat zij het koste wat het wil zullen verkrijgen juichen het Verbond van postambtena ren toe en scheidden onder de kreten Leve de staking 1 De bijeenkomst der Kamer werd Maandag door een groot aantal post ambtenaren bijgewoohd. Sembat verweet in zijn interpellatie de regeering de postambtenaren gestraft te hebben voor feiten, die in geen ver band staan met den dienst. Deschanel eischte vervolgens een wet telijke regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. De interpellatie beantwoordende zeide Barthou, dat de ambtenaren zich heb ben overgegeven aan niet te gedoogen betoogingen. De regeering zou een veldtocht der postambtenaren tegen het parlement en hun onvaderlievende taal niet kunnen gedoogen. Indien de vak- voreenigingen clubs werden boven de vertegenwoordigers der natie staande, dan zou het gedaan zijn met de regee ring, het parlement en de souvereini- teit van het volk. De regeering heeft haar besluiten met algemeene stemmen genomen. Als de Kamer aarzelde ons aldus de minister bij te vallen of vroeg verslag uit te brengen over de genomen maatregelen, dan zouden wij het be wind neerleggen. De militaire gouverneur van Parijs heeft alle chefs van korpsen uitgenoo- digd de bewaking bij kruitmagazijnen, magazijnen en kazernen te verdubbelen, om eiken aanslag te voorkomen. De bevelhebber van het fort Briehe heeft bijzondere bevelen gekregen met het oog op het geval dat de electriciens staken. In de provincie zijn de prefecten ijve rig doende een regeling voor te berei den waardoor de instandhouding van den post- en telegraafdienst verzekerd wordt. BRESKENS, 14 Mei 1909. De Herijk der maten en gewichten zal voor de hieronderstaande gemeenten plaats hebben als volgt Breskens, 17 Mei des namiddags, 18 en 19 Mei. Groede, 21 Mei des namiddags en 22 Mei. Nieuwvliet, 24 Mei des namiddags. Cadzand, 25 Mei. Zuidzande, 26 Mei- Retranchement, 27 Mei. Sluis, (met uitzondering van Oud- Heille), 28 en 29 Mei. Schoondijke, 1 Juni, des namiddags en 2 Juni. De ontvangsten der Stoomtram maatschappij Breskens-Maldeghem be droegen in de maand April 1909 5446.28V2, tegen ƒ6126.961/.; in April 1908. E9-I— 100. Ademloos en met steeds klimmende belangstelling luisterde ieder toe en met gebogen hoofden en jagende boe zems volgde het talrijk gehoor het s^el van deze nieuwe Rachel. Onder den indruk van het oogenblik sloeg Boris de oogen neder en het so nore geluid der tragedienne bewoog zijn ziel, alsof hij een zoelen nachtwind hoorde ruischen langs de snaren van eene Eaolusharp. Meegesleept door ma- telooze verrukking dacht hij er niet aan zich te mengen in den bijvalsstorm, die opstak, toen het gordijn was nederge- laten en die met nieuwe kracht los barstte, toen de gevierde vrouw, voor het voetlicht geroepen, met bevallige Waardigheid nogmaals en nogmaals de hulde der verrukte kunstbewonderaars in ontvangst nam. Hij had het aanvankelijk niet be merkt, dat Vera de Berg, die naast hem zat, een kreet van verbazing had geslaakt en eerst toen het meisje haar hand zachtjes op zijn arm legde ont waakte hij uit zijn droom van bekoring en bemerkte haar wenkenden blik, die heenwees naar de loge, grenzende aan de hunne. Instinctmatig richtte hij de oogen daarheen en zag haar, die hij zoo lang en zoo vurig had gezocht, het voorwerp zijner stille vereering. De schoone meesteres van het grijze huis had zon der gedruisch te maken haar loge be treden en haar donkere, sprekende oogen hadden vluchtig de zijne ontmoetvluch tig, maar toch lang genoeg om elke ze nuw te doen trillen van onuitsprekelijke zaligheid. Het gelukte hem niet een blik te slaan op het gelaat van haar geleider, die, achter haar gezeten, van achter de kanten gordijnen der loge de buigende en lachende actrice beschouw de, die, door duizend bravo's overstelpt, opnieuw ten tooneele was verschenen Door een plotseling opkomende ge dachte bezield, waarvan h(j zich echter geen rekenschap vermocht te geven, trachtte kolonel Milutin de opmerkzaam heid te trekken van gravin Xenia. Dit gelukte hem evenwel niet, daar haar aandacht geheel in beslag geno men scheen te zijn door de geniale vrouw, wier magnetische blik den kring der loges gevolgd was en zich juist op dit oogenblik op den verbaasden Boris richtte. Mijn Godstamelde hij, toen hij zich verrast voorover boog, om de hand te grijpen van de gravin. De actrice had den blik nog niet van hen afge wend en het scheen of op haar gelaat, op dit oogenblik, schrils en afgrijzen, meer echter nog verontwaardiging en hoon weerspiegeld werden. Nog voor de Russische officier het hoofd had kunnen omwenden, om gravin Xenia enkele woorden toe te fluisteren, werd zijn oor getroffen door een gil, die uit de naburige loge weerklonk en hoorde hij tegelijkertijd een val als van een zwaar lichaam. Daar was maar éen gedachte, die Boris bezielde, toen hij snel opsprong, zijn loge verliet en naar de deur van de naastbijliggende loge snelde. Alles wat hij zag, toen de be ambten in allerijl waren toegeschoten, was een schoon meisje, gebogen over het ter aarde liggende lichaam van een man, met grijs haar, die buiten kennis was nedergevallen in de ruimte tusschen de loge en de deur. Die man was de kluizenaar van het grijze huis. (Woidt vervolgde

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1