Rechtzaken. BRESKENS, II Mei 1909. De gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Alvorens deze vergadering te openen, wilde de voorz. met een enkel woord herdenken het groote feit, dat heden voor 10 dagen in de Koninklijke familie heeft plaats gehad. Hij verzocht daarom den Heeren een oogenblik van hunne zetels op te staan. Zoodra het bericht deze gemeente be reikte, hebben alle ingezetenen aan stonds teekenen gegeven van groote geestdrift en geluk en direct alles ge daan wat in hun vermogen was om uiting te geven aan hunne blijdschap. Nooit is in een Vorstenhuis eene ge boorte met zooveel spanning, met zóó groote belangstelling te gemoet gezien als thans bij ons het geval is geweest. Heel Nederland, elke plaats, groot of klein, heeft zich beijverd om Hare Ma re Majesteit onze Koningin blijken van belangstelling en liefde te geven. Treffend is ook thans weer gebleken, dat Oranje en Nederland één zijn. Ons Vorstelijk Echtpaar, hoe groot ook zijn geluk moge zijn, miste echter de vervulling van den grootsten wensch, dien een echtpaar, zeer zeker een Ko ninklijk Echtpaar, kan koesteren nl. om te hebben het nakomelingschap. De Nederlandsche natie, die met overwel digende meerderheid de monarchale be ginselen is toegedaan, deelde in dien wensch. Thans is door Gods goedheid die wensch vervuld en zijn de 10 eerste dagen gelukkig voor Moeder en Kind voorbij gegaan. Heel de natie heeft gejubeld met het Vorstenhuis over de geboorte van een telg uit het Huis van Oranje. Moge H. M. de geliefde Koningin spoe dig geheel herstellen, moge de jonge Prinses van Oranje voorspoedig opgroeien in deugd en wijsheid tot geluk van Ha re Ouders, tot geluk van Hare Konink lijke Grootmoeder, onze geëerbiedigde Koningin Emma, tot heil van het Va derland. En moge Haar, wanneer Zij eenmaal geroepen mocht worden tot den troon, diezelfde trouw en liefde van het Ne derlandsche volk ten deel vallen, die onze beminde Koningin zoo terecht en in ruime mate geniet. Moge Gods rijkste zegen op ons Ko ninklijk Huis rusten 1 Het voorstel tot zending van een te legram van gelukwensch namens de ge meente, werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van de na volgende ingekomen stukken, als a. dat aan den burgemeester bij kon. besluit toestemming was verleend om tot 15 Aug. '09 te Vlissingen te mogen wonen daar hij inmiddels alhier eene geschikte woning heeft gevonden, is het niet noodig van die toestemming gebruik te maken. 5. van het bestuur van het cal. wat. Oud- en Jong Breskens, dat de Slikken- burgsche weg en een gedeelte van den Puijendijk zullen worden verhard. Voor den raad bestonden geen bezwa ren tegen deze verbetering. c. Jaarverslag der Ambachtsschool te Oostburg; d. id. in zake de volkshuisvesting; e. missive van den Comm. der Konin gin in zake het verleenen van ontslag aan jhr. H. A. Wttewaal van Stoetwe gen en de benoeming van A. Mijs te Oostburg als secr. der Gezondheidscom missie. f. goedkeuring der kohieren van het schoolgeld en hoofd, omslag voor 1909. g. jaarverslag der Zeevaartschool te Vlissingen. h. goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot toekenning van eene gratificatie aan mej. de Masier en mej. Wed. de Buisonjé. i. verzoek van K. Minderhoud om eer vol ontslag met ingang van 1 Mei als gemeente-opzichter. Zonder hoofd, stemming werd hem dit verleend. j. verslag omtrent der gemeente k. goedkeuring van het raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde voor een onderwijzer met minstens 8 dienstjaren met ƒ100 boven het minimum. Alle voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwamen aan de orde de vol gende voorstellen van B. en W. 1. Tot het aangaan van een geldlee- ning van ƒ2000 behoeve de verbetering van den Achterweg en de aanschaffing van een brandspuit. Dhr Valk meende dat er omtrent een brandspuit nog niets beslist was. Is de spuit die altijd als goed is aangemerkt, nu op eens zoo slecht waarop de voorz. antwoordde, dat de laatste proefneming meer dan voldoende bewezen heeft dat ze geheel en al onbruikbaar is. In den tijd dat men hier niet anders dan lage huisjes had kon ze dienstbaar zijn maar nu kan ze onmogelijk de huizen van hoogere bouworde bestrijken. Het is niet verantwoord hierin niet te voorzien. Dhr du Burck vroeg of er wel met voldoende sterkte was gepompt en of er niet betere resultaten zouden verkre gen zijn als de heele brandweer was op geroepen in plaats van de helft. Dhr Valk wees nog op de goede dien sten bewezen bij den brand bij Salomé. Dhr Besemer zei dat de spuit niet zoo slecht was, maar dat ze voor den tegen- woordigen tijd niet meer deugt. Dhr de Hullu deed rapport van zijne bevindingen in zake de opdracht van B. en W. ter bezichtiging van aangeboden brandspuiten door de firma van Bergen te Heiligerlee Van de in den prijs van ƒ400 gepresenteerde waren er 2, die in aanmerking konden komen. Daarvan was er een bijzonder geschikt omdat ze, in tegenstelling met de andere, niet van een wagen behoeft te worden genomen. Bij de proef spoot zjj 26 M. ver en bo ven een hoogte van 18 M. bij een straal van 20 m.M. Bij deze spuit is een zuig- pomp, zoodat het water dragen overbo dig wordt. Wat betreft, de laatste proef neming, had hij slechts de helft opgeroe pen omdat hij het onnoodig achtte voor 1 kwartier ieder uit zijn werk te halen, terwijl het onnoodige kosten voor de ge meente zouden zijn. Er is nog gezin speeld op 't watergooien, maar in elk ge val was dit toen de proef afgeloopen is. De goede diensten die de spuit bewezen heeft bestond hierin dat de gevel van de woning werd gespaard, maar gebluscht is er niets. Op een vraag van dhr du Burck werd nog geantwoord dat het niet is een ou de afgekeurde spuit, doch een weinig ge bruikte, die van de hand wordt gedaan wegens aanschaffing van een grootere bovendien heeft men 5 jaar garantie. Bij de aflevering komt de leverancier mee, vermoedelijk om de oude over te nemen. Van deze is de 20 M. lange voorslang nog zeer goed te gebruiken, en zoude eene r.ieuwe koppeling 8 gld. kosten. Mot alg. st. werd besloten tot aan schaffing eener andere brandspuit. Het voorstel tot het aangaan van een onderhandsche geldleening van ƒ2000 tot ten hoogste 41/» pCt. met een aflossing van ƒ125 werd eveneens aangenomen. Nadat geen der bevoegde raadsleden bereid was de leening te aanvaarden zal beproefd worden haar in de gemeente geplaatst te krijgen. 2. Adres J. F. Ie Bleu. Door dezen werd verzocht eene tegemoetkoming in de op last van den Burgemeester geda ne ontsmetting in zijn winkel en ƒ85.40 gekost hebbende. Overeenkomstig de toezegging vroeg hij de helft ter ver goeding. B. en W. stelden voor hem ƒ20 te geven Le Bleu heeft over 1907 en '08 kwijtschelding gekregen van be lasting (ƒ20) zoodat 't dan ongeveer de helft wordt. De Secretaris (met toestemming) zeido dat de aankondiging „op last van den Burgemeester" enkel was een formaliteit op advies van dokter van Noppen, om meer kracht bij te zetten aan de gerust stelling van het publiek. Bovendien is die rekening buitensporig hoog geweest; de ontsmetting bij de wed. Provoost kost te maar ƒ16. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 5 tegen 2 st., die der hh. Valk en du Burck, die voor ƒ25 waren. 8. In zake de openbare school was een schrijven ingekomen van den districts schoolopziener, waarin deze te kennen geeft dat slechts twee der lokalen' aan de wettelijke ruimte voldoen, dat gang en portalen onvoldoende zijn, en dat het drukke vervoer met tram en wagens storend werkt op het onderwijs, zoodat de eenige oplossing is het bouwen van een nieuwe school met een speelplaats op een rustig gelegen gedeelte. In ver band met de geruchten eener Chr. school wenschte de voorz. eene eindbeslissing aan te houden, ten einde na te gaan of dat voornemen van invloed kan zijn op de plannen der gemeente. Dhr Valk meende dat de gemeente dan zou kunnen volstaan met de tegenwoor dige school. De voorz. kon dat niet zeggen dat hangt af van het rijkstoezicht. Even wel moet de overheid, in dit geval de gemeente, zorgen voor goed lager onder wijs dat is haar plicht en daaraan heb ben we dus allen mede te werken. Dhr de Hullu zag liever nu eene be slissing genomen indien de stichting ee ner chr. school het rijkssubsidie voor den bouw der openb. school verminderde. Na de verklaring van den voorz. dat daarvoor geen vrees behoefde te bestaan werd dit punt aangehouden. 4. Een verzoek van het bestuur der afd. „Breskens" van Schuttevaêr om de lantaarns bij de Witte en F. Klaaijsen ten behoeve der visschers 's nachts te laten branden werd aangehouden. 5. In zake het subsidie voor de tram Knocke Breskens stelde de meerderheid van B. en W. ƒ300 's jaars gedurende 5 jaar, terwijl de minderheid voor ƒ200 was. Dhr Valk was er tegen om iets te ge ven, omdat 't al te veel is wat we zou den geven, omdat we niets hebben ons eigen huishouden niet kunnen j druipen. Dhr du Burck is ook tegen eenig si sidie. De voorz. zei dat de redeneering va dhr Valk voor een gewoon huishoudi moge opgaan, de gemeente zichnogtai op zoo'n standpunt niet mag plaats® Deze tram kan, in concurrentie Breskens Maldeghem, niet anders dj goed zijn. Dhr de Hullu meende dat de gemes te beter ƒ800 kan geven wanneer j tram wèl, dan niets te geven, indien» daardoor niet tot stand komt. Het voorstelƒ800 werd verworpt met 4 tegen 8 st., voor de hh. de Huil de Hulster en Weijkman. Dat van werd aangenomen mot 5 tegen 2 st., di der hh. Valk en du Burck. Ten slotte deelde de voorz. mede, da er een flink bod staat te verwacht® voor de veldwachterswoning, dat B. fl W. naar een terrein óp de Boulevati hebben gezien, en eindelijk dat in de wt, ning van dhr Wisse eene voorziening zi moeten worden getroffen voor wat b® treft de keuken, in verband met de hart. ziekte van diens echtgenoote. Een et ander nader te behandelen. Daarop werd de zitting gesloten. De heer J. P. van de Sande, vro® ger buitengewoon opzichter bij 's rijks waterstaat te Heusden, thans alhier, is aangewezen als opzichter 2e klasse van exploitatie, weg en werken der Sema- rang-Cheribon Spoorweg (Ned.-Indiscbe Spoorweg-maatschappij. Wie gisterenmorgen onze gemeent® bezocht of doortrok kreeg onwillekeurig uit den rijken vlaggentooi den indruk dat ook hier, evenals in zoovele plaatsen de geboorte van prinses Juliana feeste lijk zou worden gevierd. Edoch, het gansche festjjn bestond uit niets anders dan een luttele traktatie op de school, het zingen van enkele vader- landsche liederen en het maken van eeu wandeling door de gemeente, terwijl des middags vrijaf werd gegeven. Op de aanbeveling voor ontvanger griffier van het waterschap Oud en Jong Breskens zijn geplaatst de hh. P. H. G. Montenberg, burgemeester, H. J. Weijk man Jacz., zonder beroep, en L. J. Rog geband, rustend landbouwer en bieten agent, allen alhier. Te Schoondijke en te Groede is op Donderdag en Vrijdag het Prinsessefeest met groote opgewektheid gevierd, met onthaal der schoolkinderen, optochten, kinder- en volksepolen, muziek- en zang uitvoeringen, verlichting en vuurwerk. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat bij den landbouwer Provoost te Nieuwvliet dit jaar 3 tweeling kalveren geboren zijn. Zaterdag jl. is naar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht J. C. d. K., 38 j., commissionair, geboren en wonende te Hulst, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een meisje beneden de 16 jaar. Bjj bevelschrift der Arrondisse-

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2