RRESKENSCHE III RAT, ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALII 4E DIST lit HtlSSl No. 1409. Woensdag ]2 Mei 1909. 18® Jaarg. m* i Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 r gewone regel meer 5 cents. Groote letters r ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag middag te twee ure. PT ~!ke ijdag- Dit Mml verschijnt elkcu Dinsdag- eu Vrijdagavond hij den uiteever C. DIELKMAN te Breskeus. 't Schijnt dat onder het Pruisische staatsambtenarenkorps een zeer groote liefhebberij voor reizen bestaathet maken nl van dienstreizen, die uit de schatkist betaald worden. Dat begon zulk een hooge post op het* budget te worden, dat de ministers van financiën en binnenlandsche zaken aan die reis- ...ede eens hun bijzondere aandacht hebben gewijd. En Ln een heel beleef de, voor niemand beleedigende, maar tusschen de regels toch wel eene vinni ge circulaire tasten ze nu dat zwak van veel ambtenaren voor het „zitten tus schen de wielen" op staatskosten aan. De ministers maken de opmerking, dat voor veel zaken die in dezelfde buurt afgedaan moeten worden, nog al eens meer reisjes gemaakt worden dan strikt noodzakelijk isdat er veel meer amb tenaren van de partij zijn dan strikt noodzakelijk is of dat er meer ambte naren aan deelnemen, dan het belang van de zaak of de omvang der te ver richten werkzaamheden vercischt. En dan die congressen waaraan altijd maar officieel moet worden deelgenomen. Ze worden in het ambtenarenkorps toch zoo gewichtig gevonden, en de circulai re noemt de deelneming van zoo bitter weinig algemeen belang 1 De zuinige ministers verhelen zelfs niet hun ver moeden, dat de feestelijkheden, banket ten, uitstapjes e. d.,'waarmede congres sisten doorgaans het leven dragelijk wordt gemaakt, de voornaamste reden -va-t-—4- vorraon dat aan vele congressen o fid eel wordt deelgenomen. Een onbekende Parisienne, die van plan was een automobieltocht van 14 dagen in den Elzas te gaan maken, werd in het grensplaatsje Sainte-Marie-aux- Mines aangehouden omdat voorop haar rijtuig een metalen Fransch vlaggetje was bevestigd. Dit vlaggetje moest er af, volgens een gendarme, omdat de Fransche driekleur in den Elzas verbo den is. Hiertoe was onze Parisienne echter niet te bewegen. Zij liet rechts omkeert maken en verliet het land, waar haar nationale kleuren niet geduld werden. Het geval werd in de Elzas- sche pers druk besproken. Het bleek, dat de gendarme gehandeld had op grond van een verordening uit 1889, uit den tijd van de beruchte paspoorten. Doch de verordening was ingetrokken. Een deputatie van Fransche postbe ambten trachtte bij den minister-presi dent te worden toegelaten, doch werd niet ontvangen, daar Clemenceau onge steld is. In een geheime vergadering besloten de telegraaf- en postbeambten hun vereeniging in een syndicaat te veranderen. De onderstaatssecretaris Sirnyan ver klaarde aan een berichtgever van de „Éclair", dat de regeering dit syndicaat nooit zal erkennen en nooit er mee wil te doen hebben. In een vergadering van post- en tele graaf beambten, waarin 400 beambten bij de post en telegraaf en talrijke tele fonisten toetraden tot de nieuwe vak- vereeniging, werd in een motie verklaard, dat men in een staking het eenig mid del zag tot verkrijging van rechten. Ook de beambten bij het hoofdbureau van de telegraaf hebben zich gedurende den nacht in een vergadering in begin sel voor de algemeene staking verklaard, terwijl zij het aan het bestuur van den bond overlieten, den tijd te bepalen voor de staking. De vereeniging van kooplieden en in- dustrieelen te Lyon heeft besloten inge val van een poststaking hun personeel ter beschikking te stellen van het be stuur der post. "Volgens den „Matin" heeft Clemenceau zich gewend tot de vereeniging van africhters van postdui ven om b\j een staking een postduiven- dienst te onderhouden. De president van de vereeniging, die ongeveer een 165.000 postduiven bezit, heeft de re geering zijn steun beloofd. Ook in de provincie hebben op verschillende plaat sen weder vergaderingen en betoogingen plaats gehad. Uit Rouaan wordt gemeld dat daar de penningmeester van de C. G. T. Marck en Torton, secretaris van de ar- beidersbeurs te Rouen, werden veroor deeld respectievelijk tot 4 en 3 maan den gevangenisstraf, wegens oproerige uitingen in redevoeringen. Naar de „Haagsche Ct." uit goede bron .-.sa vs3ajmms.11 verneemt, heeft de Koningin in het ge heel aan 473 gedetineerden geheele of ge deeltelijke vrijstelling van hun varderen straftijd verleenden voorts aan 425 niet- gedetineerden (veroordeelden tot boeten enz.) geheele of gedeeltelijke kwijtschel- ding[van hun straf. De wiegen en luiermanden, door H. M. de Koningin toebedacht aan de 18 ouderparen, die daarvoor in aanmer king wenschten te komen en wier kind op denzelfden dag als Prinses Juliana is geboren, zijn thans door bet comité „Moederlijke Liefdadigheid" te 's Gra- venhage uitgereikt. Het geschenk werd >or allen met groote erkentelijkheid in 011: vangst ge nomen. In de Kerkelijke Crt. noodi-i de Alg. Synodale Commissie de- Herv. Kerk de predikanten uit, in de openbare gods dienstoefeningen, hij de voorbede voor H. K. H. Prinses Juliana •lun rite] te gebruiken van „Pn u- s d-u N b lau den". Vervolgens verneemt men dat. de Ko ningin en de Prins de voorsp :e üu- boorte van hun ei rst. telg .- ugs zuilen vereeuwigen ine, liet t n van een linde in den tuin van v-t Vorste lijk verblijf in het Noo Volgende week zal net 00 a j, arri- veeren en spoedig worden geplant. Dat zal dan 111 den intiemun Hof kring ten heele vreugde worden. Noch in den schouwburg, noch in de opera had hij haar ooit gezien en altijd te vergeefs zocht zjjn kijker langs de loge-rijen naar de lieve trekken, die hem zoo nieuw en toch zoo bekend wa ren. Het mysterie van haar leven van afzondering pijnigde hem zonder ophou den. Moedeloos door het mislukken zij ner pogingen, om het visioen zijner droomen tot zich te roepen, was hij reeds ten halve besloten om zich reis vaardig te maken en öf westwaarts te trekken, pf zich opnieuw te voegen bij rijn strijdmakkers aan het Aralraeer, toen er iets gebeurde, dat zijn plannen een geheel andere en onverwachte rich ting zou geven. Er zou een gala-voorstelling plaats hebben in den schouwburg te Dresden en Bor.s Milutin was opnieuw versche nen, om nogmaals te pogen zijn onbe kende schoone te vinder, in den stoet van bekoorlijke vrouwen, die zich aldaar vereenigd had. Als het mij thans niet gelukt, haar te zien, zoo had hij beslo ten, dan vertrek ik morgen naar Pe tersburg. Nog eenmaal wil ik een be devaart naar Orenburg wagen, om mijn vader te bowegen zich aan zijn vrijwil lige ballingschap te onttrekken, doch ge lukt mij dit niet, dan zak ik de Oeral- rivier af, om mij weder bjj mijn regi ment te voegen. Generaal Dournof had hem vertrou welijke dépêches doen ter band stellen, in de hoop dat deze den generaal zou den kunnen bewegen terug te keeren in de wereld, die hem eenmaal zoozeer be koorde. De verschijning van een ster in de tooneelwereld had groote verwachtingen doen koesteren van een met veel zorg voorbereide opvoering van Schiller's Ma ria Stuart. De faam was de beroemde actrice reeds vooruitgesneld en had won deren verteld van haar triomfen, be haald in Oostenrijk en Italië, in Frank rijk en Engeland. Met aandacht be schouwde kolonel Milutin, van uit zijn loge, het binnenstroomende publiek, dat gestadig vermeerderde en ten laatste het prachtige gebouw tot aan den nok had gevuid. Ook gravin Xenia had zich laten overhalen om voor een enkele keer haar afzondering vaarwel te zeggen en bij dozijnen telden de tooneelkijkers, die met belangstelling gericht werden op de schoone Russische aristocrate en haar bekoorlijk dochtertje. Met een zucht liet Boris ten laatste zijn eigen kijker zinken. Tevergeefs! De belofte, die hij had meenen te lezen in de trekken van haar, die hem zoo ijlings was ontvloden, en die hij geloofd had terug te vinden in de vluchtige verschijningen van het schoone meisje, wanneer hij zijn dagelijksche onderzoe kingstochten deed langs den steenen muur en zij, op verren afstand, haar ro zen verzorgde, of bloemen plukte voor een ruiker, zij was dus ijdel geweest! Hij had het niet bespeurd, dat de gor dijn was opgetrokken en eerst toen een kristalheldere stem zijn oor trof zag bij op en richtte met bewonderende belang stelling den blik op de nieuwe harte- godin van het publiek. Gescheiden door de geheele lengte der zaal kon hij slechts zien dat de actrice een vrouw van rijpe schoonheid was, wier spiekend gelaat en tooverachtige stem het kenmerk droegen van een genialiteit, die aller zinnen betooverde, toen zij de patheti sche hulpeloosheid van Schotland's on gelukkige koningin ia gloeiende ïerven maalde (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1