ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. M TBrtiaal i Enssis No. 1406. Zaterdag 1 Mei 1909. 18' Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. mdi RRESKENSCRE COURANT. >A] iti) -Pe ?et Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentien van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIEJLEMAN te Breskens. jet| Het groote nieuws van den dag is het feit, dat Abdoel Hamid II, Sultan van Turkije, na bijna 33 jaar over het rijk der Osmanen te hebben geheerscht, krachtens den wil van de Nationale Vergadering van den troon vervallen is verklaard. Abdoel Hamid II werd op 22 Sept. 1842 als tweede zoon van Abdoel Mes- jid, den toenmaligen Sultan, geboren. Op 31 Augustus 1876 beklom hij den troon, nadat zijn oudere broeder, Moe rad V, wegens krankzinnigheid was af gezet. Het is wel verwonderlijk, dat deze man, die door het invoeren vau een constitutie aan het begin zijner re geering inmenging van vreemde mogend heden wist te voorkomen, door het be vestigen van dezelfde grondwet die n.l. in 1876 door Midhat Pasja was ontwor pen, ten val moest worden gebracht. Midhat Pasja werd in Febr. 1877 ont- agen het op 23 Dec. bijeengeroepen Parlement ging uiteen en van eene con stitutie werd in Turkije tot Juli 1908 hoogstens in geheime bijeenkomst ge sproken. Gunstelingen traden in de plaats van verantwoordelijke Ministers, oorlog met Rusland, de vrijmaking van Servië, Montenegro en Bulgarije, vrede van San Stefano en het Con gres van Berlijn, dat de bezetting van Bosnië en Herzegowina door de Donau- monarehie tengevolge had, volgden el kaar snel op; in 1882 kwam de Egyp tische quaestie, waaruit verwikkelingen mot Engeland dreigden te ontstaan, aan de orde, en in de laatste jaren zijner regeering zag Abdoel Hamid Macedonië, waar voortdurend strijd en opstand heorschten, onder 't bestuur van Euro- peesche gendarmerie. De gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, de vreedzame revolutie der Jong- Turken, de onafhankelijkheidsverklaring van Bulgarije, de definitieve inlijving van Bosnië en Herzegowina, de bijeen komst van het Parlement en de snel gedempte contra-revolutie van de laatste dagen zijn genoegzaam bekend, zoodat men er niet nader op behoeft terug te komen. Abdoel Hamid is, naar we reeds op merkten, krachtens besluit van de Na tionale Vergadering, dat gesanctionneerd werd door den Sheik-oel lslam, verval len van den troon verklaard. De correspondent van de Frankfurter Zeitung verklaart met absulote zeker heid te kunnen mededeeleD, dat uit de telegraphische correspondentie uit en naar Yildiz Kiosk de medeplichtigheid van Abdoel Hamid II, aan de jongste gebeurtenissen volkomen bewezen is. In dit bewijs nu heeft men de onmid dellijke aanleiding te zien tot de afzet ting van den vroegeren Sultan. Dat deze afzetting eerst nu geschiedde en niet bijv. in Juli j.l. of eenige dagen geleden bijv., toen de comité troepen voor de hoofdstad lagen, zal wel te verklaren zijn door het feit, dat een bewijs voor schuld niet te vinden was, voordat het paleis van den Sultan zich in de macht der Jong-Tnrken bevond. De gevangenen, die de comité troepen gemaakt hebben, zijn öf geïnterviewd, öf worden naar het Noorden vervoerd, waar zjj, naar een dagbladcorrespondent mededeelt, gebruikt zullen worden bij den aanleg van wegen, als een soort dwangarbeiders dus. De groote vraag is, wat zal er nu Terdcr gebeuren? Zal Aziatisch Turkije deze daad van Europeesch Turkije goed keuren?, zal Mohammed V ongestoord op zijn troon blijven? De jongste Chris ten-moorden in de Syrische vilajets voor spellen weinig goeds. Er zijn dan ook vele lieden in Constantinopel, die ten zeerste vreezen, dat de jongste gebeur tenissen voor de Aziatische Mohamme- daansche bevolking een aanleiding zul len zjjn om in de eerste plaats alle christenen te vermoorden, die binnen hun bereik vallen, en daarna op te ruk ken naar de hoofdstad, om den gelief den Padisja in eere te herstellen. En zelfs al geschiedt dit laatste niet, beschikt dan de bovendrijvende partij over voldoende macnt om Aziatisch-Tur kye te beheerschen, dat geheel Azië, Armenië, Koerdistan, Mesopotamiê en het overwegende gedeelte van Arabië bevat? Men mag aannemen, dat het pleit in Europeesch Turkije beslecht is. Gelukt het den aanhangers van het ou de regime den fakkel van den opstand in het uitgebreide Aziatische rijk te doen ontbranden, dan zijn primo inter ventie der mogendheden en secundo een stryd te verwachten, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Dit be grijpt men des te gemakkelijker, wan neer mea overweegt, dat een groot, zoo niet het grootste gedeelte van het rijk door fanatieke, half wilde volks stammen wordt bewoond. Men schrijft van de Zeeuwsch-Belgi- sche grens Het gaat den smokkelaars tegenwoor dig niet voor den wind. Herhaaldelijk hoort men, dat een of meer gesmok kelde koeien in beslag worden genomen, doch de smokkelaars wisten steeds te ontkomen. Kort geleden evenwel ontmoetten on der de gemeente Wachtbeke twee dou anen eenige smokkelaars, die een drift koeien met zich voerden. Door het schieten der ambtenaren gewaarschuwd, kwamen de douanen der vliegende bri gade hun collega's te hulp, waardoor de smokkelaars zoo in het nauw gebracht werden, dat ze met hun vee door de Moervaart zwemmen moesten. Een der smokkelaars raakte hierbij zijn koe kwijt en dreigde te verdrinken. Bewusteloos werd hij door de douanen uit het wa ter gehaald en na tot bewustzijn ge bracht te zjjn gevankelijk naar Moerbe- ke geleld. Een ander smokkelaar werd door een schot gewond en verstopte zich in een sloot onder een heester, waar hij later door zijn makkers per kruiwagen is ->« 'H8 -U <•- 97. Zijn oogen vertoonden weder den ou den glans, zijn tred was weder elastisch geworden als voorheen, en de krukken, die hij zoolang had moeten dulden, wa ren naar den zolder verbannen, maar toch bleef hij te Loschwitz en ging voort met het dwalen door debosschen, of het dwalen langs de rivieroevers, in het gezelschap der blijgeestige Vera. Ook de schilderijenkabinets en do musea van Dresden bezocht hij met ijver en steeds vergezeld van zijn lieve cicerone. De gravin had geen verraderlijke blos op zijn wangen bespeurd, toen hij, in antwoord op een desbetreffende vraag door haar gedaan, ten antwoord gaf: Ik denk, lieve gravin Xenia, dat de een of andere Elbenimf mi] betoo- verd heeftMisschiet) wordt de rivier hier wel, evengoed als de oude Ryn, onveilig gemaakt door Nixen en Lore- leis. Maar, zonder scherts, ik houd veel van Loschwitz. Lachend verwierp hij de toespeling op een vluchtig bezoek aan Nimovitch. Neen, neen, meende hij, als ik een oude, deftige generaal zal zijn gewor den, dan zal ik nog tijd genoeg hobben, om op Nimovitch rond te kijken. Altyd, wanneer niet het zwaard van den een of anderen Turkoman een streep door de rekening haalt. En daarop verviel hij in een langdurig gepeins. Zijn vlot gegeven antwoord verborg echter twee zaken. Ofschoon een Rus in merg en been, toch kon hij aan de bloedige dagen van 1863 niet anders dan met een gevoel van schaamte te rug denken. Zeker, zijn plicht als sol daat was het geweest, om de woeste Poolsche insurgenten te bevechten, wanneer zij uit hun schuilhoeken los stormden op de kolonnen der Russisohe troepen. Geaarzeld had hy niet, om den ver bitterden strijd, op de met barricaden versperde wegen, mede te stryden en de gevaren te deelen van den moorden den guerilla-oorlog. Maar de ten hemel gekeerde gelaatstrekken dier ongelukki ge Polen, her- en derwaarts liggende, in veld en bosch, op wegen en heiden, hij kon ze niet vergeten. De strijd was geëindigd in een reeks van gruwelen, te barbaarsch om be schreven te worden, en die zijn fijnvoe lend hart hadden beleedigd. Aan beide zijden was menschelijkheid met voeten getreden I De gewonde Rassen, hulpe loos als zij waren, waren meedoogen- loos verbrand in hun ambulancewagens. Officieren, door moeraskoortsen aange tast en verpleging zoekend in de dor pen, waren vergiftigd. Maar ook waren tal van Poolsche gevangenen door de soldaten van den Czaar aan den grond gespietst of levend begraven. Hij had ze gezien, die woeste marau- deurs, zooals zij, ten doode gewijd en voorafgegaan door hun oorlogsbanier, de vreeselijke zwarte vlag, op de liniën der Russen inrenden I Het was een krijg op leven en dood geweestDe Muscovie- ten, van hun zyde tot ernstige maatre gelen van weerwraak genoopt, hadden de boomen van het woud behangen met de bengelende lichamen der opstandelin gen! De Poolsche kruizen en de graf- teekenen op de kerkhoven waren door de Kozakken gebezigd, om hun bivoeak- vuren te stoken. De kasteelen en de woonhuizen der boeren waren vernield en verbrand en MouraviefTs woeste hor den plunderden al wat in hun hande» viel, hetzij Ras, of Jood, of Pool. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1