ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1404. Zaterdag 24 April 1909. 18® Jaarg, Buitenland. FEUILLETON. BI- I) H B-S KEN S CIIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62° en voor Amerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilit lilml verschijnt eiken liinvtiitsr- en Vrijdagavond iiij den uifuever 0. IHKLK.WAV te Kreskens. Da laar hebben de zaken in Turkije een mmekeer gemaakt welke men aller- linst verwachtte. We schreven in ons orig nummer nog wel over de oplossing er moeilijkheden, en zie, daar komen p eens de meest verontrustende tijdin- m. Het jong-Turksche optreden dat rywel werd veroordeeld en ruim haan loest maken, heeft andermaal de ho- ens opgestoken, en, gerugsteund door |ie troepen, eenvoudig de hoofdstad om- Isingeld en ingesloten. Bericht wordt, dat de regeering een ichttal autoriteiten naar de troepen leeft gezonden om hen te zeggen, dat grondwet gehandhaafd blijft en om let doel van den opstand van de vori- I week uiteen te zetten. Er wordt echter medegedeeld dat de- boodschap geen indruk op de leiders Ier Jong Turken maakte. Vijfentwintig Kamerleden beproefden Zondagavond hetzelfde. De artilleristen van Hademkoi sloe pen Zondagavond aan het muiten. 1200 man trokken naar Konstantinopel op, om zich te overtuigen, dat de grondwet gehandhaafd blijft en dat de Sultan lich in goeden welstand bevond. Zij gingen naar het ministerie van let Parlementsgebouw, luisterden kalm Daar de geruststellende redevoeringen Sultan werd toegejuicht; zij trokken toen in volmaakte orde naar Hademkoi terug. Alle politieke partijen en vereenigin- gen te Konstantinopel, onverschillig van welk ras en godsdienst hebben een Ot- tomaansch comité gevormd, ten einde gemeenschappelijk pogingen in hetwelk te stellen tot verdediging van vader land, grondwet en handhaving der con stitutioneels wetten op den grondslag van de Cheriot. Uit Weenen wordt gemeld, dat den sultan uiterlijk tot Vrjjdag tijd zou wor den gegeven, heen te gaan. Men zocht alleen naar een vorm om het hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Mohammed Resjad effendi, die volgens een telegram aan de Neue Freie Presse, bestemd zou zijn, om den sultan op den troon te vervangen, is den 3den No vember 1844 geboren en als oudste broer van den sultan volgens de overle vering en volgens de grondwet de recht matige troonopvolger. Hij heeft, als al le Osmaansche prinsen, een vreugdeloos bestaan geleid, daar hij tot voor korten tijd als gevangene in het paleis van Dolmabagtsje aan den Bosporus onder strenge bewaking moest leven. Pas in Augustus jl. slaagde men er, onder den invloed van het Jong-Turksche comité, in, den sultan officieel met zijn broeder te verzoenen. Abdul-Hamid ontving hem toen plech tig ten bezoek en liet hem tot. den hand kus toe. Daarmee was het recht van Mohammed Resjad op de troonopvolging openlijk bekrachtigd. Enkele maanden later doken er echter geruchten op, vol gens welke er een aanslag op den troon opvolger beraamd was. Een soldaat moet in December beproefd hebben, in het paleis van den prins binnen te drin gen, maar de waakzaamheid van 's prin sen bedienden verijdelde den toeleg. Het gerucht wil, dat Resjad Effendi, die regeeren zou onder den naam van Mohammed V, een goedhartig welwillend man is, die voor hedendaagsche denk beelden niet ontoegankelijk is. Maar het is de vraag, of de opsluiting van lange jaren hem voor de regeertaak geschikt heeft gemaakt. In de onderstelling, dat Abdul Hamid reeds zoo goed als afgetreden is, schrijft het Berliner Tageblatt, dat niemand in zijn rijk over den scheidenden Chalifa een traan zal laten. De groote hoop van zijne onderdanen, die bijna nergens rust en tevredenheid genieten, zal zijn heengaan en het optreden van een nieu wen Chalifa koud laten. Maar de con stitutioneels partij, die begrip heeft van de boteekenis van de grondwet en het werk van de Jong-Turken, zal er over jubelen. In Europa ziet men den 34sten sul tan van den stam der Osmanen met een schouderophalen van het tooneel ver dwijnen. De ijzeren wet van de ont wikkeling, waartegen hij zich zoo lang schrap gezet heeft, heeft hem verplet terd. Hij is een gewoon mensch ge weest, en goede kenners van de Turk- sche toestanden noemden hem den eer sten staatsman in zijn rijk waarvan hij de buitenlandsche staatkunde te midden van groote moeielijkheden met goeden uitslag heeft bestierd. Maar hij is een despoot geweest van nature en uit over tuiging zoo wreed en zelfzuchtig als een van de despoten, die tot bereiking van hunne politieke oogmerken of uit angst voor hun eigen veiligheid duizen den menschen door openlijke moordpar tijen of sluikmoord ombrachten of hun tegenstanders in de gevangenis wierpen of verbanden, maar ooit geweest is. Abdul-Hamid's land is tot op den huidigen dag het land van de slachtin gen geweest, en onder Armeniërs en Albaniërs, Grieken en Bulgaren, Druzen en Arabieren noemde men hem den „bloedigen Sultan". De troostlooze ervaringen van zijne jonge jaren, de afgrijselijke omstandig heden waarin na den moord op zijn voorganger op dèn troon kwam, kunnen misschien in de ontwikkeling van zijn karakter verklaren en verontschuldigen. Zijne uitnemende bekwaamheid in de behartiging van zijne belangen, zijne be hoedzame handigheid, zijne bedreven heid in het tegen elkander uitspelen van de onderling wedijverende mogendheden kunnen niet geloochend worden. Maar het inwendige verval van zijn rijk ging onder zijne regeering steeds verder, omdat hij de voornaamste dra ger der alleenheerschappij is geweest, dat de wortel van het kwaad, de oor zaak van den maatschappelijken onder gang van zijn volk was. Tweemaal heeft hij beloofd met dat stelsel te zullen breken, tweemaal de grondwet ingevoerd de eerste maal heeft hij zijn woord gebroken, en de 16. - Neen, ik vergis mij niet. Een ge laat uit duizenden. Ik moet waken, wa ken voor haar en voor BorisDe ont brekende schakel is thans gevonden. Arm, mooi kind Gedurende den langen avond, in haar eigen kamers beveiligd tegen zelfver- faad, luisterde gravin Xenia naar de lieve liedjes die de kleine Vera voor baar gast ten beste gaf. Boris Milutin schonk echter slechts 'ea halve aandacht aan de geestdriftige Russische coupletten en lette slechts ten deele op de lieve zangster voor hem. Zijn geest hield zich bezig met een re vue van alle schoone vrouwen die hij, van zijn eerste jongelingsjaren af, op zijn weg had ontmoet. Ondanks alle ernst, die hem bezielde, lachte hij toch in stilte, toen hij zich afvroegHeb ik van haar wellicht gedroomd in een an dere wereld De wereld van slaap en gulden fantasie? Is zij misschien de verpersoonlijking van een verloren ge liefde, uit den een of anderen roman, die vorm en kleur hoeft gekregen in mijn verbeelding door de beschrijvende woorden van den dichter En zoo poogde hij elke lijn, elke tint van het liefelijk gelaat, dat hem zoo ijlings was ontvloden en welks diepe, donkere oogen hem maar een vluchti- gen blik hadden geschonken, in zijn geest terug te roepen. Ik moet ik zal haar terugzien! morde hij. Want de mystieke snaren der herinnering trilden nu op teedere wijze in zijn hart. De dagen van vroolijke jonkheid, toen hij, als page aan het Winterpaleis, voor het eerst aandacht leerde schenken aan het schitteren van vrouwenoogende dagen, die hem gekend hadden als gar de-luitenant, zij alle kwamen terug voor het oog zijns geestes, maar in geen der bijtrekkende figuren herkende hij de liefelijke trekken van zijn engelach tig schoon buurvrouwtje. Hij boog het hoofd, in droomerij verzonken. Als ik van die vrouw gedroomd mocht hebben in mijn leven vol afwis seling en gevaren, dan zal die droom nu niet langer droom behoeven te blij ven. Want zij is hier, in levenden lij ve, en ik zal haar betooverend kopje weldra terugzien. Ik kan haar niet verliezen En inderdaad, het was waar, dat het snarenspel zijner ziel, zoo plot seling beroerd door feënhand, voortaan zou ruischen in gestadig liefelijker klin kende accoorden en met grooter kracht. Want de stem der liefde had de stilte van zijn hart verstoord. Een zeker iets in zijn binnenste fluisterde hem toe: Zij is de uwe zij is de uwe Zij wacht u 1 In de dagen, die op de ontmoeting volgden, kon men in al zijn doen en laten een zekere onrust, een bepaald plan bespeuren. Gravin Xenia, dag aan dag over haar schrijftafel gebogen, was nog steeds onder den indruk van dien avond en kon het denkbeeld niet van zich afzetten, dat het vergeten drama van Nimovitch gevaar liep weder te worden opgerakeld. Haar geest was onafgebroken bezig met het ontwarren van het web, dat door het noodlot was gewevenVassili Milutin's verloren liefde. Het zou wreed en onbarmhartig zijn, om nu reeds melding te maken van mijn ontdekking, zoo besloot zij haar gedachtengang, en intusschen stelde zij alle middelen in het werk, om tu trach ten het geheim, dat op het grijze buis scheen te rusten, op te lossen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1