ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. 1 lit RllSSi No. 1403. Woensdag 21 April 1909. 18e Jaarg Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. H i! i: S k i: S U K COUR A N T. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.823 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. 110'"sl1-1-- t" Vrijdagavond bij «len uitgever O. imU HAN te Bresketis. De gebeurtenissen van den gedenk- waardigen nacht van 13 op 14 April in Konstantinopel zijn besloten met een capitulatie voor de opstandelingen en een volkomen nederlaag van het geheel verstrooide jong Turksche comité. De leider van dat comité, de voorzitter van de Kamer, die dit ambt neerlegde, is moeten vluchten. De anderen namen de wijk in de Russische legatie terwijl de minister vaq justitie, gelijk bekend, ver moord is, en weer anderen in allerlei schuilhoeken zich verborgen houden. De Kamerzitting van Dinsdag werd door hoogstens honderd afgevaardigden bijgewoond. Do Albaneesche afgevaar digde, een der woordvoerders der libe rale unie, nam het voorzitterschap waar, d. w. z. hij onderhandelde met de voor het parlement verzamelde troepen, wier aantal tot over de tienduizend gestegen was, en met het paleis. In weerwil van de over 't geheel genomen voortref felijke houding der troepen, die door on derofficieren werden aangevoerd, dreig de het herhaaldelijk tot een vreeslijk bloedbad te zullen komen. Het werd echter vermeden, daar de sultan ten slotte toestemde in het ontslag van den grootvizier en den vroegeren minister van buitenlandsche zaken, tot grootvi zier en den vroegeren opperbevelhebber in den Turksch-Griekschen oorlog, tot minister van oorlog benoemde. De troepen waren intusschen met die benoemingen niet ingenomen. Zij eisch- ten intrekking daarvan en het was ten slotte aan de ijverige bemoeiingen van eenige bevriende afgevaardigden te dan ken, dat de troepen berustten, maar toch werd in zooverre aan hun wensch te gemoetgekomen, dat de korpscomman dant werd afgezet. De merkwaardigste periode van den dag was het tegen elf uur beginnend en twee uur aanhoudend knallen van ge weerschoten, nu en dan ook'van kanon schoten. Daardoor.ontstond een onbe schrijfelijke paniek onder de bevolking. Men dacht niet anders of het was een tooneel van de vreeselijkste gebeurtenis sen. Het knallen van schoten duurde tot in den nacht, terwijl ook hoornsig nalen weerklonken, hetgeen evenwel la ter bleken vreugdeschoten te zijn over de behaalde overwinning. Onder de oorzaken, die tot de onte vredenheid over het beleid van den af getreden minister van oorlog geleid heb ben, noemt men nog het ontslag, dat door den minister gegeven was aan een groot aantal officieren. Hij had n.l. zeer vele officieren, die feitelijk onbe kwaam waren maar die onder het oude regeerstelsel, dank zij hooge bescher ming, hooge posten hadden gekregen, zonder complimenten ontslagen. Die maatregel was zoowel uit zuinigheid als op grond van de eisehen van een goede leger-organisatie genomen. Maar de ont slagen officieren vormden natuurlijk een gevaarlijk element van gisting in den lande. Bij die ontevreden schare van mili tairen voegde zich het geestelijke ele ment, dat zich, na de onderscheiding waarmee hot in vroeger dagen bejegend werd, onder het nieuwe régime achter- afgezet achtte. Vandaar het optreden van het zooge naamde Islamietische comité, dat nog betrekkelijk kort, maar met zeer veel succes propaganda maakte tegen het beleid van het jong-Turksche comité. Te Antwerpeu heeft een paar dagen groote ongerustheid geheerscht over een bericht van eenige gevallen van builen pest waargenomen zijnde op een stoom schip dat uit Argentinië aldaar was aan gekomen. De doktoren verklaarden dat de drie aan boord zijnde zieken inder daad door builenpest zijn aangetast, hoe wel van niet boosaardigen aard. Maar ter geruststelling van de bevolking is met het schip en met de bemanning ge handeld alsof men met zeer gevaarlijke gevallen te doen had. Het gevaar voor uitbreiding is zoo goed als uitgesloten. De toestand der zieken is meer en meer beterend, terwijl de gezondheids toestand van de overige bemanning niets te wenschen overlaat. Kamerverkiezingen. Nu de heer mr P. C. J. Hennequin eene hernieuwing van zijn mandaat als lid der 2e Kamer niet meer wenschte, is door de vrijzinnige kiesvereeniging HSM1 94. Hij deelde thans geheel in de kinder lijke belangstelling van de schalksche Vera, die triomfantelijk de eerlijk ver diende handschoenen in ontvangst had genomen, en begon zelfs een onbestemd gevoel van bewondering te koesteren voor het meisje, dat, als een fee, de schaduwrijke paden van zijns buurmans erf, met lichten voet betrad. Van aan gezicht tot aangezicht had Boris Milu- tin zijn buurmeisje nog niet gezien, maar hij had een voldoende mate van zin voor het romaneske medegebrachb uit de dalen van Taschkend, om niet te hebben durven zweren, dat zij schoon moest zijn. Vaak had hij des nachts en in den vroegen ochtend het geratel van wielen opgemerkt, wanneer de meester van het grjjze huis terugkeerde van zijn vreemdsoortige uitstapjes. Maar alleen in den glimp had hij nu en dan de gedaante van een statig man gezien, die langzaam voortging aan de zijde van het meisje. Wat kan hij toch te verbergen hebben Welk duister geheim loert daar toch achter die gesloten ramen, die hooge muren van dit eenzame huis? Tot dusver had Milutin weinig aan dacht aan deze vragen geschonken, en terecht, want de duizend en een intrige vezels, die in elke Europeesche hoofd stad als een warnet zijn dooreen ge vlochten, maken het ontrafelen daarvan tot een reuzentaak. Op dit oogenblik reed het rijtuig, dat tot dusver achter gebleven was, het zij ne voorbij en Boris Milutin's oogen rustten voor het eerst op het gelaat van het jonge meisje, dat zoo vaak den slaap had verdreven van de sponde dei- lachende Vera. In zijn droomen had hij zich zijn on bekende schoone voorgesteld, bekoorlij ker dan een gesluierde Fatima, liefelij ker dan het mooiste kopje, dat ooit tus- schen de palmen en oranjeboschjes van Bagdad werd gezien. En toch moest hij thans, preux chevalier als hij was, overweldigd door verbazing en verruk king, de oogen nederslaan en het gelaat ten deele afwendde. Mijn God! Wat is zjj schoon! mompelde hij en dan zich herstellende en met triomfanten blik tot de gravin, die zwijgend aan zijn zijde zatIk heb dat gezicht meer gezien, zeker, die vrouw heb ik vroeger reeds ont moet Hij sprak op vroolijken toon. Vera had geljjk. Zij is een Russin en dan eensklaps met schrik: Zijt gij ziek? Wat is n gebeurd Do dame huiverde lichtelijk en ant- ewraatw te Oostburg candidaat gesteld do heer G. A. Vorsterman van Oyen. Het past ons, bij deze gelegendheid bij het aftreden van den heer Henne quin, hom eerbiedig lof toe te brengen voor de wijze, waarop hij gedurende tal van jaren ons district heeft vertegen woordigd. Met zekerheid kan wordcD mede gedeeld, dat dit jaar door de Maatschap pij tot Exploitatie van Staats-spoor- wegen wederom vacantiekaarten zuil u worden uitgegeven, en wel tegen dezelf de prijzen als voorheen. De centr. kath. kiesvereeniging in het district Goes heeft tot candidaat gesteld voor de Prov. snten, de heer mr. J. M. H. Stieger. Deze candidatuur zal krachtig worden gesteund door de centr. anti rev. kies vereeniging on door de centr. vrijzin nige kiesvereeniging aldaar is tot candi daat gesteld de hoer W. Kakebeeke. ÖRESKENS, 19 April 1909. De kantonnier bij den rijks-water staat Iz. van der Linde is aangesteld als sluiswachter te Veere en te dezer plaatse vervangen door C. W. Udo van Heerewaarden. De heer J. C. de Masier, lid van den gemeenteraad te Ter Neuzen, heeft wegens overplaatsing als opzichter van 's rijks waterstaat naar Tiel, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. woordde slechts, terwijl zij haar kost baren pelsmantel dichter om de leden wikkelde „Ik vind hot koel. Wees zoo goed, wat sneller te laten rijden. Het is niets Het zal wel dadelijk over zijn. In snellen draf bereikten zij hunne schoone villa. Boris Milutin's aandacht was verdeeld tusschen zijn gastvrouw, die nog altijd bleek zag, en het rijtuig, dat een poosje geleden voorbij gereden was en dat juist op dit oogenblik door de geopende hekken van het grijze huis binnen reed. Vera de Berg sprong hen verheugd tegemoet, doch schrikte, toon zij hot bleeke gelaat van haar moeder zag. Wat mag er zijn gebeurd? Eerst toen Xenia de Berg zich achter dewpl- gesloten deuren van baar e b«i;c\< ir had terug' .■'trokken en uitgeput op een stoel was nedergevallén waagde zij het te zuchten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1