ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1402. Zaterdag 17 April 1009. i8e Jaarg Buitenland. FFATILLKTON. Binnenland. BRESEENSCDE IIIIIAT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk J 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82:' bij vooruitbetaling. Ahonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Men is het in Turkije in den laatsten tijd langzamerhand gewend geraakt, dat wijzigingen op het gebied der binnen- landsche politiek worden tot stand ge bracht met behulp van de militaire macht. Want dat hot bij de huidige troebelen niet louter een muiterij, maar wel degelijk een staatsgreep geldt, laat na de .jongste berichten geen twijfel. Men denkt bij de gebeurtenissen van j thans onwillekeurig terug aan de laat ste Juli-week van het vorige jaar. Toen werd bij Keizerlijke iradé do grondwet j van 1876 hersteld en de bijeenroeping I van het parlement gelast, nadat geble- j ken was dat het door de jong-Turken bewerkte leger meester was in den lande. Thans is bij een Keizerlijke ira- dé een ministerie naar huis gezonden, nadat gebleken was dat de hoofdstad in de macht was der troepen. Het onder scheid is, dat, terwijl in Juli 1908 de jong-Turksche leiders zegevierden, thans hun tegenstanders de mannen van de zoogenaamde liberale unie hun wil hebben weten door te zetten. Men moet hier intusschen niet uit het oog verliezen, dat het niet tegen de consti- tutioneele beginselen was dat deze jong ste bewoging zich richtte, doch tegen de huidige (jong-Turksche) bewindvoer ders, tegen wie reeds lang in den lande een steeds walsende strooming gaande was. Even snel en krachtig als in Ju li door het jong-Turksche comité de zegepraal werd bovochton, is thans door zijn tegenstanders do zege behaald. De opstandelingen eischten het ontslag van den grootvizier, de ministers van oorlog en van marine en van den Kamer-voor zitter, alsmede straffeloosheid. En zie, binnen vier-en-twintig uur verschijnt een iradé, waarin het optreden van een nieuw kabinet wordt aangekondigd en straffeloosheid wordt toegezegd. Sneller kan het al niet Het is trouwens nog niet zoo lang geleden, dat men in Turkije getuige was van een even snel opkomende en even spoedig opgeloste binnenlandsche crisis. Men zal zich nog wel herinneren, hoe half Februari van dit jaar zich plotse ling een binnenlandsche crisis ontwik kelde de beweging was toen tegen den toenmaligen grootvizier Kiamil pas ja gericht die eveneens met verbijs terende snelheid tot een oplossing werd gebracht door het aftreden van den 82- jarigen Kiamil pasja. Hij moest plaats maken voor Hilmi pasja, den vroegeren inspecteur-generaal der hervormingen in Macedonië, die thans dan op zijn beurt het veld heeft moeten ruimen voor Tewfik pasja, den oud-minister van bui- tenlandsche zaken. Een bericht uit Konstanti nopel schetst de toedracht der gebeurtenissen als volgt Dinsdagmorgen trokken twee in het ministerie van oorlog ondergebrachte bataljons over de Divanjoloestraat naar het parlementsgebouw. Men zag slechts weinige officieren aan hun hoofd. De anderen waren in de kazernes opgeslo ten. De door de jagers van Saloniki gevormde parlementswacht werd naar huis gezonden en haar officieren werden gekneveld. Hetzelfde geschiedde met de wacht voor de Porte. Spoedig daar op sloten zich groote menschenmassa's bij de opstandelingen aan De menigte groeide wel tot honderdduizend perso nen aan. De soldaten houden de toe gangen tot het parlement bezet. De nieuwe brug is voor 't volk afgesloten, de oude wordt voor de militairen vrij gehouden. Troepen en volk verlangen het herstel van het sjeriat-recht (de godsdienstige wet)', de afzetting van den grootvizier, eenige ministers en den Ka mer-voorzitter. Later sloten zich 6000 studenten bij het volk aan. Zij bezet ten de Moskee-Mohammed Faty. De telegrafische verbindingen zijn afgesne den. Eenige jong-Turksche officieren moeten zijn gedood. Tegen half elf wer den 22 kanonnen van Pera naar Stam boel gebracht. Naar 't schijnt, heeft een deel van de jagers van Saloniki, die tot dusver aan het jong-Turksche comité trouw geble ven waren, met de opstandelingen ge- meene zaak gemaakt. De ministers zijn op de Porte verga derd en willen, nog in onzekerheid als ze zijn omtrent de sterkte der bewe ging, eerst met de leiders der opstan delingen onderhandelen. Er zijn in het geheel 17 dooden en 30 gewonden gevallen. Tot de dooden be- hooren de minister van justitie en een Arabisch kamerlid, die werd aangezien voor een Jong-Turksch ijveraar. Onder de gewonden moet ook de minister van marine pehooren. Al vielen er dooden. voor de rampen van een groot bloedbad is Turkije, dat zich niet zonder schokken schijnt te kunnen ontwikkelen, bij de jongste cri sis tenminste gespaard gebleven. Ook dit biedt een trek van overeen komst met de Juli-wenteling van 1908, die wel met op zichzelf staande moor den, maar niet met een algemeen bloed bad gepaard ging. tJRESKENS, 16 April 1909. Maandagmorgen overleed in het dia- conessenhuis te Rotterdam de heer J. Mulder, in leven opzichter van den pro vincialen waterstaat alhier. De overledene, die den leeftijd van bijna 58 jaren telde, mocht zich verheu gen in een grooten kring van vrienden, dank zij zijn groote dienstvaardigheid en bereidwilligheid. De heer Mulder was tevens voorzitter van het bestuur der Wilhelmina-Be- waarschool. Wegens zijne ziekte was hem een verlof verleend van drie maanden, ge durende welk tijdstip als zijn plaats vervanger was aangewezen de heer Abr. Salomé te Ter Neuzen, terwijl als tij delijk 2e bureol-ambtenaar te Ter Neu zen is geplaatst de heer Joz. Becu alhier. Als gij maar het geringste spoor zoudt kunnen ontdokken van de verdwenen vrouw, dan ben ik zeker, dat hij tot aan het einde der wereld zou zoeken, om haar terug te vinden. Want, waar de vriendin, ik twijfel er niet aan, of hij droomt nog altijd van de hoop, om haar tot zijn vrouw te maken. De da gen van schuldige passie zou hij gaarne willen tiitwisschen. Want, zoo zoet als het genieten is, voor een man als Vassili Milutin heeft ook het vergoeden van toegebracht leed ëen bizondere be koring. Evenwel, mocht het hem onmoge lijk bljjkenpom zijn nobele bedoelingen ten uitvoer te brengen, dan zal mis schien de ophanden zijnde oorlog met Turkije, want hot lijdt geen twijfel, of eon krijg met de Porte staat voor de deur, een gereede aanleiding zijn, om hem aan zijn verdoovende bespiege lingen te onttrekken. Ik weet, dat Bo ris alsdan gemakkelijk en op eervolle wijze, zijn generaalsrang zal kunnen verdienenmaar het verheugt mij, dat ook zijn vader nog in de volle kracht van het leven is en dat de enkele grij ze haren, die zich bij hem vertoonen, een frisch, mannelijk voorhoofd over schaduwen. Zonder twijfel zou de keizer hem on middellijk oproepen, om deel uit te ma ken van zijn oorlogsraad. Niemand die den Donau en de Vorstendommen beter kent, dan Vassili Milutin en de lauwe ren, die hij in Klein-Aziö verwierf, zijn nog onverwelkt. In het krijgsgewoel en onder den drang van groote gebeurte nissen zou het hem misschien mogelijk zijn, zich te ontrukken aan zijn gemij mer over verloren liefde en verdwenen geluk, waarmede hij thans zijn eenzaam hart ten bloede wondt. Gij kunt op een vredebreuk, als die ik aanduidde, derhalve verdacht zijn. Ni co laas Igna- tief is te Konstantinopel in de weer, als een vervolgde tijger. Zijn werkkracht is verbazend, maar niettemin geloof ik, dat een nieuw bedrijf van de ingewik kelde Oostersche kwestie weldra weder op angstwekkend ernstige wijze ten tooneele zal worden gevoerd. Op zekeren avond, toen gravin Xenia en kolonel Milutin terugkeerden van een feest, dat te Dresden had plaats gehad, op den verjaardag des keizers, zagen zij, dat een rijtuig het hunne volgde langs de schoone lindenallee van Loschwitz. Daar komt Vera's levend raadsel, ons lieve buurmeisje, aanhad hij tot zijn gezellin gezegd. Hij had er zich een gewoonte van gemaakt en er een vreemdsoortig genoegen in gevonden, om langen tijd den blik gevestigd te houden, op den der vensters van het grjjze huis, waarachter hij somtijds flauwtjes een meisjesgelaat meende op merken, dat met belangstelling rondkeek in de lachende wereld rondom haar. En vaak had hij ook haar fladderend kleed je gezien, wanneer zij, door haar groo ten, trouwen Ulmerdog gevolgd, in de lommerrijke paden van den schilderach- tigen tuin wandelde, of haar bloemen verzorgde. De speelsche windjes had den hem dikwijls den klank van haar stem toegewaaid, wanneer zij in de een zaamheid van haar uitgestrekt park, een liedje neuriede, en hij zou er heel wat voor hebben willen geven, om te weten wat zij zong en of haar lied een zang van liefde of van verlangen was. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1