Uwiumsgri .arumenten uit ut Nederland van bo ot zesde plaats in, met ud cijfer van jaarlijks in ƒ800.000 alleen aan piano's. u blad werd onlangs deelneming Duitsehlund aan do muziekinstru menten-tentoonstelling, dit voorjaar te Rotterdam te houden, zeer aanbevolen. Als motief gold in de eerste plaats dat Nederland, in verhouding tot grootte en bevolking, zoowel qualitatief als quanti- tatiof de beste afnemer is van Duitsche muziekinstrumenten. Zou er geen mogelijkheid bestaan om te maken dat het Nederlandsche kapi taal zich voor de (speciaal piano) instru- menten-fabrikage interesseert Wan neer toch maar de helft van al die Duitsche piano's hier te lande werden gemaakt, aan hoeveel handen zou dat niet werk geven Toen de Maatschappij Zeeland haar booten in Engeland liet bouwen, was Nederland verontwaardigdmaar dat verontwaardigde Nederland betaalt aan Duitschland jaarlijks ongeveer ƒ800.000 voor piano's, dus in vijf jaar 4 millioen gulden, gelijk aan de koopsom der drie nieuwe Zeeland-booten, die zeker over vijf jaar niet door anderen zullen wor den vervangen. ÖRESKENS, 2 April 1909. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder rcssorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart in gelegd ƒ11905.77terugbetaald f 17639.04. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 5193. Lijst van de aan het postkantoor Breskens en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbe kendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, gedurende de 2e helft van Maart M. de Bruijne, Ossenisse. Den afzender wordt aanbevolen, op de achterzijde der stukkon, hunne adres sen te vermelden. Sluis, 1 April. De hedennamiddag ge houden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door slechts 4 leden de heeren Maenhout en de Bruijne wa ren absent wegens ziekte en dhr Stern door uitstedigheid. Na lezing en goedkeuring der notulen stelde de voorz. voor over te gaan tot benoeming van een tijdelijk wethouder, een omstandigheid des te meer gewenseht nu zelfs de beide wethouders afwezig zijn en dit vooral in het dag. bestuur moeiljjk werkt.. Hij strekte zijn voor stel zelfs uit om, evenals in Ylissingen, telken jare voor een jaar een tijdelijk wethouder te benoemen, ter vervulling eener mogelijke absente plaats. Als zoodanig werd benoemd de heer H. C. Bakker met 3 St., 1 briefje was blanco. De voorz. wenscbte hem hiermede ge luk en hoopte dat hij de beteekenis van het wethouderschap, nl. zich aan de wet te houden, goed zou begrijpen. De heer Bakker zijne medeleden dank zeggende voor het in hem gestelde ver- trou ven, beloofde zooveel mogelijk te helpen als 't noodig is. De verschillende ingekomen stukken, in hoofdzaak jaarverslagen, werden voor kennisgeving aangenomen, evenals het proces-verbaal van kasopname waarbij aanwezig bleek ƒ3137.965. Aan het adres der vereeniging „Ge meentebelang" te Ylissingen om adhae- sie aan haar plan tot stichting van een handelsschool aldaar werd voldaan, even als aan dat van het comité tot bevor dering van de tramplannen der IJzond. Stoomtram-Mij. Eonige wijzigingen in de gemeente- begrooting werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het besluit tot de plaatsing van wijzerborden op den stadhuis-toren waartoe ƒ940 is toege staan is een schrijven ontvangen van ridder de Stuers te 's-Hage, de bekende architectonische oudheidkundige, waarin hij te kennen geeft 't te betreuren als door deze plaatsing de schoonheid van hot oude gebouw mocht te loor gaan, en ter voorkoming waarvan hij in de gelegenheid is gesteld der gemeente een bedrag van ƒ300 aan te bieden nl. ƒ100 van elk der heeren Loudon en mr Goe- koop te 's-Hage en mr Hennequin te Aardenburg, waaraan door hem een ge lijk bedrag is toegevoegd ten einde de meerdere kosten te dekken van een wij ziging in dit plan waardoor er vier pla ten zullen worden aangebrtcht en op eene zoodanige plaats dat de architec tuur van den toren er niet onder lijden zal. De raad aanvaardde deze geschenken met zeer veel genoegen en verhoogde zelfs 't gevoteerde bedrag van f940 tot f 1000. De verdere richtige afwikkeling dezer zaak die uiterlijk 1 Sept. a.s. haar be slag moet krijgen, werd aan B. en W. opgedragen. Van den heer Hennequin, oud-burge meester, is in bruikleen voor de oud heidkundige verzameling afgestaan de minder bekende logpenning ontleend aan het beleg van de citadel van Antwer pen, die werd voorgesteld in dank te aanvaarden. Dhr Bakker kon zich hiermede niet vereenigen. Bij aanvaarding moet dit nummer weer in de catalogus worden bijgeschreven. En als mettertijd de erf genamen de stukken opvragen krijgt men weer leège plaatsen. Zoo zag hij vorige week dat weer een zeldzaam be sneden beddepan weg was. En zoo gaat dat meer. Daarom zou hij liever zien dat de penning cadeau werd gedaan. De voorz. achtte dit onmogelijk. Met 3 tegen 1 st., die van dhr Bak ker, werd de penning met dankzegging in bruikleen aanvaard. De voorz. achtte 't verder gewenseht ingevolge den raad van den heer De Stuers om de oudheidkundige verzame ling over te brengen naar de groote zaal boven de raadzaal. De kosten van en kele noodzakelijke werken loopen niet hooger dan ƒ25. Dhr Bakker zag dit voorstel liever aan gehouden uit hoofde der onvoltalligheid van de vergadering en ook om de an- re leden de zaal in oogenschouw te laten nemen. Overigens meent- hij dat men voor ƒ25 al heel weinig zal kunnen doen. De voorz. beweerde, dat, indien 't meer dan f25 moest kosten, de zaal niet meer in overeenstemming zou zijn met hare bestemming. Dhr dr Brand vond 't een groot be zwaar, dat er geen voldoende verlich ting is. Overigens gaf hij in overwe ging die zaal zoodanig in orde te laten maken dat ze ook voor andere doelein den kan gebruikt worden, maar de voorz wilde juist zoo min mogelijk er aan ten koste leggen. Thans werd de agent van politie L. Pirée ter vergadering ontboden en werd door den voorz. van harte geluk ge wenseht met het voorrecht, dat slechts aan weinigen gegeven is een gouden ju bileum bij de gem.-politie te vieren; na mens den raad werd hem een gratifica tie van f25 aangeboden, terwijl de voorz. hem bovendien nog een souvenier in enveloppe schonk. De jubilaris dankte den voorz. harto- lijk voor de tot hem gerichte woorden en den raad voor de hem verleende gra tificatie. Na eene herinnering van den heer Bakker dat de benoeming van den heer Bauer als onderwijzer in het teekenen voor éen jaar was geschied, welke be noeming liep tot 31 Maart, werd goed gevonden deze benoeming voor vast te bestendigen, doch niet dan nadat de heer de Meijer er op gewezen had dat die benoeming eigenlijk toch maar voor éen jaar had gegolden met het oog op de ambachtschool te Oostburg. Verder kwam dhr Bakker terug op 't antwoord van den voorz. naar aanleiding eener gedane vraag, dat de stukken op eene raadszitting betrekking hebbende, voor de leden ter inzage liggen. Dien aangaande gaat men den verkeerden weg op, want wanneer ze hier worden voor gelezen zullen velen niet op de hoogte van de zaken zijn. Zoo komt o. a. in het verslag der Comm. tot wering van schoolverzuim een zeer algemeene term voor omtrent de activiteit der leden. Er blijkt zoodoende niet hoevele malen en door wie de vergaderingen niet zijn bij gewoond, en alzoo is niet na te gaan wie al of niet behoorlijk aan hunne ver plichtingen voldeden. Men weet dus niet of er moet worden omgezien naar ande ren. En dan heeft 't zijn aandacht ge trokken uit de schoolverslagen, dat op school C nooit verzuimen zijn. De eene onderwijzer geeft geregeld de verzuimen op, terwijl daar in jaren geen verzuimen zouden zijn. De vooiz. kon positief verklaren van uit Aardenburg te hebben vernomen dat er wel verzuimen zijndat zal dus on derzocht worden. Maar overigens be greep hij 't uitgangspunt van den heer Bakker niet. Deze meende dat met 't voorlezen niet het beoogde doel wordt bereikt. Dhr Brand had tegen de ter visie- legging dit bezwaar, dat de tijdruimte tusschen het oproepen en het houden der vergadering altijd kort is. De voorz. meende dat in eene motie de wenschelijkheid tot wijziging van het reglement van orde in dezen uitspreken kan. Maar hij zou niettemin met een en ander rekening houden. Dhr Bakker besprak verder de onvol ledigheid van het verslag der comm. v. toezicht op het middelb. onderwijs, waar in hij niets vermeld vindt omtrent de onderwezen vakken muziek, gymnastiek en godsdienstonderwijs, en trof ook niets aan omtrent parallelklassen. De voorz. zei dat 't het eerste ver slag is sinds de werking der school, en dat het is ontleend aan dat aan den in specteur van het middelb. onderwijs, in de overtuiging dat als die er mede te vreden is, de leden van den raad 1 zeker mee zullen zijn. Dhr Bakker, een vriend van ori regelmaat, deelde dit mede: Op 17 kwam hij 's morgens 11 uur ter s tarie om den burgemeester te sprt deze was toen naar Den Haag. I genden morgen weder komende, hij ten antwoord dat de le weth. Bruijne ziek was, dat de 2e weth. plotseling vertrekkende was naar Haag. Nu meende hij dat het rej om dan kennis te geven aan het raadslid. De voorz. moest dergelijke vet] ting ten volle beamen. En eindelijk vroeg dhr Bakker de notulen van den gemoenteraa,i hooren tot het archief. De voorz. zeido dat die vraag ui beantwoorden is, omdat dit geheei omstandigheden afhangt. Hier gek regel dat met het eind van het waarin het notulenboek vol is, ris ongeveer 6-jarig gebruik, dit in hf chief wordt gedeponeerd. Eindelijk ontving dhr Metz op vraag naar de uitreiking van eene zerslijst aan de raadsleden, ten anti dat zulks zal geschioden zoodra ze gereed zijn. Daarna werd de zitting gesloten Des avonds bracht het muziek; schap „Apollo" den heer Pirée Oostburg, 1 April. Heden is plots op 54-jarigen leeftijd overleden de J. A Weisfelt, in loven deurwaari de arr.-rechtbank en bij het kant recht en lid van den raad dezer gei te. School- en Kerknieuws, Tot directeur der Rijks-Nor lessen te Oostburg is benoemd di T. J. van der Werft' te Oostburg onderwijzer aan die inrichting de C. J. Neeteson te Cadzand. Een Hjarige schoorsteenvege gen, die Maandagavond met zijn op het dak van een huis aan de dengracht te Amsterdam werkzs den verrichtte, is door een missta de dakgoot op straat gevallen. Hij was terstond een lijk. Te Bocholt aan do Duitsche zen onderzocht een kellner een s wapen, niet wetende dat het gi was. Eensklaps ging het wapen werd de man zoodanig getroffen i dood onmiddellijk volgde. Woensdagmiddag voer een boot op den Binnen Amstel te Ai dam. Een man op een kolonschuit zich met zijn haak achter de mota vast. Plotseling gleed de haak uit e melde de man te water. Onmiddellijk zonk hij, mede ito vaart der schuit, en kwam eerst kwartier later boven en haalde iw op de sluizen. Onmiddellijk ven hulp mocht evenwel niet meer t» Te Rotterdam viel een knas een emmer kokend water. Het de wonden overleden.

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2