ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. M ferlaal lit Rnssiscl-Polei- No. 1397. Zaterdag 27 Maart 1909. 18e Jaarg. Nederlandsche boter. FEUILLETON. ItllESKE S(IIE COURANT. Abonnement per 8 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgis ƒ0.625 en voor 'Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Ahonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit hlinl verschijnt eiken l)insila<r- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIKLEMA.N te Breskens. -■«&©<&. Jarenlang waren de Nederlandsche bo- turproducenten gewend, hun boter op de Engelsche markt betrekkelijk laag te zien genoteerd. Vooral het Deensche en Normandische pioduct overschaduwden het geheel en wie in Engeland goede prijzen wilde maken, moest vooral zor gen, dat de afnemers zoo min mogelijk wisten, dat zij met Nederlandsche boter te doen hadden. Zelfs de buitenlandsche bijv. de Deensche verpakking moest wor den nagevolgd. Langzamerhand is er verbetering in dien toestand ontstaan, vooral echter in de laatste paar jaren, nu de Engelsche handelaren dooi- de maatregelen hier te lande tegen de knoeierijen genomen, voor bedrog niet meer behoeven te vree zen. Toch moest men te vorigen jare in de vakbladen lezen en op een groote ver gadering van mannen uit de zuivel- wereld hooren, dat Nederland met zijn boter in de rij der landen, die in Enge land boter invoerden, wat de kwaliteit der waar betrof, do vijfde of zesde plaats innam, eene bewering die overigens wel eonigszins in twijfel werd getrokken, doch niettemin als juist moest worden aangemerkt. Omdat nu jarenlang verschillende bui tenlandsche botersoorten zooveel hooger in prijs hebben gestaan dan de Neder landsche boteren onze boterproducenten er dus aan gewend zijn, hun product niet bijzonder hoog geschat te zien, kan het zijn nut hebben er eens op te wij zen dat blijkens eene opgaaf van prij zen van enkele botersoorten le kwali teit over 6, 13 en 20 Febr. te Londen, Glasgow en Leith er geen sprake is van het innemen van een vijfde of zesde plaats. Integendeel stond op 13 en 20 Februari de Nederlandsche boter in de drie genoemde plaatsen liet hoogst ge noteerd. De arbeid en inspanning van de laat ste jaren is dus met een schitterend succes bekroond. De Nederlandsche bo ter geniet weer het volle vertrouwen op de wereldmarkt en zij staat, op dit oogenblik althans, weer mede vooraan. Hoeveel materieel en ook moreel voor deel daardoor is behaald, is moeilijk te schatten, doch zeker is het, dat met groote voldoening van dit feit mag en zal worden kennis genomen. Zeker, er zullen weer maanden ko men, dat de verhouding verandert. De tijd van het jaar oefent op onze Neder landsche boter een grooten invloed uit, die zich vooral in d n zomer doet gel den ten aanzien van mindere vastheid. Er wordt getracht op verschillende wij zen verbetering aan te brengen en het is te hopen, dat zulks moge gelukken. Het is toch niet genoeg in Februari, een maand van kleine productie, de hoogste prijzen te behalen, ook in tij den van groote productie, in Mei en Juni bijv., moet er naar gestreefd wor den. Een succes, als het hierboven ver melde, mag dan ook alleen een aanspo ring zijn, om voortdurend zich in te spannen en zorg te dragen voor prima kwaliteit. Het bewijs, dat de Neder landsche boter weer vertrouwd wordt, is thans wel geleverd en dat, zooals dezer dagen uit Londen werd bericht, een Londensch koopman zich niet ont zien heeft, het Nederlandsche controle- merk netjes na te maken en te gebrui ken, wijst er voldoende op, hoezeer dat merk in Engeland van beteekenis wordt geacht. Zeker kan men er van zijn, dat door het spoedig en blijkbaar door tastend optreden van den zuivelconsu- lent voor Friesland, in Londen, den heer dr van Rijn, aan de Engelsche ju stitie voor de zooveelste maal zal wor den aangetoond, dat ons controlesysteem goed in elkaar zit en dat de verval- sching van het rijksmerk afdoende kan worden bewezen. Voor de beschuldiging van invoer van vervalschte boter behoeft geen vrees meer te bestaan, althans niet voor hern, die zijn waar onder controle, alzoo on der rijksmerk, verzendt, terwijl onge controleerde boter wel zoo scherp wordt nagegaan, ook in Engeland, dat de bo- ter-vervalschers zich nog wel eens twee maal zullen bedenken, voor zij het ou de handwerk weer geregeld gaan be oefenen en zoowel zich zelf als hun af nemer (de importeur is in Engeland strafbaar) in gevaar brengen van aan zienlijke schade te lijden. Wat nog wel een enkele maal zal voorkomen is een te hoog watergehalte. De Engelsche wet verbiedt den invoer van boter met een watergehalte boven 16 pCt. en het schijnt, dat aan die be paling streng de hand wordt gehouden. Althans van tijd tot tijd hoort men van veroordeelingen wegens overtreding dier bepaling. Naar men zegt, moet ook onlangs een paar maal in Neder landsche boter een te hoog gehalte zijn aangetroffen. Is dat het geval geweest met gecontroleerde boter, dan treft de fabrikant hier te lande ook nog een straf, want volgens de voorschriften der botercontröle moet bij gecontroleer de boter 16 pCt. blijven, een voorschrift dat nooit straffeloos mag worden over treden. Het is intusschen van hoog belang,, dat ieder boterproducent zorg draagt voor een richtige naleving der bedoelde bepalingen. Hoe minder onaangenaam heden een afnemer in het, buitenland met door hem gekochte waar heeft, hoe meer hij zich tot die waar zal voelen aangetrokken en hoe eer hij geneigd zal zijn, goede prijzen te betalen. En daar om is het toch te doen 1 Maar nu de kwaliteit. Er wordt on tegenzeggelijk reeds wat ter verbetering ervan gedaan, maar nog niet genoeg. Zoowel de grondstof als de bereiding moeten beide goed zijn. Voor een goe de grondstof zjjn een gezonde veestapel, een rationeele voedering en een degelij ke verpleging eerste vereischten en ze ker niet minder van belang is daarvoor ook de melkwinning. Wie onzen vee stapel kent, wie weet, hoe het vee ge stald, behandeld en gevoederd wordt, t-o-t—F 88. Zij verbergt zich voor mij Haar trots, de eer van haar blanke ziel, ver zetten zich tegen haar staat van vrouw zonder naam en hebben haar tot een leven van eenzaamheid gedoemd. Zij leeft nog! Maar waar, waar mijn God? De man, die, met gevouwen handen, ten prooi aan onduldbare ziele- smart, aldus klaagde en bad, dacht daarbij aan de sombere stilte eener kloostercel, aan holle, oude kerken, wijkplaatsen voor hen, die troost zoe ken in een wereld van schaduwen, voor den jammer, geleden in een wereld van smarten. Hij dacht aan bleeke nonnen en aan die oorden waar vrouwen, wier hart gebroken werd in den strijd daar buiten, heul en troost zoeken. Zij heeft mij verlaten, voor altijd verlaten, kerm de hij. Zes maanden later was hem echter opnieuw een teeken van haar geworden. Na een oogenblik van vreugdedron kenheid, had daardoor de wanhoop, die zijn ziel verteerde, met des te grooter kracht haar heerschappij herwonnen. Een officier van hoogen rang, van Petersburg naar Azië gekomen, had hem een verzegeld pakket van het Mi nisterie van Oorlog ter hand gesteld. Daarin bevond zich een strookje pa pier, zonder eenig teeken van herkomst. Het bevatte slechts deze woorden Wanneer het hard is te lijden, Vassili, bedenk dan, dat niet gij alleen het zijt, die lijdtIk heb u lief, liever nog dan toen ik u verliet. Ik ben nog steeds uw Cecile, uw Cecile van vroe ger. God zij altijd met uHet strook- jë perkament was door een kleinen ring gehaald, dien hjj haar eenmaal te Sorrento had geschonken saffieren, die een vergeet-mij-niet vormden. De pseudo „generaal Michael Wald- berg" leefde op het vasteland. Vassili Milutin wist dit, en den adder van verdenking, die nu en dan den weg naar zijn hart had weten te vinden, was thans voor goed den kop ingedrukt. Ook begreep hij nu, dat het hem nooit zou gelukken de schuilplaats te vinden van haar, die den dood zou hebben ver kozen boven een leven van eerloosheid en die zich voor de wereld verborgen hield ter wille van haar kind. Een straal van hoop bleef echter kracht schen ken aan zijn gefolterd hart. Cecile is ver verheven boven alle leugen en be drog. Nog altijd kan de liefde wonde ren doen I En hij wachtte geduldig, zoo geduldig als hem mogelijk was. Het gouden herinneringsteeken, dat zij hem had gezonden, bewees hem, dat hjj nog altijd heerschte in dat hart, door de onvergeten gedachtenis aan de dagen, toen zij leerde hem te beminnen, zelfs tegen haar eigen wil en begeerte. Zonder twijfel is er een geheim' ver borgen, achter al deze dingen, meende de gewonde kolonel. Altijd is hij zeer gesteld geweest, op de villa te Sorren to, die langen tijd in onze familie is geweest. En nu die plotselinge ver koop van het goed, die mij persoonlijk leed doet, omdat mijn arme moeder daar eenmaal woonde 1 Ik ben er zeker van, dat de een of andere treurige gebeurte nis, voorgevallen tijdens zijn verloftijd, hem dien tegenzin heeft ingeboezemd. Op al mijn aandringen, om naar Euro pa te komen, heeft hij slechts ten ant woord gegeven, dat hij Orenburg niet meer wenscht te verlaten, tenzij de Czaar zijn degen mocht noodig hebben. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1