Binnenland. Inmiddels doet bij dien chaötischen toestand de regeering er wel aan de „rosace", het toestel waarin de 8000 telegraaflijnen van Parijs te zamen ko men, door de troepen te doen bewaken. Indien het in de ontoerekenbare herse nen opkwam, dit toestel te vernielen, zou Parijs een maand lang van alle te legrafisch verkeer beroofd zijn. Reeds heeft het gerucht geloopen dat er en kele lijnen des nachts doorgesneden waren, doch zulks is later op goeden grond tegengesproken. Vorige week is in de Kamer eene in terpellatie gehouden van den heer Bos over de houding dor regeering ten aan zien van de vereenvoudigde schrijfwijze van de Nederl. taal, is, gelijk men zich herinneren zal, de Koninklijke vernieti ging geweest van een besluit van B. en W. van Winschoten, tengevolge waar van voer de eerste maal in ons land de Kollewijnsche spelling op het leerplan der openbare lagere school voorkwam. Die vernietiging geschiedde wegens strijd met het algemeen belang en had, naar minister Heemskerk mededeelde, niet plaats alvorens het advies ingewonnen werd van de inspecteurs van het lager onderwijs, van wie zich twee tegen de invoering der nieuwe spelling verklaar den, terwijl oen voor vrijheid van spel ling was. De afgevaardigde van Winschoten vond die houding der regeering verkeerd. Zij had, betoogde hij, een beweging, welke uit vrije volksleven opkwam, niet den kop mogen indrukken. Yoor de groote meerderheid der schoolkinderen leverde de tegenwoordige spelling een onnoodige ballast van geleerdheid op en daarom had het bovengenoemde besluit niet mogen vernietigd worden wegens strijd met hot algemeen belangkwam het belang van de 70 kinderen, wier ouders tegen de invoering der Kolle wijnspelling geiequestroerd hadden, in aanmerking bij het belang der overige Winschotensche schoolkinderen? De schoolautoriteiten, zoo was de samen vatting van zijn rede, moesten vrij blij ven om de spelling voor te schrijven die zij wilden. Noch de Minister, noch de andere sprekers misschien -met uitzondering van den vrijwel onverstaanbaren heer Brummelkarap hebben ontkend, dat de spelling, gelijk die nu nog meest al gevolgd wordt, niet verbeterd en, bo venal vereenvoudigd kan en moet wor den. De nieuwe spoiling vertoond een ra dicaler afwijking van die van De Vries en Te Winkel, dan deze het van de Siegenbeeksche deed, en daarom gaat, zooals de Minister met juistheid vol hield, een vergelijking met de houding van vroegere Ministers ten tijde van de geleidelijke invoering der tegenwoordige spelling niet op. Ook zonder dat men een volkomen overbodig beroep doet op een artikel van de Lageronderwijswet, waarin van een officieele spelling ge sproken wordt, staat het feitelijk vast, dat wij een officieele spelling hebben, en de regeering, in het belang der taal eenheid, er op behoort toe te zien, dat in die leerplannen, waarop zij invloed heeft, die spelling voorkomt. Met het gebruikelijke ceremonieel yverden de ministers van Justitie en van Binnenl. Zaken Vrijdag ter vergadering binnengeleid om aan te bieden de ont werpen, betrekkelijk het Regentschap en de Voogdij. De minister van Binnenl Zaken hield daarbij een rede. Hoe innig de wensch en de bede ook moge zijn, dat de troon opvolger eerst op meerderjarigen leef tijd na lange jaren tot den troon zal worden geroepen, zoo is hot toch de plicht der Regeering te voorzien in een mogelijk geval dat hij reeds op minder jarigen leeftijd tot den troon zou moe ten komen. Als getuigenis van natio nale dankbaarheid jegens de vroegere Koningin-Regentes wordt in de eerste plaats voorgesteld aan H. M. de Konin gin-Moeder het Regentschap op te dia gen ware het niet plicht geweest ook in dezo met de historie te rekenen, mot vol vertrouwen zou dan de Rogeering hebben voorgesteld aanstonds Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot het Re gentschap te roepen. Mocht eenmaal de Koningin-Moeder tijdens de minder jarigheid des Konings ons ontvallen, zonder twijfel zou dan de Prins en Va der tot waarneming van het Koninklijk gezag zijn te roepen. Tot opvolging in het Regentschap wordt dan ook, over eenkomstig de Grondwet, de Prins aan gewezen. Tevens wordt (in het tweede wets ontwerp) de Prins-Vader als voogd aan gewezen met voorzieningen voor het ge val de Prins de regeering van een vreem den Staat als Souverein of als Regent mocht aanvaarden. Ben nadere wette lijke beslissing zou dan noodig kunnen worden. Het wetsontwerp op de Voogdij is nagenoeg gelijk aan dat, hetwelk tij dens de minderjarigheid der Koningin gold Samengesteld werden zeven afdeelin- gen, welke voorzitters en onder-voorzit ters kozen, die met den voorzitter, ba ron Schimmelpenninck, de agenda voor het sectieonderzoek regelden. Bijna alle leden waren aanwezig. De tribunes waren stampvol. BRESKENS, 23 Maart 1909. Het aantal kiezers dezer gemeente voor het jaar 1909/10 bedraagt voor de 2e Kamer en voor de Prov. Staten 346 en voor den Gemeenteraad 330. Wegens vertrek en overlijden zijn er 15 afgevoerd en 28 nieuwe kiezers bij gekomen, waaronder 25 belastingkiezers. Van de 346 zijn: 324 bel.-, 1 woning-, 1 examen-, 4 inwonende zoons-, 3 spaar bank- en 13 loonkiezers. Met ingang van 16 April wordt de klerk der posterijen en telegrafie J. B. Wallinga, verplaatst van Breskens naar Amsterdam en met ingang van dien zelfden datum, wordt de klerk der posterijen en telegrafie A. I. Luteijn verplaatst van Tholen naar hier. Bij dikke mist is de provinciale stoomboot „Zuid-Beveland" heden mor gen te ongeveer 6 uur op het derde paalhoofd der zeewering geloopen. Passagier en post werd per roeiboot aan den wal gebracht. De voorsteven was verbogen. Overi- gens bokwam het schip geen averij. Te ruim 12 uur bij wassend water is de boot vlot gekomen en in den gewo nen middagdienst de reis naar Vlissin- gen voortgezet. Een jong paard, dat Maandagmor gen te IJzendijke beslagen zou worden, steigerde zoodanig, dat het met de voor- pooten in de hoogte, overwicht krijgen de achterover op den grond stortte. Het dier brak door dien val de len denen en zal afgemaakt moeten worden. Aandoenlijk was bet, te zien hoe zeer het arme dier leed. .De eigenaar, de heer A. Weeda lijdt krmee groote schade. School- en Kerknieuws. Voor de aanstaande akte-examens, te Middelburg af te nemen, zijn als des kundigen benoemd de heeren A. lt. Breetvelt te Goos, W. II. Hasselbach to Middelburg, P Landsman te Vlissin- gen en M. L de Keijser te Graauw, voor taal en lezen J. J. J. de Lange te Schorpenisso en R. van der Welle te Grijpskdrke voor rekenen G. den Toom te Aardenburg en J. Vreeken te Mid delburg, voor teekenen en schrijven .1. do Hoogh te Goes en H. Koelmnns te Terneuzen, voor aardrijkskundeP. van der Have te Zierikzee en A Kok Ie Zaamslag, voor geschiedenis S. de Graaf te Zierikzee, F. Maijs te Wilhelmina- dorp, J. de Meijer te Schoondijke en B. van Ruijven te Axel, voor kennis der natuur; A. Lysen te Middelburg on A. F. Wisse te Breskens. voor zang; mej. A. S. Beugel en de heer J. H. van der Bel, beiden te Middelburg, voor vrije- en orde-oe.eningen der gymnastiek; en mej. M. .1. de Haan te Middelburg en mej. W. P. Bal te Tholen. voor nuttige handwerken. Groede. Op hot tweetal voor pred. bij de Ev. Luth. Kerk alhier zijn ge plaatst de heeren H Snijder, prop. te Amsterdam en ds L. Schutte, Ev.Luth. pred. te Amsterdam. (Tcmi'iiüd Daar waren eens twee grenskom- miezen. Met argusoogen beloerden zij de „streep" en tooverden zich met wel lust de prachtige promotic voor den geest, die hun wachtte, wanneer 't For- tuna mocht believen een of ander God en schatkist-vergeten smokkelaar in hun ne armen te voeren. Voor 'n paar dagen komt hij, de snoo daard, nanwclijks onze onverbiddelijke leerplichtwet ontdoken! Behoedzaam overschrijdt hij de grens! Hij torsc.it iets verdachts, een blinkend voorwerp, een blikken buseen bom Niet alleen de schatkist in nood wel licht zelfs Holland in gevaar Ze staan pal, de on versaagden, en trekken huune revolvers. Met moed en ware doodsverachting donderen ze den aterling hun „werda" toe. Hij schrikt, de smokkelaar of anar chist Hij holt terug naar het donkere Reichswald, vrij als hij zich waant op den Duitschen bodem. Vreesaanjagende schoten knallen en rollen holklinkend door het zware ge boomto Met kloppend hart, met angstige oo- gen, met bevende leden zinkt de boos wicht neder naast zijn verschrikkelijk projectiel. Daar naderen onze plichtgetrouwe hel sii den Als chevaliers sans reproche maai de vooral sans peur openen zij de helscb dc machine en vinden de bus gevuli jei met „kroet" ('n soort vruchtenjam, dii va men in het huisgezin, waar 't ventje dipnt, met de vastendagen op do boter- zi< ham dacht te gebruiken.) de Triomfantelijk wordt de euveldader D< ingerekend; do baas van 't knechtje beide vredigt don fiscus, en onze ijvervolle! st ambtenaren hebben sedert een gevoel.Idi alsof zij, door 't opbrengen van een an lOi dere Zilvervloot, onze dierbare Schatkist!gt en 't vaderland hebben gered. ]bi Bij een noodlottig spoorwegongeitj luk in hot Windsor-station te Montreal!, zijn vijf menschon gedood en twintig!j gewond, van wie er vijftien naar het gasthuis werden gebracht. Men verwondert zich, dat er niot veol meer gewonden zijn. Een sneltrein kwam uit Boston, die door een ongeluk op dc locomotief ge-|p heel zonder bestuurder was, in wilde vaart het, station binnenstuiven en zij vloog, over perrons en door steenen mu ren heen, in de dameswachtkamor en de algemeeno wachtkamer, waar het vnl was metreizigers. Het was een geweldige schok. De grónd schudde, zoodat men tot ver in den omtrek aan een aardbeving dacht, en vele van de mensehen in de wacht kamers werden onder de steenen der vernielde muren bedolven. Onder de j doodtn is een 7-jarig meisje, dat zich I even van hare grootmoeder, met wie zij in de wachtkamer was, had verwijderd. De grootmoeder bleef ongedeerd. Voorts vond eqn treinbeambte, die aan 't sta tion zijn vrouw, zijn zoon en zijn 12-ja rig dochtertje kwam afhalen, dezen alle drie dood onder de slachtoffers. Van de passagiers in den trein be kwam niemand ernstig lutsel. De machinist van den trein, die door het springen van de machineklep met den stoker van de locomotief is geslin gerd, werd zwaar gewond op den weg gevonden. De stoker wordt nog vermist. Een gedeelte van het stationsgebouw is ont ruimd moeten worden omdat er gevaar voor instorten bestaat. De trein heeft onder andere in zijn dolle vaart een granietpijler, die den bo venbouw steunde, geheel vernield. Onderstaande geschisdenis is mis schien een vervroegde Aprilgrap; maar is ir. alle geval goed gevonden. Wij ge ven hem zooals hij in de Brusselsche gazetten staat Wat een moderne dameshoed kan te weegbrengen, zagen wij verleden Woens dag op de Grasmarkt te Brussel. Het was tusschen 5 en 6 uur 's avonds als eene elegant gekleede dame voor een magazijn verscheen en zich gereed maak te er binnen te gaan om aankoopon te doen. Zij had echter zonder den bouw meester gerekend. Do deur van den w nkel zegde neen. De dame droeg immers op haar kunst vol gekroezeld en gefiiseerd kopje een hoed die te broed voor de smalle deur was. Geen wonder dat de draagster, dank aan dien grooten hoed, niet kon doorgaan. Zij boog en draaide zich als eeno prima ballorino, zij wrong zich als eene slangondame een een akrobatin. Een Brusselsch ketje riep „De Bas-

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2