IIBKSKKSIIE COURANT. r ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT ii ratal i Rnssiscü-PolBD. Woensdag 24 Maart 1909. 18e Jaarg. ril ten I luiten land. te FEUILLETON. Nu. 1396. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Hinsdiur- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Er is in Frankrijk een algemeene werk- jaking afgekondigd voor den dienst er posterijen, telegrafie en telefonie. [gjNadat tevergeefs was aangedrongen j) eene tegemoetkoming aan door hen ^opperde bezwaren in den dienst, niet it minst om een einde te maken aan toepassing van de dienstorde van en onder-staatssecretaris Simyan, waar- „j de bevordering van de beambten dertig procent is achteruitgezet, is aan het centrale telegraafbureau te Parijs eenige herrie ontstaan. Onmid- ^llijk is tegen de betoogers krachtig (getreden. Ze werden het bureau bin- gedreven en toen ze eenmaal in engte waren gejaagd, weid een 10-tal postbeambten geboeid in de wacht gesleept en onderzocht, waarvan een ichttal voor den rechter werden gebracht pder beschuldiging van beleediging van (ovengenoemde Simyan. Een dertigtal beambten is in hunne jfljjiediening geschorst. Maandagavond had eene vergadering 1 laats van een 4000 postambtenaren, ie de algemeene staking in het dienst- ak proclameerde. Hoewel Dinsdag de telegrafische ge meenschap met eenige voorname plaat- was afgebroken, die met Londen onvoldoende en die met België en Ne- lerland eene kleine vertraging onder vond, was er van een algemeenheid der staking geen sprake. De toestand is meer dan ernstig te ','ikfen laai ValJ noemen, hij mag zorgwekkend heeten. Twee honderdduizend telegrammen en een 5 millioen brieven wachten op ver zending. Op zich zelf zou dit niet zoo erg zijn indien niet het vooruitzicht bestond dat die getallen heden en morgen mins tens het dubbele zullen bedragen. Evo wel is het aantal der stakers op li t oogenblik betrekkelijk gering. Vanofi; eele zijde wordt van slechts 50 ge sproken, hetgeen op een totaa' van 15000 zoo heel veel niet beteekent. Doch onder de niet-stakers zijn er een massa, die wel naar hun bureaux gegaan zijn, maar niet werken. Op die wijze kunnen bovengenoemde hooge cij fers van den achterstand verklaard wor den. Er zijn bovendien teekenen waar te nemen, die de beweging een ernsti ger karakter geven dan zij door de op gewonden taal en de besluiten van eeni ge heethoofden en leiders zou verkrij gen. Zoo bijv. de moreele en materieels steun van het zuiver administratief ge deelte van het personeel der posterijen of de zoogenaamde redacteurs. Deze, voornamelijk uit mannen van hooger intellect bestaande categorie, heeft, zonder aan de staking deel te nemen, een manifest uitgevaardigd, waar in zij verklaren volkomen met de grie ven hnnner kameraden in te stemmen. Dat de Engelsche en Duitsche colle ga's vrij belangrijke sommen ter be schikking der stakers gesteld hebben (20.000 en 10.000 frs) is eveneens een bedenkelijk symptoom. De vraag is zelfs gewettigd in hoeverre materieels hulp, verstrekt door vreemde staatsbe ambten aan Fransche beroepsgenooten, die in opstand zijn tegen hun superi eur, tot internationale verwikkelingen zou kannen leiden. Doch waar de regeering voor de helft uit radikaal-so- cialisten bestaat, kan die vraag, zonder incoeqnsuentie, niet door haar opgewor pen orden. In den aanvang scheen de r veering de zaak niet als hoog ernstig te beschouwen. De duizenden beurstelegrammen die niet, of te laat, verzonden zijn hebben namelijk niet geringe schade veroorzaakt en de toestand heeft bovendien tenge volge gehad, dat veel orders niet gege ven zijn, hetgeen natuurlijk de markt minder levendig heeft gemaakt. Derge lijke argumenten, die direct de materi- eele belangen der kapitalisten raken, wegen doorgaans 't zwaarst, zelfs in een staat, welks regeering er behagen in schept met het socialisme te coquet- teeren. De belangen van minder materieelen aard mochten echter in dezen evenmin vergeten worden. Hoevelen zjjn erach ter niet, die met angst en spanning een telegram van in gevaar verkeerende bloedverwanten verwachtendie den persoon welke redding moet brengen, thans niet langs telegrafischen weg kun nen ontbieden die, om een dergelijke reden, een verwachting, waarvan zij ge heel vervuld waren, verijdeld zien. De kleine en intieme drama's welke uit het plotseling afbreken van alle tele grafische gemeenschap geboren kunnen worden, zijn legio. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat de verantwoordelijk heid te dien opzichte, of bij de regee ring, of bij de stakers eenig gewicht in de schaal zal leggen. Een groot deel van deze laatsten is trouwens bij deze, zoowel als bij andere gelegenheden on toerekenbaar te noemen. Hoe anders kan men iemand qualificeeren als een zekere Monbrand, die als voorzitter eener algemeene vakvergadering de algemee ne staking had doen aannemen en den anderen morgen het eerst op zijn bu reau present en aan het werk was. Ge lukkig echter heeft men hem daar niet lang gelaten. Men kwam hem weldra aanzeggen dat hij door het hoofdbestuur, wegens het presideoren van bedoelde vergadering, geschorst was. Bij zulk een houding van hot mtellectueele ge deelte der stakers, is het niet te ver wonderen dat meer bekrompenen van geest weifelen en niet goed weten wel ken weg in te slaan. Zoo hebben de bestellers, in principe eveneens de sta king afgekondigd, hetgeen niet belet heeft daar zij allen dapper aan het werk waren. De telefoonjuffrouwen zijn, van haar kant geheel en al de kluts kwijt geraakt. Dan willen ze staken, dün willen ze aan het werk. Zoo waren twee telefoonbureaux verlaten. De on zekerheid, die er op die wijze in de post-, telegrafische en telefonische ge meenschap heerscht, is wellicht nog er ger dan het geheel ontbreken dier com municatiemiddelen. - Niets, niets 1 antwoordde de sol- laat, terwijl hij zijn voorhoofd liet rus- ten, op zijn kruk. Of het moest zijn, lie onbegrijpelijke weerzin ten opzichte van Nimovitch 1 De intendant schrijft mij, dat mijn vader het landgoed geen maal bezocht heeft, sinds hij uitvoerige instructies gaf omtrent het beheer en het onderhoud der plaats. Dat moet geweest zijn in de dagen van den Poolschen opstand. Waarom hij kostbare verbeteringen en uitbrei dingen nooit in oogenschouw heeft ge nomen, is mij een raadsel. Toch schijnt hij veel belang in zijn Volhynische be zitting te hebben gesteld, want hij heeft de vrijgevigste bepalingen voor de op- wonende landlieden gemaakt en zelfs den ouden dienaren van den vorigen eigenaar vrije woning en een jaargeld toegestaan. Hoe rijmt zich dit alles nu met het feit, dat hij de plaats aan mij afstaat, mij verzoekt om haar nooit te verkoopen, en toch zelf nooit een voet op zijn eigen domein te willen zettenDat is zonderling. Misschien steekt hier de een of andere oude ge schiedenis achter. Waart gij niet bij hem, ten tijde van den opstand? vroeg de dame. Boris schudde het hoofd ten teeken van ontkenning. Ik was destijds op inspectie en ben daarmede vier maan den bezig geweest. Later hebben wij, mijn kozakken en ik, de handen vol gehad met de Poolsche rebellen en ik zag mijn vader eerst een jaar later te rug, te Alexandrowno, aan het Aral- meer. Maar zeg mij eens, -gravin, heeft hij Nimovitch gekocht, of werd het hem door de Kroon toegewezen Zijt gij ooit op die plaats geweest En wat is er geworden van de familie, die daar het laatst gewoond heeft, informeerde Boris. Uw vader, luidde het antwoord, heeft het landgoed gekocht van een edelman, die Polen moest verlaten, - om nooit terug te keeren. Wat er van hem geworden is, weet ik niet Boris Milutin sloeg er geen acht op, dat Xenia de Berg in angst en vreeze op een der tot haar gerichte vragen het woord was schuldig gebleven. God zij dankhad zij gedacht. Hij kent de treurige geschiedenis niet De oude dienaren van Nimovitch her innerden zich echter nog zeer goed de bevallige vreemde dame, die op een zon- nigen zomerdag tot hen was gekomen, om van hen te vernemen, of Cecile Wi- zocka ooit was teruggezien aan het kabbelend meer, of onder de ruischende boomen. Machtelooze haat tegen de vijanden van het Poolsche vaderland had toen de lippen gesloten gehouden van die oude dienaren van het vorstelijk slot, en zelfs de boomen van het park sche nen te fluisteren Nooit meer 1 nooit meerIn al die lange jaren was geen toeken vernomen van de bekoorlijke burchtvrouw, die eenmaal, als jonge ga de, den weerschijn had gezien van haar gloeiende wangen, in het kristalheldore water van het meer, in de dagen van haar rasvervlogen geluk, en die la ter haar klachten had toegefluisterd aan de trouwe beuken, de zwijgende linden. Voor altijd was de bekoring geweken I Vassili Milu tin, op zijn zwerftochten in de onherbergzame Aziatische steppen, had den brief, waarin gravin Xenia hem verslag deed van haar vergeefschen tocht, met zijn tranen besproeid, doch nooit had iemand meer eenig levenstee- ken opgevangen van de verlorene. Vervolg

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1