Binnenland. Gemengd. (art. 47) op voorstel van den Regent of van 20 leden der Staten-Generaal. Dit laatste is er bijgevoegd om heersch- zuchtige adspiraties van den Regent te fnuiken. Het kon den Regent wel eens zoo goed bevallen om Koning te spelen, dat hij zeide„ik ben er, en ik blijf er". In dat geval kunnen 20 leden van de Stat-m-Oeneraal het voorstel doen, om het regentschap te doen eindigen en den Koning zijn gezag te hergeven. BRESKENS, 19 Maart 1909. Bij het gehouden einde examen aan de rijks-tuinbouwschool te Boskoop is o. m. geslaagd de heer J. A.. Weijkman van Breskens. Bij Kon. besluit van 4 Maart j.l. is vernietigd het besluit van B. en W. alhier, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek van J. F. Boutens te Mid delburg, tot wijziging der voorwaarden, welke zijn toegevoegd aan de op 9 Fe bruari 1907 aan P. J. Lako verleende vergunning tot het oprichten van een distilleer-apparaat voor het stoken van harsolie op perceel kadastraal bekend gemeente Breskens, Sectie D nr. 1301. Woensdag werd te Middelburg aanbesteed het verlengen van een los- en laadsteiger met bijkomende werken in het kanaal van Sluis naar Brugge te Sluis. Ingeschreven werd door de heeren W. Uitslager, Amsterdam, ƒ3461.— A. du Burck, Breskens, „3212.— A. Risseeuw Az., Groede, „3172.— H. Kareis te id., „3171.— J. M. H. v. d. Sande-Monjé te Breskens „3119.— A. van Male, Schoondijke „3107.— M. Boone, Oostburg, 3085. C. J. de Smit, Breskens, 3073. - Iz. Toussaint Pz., Cadzand 3046.— Te Eede is een kalf geboren dat twoe bekken heeft, ieder voorzien van een tong. Van de oogen is uitwendig niets te zien en dit wonderkalf hoeft bovendien geen neusgaten. Het dier is gezond en drinkt veel. Op 79-jarigen leeftijd is te Goes over leden de heer B. M. den Boer, lid van de Prov. Staten voor het district Goes. De overledene was bovendien vele ja ren lid van den gemeenteraad te Goes. De oudste bewoonster van Rotter dam, mej. wed. J. du Mez-Taillie, ge boortig uit Oostburg, is Woensdag in den zeldzaam hoogen leeftijd van ruim 102 jaren overleden. Hoofdplaat. Aan den heer E. A. Pa teer- is op zijn gedaan verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als gemeente-secretaris, welke betrekking door hem 45 jaren was be kleed. Tegelijkertijd werd in zijne plaats be noemd de heer R. J. H. Pateer, ambte naar ter secretarie alhier. Het dorp Glain, bij Luik is bezig met stil weg te zinken. Inderdaad, onder de huizen der ge meente zijn de galerijen eehef kolenmijn gelegen en op sommige plaatsen lagen de kooladers zeer dicht bij de opper vlakte. Men trok er de kolen uit, doch men vergat of verzuimde de galerijen te vullen met aarde, zooals de wet voor schrijft. De gevolgen lieten dan ook niet op zich wachten. De huizen begonnen stil aan in de diepte te zinken en violen ge deeltelijk in. Op tien huizen naast el kaar staande nabij de kerk, zijn er acht d;e gedeeltelijk in den grond zijn ge zonken, de muren openbarstend en het dak afvallend. De oude kerk is sinds lang ingestort en de inwoners gaan nu 's Zondagsmis hooren in een houten barak. Overal ontwaart men verlaten huizen, in puin vallend, net alsof een aardbeving de streek had geteisterd. Aan de huizen die nog bewoonbaar gebleven zijn, moet een trap aange legd worden, die van de straat naai de diepte leidt. Men kan denken hoe het er moet gesteld zijn in do regen dagen. De kolenmaatschappij tracht het ge vaar te verhelpen met al de huizen die schade bekwamen, aan te koopen, die zooveel mogelijk te doen restaureeren en dan te verhuren, doch men verwacht dat de aardschuiving met den tijd nog toenemen zal. Een 4-jarig knaapje geraakte aan den Rijswijkscheweg nabij het viaduct te 's Gravenhage al spelende onder de locomotief van de uit Rijswijk komende stoomtram Den Haag—Delft. Vreeselijk verminkt, werd de kleine dood opgenomen. Sedert Maandagnamiddag zit in een kelder in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam gevangen een os, die hoorn dol is. Het dier heeft zich op de veemarkt aldaar losgerukt en is dwars de markt over en den kelder ingehold. In dien kelder staan kisten met eieren en an dere goederen, die door het woedende dier, dat niemand durft naderen, zijn beschadigd. De bewoner wil het beest niet meer laten vertrokken voor door den eige naar van den os, de schade, die in den kelder is aangericht, is vergoed. Een nieuw bewijs van de gemak kelijkheid, waarmede sommige honden hun weg vinden in totaal onbekende landstreken, door middel van een oriën- teeringsvermogen, waarvan men nog het geheim zoekende is, levert het vol gende geval. Iemand uit het graafschap Kelkenny gaf aan een zijner vrienden te Storey- lord een mooien collie van drie jaar. Om het dier aan zijn nieuwe woning te gewennen, sloot de nieuwe eigenaar het gedurende eenige dagen op, maar nauwelijks was hij vrij of hij ging er van door. Eenige kilometers werd hij opgevan gen, naar huis teruggebracht en ten tweede male opgesloten, nu gedurende acht dagen. Weer ging hij er vandoor toen hij de kans schoon zag. De collie verhuisde nu naar een andoren eigenaar. Per spoor werd hij verzonden naar de meer dan twintig mijlen verder gelegen plaats van bestemming. Op dien afstand van bijna tien uren gaans meènde men, dat de hond het spoor wel bijster zou raken. Nauwe lijks was hij los, of hij vluchtte voor de derde keer, en geen twaalf uur, na dat hij ontsnapt was, had de tweede eigenaar telegraphisch bericht, dat de hond reeds bij zijn ouden baas thuis was. Zondagavond halfzos werd de poli tie té Tilburg verwittigd, dat in de „Reit" een moord was gepleegd. Onmiddellijk begaf de commissaris van politie zich met eenige agenten naar de aangeduide plaats en vond aldaar den arbeider A. van Veen dood in zijn wo ning liggen, met een ruim 4 centimeter breede wond in de linkerborst. Zijn kleeren waren geheel met bloed door weekt. De inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd daarna naar het ziekenhuis over gebracht. Vrouw Van Veen heeft medegedeeld dat zij des namiddags omstreeks half vijf met man en kinderen in hun wo ning zat, toen zij zekeren M. D., die ge huwd is met hare achternicht, de plaats achter het huis zagen opkomen, blijk baar onder den invloed van sterken drank. Zij ging daarop met haren man naar buiten en maanden M. D. aan om zich te verwijderen. Toen deze daaraan geen gevolg gaf pakte Van Veen hem aan om hem van zijn erf te zetten, waarop D. zijn mes greep en V. den doodelijken steek toebracht. De vermoorde man laat eene vrouw met acht kinderen na. De dader, 30 jaar werd nog denzelfden avond in hech tenis genomen. Ook hij is gehuwd en vader van kinderen. Als een bewijs, dat de aanhouden de winter zich thans sterk doet gevoe len, diene, dat door een behoeftig inge zetene te Middelhamis dezer dagen een korst brood van de straat werd opge raapt, schoongemaakt en opgegeten, ter wijl 3 kinderen in de openbare school te Sommelsdijk flauw vielen, wat bij ondtrzoek der onderwijzeres eveneens een gevolg bleek te zijn van den hon ger. In beide gevallen is door milddadige handen in den nood voorzien. De C h o 1 e r a-epidemi in Rusland blijft steeds voortwoekeren. Er komen te St.-Petersburg gemiddeld dagelijks tusschen 120 en 150 nieuwe ziektege vallen voor en eiken dag sterven er ver scheidene. Sinds het uitbreken van de epidemie zijn er in het geheel 10.207 menschen door cholera aangetast en 4000 aan die ziekte overleden. Er is nu onlangs een nieuwe chef van den gezondheidsdienst te St. Petersburg benoemd, in plaats van den vorigen, die wegens zijn gebrek aan energie weinig eer inlegde met zijn werk maar onder den nieuwen leider is de toestand niet verbeterd Het drinkwater o.a. is er nog even slecht en de zindelijkheid laat er nog evenveel te wenschen over. Men ziet daarom het voorjaar met groote be zorgdheid tegemoet. Te Palermo is Vrijdagavond een inspecteur van de New-Yorksche politie vermoord. Het slachtoffer Petrosino genaa® Italiaan van afkomst, was naar Sici, gekomen om nasporingen te doen na; leden van de gevaarlijke vereenigii „De Zwarte Hand" te New-York ent, gelijkertijd tot het inwinnen van inlicl tingen omtrent zich in Amerika gev tigd hebbende leden der Italiaanse „Mafflia." Reeds acht dagen logeer hij in het Hotel de France. Daar bekend was, dat de „Maffia" „Do Zwarte Hand" met elkaar in c nectie stonden, strekten zijne naspori gen zich naar beide zijden uit. Bij gezworenen der „Zwarte Hand" - Petrosins zeer gevreesd om zijn actii teit en scherpzinnigheid. Daarom nee men als zeker aan, dat de „rechthart van deze vereeniging aan de broede der „Maffia" opgedragen heeft den spr der uit den weg te ruimen. Des avonds -werd hij door een aan met dolken en revolvers gewapende k reis overvallen en gedood. Beroovi was niet hun doel, want men vond lijk nog in het bezit van belangrij' geldswaarden. Te Amsterdam deed een bedien der firma Joachimstahl een boodsc en passeerde de Ruyschstraat. Plotseling kwam een der gevaa van het dak van een der huizen nasi beneden en trof den knaap dermate d hij een ernstige hoofdwonde bekw en in bewusteloozen toestand naar h O. L. V. Gasthuis moest vervoerd woi den. De politie heeft onmiddellijk d zitbank, want dit bleek het vreem voorwerp te zijn, in beslag genome teneinde nader te kunnen onderzoekei op welke wijze dit meubel op zulk vreemdsoortige plaats kwam. Te Tilburg heeft eene vrouw in een aanval van ijlhoofdigheid zich zoo danig met een mes aan den hals ver wond, dat zij binnen weinige oogen- blikken was bezweken. De jonge vrouw te Beerzeveld dit door bevuiling van een wondje aan den duim bloedvergiftiging had gekregen is aan de gevolgen overleden. Een 50-jarige schilder te Utrecht, had het ongeluk van een 25 sport hoogt ladder te vallen en werd doodelijk ge wond. De man kwam met zijn hoofd op de steenen terecht, waardoor dat lichaams deel vrijwel verbrijzeld was. In een po litiebureau werd hij binnengedragen, waar een dokter de eerste geneeskundi ge hulp verrichtte. Per brancard werd hij naar de rijks klinieken overgebracht. Een paar uur daarna was hij overleden. Een 3-jarig kind te Tilburg had het ongeluk in een pot kokend water te vallen. De moeder, die het kind te hulp wil de komen, raakte van schrik buiten kendis, zoodat op het hulpgeroep de bu ren het kind uit zijn benarde positie kwamen verlossen. Deerlijk met brand wonden bedekt, werd hot kindje naar 't Ziekenhuis vervoerd. Maandagavond half twaalf zagen drie heeren op de Gedempte Burgwal te 's Gravenhage een man liggen. De man werd opgenomen en naar een po-

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2