ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. I Rassi JNo. 1393. Zaterdag 13 Maart 1909. 18e Jaarg. Huiten land. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit bluii verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. D1ELEMV\ te Breskens. Het Engelsche Lagerhuis heeft een wetsontwerp aangenomen om meer dag licht te hebben. Het moge wat vreemd klinken, dat de parlementaire wetgeving, die zich zoowat met alles gaat bemoeien, zich thans ook de natuur-elementèn aan trekt. Tot recht verstand dezer zaak diene, dat men daar te lande mqer wil doen genieten van het daglicht en al zoo de uitgaven voor kunstlicht te be perken, door op den derden Zondag in April de klok die alsdan 2 uur zal aan wijzen een uur voor te zetten, zoodat 't dan 3 uur zou zijn, en dus de dag een uur vroeger zou beginnen en hoopt men zoodoende te bewerken, dat het heele maatschappelijke leven een uur vroeger zou aanvangen. Deze wet, zei een afgevaardigde, zal meer doen om den lichamelijken achter uitgang van het Engelsche volk tegen te houden dan iets anders. De meeste tegenstand schijnt van den landbouw te komen, maar eigenlijk is de eenige die van de verandering last zou hebben de koe, die op een goeden morgen een uur eerder gemolken wordt dan anders. Een tegenstander meende, dat Enge land, werd het voorstel wet, door heel Europa zou uitgelachen worden. Spoorwegbeambten en dienstboden zouden er onder lijden. Wil men win kelmeisjes een uur vroeger naar huis laten gaan, maak daar dan een wet op 1 Een ander tegenstander vond de veran dering te bezwaarlijk voor den landbouw. De zon moet den dauw eerst wat ver dreven hebben. Bovendien, er zijn wei nig boerenarbeiders, die een horloge hebben; die rekenen met de zon. Weer een tegenstander toornde op de menschen die zoo lamlendig zwak zijn, dat ze niet een uur eerder kunnen op staan, zonder dat de klok verzet is. Een ander vroeg hoe men de koeien wou dwingen een uur vroeger melk te geven. De regeering wenschte tegen over het wetsontwerp een welwillende onzijdigheid in acht te nemen. Men gelooft, dat zoo'n wet veel kan bijdra gen tot het geluk en de gezondheid der menschen. Het leven van millioenen kan er misschien door verlengd worden. Men kon met de regeling in elk geval een proef nemen. Viel zij tegen, dan kan men haar intrekken. Aan een der Duitsche bladen wordt geschreven uit New-York, dat de werk zaamheid van de „Zwarte Hand" voort duurt, van dien uit Zuid-Itallë naar Amerika overgeplanten vorm der Ca- morra. Het geheim genootschap van de „Zwarte Hand", die uit Italianen be staat, gaat voort met onder de in New-York levende rjjke Italianen en Amerikanen een ongehoorden terreur uit te oefenen. De New-Yorksche poli tie zag zich daarom in een slechten tóe- stand gebracht, toen het stadsbestuur haar de fondsen voor den geheimen dienst, dien zij tegenover de „Zwarte Hand" georganiseerd had, niet meer -KB-»— 84. Zeg mij dus, wat gij wenscht te we len, en als ik u kan helpen zal ik het doen. Maar er zijn enkele privaat-aan gelegenheden, die uw vader mij in ver trouwen heeft medegedeeld en die ik niet mag aan den dag brengen. Het heilig zegel der vriendschap moet onge schonden blijven tot aan mijn dood, of tot hijzelf wordt opgeroepen. Maar, mijn waarde Boris, gij zult geen oogen- blik in onrust behoeven te blijven, wan neer ik u op eenigerlei wijze van dienst ban zijn. Met zusterlijke genegenheid rustten haar oogen op den jongen soldaat. Zij zaten een poos stilzwijgend tegen over. elkander, terwijl aan hun voeten Elbe rustig voortstroomde, een zil veren band gelijk, die de bergen, waar zij werd geboren, samensnoerde met de wjjde, wijde zee. Ge weet, dat ik u verliet op het tijdstip van het groote bal, voor den opstand, begon Milutin, terwijl hij haar slanke hand in de zijne nam. Ik was toen een dwaze, wilde knaap, en het leven scheen mij éen groote danspartij, éen reusachtige jacht met hindernissen. Sedert heb ik, al was het mij niet ge geven, om den weg naar de wijsheids bron te vinden, toch eenige ondervin ding opgedaan. Mijns vaders hooge po sitie heeft hem uiteraard tot een een zelvig levend man gemaakt. Behalve uw overleden echtgenoot en generaal Dournof, die op het oogenblik aan het Aralmeer resideert, heeft niemand ooit een blik geslagen in het hart van Vas- sili Milutin. Toch is hij niet veranderd, als is hij, sinds hij in Azië kwam, een ander man geworden. Ik heb met Dour- nouf over hem gesproken, maar hij kon toestond. Pas werd dit bekend, of (te afpersingen en misdaden der Zwarte Hand namen ten zeerste toe en thans heeft de leider van de New-Yorksche veiligheidspolitie generaal Bingham een nieuwen geheimen dienst voor den strijd tegen het schrikbewind ingesteld, waar van de oorsprong in de Italiaansche wijk der Hudsonstraat te zoeken is. Deze geheime dienst is reeds verschei dene weken aan den arbeid, maar nu eerst wordt bekend, dat die dienst niet betaald wordt door de stad New-York, maar door een aantal rijke lieden. Onder deze bevinden zich verscheiden bankiers, kooplieden en philanthropen, die in den laatsten tijd dreigbrieven der Zwarte Hand ontvingen. Eenige zijn ook welgestelde Italianen ook het hoofd van een der grootste industrieele inrich. tingen van New-York, wiens kolossale rijkdom hem tot het mikpunt van tal van afpersingsbrieven gemaakt heeft, moet zich onder de mannen bevinden, die den geheimen dienst tegen de Zwar te Hand betalen. Zij allen hebben tot nu toe kleine vermogens besteed, om particuliere de tectives ter bescherming tegen de ge heimzinnige vervolgers uit den kring der Zwarte Hand er op na te houden. Maar de grootste inspanning bleef zonder gevolg. Nadat zij zich thans met generaal Bingham in verbinding gesteld hebben, is eene geheime afdee- ling, bestaande uit vijftien in den strijd tegen de misdaden der Italianen be proefde detectives, onvermoeid aan het werk. De leider van dezen troep is zelf een Italiaan, de detective Joseph Petrosini, die tot nu toe aan de spits van het Italiaansche detective-bureau te New-York stond. Petrosini, die met alle streken van de naar New-York ge ïmmigreerde Italiaansche misdadigers- wereld vertrouwd is, is na merkwaar digerwijze sedert eenigen tijd vordwe- nen. Sedert weken verscheen hij niet in het hoofdkwartier van de New-Yorkscho politie. In het begin heette het, dat hij naar Italië op reis was gegaan, om daar het werken der Maffia en van hare metho des te bestudeeren. En toch zou men hem in Italië tevergeefs zoeken. Een persoon, die met den binnen dienst der New-Yorksche politie op do hoogte is, heeft tot den vertegenwoor diger van een blad gezegd, waar zich de leider van den geheimen dienst te gen de Zwarte Hand op het oogenblik ophoudt. Die persoon zeide„hij moge in Ita lië zijn, maar ik wil er mijn aanstaand maandsalaris op verwedden, dat „Joe" zich in Klein-Italië zoo heet het Italiaansche kwartier van New-York bevindt. En ik zou niet verrast zijn, wanneer hij op dit uur in de Harlemstreet, als Italiaanèch bedelaar verkleed, met een draaiorgel en een aapje op schouder, van huis tot huis trekt". mjj niets zeggen. Wel was hij, even als ik, bezorgd over hem, want Rusland heeft weinig mannen als Yassili Milu tin en heeft er velen noodig. Teleur stelling in den dienst kan het niet zijn, want onze genadige keizer heeft hem geschonken, en ten volle geschonken, datgene waarop veertig jaren van ijve- rigen, trouwen dienst, aanspraak kun nen doen maken. Ons fortuin is meer dan voldoende en wat mij betreft, ik heb getracht hem eenigszins waardig te zijn Neen, neen, geen complimenten 1 zeide Boris, toen de geestdriftige vrouw met haar vingertoppen het groote witte kruis aanraakte, dat op zijn "borst glin sterde, en dat met heldenbloed was ge kocht. Het was verdiend door eenvou dige toewijding aan eed en plicht, een toewijding, die den waren soldaat tot een toonbeeld van menschelijke zelfver loochening maakt. Voor dapperheid Een titel schittorend door eenvoud en waarde een titel gekocht met het bloed van den held een titel, die den eere- palm der schoonheid verzekert, aan wie hem bezit, omdat de vrouw, die zelf zoo gaarne geeft het beste en liefste wat zij bezit, eer en liefde toebrengt aan den soldaat, die, zijn eed getrouw, het beste geofferd heeft, wat hij het zijne kon noemen. Ik weet, dat mijn doorluchtige va der mij lief heeft, ging Boris voort, ter wijl een dichte blos zijn kaken verfde, en juist daarom zou ik hem zoo gaarne aan zichzelf ontrukken, hem terug roepen in het werkelijk leven. Gisto- ren ontving ik een langen brief van hem. Hij heeft mij opnieuw blijken gegeven van zijne hartelijke gezindheid te mijnen opzichte en mij veel verteld. Toen hij mij mijn eerste onafhankelijk kommando toevertrouwde, zei hij kort af: Toon nu, dat je mijn zoon bent. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1