IIBESKKSI IIE COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. 1 No. 1392. VToensdag 10 Maart 1909. 18e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ./'0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit bluii verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever DIELEJIAN te Rreskens. J.l. Donderdag is de heer Taft opge treden als president van de Vereenigde fetaten van Noord-Amerika. Hot feit dat een nieuw Staatsman |met de hoogste macht wordt bekleed van dien belangrijken Staat treedt op dit oogenblik minder op den voorgrond dan het aftreden van Th. Roosevelt als president. En dat pleit voor den man die de teugels van het bewind heeft overge geven. Want op zich zelf is de presi- dents-verwisseling een wereldgebeurte- bis, niet het minst nu de Vereenigde Staten in het staathuishoudkundig le ven een zóo alles-behoerschende rol ver vullen, getuige de groote crisis in het nijverheids- en bankwezen die de ver eenigde staten doormaakten, en op alle keurzen terugsloeg. Roosevelt nu, is gansch niet onvrucht baar werkzaam geweest. In tegenstel ling met andere staten, waar partij zucht en partijschappen den boventoon voeren, was het daar altijd de Presi dent in conflict met de volksvertegen woordiging of omgekeerd. Nu vindt dit feit zijn oorsprong in de richting die in hoofdzaak Cleveland aan het staatsbestuur gaf door zelfstandig |regeerder te zijn, en door Roosevelt met kracht voortgezet. Het meest merkwaardige van zijn be windsperiode is, dat hij de noodlottige invloeden van partij-organisaties en ondervindt men bij ons te lande ook met kracht en moestal met suc ces heeft bestreden. De nieuwe president zal deze traditie voortzetten en het moet er hij gezegd onder niet ongunstige omstandigheden, nu de weg gebaand is. Dit deel van Roosevelt's bewind heeft veel strijd gekost en veel verbittering gewekt en nog meer wrok b\j zijn te genstanders gekweekt, maar de zege bleef hem, waar hij bedoelde eene hoo- gere machtspositie te winnen voor den president tegenover het Congres. Tevens heeft zijne regeering zich ge kenmerkt door een verwoede strijd te gen de trusts in de Vereenigde Staten. Het resultaat er van is geweest, dat in de Staten de overtuiging heeft post gevat dat de regeering kan en zal op treden tegen ieder en alles onverschillig welke belangen of machten ook, die zich schuldig maken aan ontduiking of overtreding van de wet. Kenmerkt uit het succes van deze groote beginselen zich Roosevelt's op treden voldoende, tal van andere zaken verhoogen zijn prestige. Men denke aan de toekomst die hij aan de Vereenigde Staten met het Pa nama-kanaal heeft bezorgd. En dan laat het een soort van trots zijn, het is toch een rechtmatige door van Amerika een lste-rangs marine- en koloniale mogendheid te maken is, hoewel onder Mc Kinley aangevangen, door Roosevelt's toedoen de vloot der mate vooruitgegaan, dat niet minder dan 16 slagschepen de Amerikaansche vlag op alle zeëen hebben doen wapperen. Eer heeft Roosevelt ongetwijfeld in gelegd met zijne bemiddeling, die leidde tot beëindiging van den Russisch-Japan- schen oorlog. En zoo zijn er tal van dingen waar aan Roosevelt's naam onafscheidelijk is verbonden. Werkelijk, ondanks de vele vijanden, die Roosevelt door zijn openhartig ka rakter, dat niets ontzag, en, door zijn sterk prikkelenden aard, dat voor geen bezwaren terugdeinsde, instinctmatig maakte, droeg hij bij het verlaten van het Witte Huis, de liefde en de gene genheid mee van millioenen zijner me de burgers. Dat er met de ouderdomspensioenen bedrog wordt gepleegd, is al meermalen gebleken, in Engeland en Schotland zoo wel als in Ierland, maar een brutaal bedrog als te Dromore in het Iersche graafschap Tyrone is zeker nog niet voorgekomen. De Coroner en zijn ge zworenen hadden daar uitspraak te doen over do oorzaak van den dood van eene Mary Doran, een gepensioneerde. Toen de heeren Dinsdag het lijk in het sterf huis gingen schouwen, moesten er in de kamer, waar het lijk in een hoek op een bed lag, kaarsen ontstoken worden, want er waren planken voor het raam gespijkerd. Het lijk vertoonde sporen van het knagen van ratten. De twee broers en een zuster van de overledene bezwoeren, dat hun zuster daags te voren, dus Maandag, was overleden. In hun afwezigheid waren er katten in 't huis gekomen, die aan het lijk waren bezig geweest. Een dokter getuigde echter, dat de vrouw stellig al veertien dagen zoo niet drie weken dood was. Vrijdag 26 Febr. had een broeder ech ter nog pensioen voor haar gebeurd. Naar men zegt wordt de blijde ge beurtenis ten Hove eerst half April verwachtdat zou dus iets later zijn dan eerst beweerd werd. H. M. maakt nog geregeld Haar wan delingetjes op straat, op 't uitdrukkelijk advies harer geneesheeren. Toch gaan haar die kleine uitstapjes deerlijk ver velen, en dat is niet te verwonderen. De onhebbelijkheid van het publiek neemt eer toe dan af, ondanks de vele beleefde verzoeken die er al zijn gedaan. Vooral in de tegenwoordige omstandig heden is de opdringerige nieuwsgierig heid (of moet het misplaatste „belang stelling" heetendubbel onhebbelijk. Welk een schande zou het zijn als on ze Vorstin van deze wandelingetjes zou moeten afzien door de houding van haar „verknochte" onderdanenH. M. zou dan verplicht zijn om de voor haar gezondheid noodige beweging te nemen in den tuin van 't paleis, ingesloten Ooor gebouwen en naargeestig in de winter-kaalheid, een plaats, die zij niet verkiest. Zeker, is het een genot, te bedenken dat in ons land het Hoofd MS-I Graaf de Berg's sterren en kruizen, nu uitgehouwen op den marmeren ge denksteen van zijn graf, waren het eenige dat van hem was overgebleven, uitgenomen de onbluschbare haat der te gronde gerichte Polen, die zijn nage dachtenis vervloekten, en de vriendschap pelijke gevoelens der Czarina voor zijn altijd nog bekoorlijke en lieftallige weduwe. Ook Vera, het zestienjarig gezellinnetje van den gewonden Milutin, mocht zich in de gunst der Vorstin ver- teugen. Vermoeienis, uitputting en de giftige wateren van de Turkestansche vlakten hadden de gezondheid ondermijnd van den jongen Milutin. Op vijfendertigja- figan leeftijd had Boris Milutin een rang en aanzien in het leger gewonnen, die zelfs de door zijn geboorte en na tuurlijke begaafdheden opgewekte ver wachtingen verre overtroffen. Levens gevaarlijk gewond in een sabelgevecht met de wilde Turkomannen, had hij een langdurig verlof moeten aannemen en was naar Dresden gereisd, om de we duwe van zijn overleden chef, graaf de Berg, te ontmoeten. Door zijn dienst in Azië afgesneden van den omgang met zijn gelijken, was hij ongehuwd geble ven, hoewel zijn onmetelijk fortuin, zyn hoogen rang en de persoonlijke gunst van den keizer hem tot een der meest gewenschte partijen maaktë. Zoodra gravin Xenia naderde stond hij gelant op, ontblootte het hoofd en geleidde, ofschoon het loopen hem blijk baar moeielijk viel, zijn elegante gast vrouw, naar een der fauteuils. Daarop wendde hij de oogen naar het vroolijke kind aan zijn zijde en voegde haar op schertsenden toon toe Jonge dame, als ge nu nog eens een kijkje zoudt willen nemen over uws buurmans muur, dan heb ik daar niets op tegen. Ik zal u zelfs twee dozijn paar handschoenen zenden, in plaats van een paar, als ge mij zoudt willen vergunnen, een paar minuten met uw mama te spreken. Ja, ge lacht er om, Boris, maar toch weet ik, dat het Russen zijn. Ik hoorde het jonge meisje dezer dagen zingenen ik geloof, dat ik mijn moeder taal toch wel versta, mijnheerBoven dien, oompje, gij zijt niet galant. Want uw buurvrouwtje is mooi genoeg, om zelfs een luitenant-kolonel van de Gar de te verleiden, tot een kijkje. Ze is bepaald het mooiste meisje van Dres den 1 De jonge kolonel zat eenigen tijd in nadenken verzonken, zinnende op de beste woorden om het gesprek te begin nen. Eindelijk zeide hij Ik heb lang geaarzeld, om tot u te spreken, gravin, over een zaak, die mij na aan het hart ligt. Uw dochter tje heeft die zaak zooeven weder aan geroerd, toen zij mij den plotselingen verkoop van de villa Sorrento te binnen bracht. Maar thans wil ik spreken. Zeg mij, heb ik gelijk, gravin Xenia, wanneer ik meen, dat gij alleen mijns vaders hartsgeheimen kent In al die lange jaren, aan het meer van Aral, waart gij de eenige vrouw van wier hand hij brieven ontving. Kunt en wilt ge mij het geheim van zijn leven mede- deelen De gravin zag met hoeveel ernst de jonge invalide had gesproken. Gij weet, Boris, in de dagen van onrust in Po len, dreef de loop der zaken uw vader en mijn echtgenoot na tot elkander. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1