JRESKENSCIIG (01 RA ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT 3est falies duurder. lit Rnssi; No. 1300. Woensdag 3 Maart 1909. 18e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post oor het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor nnerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abohnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. icMjwt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELHDAV te Breskens. in. (St.OT.) En nu de textielnijverheid, en in het bijzonder de katoenspinnerijen. Wan neer we de ontwikkeling daarvan in Engeland en in Duitschland vergelijken, dan komen wij hier te lande sedert lan gen tijd met over het totaal van 91 /2 millioen spindels heen, terwijl ginds binnen do laatste 2 jaren elf tot twaalf millioen nieuwe spindels gesteld zijn, waardoor de markt gedrukt wordt, tot zij zich geleidelijk aan dit toenemen van de productie zal hebben gewend Daar komen hij slechte tijdsomstan digheden, waaronder Duitschland even zeer lijdt als Engeland, en waarvoor zondenbok dan toch zou wezen vrijhandelTenminste, hieraan schrij ven sommigen in Engeland de malaise toe, waarom de Ëngelsche protectionis- ten nu trachten hot door hen gewensch- te beschermende recht in te voeren, in de hoop daardoor zulke slechte tijden te bezweren. Maar dat protectie toch waarlijk geen panacee is, bewijst Ame rika, waar, niettegenstaande de hooge invoerrechten, het hevigst onder de cri sis wordt geloden Voorts had ik den heer Van Dolden om een nadere toelichting gevraagd van zijn betoog, dat de arbeiders over de grens op Hollandsch gebied, dank zij den vrijhandel, goedkooper leven dan in de Duitsche grenssteden, waar zij wer ken. De hier volgende vergelijking, die de ze fabrikant mij verschafte, geeft daar van een duidelijk beeld. De prijzen zijn opgenomen in de goed koopste winkels, waar de arbeidersge zinnen hun inkoopen doen. Daar beste den zij voor Eundvleesch met beenen in Duitsch land Gronau 65 70 pfennigs per pond en in Nederland (Glanerbrug en Lonne- ker 45 50 pf. per pond, Kalfsvleesch 70 80, 40 45, Varkensvleesch, 80 - 85, 55-60-55, Gerookt spek 80, 65. Wittebrood in Hollandsche centen per pond, 7 cent, 5, roggebrood ö1/^, 5, beschuit, 14 stuks 12, 10, tarwemeel 9r>, 8, gruttemeel, 10, 7, rijst 9s, 6, 7 en 8, groenezeep 91/2, 9 10, zout 6, 4, natuurboter, 78, 75, margarine 80 42, 24—45, Kaas, (Leidsche) 24, 8—15, Goudsche en Edammer, 86, 12 30, sa go 18, 12, soda 2, 3, suiker 13, 24, kof fie, 48-84, 30-48, thee 72-f 1.08, 60 80, petroleum per liter 11, 8, poeder chocolade f0.72. 1,20, 1.44, 60, 70, 80 en hooger, bruine boonen 9r', 6—9, wit te boonen 85—11, 10, erwten 85—9 lli 8, sijtfsel 15, 8 10—12, gedroogde pruimen 15 18 30, 8, gemengd kip penvoer 6, 5, raapolie per liter 42, 38, rozijnen 29, 12 20, tabak 45 84, 25 en hooger, aardappelen per Heet. f 1.30 1.80, 1.50—1.80, melk per liter, 9 7i brandewijn per liter, 31 pCt. alcohol 48, 45 pCt. alcoh. f 1. gezouten snij boo nen 95, 8, zuurkool 4 5, 5, huur voor arbeiderswoningen per jaar 190 f 140, f 70-f 100. Behalve soda, suiker en brandewijn, beide laatste artikelen 'tengevolge van onze hooge accijnzen is dit alles dus in het protectionistische Duitschland duurder, meest veel duurder, dan in Nederland met zijn vrijhandel. Rusland heeft wederom in Belgrado laten weten, dat, als Servië voortgaat door zijn uitdagende houding het tot een oorlog te laten komen, dit land op de ondersteuning van geen enkele der mogendheden kan rekenen. Dit heeft Rusland reeds herhaalde malen gedaan, wat het niet belet heeft om intusschen Servië nu en dan weer eens op te hitsen. Deze wispelturige houding, die voort durend nieuwe hoop aan de Serviërs geeft, is o. a. de oorzaak van den ge spannen toeshand. En dit komt omdat Rusland geplaatst is tusschen de historische missie, welke hem tot een beschermer der Balkan- slaven maakt, en tusschen de droevig,' overtuiging dat het op hot oogtin blik zwak is. Het gevoel schynt de Serviërs niette verlaten, het verstand daarentegen dat zoo kort na den Japanschen oorlog het leger niet voldoende toegerust is om aan het Donau-rijk zijn wil op te leg gen. Vandaar ziet men, hoe de Rus sische diplomatie zoowel Servië aan moedigt als In dienst van den vrede werkzaam is. Eenerzijds doet Rusland voorstellen, die voor Oostenrijk-Honga- rije hoogst onaangenaam zijn, zooals 't reeds begraven plan om zoowel te Wee- nen al- to Belgrado vert'oogen in te dienen; anderzijds is het bezig den Ser- viërs een oorlog ten sterkste af te ra llen. Het gevolg van die'dubbelzinnig heid is'natuurlijk dat men in Belgrado in stilte .te,opt op Rusland toch te kun nen staat ma kon. Rusland is indertijd met het voorstel tot het houden eener conferentie voor den dag gekomenthans hoort men daar weinig meer van, daar ze minder noodig is nu Turkije Bosnië aan Oos tenrijk heeft verkocht. De poging om door het opwerpen van het denkbeeld der conferentie druk te oefenen op het Donau-Rijk is mislukt. Nadat dit gebeurd is, gooit Rusland de zaak 'over een anderen boeg, en pro beert Bulgarije te winnen door Ferdi nand als Koning te erkennen, terwijl hét lu im1 l:jk Servië in zijn buitenspo rig- amen steunt. Maar juist door dio twee.-in itigc politiek bevordert Rusland zijn eigen isolement en de aan sluiting der overige mogendheden in 't belang van den vrede. Want wat ge beurt Wij zien, hoe het voorstel van Rusland om gemeenschappelijk vertoo- gen te' richten tot O -tonrijk od Servië door Duitschland va de hand wordt gewezen en, daardoor onmogelijk wordt. Ook in Londen en Parijs begreep men dat dit te ver zou gaan, omdat niet de Monarchie maar Servie met den oorlog -►9-4- 81. De nob^e echtgenoote van den On derkoning, door zijn zielesmart ineöge- sleept en medelijden gevoelende met den man, die haar hulp had ingeroepen, boog zich tegenover hem en drukte een kus op zijn voorhoofd. Haar oogen zei den hem, dat hij op haar kon vertrou wen. Vassili Milutin verliet het koninklijk kasteel met een flikkering van hoop in zijn gewond hart. Gravin Xenia was door haar hoogen rang gerechtigd tot en welkom op alle plaatsen, waar het „high-life" zijn ijdelheidskermissen ver toont. Elk woord van Poolsch belang werd haar door de Russische agenten I en spionnen toegefluisterd. Ik zal haar voor u vinden on zal haar in uw ar men terugvoeren had zij gezegd. Zij is waardig Russin te zijn, en ook uwer waardig Milutin heeft nooit geweten, of het een man, of een vrouw geweest is, die hem in het duister, terwijl hij de hand buiten het portier van zijn rijtuig stak, een pakje toereikte en daarop ijlings verdween. De onbekende was zoo spoe dig achter een der pilaren van het ou de paleis verdwenen, dat het rijtuig reeds de Praga-brug bereikt had, alvo rens de generaal tot nadenken kwam en het pakje opende. Do nachtwind zuchtte over den in nevelen gehulden Weichsel, alsof hij een lijkzang zong voor de duizenden, die bij Praga versla gen werden. Maar Milutin scheen het een een „Requiem" toe voor zijn eigen begraven verwachtingenEen oogen- blik later echter, toen hij in de kamer van den bevelvoerenden officier van de hoofdwacht den inhoud van het hem op zulk een geheimzinnige wijze toegeko men pakje nader onderzocht, ontsnapte hem een luide vreugdekreetZij heeft mij nog lief! Ach, God! Want de beel tenis van zijn arme lieveling lachte hem toe, met al de bekoorlijke aanvalligheid van het origineel. De nauw verborgen trek van treurigheid in de schoono oogen bewees, dat het eerst kortelings geschilderd wasgeschilderd voor hein. Een ruikertje vergeet-mij-nietjes en een reepje papier zeiden hem, dat zij, die hy zoo lief had, te Warschau was. Op het papier was geschreven„God zij met u te Warschau, mijn Vassili". En het was eerst lange, lange jaren later, toen hij aan de verre kusten van het meer van Aral, zijn eenzaam pad als soldaat volgde, dat hy opnieuw een teeken van haar aanzijn hier beneden mocht ontvangen. VII. Oom Boris, ik ben er zeker van, dat het Russen zijn, en ik houd niet op, vóór ik de geheele historie haarfijn zal hebben uitgepluisd. Let maar eens op, 'dat ik mijn weddenschap zal win nen. Ik zou u nu wel eigenlijk reeds li. t nummer van mijn handschoenen kunilon opgeven, liet was een vroolijk, Welluidend stemmetje, 'dat op deze wij ze luitenant-kolonel Boris Milutin wek te, uit de droomerijen, waarin hij was verzonken. Ik zal dubbel boete betalen, da metje, 'dubbel, als ik verlies, en geloof mij, ik verlies liever dan to winnen. Een glimlach verhelderde het gelaat van den jongen Rus, terwijl'hij zich half oprichtte en een blik sloeg op zijn be vallig rustverstoorstertje en daarna op de bloemperken en boomgroepen van zijn tuin. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1