Binnenland. bij in den Duitschen geest, wat zij niet goed kunnen zetten. En dan de vrees om Duitseh soldaat te moeten worden Doch dat zijn maar bijzaken. Met zyn beschermende rechten jaagt Duitsch- land zelf immers de arbeiders over zijn grenzen. Om daaraan te ontkomen ves tigen de duizenden, waarmee de bevol king en dus ook de algemeene welvaart van Gronau had moeten toenemen, zich een luttel eind verder op Hollandschen bodem. Omdat, dank zij den vrijhan del, een Werkman met een inkomen van f 12 ïu «ie Duitsche nijverheid verdiend, in NeOerlacd ongeveer fl.80 per week goedkuoper kan leven. Daar ligt de diepere oorzaak van dit oppervlakkig zoo verwonderlijke ver schijnsel de protectie maakt het voed sel voor de werklieden duurder, en nog zooveel meer. Daarop moeten de ar- beidsloonen in Duitschland dus berekend zijn. En nu profiteeren onze Holland- sche werklieden van de schaal dezer loonen, en het voordeel hiervan genie ten zij door in Holland te wonen, waar de freetrade de prijzen der levensmidde len immers lager houdt. (Wordt vervolgd.) BRESKENS, 23 Februari 1909. Zaterdagavond kwamen een 40-tal belangstellenden bijeen tot oprichting van eene afdeeling van de schippers- vereeniging Schuttevaêr. Na een inleidend woord door den heer P. C. Roest, gaf de .beer J. Ph. Salomé in korte trekken het doel en de strekking van deze vereeniging weer. Staande de vergadering traden nog enkelen als lid toe waardoor het aantal tot 68 steeg. De afdeeling werd daarop geprocla meerd, en als voorzitter gekozen de heet. P. C. Roest, de heeren Fr. Klaaij- sen vice-voorzitter, J. Ph. Salomé en M. Vroon le en 2e secretaris, S. de Vuijst, penningmeester en I. de Hooker, B. Brand, Jac. van de Sande-Jacobse en J. de Vuijst Sr. als leden. Vrijdag 5 Februari werd het ei land Wieringen in rouw gedompeld door een plotseling opgestoken storm, die 2 zijner kloeke visschers roofde door het omslaan van hun schuit, op nauw 200 meter van de haven, waar zij een vei lige schuilplaats dachten te vinden. Niets kon tot redding worden gedaan en ten aanschouwe van zeer velen ver dronken zij en werden door den feilen stroom medegesleurd. Een van hen laat de weduwe met 3 kleine kinderen, waarvan de oudste nauw negen jaren telt, in hoogst be narde omstandigheden achter. Als van elders geen steun komt moet het huis gezin van den braven, alom beminden, visscher tot diepe, diepe armoede ver vallen. Wanneer een noodkreet, van waar ook, tot ons kwam, bleef Wieringen door medelijden bewogen, nooit achter ook zijn penningsken te offeren op het altaar van naastenliefde. Nu, nu een der onzen in nood ver keert komt de commissie tot U met de bede hoort ons verzoek en helpt ons in ons pogen het lot der arme weduwe, die alles verloren heeft, zooveel moge lijk te verzachten. Spoedig helpen is hier gewenscht. Opent uw hart en uw beurs en zendt uw gaven aan den penningmeester der commissie den heer A. Peereboom te Wieringen. Ook ten onzen bureele kan men zijn gave deponeeren. Wij zullen dan wel voor de opzending en de verantwoording in ons blad zorgen. Vrijdag 26 Febr. herdenkt de heer H. G. Hammacher te Groede het feit, dat hij 30 jaren onafgebroken lid van de Provinciale Staten voor het district Sluis zal zijn. Groede, 22 Febr. Hedenvoormiddag hield de gemeenteraad eene openbare vergadering die door alle leden werd bij gewoond, ter installeering van den heer J. M. Oostrom Soede als burgemeester dezer gemeente. Na opening der vergadering werd voor lezing gegeven van de missive van den Commissaris der Koningin, houdende kennisgeving dezer benoeming waarna de heer J. A. Risseeuw, oudste wethou der den nieuwen burgemeester ongeveer aldus toesprak. Edelachtbare Heer Burgemeester. Tot een bijzonder genoegen strekt het mij, u van harte geluk te mogen wenschen met uwe benoeming tot bur gemeester der gemeente Groede. Aanvaard uwe nieuwe betrekking, E. A. Heer, met blijdschap en gezondheid, vervul uwe plichten met tevredenheid. Waar we elkaar tot dusverre totaal vreemd waren hoop ik dat deze nieu we kennismaking tot gevolg zal hebben, om met elkanders steun en medewer king de belangen der gemeente te be hartigen. Ik eindig met den wensch dat het werk van ons allen steeds rijke vruch ten dragen zal voor het belang, dat wij geroepen zijn gemeenschappelijk te be hartigen. Met deze bede verblijve u het wel verdiende loon na een reeks van jaren met dankbaarheid en trots op een wel besteed ambtsleven te mogen terugzien en heet u namens wethouders, gemeen teraad, secretaris en ingezetenen als zoodanig welkom in de gemeente. Gods zegen ruste op uwen arbeid. Met het overhandigen van den ambts penning verklaar ik u bij deze geïnstal leerd. De heer van Oostrom Soede nam daarop het woord ongeveer als volgt Mijne Heeren, Het zij mij vergund een enkel woord te spreken. Nadat ik bij besluit van 5 Febr. ben benoemd tot burgemeester dezer gemeente, heb ik op 15 Febr. in handen van den Commissaris der Ko ningin de bij art. 65 der gemeentewet voorgeschreven eeden afgelegd. In de eerste plaats wil ik hartelijk dank zeggen voor het vertrouwen en de onderscheiding, die H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin in mij gesteld en mij is te beurt gevallen, en ook aan de raadslieden die mij bij H. M. hebben voorgedragen. Bij het aanvaarden en volbrengen van mijne taak heb ik den steun noodig van de wethouders en doe ik een beroep op hunne medewerking, maar ook die van de raadsleden is niet te ontberen en gaarne wil ik met u samenwerken in het belang der gemeente. De steun en voorlichting van den gemeente-secretaris de hoofd ambtenaar der gemeente, zal mij, daar ik met hem veel in aanraking zal moeten komen, hoogst aangenaam zijn. Maar ik moet ook met eerbiedige hul de de nagedachtenis gedenken van den verscheiden burgemeester, de heer Ger ritsen, wiens plotseling overlijden bij al len in de gemeente en stellig bij u, ge meenteraad, met diepe ontroering zal vernomen zijn. Nog een enkel woord van dank aan u mijnheer Risseeuw voor de hartelijke woorden tot mij gericht. Ik reken op uw aller medewerking opdat ons samen werken strekken kan tot heil van de gemeente Groede. Met instemming werd deze rede door de vergadering en het aanwezige pu bliek begroet. Daarna bracht het muziekgezelschap den nieuwen burgemeester een muzi- kalen groet, waarvoor Z. E. A. van af het balkon van het Raadhuis hartelijk dank zeide, belovende ook te letten op de belangen dezer vereeniging. En ook de zangvereeniging liet zich niet onbetuigd door het ten gehoore brengen van een paar goed uitgevoerde liederen. De heer van Oostrom Soede, deze nieuwe talenten in de gemeente ont dekt hebbende zeide ook voor deze hul de vriendelijk dank. Van de door den burgemeester ver leende receptie maakten velen ter ken nismaking gebruik. Van de openbare en van tal van par ticuliere gebouwen was de vlag ont plooid. In den namiddag had ook de instal latie te Nieuw vliet plaats. De bouw van een muziektent te Aardenburg is aangenomen door en ge gund aan Jac. Kools aldaar voor f2254. De vorige week is de jaarverga dering gehouden van de Alg. Onderl. PaardenVerzekering Maatschappij te Schoondijke, die werd bijgewoond door 178 leden. De rekening wees een ontvangst aan van ƒ31468.985 en de uitgaven met in begrip van f6585.32 aan belegde gelden f31401.335 zoodat zij sloot met een ba tig saldo van f67.65. Op 31 Dec. was voor een bedrag van f 1.359.620 verzekerd. Gedurende het le halfjaar werd voor 41 gestorven paar den fll859.S9 en over het 2e halfjaar voor 36 id. f 11026.59 uitgekeerd. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer P. Erasmus te Cadzand. Breskens. In eene voltallige zitting van den gemeenteraad had hedenvoor middag de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester den heer P. H. G. Montenberg. Na voorlezing van het Kon. besluit der benoeming en van het proces-ver baal der beëdiging zeide de heer H. Wejjkman ongeveer het volgende Mijnheer Montenberg. Ib wensch u geluk met de onderschei ding die ge genoten hebt door benoemd te worden tot burgemeester van Bres kens. Ik stel me voor dat die benoe ming voor u aangenaam is geweest. De wethouders, raadsleden en secra. taris wenschen u daarmede van har. te geluk, en spreken de hoop uit| dat 1 die benoeming ten goede moge komeo aan de belangen onzer gemeente. Het is onze wensch dat ge die moogt voor- staan en ter harte nemen. Daartoe zeg I ik u den steun en de hulp toe van ons 1 allen in alles wat in het belang der ge. meente plaats heeft. Mocht er soms in eene of andere zaak 'j verschil van meening of zienswijze be staan, dan hoop ik dat deze in vrede- lievenden zin moge worden opgelost. Als ik u den ambtsketen overhandig j dan komt nog in mijne herinnering de nagedachtenis van onzen overleden bur- gemeester, bij wiens installatie ik voor ongeveer 30 jaren als raadslid tegen woordig was. Ons vorig hoofd der gemeente is ons onverwachts ontvallen. Wat hij gedaan heeft in het belang onzer gemeente is nog dagelijks zichtbaar in de tramver- binding die hij heeft tot stand gebracht. Dat hij ruste in vrede. Bij het overreiken van den ambtske- j ten verklaar ik u als burgemeester ge. installeerd. De heer Montenberg het woord ne mende sprak Mijne Heeren 1 Het eerste woord, dat ik van deze 1 plaats spreek, zij een woord van eer- biedigen dank aan Hare Majesteit de Koningin voor het groote vertrouwen, dat zij in mij heeft gesteld, door mij te 1 benoemen tot Burgemeester van deze Gemeente. Ik betuig mijn dank aan de hoogere autoriteiten, die mij waardig hebben gekeurd mij voor deze nieuwe betrek king voor te dragen. Ik breng mijnen oprechten dank aan U, oudsten wethouder, voor de zoowel- willende woorden, waarmede gij mij hebt ontvangen en het welkom hebt toegeroepen. Ik ontveins mij geen oogenblik het gewicht van mijne betrekking en al de moeilijkheden daaraan verbonden, maar indien ik mijne Heeren, op Uw steun mag rekenen, zie ik tegen de vervulling van mijn ambt niet op. Met al wat in mij is, zal ik met U medewerken om den bloei dezer gemeente te bevestigen en zoo mogelijk te vermeerderen. Mijne Heeren! Ik doe thans ook een beroep op de heeren Wethouders, Raads leden en den Secretaris om mij te steu nen en mij hunne hulp en voorlichting te verleenen. Ik zeg van mijne zijde alle mogelijke welwillendheid toe. Aan alle inwoners van Breskens be loof ik, dat het mijn hoogste streven zal zijn met rechtvaardigheid en onpar tijdigheid mijne taak te vervullen. Moge Gods onmisbaren zegen op on zen gemeenschappelijken arbeid rusten en moge de tijd, dien ik de eer zal heb ben het bestuur over deze gemeente te voeren, een tijd van orde en welvaart, rust en geluk voor Breskens zijn. Thans verklaar ik de betrekking van Burgemaester van Breskens te aanvaar den en daarmede ook het voorzitter schap van uwen Raad. Een driewerf hoerabezegelde deze woorden. In den namiddag gaf Z. E. A. gele genheid tot receptie ten gemeentehuize waarvan een vrjj ruim gebruik werd

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2