Gemengd, kracht en een heftigheid, dat men te Amsterdam in het drukst van de stad hij oogenblikken onder den indruk kwam van zijn macht, van zijn gierend geweld. Een groote spiegelruit van de biljard- zaal in „de Kroon" aan den Binnen- Amstel is tot gruzelementen gewaaid. Er gebeurden gelukkig geen andere ongelukken. Een heimachine, die op een schuit stond aan de Tolhuispont voor den nieuwen steiger is van de schuit af in het water gewaaid. Tijdens de zitting der Eerste Kamer werd omstreeks 3 uur Vrijdagmiddag een groote opschudding veroorzaakt, doordien tengevolge van den hevigen storm een der bovenruiten werd inge drukt en groote glasscherven naar het midden der zaal werden geslingerd. Verschillende leden verlieten verschrikt hnn plaatsen en de Minister van Justi tie, die aan het woord was, moest zijn rede onderbreken. Op de verslaggevers tafel waaiden de papieren door de ont stane tocht weg. De heer Laan werd door een der scherven licht aan het hoofd verwond. Eenige oogenblikken nadat een der ruiten in het Eerste-Kamer-gebouw door den storm was ingedrukt, moest ook een ruit daarnaast het ontgelden. Deze viel echter in haar geheel uit de spon ning en viel te gruizel in het midden gedeelte der zaal. Gelukkig was toen juist de zitting opgeheven. Ook de heer Pelinck, afgevaardigde voor Drenthe, bekwam bij het breken van de eerste ruit een lichte verwon ding aan een zijner vingers. Hij heeft ook te Diemen een vreese- lyk offer gevraagd. Tusschen de oude Keulsche- en de Muidervaart in, vlak aan de eerste ligt de gasfabriek „Anna", eigenaar de heer A. R. ten Cate (firma Delius Co.) te Amsterdam, directeur de heer A. G. Scherrer te Diemen. Daar werken op het oogenblik ruim een 70 menschen, waarvan de meesten te Diemen wonen. De verbinding tusschen de fabriek en den vasten wal wordt, over de Keul- schevaart, onderhouden met een ketting pont, waarvan de ketting door het wa ter loopt naar den trant vari de Tol hui t'Oot maar die, van kleine afme- t humtkracht wordt bewogen- i was van dergelijke capaci teit, uai er hooiwagens mee konden overgezet worden. Vrijdagmiddag, bij het afloopen der fabriek, was het tien minuten over vijf, juist toen de storm op z(jn hevigst was. Zóo dat de menschen spreken van een hoos. En het water in de vaart sloeg golven, men zegt tot zelfs van een me ter toe. Om maar zoo gauw mogelijk naar huis te komen, met zulk een weer, begaven zicq een groot aantal lieden op de pont. Het juiste getal is nieq met zekerheid op te gevende schatting loopt tus- de 20 en 30. Het waren allen blazers en helpers uit de fabriek, en een jon getje van 9 jaar, een speelkameraadje van de kinderen van den fabrieksmees- ter. De pontwachter, J. Wichemanse Sr. ging niet mee overeen van de werk lieden zou de pont overvoeren, en aan den overkant stond een ander werkman, die tóch naar de fabriek moest en de pont weer terug zou brengen. De Jdirecteur zag uit zijn kamer hoe het water spookte en hoevelen op de pont stonden, hij liep naar buiten om de menschen te waarschuwen, niet met zoovelen gelijk te gaan maar men was al afgestoken vier, vijf meter uit den wal. Daar sloegen de golven over de pontonwillekeurig drongen de men schen zich naar den drogen kantde pont ging overhellen, de menschen aan den wal schreeuwdenniet na-er een kant, niet naar een kantMaar. het was al te laat. Twee, drie, trokken de jas uit en sprongen te water, de pont kreeg daar door nog schot te meer in de verkeerde richting en daar gingen allen te wa ter, op drie na, die zich op de sterk hellende pont wisten te houden. Op het vreeselijk hulpgeroep, dat bo ven het bruisen van den storm klonk, snelden allen, die nog in de fabriek wa ren, toe. Ladders en planken werden te water geworpen en velen moeten zich daarbij onderscheiden hebben. Do directeur en de fabrieksmeester J. Wey- ma begaven zich tot hun middel te wa ter, en konden er zoo ieder vier man uit helpen. Jan Terborg en Kreuzel- man, werklieden aan de fabriek weer den zich ook als helden, en wisten eveneens verschillende personen te grij pen. De laatste, dien de heer Scherrer be reiken kon, was een jonge man, Schol ten. Die worstelde al langen tijd tegen de golven hij was heelerraal blauw toen hij in de fabriek gedragen was en de heer Scherrer kon hem, wilde hij zelf zijn steunpunt niet loslaten en o< k ten offer worden, alleen helpen met den drenkeling zijn rechterwijsvinger in den mond te steken. De armo beet er wan hopig in, liet niet los, en zóo kon hij worden gered. Een jongen van 14 jaar, Martinus Cle ment, werd eerst na een kwartier uit het water gehaald. Door de goede zor gen van een oud-zeeman, De Vrieze, die de kunstmatige ademhaling 'toepaste, werden hem na geruimed tijd de levens, geesten weder opgewekt. Op het gerucht van het onheil waren intusschen aldra tal van menschen ko men opdagen. Dr C. J. Derkinderen van Diemen, belastte zich oogenblikkelijk mer de zorg voor de geredden, en on der aanvoering van den burgemeester jhr. E. W. E. Bicker en kapelaan A. P. Konyn, werd met grooten ijver en fris- sche krachten het reddingswerk voort gezet. Het mocht helaas niet meer baten van de drenkelingen, die na den jongen Clement werden gered, er ook maar bij een weder de levensgeesten op te wek ken. Aangrijpend moet het geweest zijn, de tientallen vrouwen en kinderen te zien saamloopen op den dijk, in het vreeselijke weder, vol angst en wanhoop of vader of man, broer of zuster ook onder de verongelukten behoorden. Maar niemand wist aanvankelijk wie in het water gevallen waren, en wie gered. Om half acht waren er reeds vier lij ken geborgenéen was met de schroef van een boot in aanraking geweest en deerlyk verminkt. In een tweetal sohuitjes gingen een zestal der omwonenden aan het werk óm het water af te dreggen, om de drenkelingen te vinden. Tegen tien uur eindelijk, toen het achtste slachtoffer was opgehaald, kon den vastgesteld dat dit de laatste was de andere werklieden waren allen in hun familie teruggekeerd. Want het was aanvankelijk onmogelijk precies vast te stellen hoevelen er in het wa ter waren gevallen. BRESKENS, 9 Februari 1909. Bij Kon. besluit van 5 dezer zijn be noemd tot burgemeester der gemeente Breskens, de heer P. H. G. Montenberg te Ubbergen; van Groede enNieuwvliet de heer J. M. van Oostrom Soede te Watergraafsmeer en van Schoondijke de heer I. Scheltus te Delden. Groede, 6 Febr. Hedenavond hield het Ziekenfonds voor werklieden onder voor zitterschap van den heer L. J. Rogge band zijne gewone jaarvergadering, die zeer druk was bezocht. Uit het door den voorzitter uitgebracht verslag bleek, nadat met weemoed was herinnerd aan het droeve sterfgeval van den eere-voorzitter, de heer Gerritsen, die het fonds zoo krachtig had gesteund, dat het thans 74 leden telt. Tevens werd herinnerd aan de mis lukte poging van het vorige jaar om bij uitkeering rekening te honden met die, welke eventueel door de ongevallenwet wordt vergoed, thans aan de kas een belangrijk offer was geëischt. Er was n.l. aan iemand, wien een accident was overkomen, de volle 12 weken ƒ72 uit gekeerd, terwijl deze tevens vanwege de ongevallenwet ondersteuning had genoten. Niet dat dit werd misgund. Op de centrale vergadering van de ver schillende ziekenfondsen verklaarde men zich voor eene regeling waarbij in zoo'n geval door het betrokken ziekenfonds zooveel wordt bijgedragen dat in geval het maximum van de fondsuitkeenng wordt gegarandeerd. Andermaal wetd een beroep gedaan op de meerdere toetreding tot het fonds, zoowel van de zyde der werklieden als van donateurs, voornamelijk de winkel stand, die werkelijk hierbij belang heeft. De rekening die het maatschappelijk kapitaal had doen stijgen tot ƒ1180.14 werd goedgekeurd. Aan de leden die 65 jaar en ouder zijn W6rd 5 geschonken. De grens tot toetreding tot dusver bepaald op 45 jaar, werd thans terug gebracht tot 40 jaar. Als commissaris voor de wijk Kruis- dijk werd in plaats van F. van der Weyde die ontslag had genomen, be noemd J. Neele, met 42 van de 50 gel dige stemmen. Aan den afgetredene werd dank ge zegd voor den grooten steun, die hy steeds voor het fonds was geweest. Als leden van het bestuur werden met bijna algemeene stemmen herbe noemd L. A. Cijsouw, A. Triestram en Iz. de Potter. Tot lid van den gemeenteraad te Zaamslag is gekozen de heer W. de Klerck (lib.) met 267 stemmen. De heer L. A. de Mul (a.-r.) verkreeg 242 st. Tegen 7 Febr. j.l. was te Oostburg op initiatief van de heeren de Hemp- tinne te Gent eene vergadering belegd in het café van den heer Ch. Mabesófl. ne, van jagers in Westelijk Zeeuwse!. Vlaanderen. Het doel was middelen te beramen om te trachten een einde te maken aan het stroopen met basterd- en hazewind, honden, welke strooperij in de laatste jaren zoo bedenkelijk is toegenomen. Er waren 27 jagers opgekomen en een door allen onderteekend request zal opgezon den worden aan den minister van jn- stitie. Op voorstel van dr Brand te Sluis vereenigden alle aanwezigen zich daar na tot een bond, waarvan als bestuurs leden werden benoemd P. de Hullu te Schoondijke voorzitter, Dr Brand te Sluis, secretaris, Th. de Jaeger, IJzen. dyke, penningmeester, C. A. Temmer man, IJzendijke en C. de Hemptinne te Gent, bestuursleden. Misschien zal de vereeniging zich eer lang als onderafdeeling aansluiten bij den Nederlandschen Jagersbond. Met den hevigen storm van Vrij. dagmiddag beukten de golven fel los op den spoordam tusschen Noord-Brabant en Zeeland over de Ooster Schelde. Het water stond zeer hoog en de treineni welke gedurende dien tijd passeerden, reden dan ook zeer langzaam. Verleden week bemerkte men te Ouddorp dat in het Schenkgat een vis- schersvaartuig in nood verkeerde. On middellijk werd door de O.D. 1 van M. A. W. en P. Sperling beproefd hulp te verleenen. Het bleek te zijn de hoog- aarts BR. 6 van P. C. van den Heuvel te Breskens. Ondanks de woeste zee slaagde men er na veel moeite in een lijn uit te werpen waardoor men ver binding wist te krijgen en men de vol doening mocht smaken het vaartuig met de bemanning te behouden. In weerwil van de meest hard nekkige berichten, nu weer in „Zei." van jl. Zaterdag, dat mr P. C. J. Hen- nequin zijn mandaat als kamerlid voor het district Oostburg niet hernieuwd wenscht te zien, hebben wy voldoende reden om te verklaren dat thans daar van nog niets bekend is. Biervliet. De collecte voor het hulde blijk aan H. M. de Koningin bracht in deze gemeente 50.90 op. Het comité bestond uit de dames: Mvr. Maarleveld van der Linde, mevr. Ongenae de Mey, mevr. Buysse—Coene, mej. J. A. H. van Rossenberg en mej. A. W. Val. Op het stationsemplacement te Ro- sendaal is bij het rangeeren een wissel wachter tusschen de buffers bekneld ge raakt, waarby hem de schouder en een bovenarm werden verbryzeld. Te Zevenbergen is nabij het sta tion Langeweg een man verdronken ge vonden die met bedelen in zijn onder houd voorzag. Eon 50-jarige man, die voor eeni ge dagen te Leeuwen dQor den tram Maas-en-Waal werd aangereden, is aan de bekomen verwondingen overleden. Een gebroken rib was hem in de

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2