ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4EI )ISTRk No. 1384. Woensdag 10 Februari 1909. Kiesrecht. FEUILLETON. Binnenland. lo BHESKENSCIIE CODRAN'T. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.626 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en blieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 gewone regel meer 5 cents. Groote letters r ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag middag te twee ure. cents, elke iaar plaats en Vrijdag- Dit blad verschijnt eiken IMnsdac- en Vrijdagavond ty) den uitgever C. DIIXEWAX te Breskens. Wij brengen in herinnering dat zij die aanspraak maken om op de Kiezerslijst 1909)1910 geplaatst te worden doch in 1908 in de ge meente niet zijn aangeslagen in de Rijks dir. belastingen zich vóór Zondag S4 Februari a.s. ter gemeente-secretarie moeten aan geven. Beschermende rechten. Het „Centrum" een der R.-Kath. or ganen schrijftDat bij de a.s. verkie zingen tariefsherziening een der punten ta a het program zal wezen, is wel ze ker. Met de herziening hangt ten nauw ste sr^ttien de uitvoering der sociale maatregelen welke men rechts op het program h'eeft staan, maatregelen, waar aan zonder ^.en behoorlijke stijving der schatkist eenvoudig niet te denken valt. Maar op die stijvin^ worde dan ook de nadruk gelegd. „Fiscaal" moet in de perste en voor naamste plaats de herziening van ons tarief zijn. Ook, wijl naar vVij meenen, men op dit punt gemakkelijker tot overeenstemming zal geraken, dan wan neer een protectionistische leus het loogst klonk. Bij een herziening van het tarief, welke bevordering van onze nationale industrie beoogt, is groote voorzichtigheid geboden en moeten bo vendien de grenzen zeer scherp worden afgebakend, wijl men anders het fiscale nmxr doel niet bereikt. Wel werkt elke ver hooging van invoerrechten in mindere of meerdere mate beschermend, maar wanneer men een recht verlangt, dat den nationalen arbeid protegeert, dan dient het zoogenaamd fiscale daaraan te eenenmale vreemd te zijn. Nu kan men voor het eene artikel een protectionis tisch tarief heffen en voor het andere een fiscaal tariefedoch, hierbij komt men voor moeilijkheden te staan, die het gevaarlijk zou zijn te onderschatten. Niet, dat wij alle protectionisme uit den booze achten en zouden meegaan met hen, die „a tort et h travers" de vrij handels-banier hoog houden, zóó zelfs, dat zij van elke verhooging der invoer rechten afkeerig zijn. Maar wat het protectionisme betreft heeft men zich evenzeer tegen de strenge theorie, of al to groote verwachting in acht te ne men, als ton aanzien van dón vrijhan del. Bij een fiscaal recht kan men voor al vrijwel berekenen, welke de voordee- len zullen zijn. Bij een protectionistisch tarief ontbreekt althans voor een land als het onze eenzelfde stevige basis. En wanneer men zich thans be roept op de groote werkloosheid, die door de bevordering van onze nationale welvaart zou te keeren zijn, dan dient daarbij toch in 't oog te worden gehou den, dat lo. de werkloosheid, hoe ern stig ook, niet die afmetingen heeft aan genomen, welke men eerst vreesde, en 2o. dat ook in landen waar de industrie kras beschermd wordt, werkloosheid geen onbekend verschijnsel is. Tegen generaliseering zij hier derhalve gewaar schuwd en nog eens op het fis caal karakter van onze tariefswijziging de nadruk gelegd. Schietoefeningen. De Majoor Commandant van het 4e Bataljon 3e Regiment Infanterie te Vlissingen, daartoe gemachtigd door Zijne Excellentie den Minister van Oor log, brengt ter kennis, dat tot verhoo ging van 's Landsweerkracht, de gele* genheid zal worden opengesteld tot be oefening van het schieten. Aan deze schietoefeningen kunnen deelnemen lo miliciens en landweer- plichtigen met groot verlof2e kader reservisten met onbepaald verlof en 3e alle mannelijke ingezetenen van 16 35 jarigen leeftijd die ten genoegen van den officier ter plaatse met de leiding van vorenbedoelde schietoefeningen be last, bij den aanvang daarvan doen blijken van voldoende bedrevenheid in het voorbereidend schietonderricht. De oefeningen worden bij deelname van minstens 10 personen in de eerste plaats gehouden eiken Zaterdag nam. gedurende de' maanden Mei en Augus tus tot 7 nur, Juni en Juli tot 8 uur 's avonds. Desgewenscht kunnen de Oefeningen ook Zondags gehouden worden. Zij, die wenschen deel te nemen aan vorenbedoelde schietoefeningen of in lichtingen daarom trent wenschen te ont vangen worden verzocht zich vóoi Februari a.s. s< •hriftelijk of W persoon aan te melden bij den Burgemeester^ hunner gemeen' <]ie in vert>ai)d daar mede worden uitge.noodigd aaü den commandant ynn het Bataljon 3e Regiment Inla ,nterie opgaaf te doen toe komen van h' jt aautal personen did hebben aangc jmeld. De aanda c),t Van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat in dei? ver volge bij dt uitreiking van een der be wijzen va n militaire bekwaamheid en lichamelijk x geoefendheid, dan wel van militaire bekwaamheid alleen, in het bijzonder 0p <je geoefondheid in het schieten sal worden gelet. Jong' ilieden, die te geschikter plaatse aan vo renbedoelde schietoefeningen had den k> innen deelnemen, doch die zulks naliet «n, zal tekortkoming in het vol doen aan de voor schietvaardigheid ge stelde cischen van het eventueel ver krijgen -van de hiervorenbedoelde bewij. zen kunnen uitsluiten. In dan regel wordt aan het einde van het schietjaar een wedstrijd georgani seerd, waarbij verschillende prijzen zul len worden uitgeloofd, tot een gezamen lijk bedrag van ƒ1.— per deelnemer aan den wedstrijd. De Storm. De wind had al dagen en nachten achtereen zijn geweldige kracht laten voelen, maar Vrijdagmiddag is hij tot storm aangegroeid. Februaristorm, van En met een stijve buiging had hij het salon verlaten, de aanzittenden in stomme verbazing achterlatende. Niemand had hem teruggezien, toen hij eenige uren later de stoomboot be steeg, die in het nachtelijk duister koers zette naar de Dardanelles Vol onge duld telde de generaal echter de schroef- stageu, die hem van Konstantinopel Verwijderden en nader brachten tot haar, die zulk een groote plaats in zijn hart had weten te veroveren. - Arme, lieve Cecile! mompelde hij, terwijl zijit vuisten zich balden, uooit zult ge den speelbal worden van die hartelooze, wreade wereld, dat zweer ikl De bedekte beleediging, die hij zooeven had moeten aanhooren, had na melijk zijn besluit tot rijpheid gebracht. Hij zou haar huwen, desnoods tegen haar wil, en ook al zou de ongenade des Czaren zijn loon zijn. Waarom zou ik haar niet dadelijk tot mijn echtgenoote maken en later de vergiffenis inroepen van den Czaar? Waarom niet? Dertig jaren van trouwen dienst, als jongeling en als man, geven toch wel recht op eenige in schikkelijkheid 1 Het ongeduldig verlangen, om haar weder te zien, verteerde hem. Haar oogen wenkten hem reeds toe uit de verte en zij lichtten zoo wonderlijk, zoo veelzeggend. In zijn onbesuisdheid had hjj het bestaan vergeten van die ge heimzinnige persoonlijkheid, die gene raal Waldberg heettede onedele cre atie van een handel vol laagheid en verraadeen mouchard van goeden hui ze, wiens geslepenheid en doortraptheid zelfs in Petersburg de aandacht hadden getrokken. Veinzerij en zin Voor in trige waren de natuurlijke talenten van dien plooibaren man, die, thans, nog geen veertig jaar tellende, naar alle waarschijnlijkheid nog een groot aantal jaren zou kunnen genieten van het Ju- daspensioen, dat zijn verraad hem had verzekerd. Ik heb wel eens gedacht, had de chef van Buitenlandsche Zaken op zeke ren keer gezegd, dat het geen onover komelijk verlies zou zijn, wanneer die persoon, op den een of anderen dag, door een toeval uit dit aardsche tranen dal werd weggerukt! Maar, en het scheen, of de hooggeplaatste ambtenaar bedacht, hoe gemakkelijk het zou val len de aandacht van den een of ande ren dienstijverigen spion op dit punt te vestigen, maar, wat waar is bljjft waar, en dat hij diensten gepresteerd heeft, is zonder twijfel. Hi) is een elegante, wel opgevoede Judas, dien wij moeten laten leven, om te oogsten, wat hij gezaaid heeft. Zijn lot is nu toch al niet te benijden. Niemand vertrouwt hij, of vertrouwt hem, en hij weet maar al te goed, dat de sluipende tred van den wreker lichter is, dan dien van den panter. Toen Vassili Milutin den weg besteeg, die van de baai naar zijn villa leidde, had hij het avontuurlijk plan reeds we der opgegeven, om Dournofs hulp in te roepen, ten einde den Poolschen Judas te bewegen een actie tot scheiding te gen zijn vrouw in te stellen. Als Rus sisch burger was Wizocki alleen gerech tigd om de ontknooping dor banden, die hem aan Cecile hechtten, te bewerkstel ligen. Neen 1 Het is onmogelijk 1 riep Milutin uit, toen de witte muren zijner villa zichtbaar werden. Cecile is veel - -i te trotsch, veel te edeldenkend, om ge- bruik te willen maken van een op zul ke wijze verkregen vrijheid. (Vervolg.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1