BBESKENSC1IË COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. En verbaal uit Bussiscb-Folin- No. 1383. Zaterdag 6 Februari 1909. i8e Jaar- Kiesrecht. Buitenland. FEU LLL ETON. --flL- Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bü den uitgever C. DIELF.MAX^teJlreskens^ Wij brengen in herinnering dat zij die aanspraak maken om op de Kiezerslijst 1909|lül0 geplaatst te worden doch in 1908 in de ge meente niet zijn aangeslagen in de Rijks dir. belastingen zich vóór ZoiHlttg- 14 Februari a.s. ter gemeente-secretarie moeten aan geven. In geen stad van Europa is zoo over sneeuw geprutteld als te Parijs. Nog kan mon in de bladen grapjes en schamp- scheuten lezen over de gebrekkige sneeuw- opruiming en de vuile straten na de sneeuwbuien van 29 December. De pre fect van Seine heeft, om lastige inter- pellanten tevreden te stellen, een on derzoek beloofd, en dat onderzoek is nu afgeloopen. Het onderzoek heeft vast gesteld, dat de hinder, in de laatste da gen van December door de Parijzenaars ondervouden bij het verkeer door de stad, moet worden geweten aan twee erlei omstandigheden. Vooreerst meteorologische omstandig heden, en voorts maatschappelijke. Die meteorologische omstandigheden kun nen wij, bewoners van noordelijker landen, zoo gewoon aan sneeuwbuien, niet zonder een glimlach hooien opge ven als reden van verontschuldiging van den straatreinigingsdienst. Die om- standigheden komen daarop neer, dat de sneeuw niet zoo vriendelijk is ge weest, meteen weg te dooien toen zij gevallen was. Het waren deze maal zulke dichte kleine vlokken, en toen de sneeuw er eenmaal lag heeft het drie dagen aan een stuk gevroren. Dan de maatschappelijke oorzaken. Er heerschte veel werkstaking te Parijs en dat maakte, dat eenige honderden gemeentewerklieden noodig waren voor werkzaamheden, die anders geschieden door los werkvolk. Er gaven zich wei nig extra-arbeiders op, om sneeuw te ruimen, en de arbeiders die in dienst werden genomen, deden hun best niet. Zij hadden er geen belang bij, zich, door snel te werken, overbodig te ma ken. Op vele plaatsen is de grond van Pa rijs opgebroken door eindelooze publie ke werken. Ook dit maakt de sneeuw- opruiming moeilijk. Er bestaat een verplichting voor de bewoners om de trottoirs schoon te vegen als er sneeuw ligt. Die verplichting is in vele wijken slecht nagekomen. Door al deze oorzaken ging de sneeuw- opruiming langzaam. Haar waar het dan aan gelegen heeft, aan het dienstvak heeft het niet gele gen. Er waren 29 Dec. 1880 extra werk lieden voor sneeuwopruiming aangeno men en de volgende dagen zelfs 5000. De inspecteur-generaal der wegen ver klaart, dat er gedaan is, wat redelijker wijze kon worden verlangd. De sneeuwval van 29 Dec. heeft aan de stad Parijs 550,000 frank gekost. Lopoejih, gewezen directeur der Rus sische politie, wiens plotselinge arresta tie zooveel opzien heeft gebaard, wordt beschuldigd verraad te hebben gepleegd. Deze beschuldiging heet te berusten op het feit, dat hij in voortdurende betrek king stond tot Bourtzef, die het eerst Azef had aangewezen als politiespion en de revolutionnaire socialisten bij hun nasporingen had geholpen door mede- deelingen over de betrekkingen tusschen Azef en de Russische politie. Den morgen, dat Lopoesjin gevangen zou worden ge.iomen, werd zijn huis reeds vroeger omsingeld door agenten, die kurassen droegen om hen tegen ko gels te beschermen. Lopoesjin werd gewekt en kwam half gekleed opdagen; het bevel tot inhechtenisneming werd hem voorgelezen en kalm antwoordde hij„Heeren, doet uw plicht". In een gesloten ry tuig, begeleid door deu kolonel van de politieke politie, werd hy daarop naar de gevangenis ge bracht. Terwijl men nog bezig was met een huiszoeking by Lopoesjin, kwamen zyn zwager prins Oeroessof en een andere bloedverwant en ook zy werden eenigen tyd in hechtenis gehouden. Er werden talrijke huiszoekingen ge daan, voornamelijk by advocaten, o.a. ook bij dien van den minister van bin- nenlandsche zaken, en eenige personen werden in hechtenis genomen. Zooals wy reeds zeiden, is Lopoesjin gevangen genomen onder beschuldiging van verraad. Maar niemand weet, pre cies welk verraad hij eigenlijk heeft gepleegd. Misschien zal de in de Dou- rna gehouden interpellatie daarover eenig licht doen opgaan. De Russische bladen, die beboet w. ren wegens hunne aan Parijsche blade ontleende mededeelingen over do zaak Azef, doelen thans uitvoerige berichten mede over de loopbaan van dien politie spion. De berichtgever van de Times te Pe tersburg verneemt, dat Azef o. m. ook deel heeft genomen aan de organisatie van de zoogenaamde samenzwering te gen den Tsaar omstreeks Paschen in 190b, welke samenzwering leidde tot het proces tegen de socialistische afge vaardigden en tot ontbinding der twee de Doema. Rusland heeft, zooals men weet, de rol van bemiddelaar tusschen Bulgarije en Turkije aanvaard en concrete en bo vendien zeer aannemelijke voorstellen gedaan, zoodat aan een bijlegging van het geschil tusschen genoemde Balkau- staten feitelijk niets meer in dan weg staat. De leiders der Turkscbe staat kunde zijn dan ook blijkhaar in het minst niet ongerust over deu afloop der ouderhandelingen. Een medewerker van den Matin, die den Turkschen groot vizier Kiamil-pasja vroeg, hoe deze dacht over don ailoop van het geschil, kreeg ten antwoord Men behoeft niet de min ste bezorgdheid te koesteren, dat het HM—~5 74. Wij hooren natnurlijk nu en dan het een en ander omtrent de zaken, die daar voorvallen, ging de zaakgelastigde van den Czaar op achteloozen toon en als ter motiveering van zijn mededeeiing voort. Misschien stelt ge er belang in. Seen spier op het 'stalen gelaat van den diplomaat vertrok, toen hij dit zeide, doch de generaal was overtuigd van de goede bedoeling, waarmede deze bedekte waarschuwing was gegeven. Als ik ooit haar lief gelaat mag wederzien, peinsde hij, dan zal ik mijn voorzorgen dusda nig nemen, dat niets of niemand ter Wereld in staat zal zijn haar te deren. Milutin was in streng incognito aan den Gouden Hoorn" aangekomen en had niemand anders ontmoet, dan de man nen wier lippen verzegeld waren door den eed van trouw aan hun keizer, en de geheime agenten van den gezant. Maar zoo streng kon zijn incognito niet zijn, of de dames, die tot het huis van den araba>sideur behoorden, ken den hem alleen. Men zat voor het laatste „diner inti- me", dat de generaal zou bijwonen. Hij wachtte nog slechts op een bijzondere dépêche, om zich aan boord te begeven van de stoomboot, die dien uacht voor het ambassadeplein zou stoppen, om hem op te nemen en naar Italië terug te voeren. Honderd nieuwe plannen, om Cecile's lot te verzekeren, doorkruis ten zyn brein. Als ik hem durfde vertrouwen, dacht hij, terwijl hij de onrustige, schit terende oogen van den staatsman, zijn gastheer, vorschend beschouwde. Hij zou het middel weten te vinden, om my te helpen. Hy is almachtig bij den Czaar 1 Een oogenblik later dacht hij aan zijn loyalen vriend, kolonel Dour- nof. Hij is trouw, nobel, een man van eer I Hij zou over haar kunnen waken, in myne afwezigheid, en hij zou Zijn afgetrokkenheid werd op ditoogen blik opgemerkt door prinses Anchikoft, een dame die den naam had van alles te durven zeggen en alles te durven doen, waarvoor andere dames terug deinsden. Zij vestigde haar zwarte oogen, waar in een spotachtige uitdrukking was te lezen, op den generaal en riep hem ruw wakker uit zijn droomerijen, door hem eensklaps toe te voegen Vertel mij toch eens, generaal, is het waar, dat kolonel Dournof de groot ste zijner overwinningen in Volhynië behaald heeft? Milutin zag verbaasd op, toen hij op halfluiden toon ten antwoord gafIk verklaar u niet te begrypen, madame. Met een boosaardig lachje op de fijne lippen hernam de dame Men heeft mij gezegd, dat hij de „Bloem van War schau" in triomf heeft medegevoerd. Uit brieven, die men mij gezonden heeft, heb ik gelezen, dat deze merk waardige schoonheid ik bedoel de verdwenen gravin het laatst gezien is te Weenen, en heeft mij evenZuO medegedeeld, dat Dournof juist terug gekeerd is van een uitstapje naar Ita lië. Waar zouden de vogeltjes toch ge nesteld hebben Het kristallen glas in Milutins hand trilde en zijn stem evenzeer, toén hij driftig opstond. Daar zijn rampen, me vrouw, die zelfs door den laster behoor den gespaard te worden Die ongeluk kige vrouw is gevlucht, toen zij tot den bedelstaf was gebracht en haar hart gebroken. Dit is alles wat ik u kan zeggen, in antwoord op uw liefdeloos gebabbel I Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1